Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Pokud vím, tak už není, ale mám to z druhé ruky, tak to případně beru zpět, pokud to není pravda a mea culpa.. Syna má jednoho. Panic je kolega, ne Flégr, to jsme si nerozuměli. . A byla to hyperbola lidí, kteří mimo svůj obor moc nefungují, což se pak promítá do prezentace jejich výsledků. Ale to je fuk. Mě spíš vadí to, že jednou tvrdí, že bude tolik mrtvých, jindy, že tolik a pak radostně píše, jak mu to vyšlo. Chcete jiný příklad toho, jak Flegr tvrdí každou chvíli něco jiného?
Od léta do cca září, října tvrdil, jak virus zaslábne. Od 30.10. obrat k 180 stupňů a teď tvrdí, že virus bude mnohem agresivnější.
Jakou cenu mají takové předpovědi, a je zralé a dospělé se pořád bouchat do hrudníčku, jak mi to vyšlo? Virus bude slabší, pokud teda nebude mnohem agresivnější a nebezpečnější.
Óðinn á yðr alla
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Nechme Flégra Flégrem, já se tu spíš zabývám tím, že ta vrchnost asi neumí počítat ...
Mám na mysli ten limit zákazníků na provozní plochu, tedy těch 15 m2.
Bohužel neznám detailně provozní plochy různých obchodů, ale předpokládám, že to je něco na způsob plochy bytu. Tj. kompletní vnitřek uvnitř obvodových stěn.
Takže když to vezmu laickým odhadem, tak čistá plocha uliček bude tak max. půlka, spíše méně, z té provozní plochy. Vietnamské večerky v tom drží prim, tam jsou ty uličky tak nějak sotva na projití standardně urostlého chlapa v létě, bez zimní bundy.
Tedy se nám ta "volná" plocha na zákazníka zmenší řekněme na 7 m2.
To je kruh o poloměru cca. 1,5 metru. Pokud tedy vezmu rozměry zákazníka, řekněme 70 cm v ramenou, ale ať nežeru, tak počítejme půl metru, tak to máme 1,25 metru k dalšímu kruhu druhého zákazníka.
Takže celé to pravidlo 15 m2 je vlastně o tom, že se zvedla bezpečná vzdálenost o pouhých 50 cm.

Za cenu neskutečného nasrání všech lidí okolo, za cenu nákladů prodejen na hlídání a podobně.

Já jsem pro roušky, rozestupy a další restrikce, ale tohle mi přijde už poněkud přitažené za vlasy.
Je mi naprosto jasné, že určitá množina zákazníků sere i na ty dva metry jak na placatý kameň, ale má tohle smysl?

Nechápu ale počty zástupkyně Billy, která uvádí o 50 % míň zákazníků.
Když vezmu prodejnu např. 800 m2, tak to je s novým pravidlem 53 lidí.
Když vezmu stále platící pravidlo 2m od sebe, tj. kruh o poloměru 1,25 metru, a tu teoretickou volnou plochu půlku provozní, tak mi to vychází 400/4,9, tedy 81 lidí. Tedy o 35 % míň zákazníků.

Proč místo těchto volovin v obchodech radši nedají pravidla na MHD, kde by to mohlo být ob řadu a po jednom sedadle na jedné straně. Místo toho ruší spoje nebo jedou prázdninový provoz. Chápu, že jezdit s autobusem (atd.) plným jen z 25 % není dvakrát ekonomické, ale ta pravidla dopadla na všechny.

A to vlastně natáhli večer o jednu hodinu a teoreticky mohou otevřít v pět.
Obávám se ale, že to dočasně zvyklosti některých lidí neovlivní a bude to pořád stejné. Místo, aby si přivstali anebo šlo později, tak asi chtějí stát ve frontách a mačkat se. Hmm, že by také to, aby to náhodou v akci nevyprodali?
Ostatně tohle je nejspíš důvod, proč se údajně důchodcovské hodiny neosvědčily ... Asi moc řvali, že akce nestihnou ...
Naposledy upravil(a) cipis dne 17.11.2020 19:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Podobná pakárna jsou úřady. Místo toho, aby se omezily fronty a brali lidí třeba jen předobjednané na konkrétní čas, dělá se pravý opak.
Úřední doba se zkrátí na zlomek času, online objednání se zruší, možnosti, na co použít datovku se nerozšíří a jde se do front... :head

A vůbec mě nejdou na rozum ta omezení venkovních sportů. Švagrová má statek a jízdárnu, vede oddíl, velmi úspěšně trénuje. Ale na ploše ( venku, cca 600 metrů) smí být jen dva, slovy dva jezdci a ona je nesmí vést, či trénovat. Ekonomicky devastující. Hrozí, že budou muset utratit starší koně, co jsou v důchodu, protože ekonomika jde do kopru a rezervy co měli, z velké části sežrala dvě suchá léta. Jaké je riziko, že chytnete SARS 2 na venkovní jízdárně?
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

@Paul, Ulf: nechcete si na to urazeni zalozit samostatne vlakno? Uvitala bych to asi nejen ja. Fakt to tu neni diskuse na iDesu...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Ulfe, ale to si tvoje švagrová špatně vysvětluje pravidla.
Dva jsou jakože dva spolu, tj. dva jezdci anebo jezdec a vodič.
A klidně 2 m za nimi může být zase další dvojice.
Samozřejmě nemůže mít třeba 3-4 jezdce na tom kulatém čemsi, co nevím, jak se jmenuje, ale jednoho tam cvičit může.

Prostě úplně to stejné, jako když si půjde zaběhat do parku, zajezdit na kole apod. Vždy jen dva (anebo kompletní osazenstvo bytu třeba, rodina a tak).

Jo, a podstatná věc, ten limit, dva (či pak 6) není z toho důvodu, že je na jízdárně vysoká pravděpodobnost nákazy. Ale že pak, když už se to fakt stane, tak budou trasovat jen dvojice a ne celé skupiny. Tedy ej pak mnohem větší šance, že to vytrasují.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Proforma: Zkuste si přečíst a dát za sebe jeho tvrzení. Permamentně si protiřečí. To není urážení, to je fakt. OK, připouštím, že jsem si (pod vlivem jeho sebestředné bláznivosti) neověřil info od jeho kolegy a tupě to přejal. Takže pravda, nevím, jaký jeho aktuální status, pokud je jiný, než jsem napsal, tak se omlouvám a bylo to ode mně hloupé :ne . Nicméně můj text byl o tom, že ten člověk každých 14 dní vypustí úplně jinou věštbu, která většinou nevyjde a pak se za to pochválí. Jsem líný to sem kopírovat, ale většinu najdete na jeho blogu:

Léto - virus vyměkne
Konec srpna, přelom září - nárůst bude povlovný.
Na moje slova došlo.
Začátek září - desítky tisíc mrtvých, mrazáky v ulicích, katastrofa, nemocnice to nezvládnou. Před koncem roku se přijmou nejpřísnější opatření.
Na moje slova došlo.
Říjen - bude tisíc mrtvých denně, ať se udělá cokoliv.
Na moje slova došlo.
Aktuálně - na roušky je pozdě, virus bude mnohem agresivnější.
Na moje slova došlo Micíku.
To celé zalité hustou omáčkou výstředních selfíček a fotek, jaké by člověk čekal na Instáči puberťáka lovícího partnera. :roll:
Virus vyměkne X Virus bud emnohem agresivnější
Nárůst bude povlovný X Nárůst bude katastrofa, nejde s tím už nic dělat, desítky tisíc mrtvých na podzim

Můžete mi teda říct, která z jeho věšteb je ta správná? Byl ten podzimní nárůst povlovný, nebo bylo tisíc mrtvých denně? Bude virus měkčí, nebo bude mnohem agresvnější? Nějak se v tom nevyznám, ale je mi jasné, že bude mít pravdu.

Ale vážně - proč tolik adorujete Flégra, který každých 14 dní tvrdí něco jiného a nečtete třeba toho Kulveita, nebo Hořejšího? Ti jsou konzistentnější a sedí jim to stabilně ĺépe.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Cipis: je to jedno sportoviště a měla tam dvě, nebo tři inspekce z hygieny (zřejmě nemají co na práci :head ), zakázali jim to. Jsou oficiální sportovní oddíl, respektive jezdecká stáj. Dva sportovci bez trenéra a nazdar. Pokud máte nějaké zákulisní info, budu rád za SZ. Fakt je to ekonomicky docela drtí. Dva roky platili za drahé seno, takže přikoupili pozemky a nakladač, aby měli vlastní, a do toho korona a (v podstatě) zákaz trénování.
Na rozdíl od umělců nemůžou jít za kasu, protože koně a ovce chtějí péči ráno, přes den i večer. Těsně nad hladinou je drží ustájení soukromí koně.
Óðinn á yðr alla
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

No některá střelnice tak funguje, prostě max. dva na stavu a vedle nikdo, a až kus dál další max. dva.
Bylo to někde na jednom fóru, jako inzerát, tak snad to měli napsáno tak, aby to platilo.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

@Ulf: Napsala jsem, at si s Paulem jdete urazet do samostatneho vlakna. A Vy opet ryjete do Flegra. Nepochopeni? Toto vlakno se jmenuje Koronavirus v CR; nikoli Flegr, Prymula, Blatny, Vojtech, Pekova, Babis... Vadi mi nejen forma vasich prispevku (to predevsim u Paula), ale hlavne to, ze vlakno o korone strhavate na vlakno o osobnich antipatiich. Vsimnete si prosim, ze nikterak nehodnotim relevanci vasich nazoru, ale jejich obsah. Z vlakna, ktere se snazilo prinaset ozdrojovana fakta (a leckdo se mylil, jak se ukazalo casem, ale snaha byla), delate drbarnu na urovni vykriku "absolventu skoly zivota" na iDesu (v poslednich tydnech predevsim Paul, ale velmi blizko k tomu maji i dalsi zdejsi cerstvi "experti"). Proste - chcete-li vyjadrovat osobni antipatie, najdete si na to pls jine vlakno a toto nechte pokud mozno faktum a odkazum na ne. Myslim, ze vetsina uzivatelu zdejsiho fora je dostatecne inteligentni na to, aby sama dovedla zvazit odkaz a argument na nejakou mylnou informaci; neni treba v kazde 2. vete psat, ze XY je blbec...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Fraktál
Příspěvky: 263
Registrován: 25.04.2013 17:56
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Fraktál »

Ulfhednar píše: 17.11.2020 19:08 Od léta do cca září, října tvrdil, jak virus zaslábne. Od 30.10. obrat k 180 stupňů a teď tvrdí, že virus bude mnohem agresivnější.
Já ty jeho blogy sem tam četl (+ video rozhovory) a tohle, pokud mě paměť neklame, fakt netvrdil. On psal o tom, že v důsledku opatření přijatých na jaře budou/byly v létě přítomné "hodné" kmeny, které se potřebují spíše šířit, než si zabíjet hostitele. Zároveň tvrdil, že s tím, jak se opatření uvolnila, už tím pádem skončí selektivní tlak na ty "hodné" a bez větších problémů se tak budou moct šířit i mutace s horším průběhem. To tvrdil dávno před 30. 10., já tam nějaký obrat o 180 stupňů nevidím.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Radeq »

Skoro bych řekl, že se Flégr s tou tisícovkou nespletl´:
https://www.idnes.cz/technet/veda/kolik ... 1_veda_mla
Prostě se testuje kdovíco (pokud trasovaní hlásí dva kontakty). A lidé ukázněně umírají doma.
Na pardubickém hřbitově nemá kdo hrabat listí, zaměstnace nahnali k peci. Ta jede na dvě směny a i o víkendech ..
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quido »

Díky za připomenutí toho článku. Střet s těmito fakty je po posledních pár stranách názorů, odhadů a preferencí příjemnou změnou.

On sem ten článek už někdo dával i s úvahou na téma otevřenosti Technetu.
tom384
Příspěvky: 467
Registrován: 10.05.2020 14:05

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od tom384 »

Dneska prekoname Svedsko v poctu mrtvych na 1000 obyvatel. Porad je tu jeste nekdo kdo si mysli se se Cesko vyporadava s coronou lepe?
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Radeq »

Stačí ještě snížit vykazované procento covidů mezi mrtvými a budeme lepší ..
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Radeq píše: 18.11.2020 11:51 Stačí ještě snížit vykazované procento covidů mezi mrtvými a budeme lepší ..
A to už se možná chystá: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cest ... rti-129757

Co změní 4 dny, modely: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ctyr ... ani-129516
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Mě přijde, že ta čísla MZCR s těmi na Technetu docela sedí.
MZCR uvádí cca od cca 250 do 150 v souvislosti s COVIDem denně (https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/cov ... n=covid-19).
Technetem uváděná nadúmrtí jsou cca do 1100 mrtvých/týden. Což je v průměru kolem 150 lidí denně NAVÍC. Které bychom mohli celkem věrohodně přičíst COVIDu. Nejsou to lidé (z naprosté většiny), kteří by v těchto dnech zemřeli covid/necovid. Pár lidí navíc zemře zřejmě v důsledku toho, že se bojí k lékaři se svými chronickými problémy, popř. byly ordinace omezeny. Kamarád internista mi například říkal o docela velkém a rostoucím problému s lidmi, co berou Warfarin a z nichž část se bojí chodit na kontroly a úpravy dávkování. Nicméně myslím, že počet lidí, kteří zemřou "navíc" ne na covid, ale na to, že se bojí k lékaři a jejich stav se zhorší, bude velmi malý. Naprostou většinu lze s klidem připsat COVIDu.
Óðinn á yðr alla
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

Kašlete na negativní zprávy a blbý čísla. Jestli máte někoho, kdo Vám napíše Godasal a budete pozitivně testovaní, zvažte jeho podání. Kyselina Acetylsalicylová je v podstatě antitrombotikum, což může výrazně pomoci proti krevním sraženinám, které při Covidu rády vznikají:

https://www.mix24.cz/vedci-potvrdili-z ... .sznhp.box

On tu o tom již někdo psal dávno. Já tehdy odepisoval, že to je dvojsečná zbraň právě kvůli jeho antitrombotickým účinkům. Jenže jak vidno, v případě Covidu by to mohla být prospěšná, doporučená a účinná léčba.

Aspirin se dá koupit i bez předpisu, ale tam je podle mně ta dávka zbytečně velká a navíc Godasal jako takový obsahuje ještě látku, která zároveň šetří žaludeční stěnu, takže benefit pro vředaře ;) .
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Ano, o preferenci Aspirinu prave kvuli jeho schopnosti snizovat srazlivost krve jsem psala ja :-) V cem se predpisovy Godasal lisi od Aspirinu/Acylpyrinu a ostatnich derivaru na zaklade kys. acetylsalicylove?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Ivana: Máš tip jaké bylinky (čaje) ředí krev ?
Karel179
Příspěvky: 25
Registrován: 05.11.2020 21:48
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Karel179 »

FAKTA vše fakt!

Dnes se zpožděním vyšly oficiální statistiky úmrtí za 40. týden

https://www.czso.cz/csu/czso/obypz_cr

2 288 mrtvých je opět rekordní počet (ve srování se 40. týdny od roku 2011). Bylo 186 nadúmrtí oproti průměru pro tento týden, nicméně je to méně než 39. týden (2 363 úmrtí, 344 nadúmrtí oproti průměru).

Důležitým poznatkem je, že to nejsou konečné statistiky. Ty se pořád mění (zvyšují). Před týdnem bylo podle statistik pro 1.-39. týden 84 389 zemřelých, aktuální statistiky ukazují 84471 zemřelých pro 1.-39. týden. Je to nárůst o 82 zemřelých. Počty se zvyšují zpětně po celý rok. Například 1 mrtvý přibyl pro 2. lednový týden. Největší rozdíl je ke konci (39. týden: 2342 -> 2363).

Co z toho vyplývá? Předběžné statistiky zveřejněné Technetem jsou zaručeně podhodnocené.
Odpovědět