Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

proforma píše: 18.11.2020 16:01 Ano, o preferenci Aspirinu prave kvuli jeho schopnosti snizovat srazlivost krve jsem psala ja :-) V cem se predpisovy Godasal lisi od Aspirinu/Acylpyrinu a ostatnich derivaru na zaklade kys. acetylsalicylove?
Ve dvou věcech. V běžném Aspirinu je kyseliny acetylsalicylové 500mg, což je relativně hodně. On i ten Godasal se dělá ve dvou variantách. S obsahem 100mg a 500mg. Dnes jsem se bavil s kamarádem primářem OOP a ten mi říkal, že pozitivní efekt pro kardiaky se dostavuje již při dávce přibližně 30mg/den. 100mg za den by tedy mělo stačit jako prevence vzniku krevních sraženin a zároveň to není dávka natolik silná, aby to udělalo problémy někomu, kdo má např. vyložené problémy s krevní srážlivostí. Takže třeba těm kardiakům se většinou předepisuje právě ta 100mg varianta.
Druhá věc je, že Godasal obsahuje Glycin. Kyselina acetylsalicylová je totiž relativně dráždivá vůči žaludeční sliznici, proto jsem zmínil ty "vředaře". Glycin pomáhá žaludeční sliznici chránit před jejími negativními účinky a zároveň nijak neovlivňuje její antitrombotické účinky.

Ono samozřejmě nic není černobílé a tak zkušený lékař většinou doslova „titruje“ správnou dávku daného léčiva pacientovi takříkajíc na míru. Nicméně já osobně, pokud bych zjistil, že jsem Covid+, bral bych těch 100mg Godasalu. Přiznám, že jsem jej bral i teď, protože jsem měl rizikový kontakt a čekal jsem, jak mi dopadnou testy a tak jsem si jej nasadil. Ovšem po konzultaci s výše uvedeným kamarádem. Nyní beru již jen poloviční dávku. Pak 3x obden a konec.

Vidím v něm větší pozitivum jako např. v Isoprinosinu, kterého se berou docela obrovské dávky, tj. 4x denně 1g a tam už se mohou objevovat dost nepříjemné vedlejší účinky. Druhý kamarád právě Covidem prochází a popisoval mi příšerné bolesti nohou (je otázka, zda-li by nebyly i bez isoprinosinu, protože tento příznak mi popisovalo u Covidu více lidí), těžká nespavost a zácpa.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

PeFi píše: 18.11.2020 17:36 Ivana: Máš tip jaké bylinky (čaje) ředí krev ?
Jestli nebude vadit, že si dovolím odpovědět i já, tak třeba výše zmíněnou kyselinu acetylsalicylovou obsahuje kůra a listy vrby bílé. Nevím ale přesně, jak se upravuje.

Na ředění krve je ještě velmi dobrá kurkuma. Přiznám se, že jsem vsadil na jistotu a začal pro sichr brát ten Godasal, ale jak jej brát přestanu, tak si dám tři až pět dní pauzu a začnu brát každý den půl kávové lžičky kurkumy. Prášek sám je bez chuti, ale je to docela nepříjemné na polykání. Když se to ale zapije, nebo smíchá s mlékem, tak to dokonce není ani špatné.

Těch bylinek na ředění krve bude určitě spousta. Myslím, že podobné účinky má i skořice. Ale já se v bylinkách bohužel moc nevyznám. Chci to již dlouhodobě napravit, ale pořád se nemohu dokopat k tomu, udělat si na ně čas a prostor.
Ony ty bylinky mají oproti běžým lékům jednu obrovskou výhodu. Prakticky vždy obsahují léčivých látek více, než jen tu jednu jedinou a tyto látky působí synergicky nikoli antagonisticky.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

@L.C.:Dik. Zajimaly mne hlavne ty pridavny latky. Glycin porad jeste nevypada na nejakej dryak, aby to muselo byt na predpis, ne? Davkovani dobry vedet, takze Aspirinu brat jako prevenci pri C+ 1/4 denne, to laik zvladne nalamat :-)
Naposledy upravil(a) proforma dne 18.11.2020 19:30, celkem upraveno 1 x.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 16:59

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Janko Burka »

Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

tak nevím, kolik z vás bylo dnes nakoupit, ale jen má zkušenost:
řešení à la Billa:
1) košíky do ruky zmizely
2) u vchodu 20 letý mladík, snažící se příchozím říci (slovensky), že mohou jen s velkým, pojízdným košíkem
3) počet velkých, pojízdných košíků byl zmenšen
4) neměl jsem mince do košíku, mladík mi ji z ruky do ruky půjčil (5kč)
5) nakoupil jsem potřebné, ve frontě u dvou otevřených kas se mi na záda tlačila starší paní, cca 1m max, za ní další lidé, 2m neexistující míra. Požadovaný prostor kolem nakupujících je tedy k čemu?
6) po nákupu a odevzdání pojízdného košíku jsem 5kč mladíkovi vrátil + 20kč dýško, protože bez jeho pomoci bych se do obchodu nedostal a musel pelášit domů pro mince (poznatek - vždy u sebe noste alespoň pár mincí :D )

popřál jsem mu ať to zvládne, při čekání ve frontě jsem si totiž přes okno všiml, že spousta lidí (především starších) mů nadává, rozhazuje rukama, ukazuje na košík a kroutící hlavou atd.... - dost blbá brigáda, když vás za den zjebou desítky lidí ;)
Naposledy upravil(a) devlop dne 18.11.2020 20:07, celkem upraveno 1 x.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

proforma píše: 18.11.2020 19:23 @L.C.:Dik. Zajimaly mne hlavne ty pridavny latky. Glycin porad jeste nevypada na nejakej dryak, aby to muselo byt na predpis, ne? Davkovani dobry vedet, takze Aspirinu brat jako prevenci pri C+ 1/4 denne, to laik zvladne nalamat :-)
Není zač, hlavně kdyby to pomohlo. Pořád ale platí, dělat vše proto, aby to svinstvo člověk nechytil. A když by nebyl ten Godasal, tak čvrtit ten Aspirin. Alespoň já bych to tak dělal ;) .

Co se týká preskripčních pravidel, tak jsem ten systém nikdy nepochopil :D . Ibalgin je podle mně těžké svinstvo, ale koupit se to dá skoro na kiĺa. Aspirin, pokud to člověk bere jako lentilky, je také dost nebezpečný, ale volně prodejný. Godasal je jednoznačně slabší a ještě ke všemu šetrnější, ale za hotové jej zkrátka nedostanete. Proč? To netuším.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

PeFi píše: 18.11.2020 17:36 Ivana: Máš tip jaké bylinky (čaje) ředí krev ?
Dala jsem to sem (tady by to mohlo zaniknout v šumu paniců a ostatních důležitých věcí): viewtopic.php?f=74&t=7017&p=230590&sid= ... a9#p230590

Nicméně příliš nechápu náhlý zájem o salicyláty, bylo to už v té léčbě covidu z Virgínie, co sem PeFi před časem asi třikrát dával odkaz. Je to tam ovšem schované pod zkratkou ASA.
Naposledy upravil(a) Ivana dne 18.11.2020 20:47, celkem upraveno 1 x.
sigurd
Příspěvky: 395
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od sigurd »

L.C. píše: 18.11.2020 19:21 estli nebude vadit, že si dovolím odpovědět i já, tak třeba výše zmíněnou kyselinu acetylsalicylovou obsahuje kůra a listy vrby bílé. Nevím ale přesně, jak se upravuje.
Vrbová kôra a listy obsahujú len zlúčeninu kyseliny salicylovej-tá sa dá izolovať a acetylovať na kyselinu acetylsalicylovú,ale potrebné chemikálie sú pod kontrolou(acetyláciou morfínu sa vyrába heroín ;) ).
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vratnikp »

PeFi píše: 18.11.2020 17:36 Ivana: Máš tip jaké bylinky (čaje) ředí krev ?
Na cisteni krve si delam zazvorovo matovo skoricovy caj.
Krom zminene vrby na cisteni krve je vhodna briza-miza a mlade listy, hloh, koprivova nať, pampelskovy koren, kren selsky. Vse ve forme caje/odvaru.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

vratnikp píše: 18.11.2020 21:03 Na cisteni krve si delam...
Cítím potřebu podotknout, že čištění krve a ředění krve jsou dvě věci. Čistění krve je vpodstatě zrychlení metabolismu, ředění krve souvisí se srážlivostí krve. I když někdy můžou některé léčivé druhy mít oba účinky.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Liqid »

L.C. píše: 18.11.2020 20:07
proforma píše: 18.11.2020 19:23 @L.C.:Dik. Zajimaly mne hlavne ty pridavny latky. Glycin porad jeste nevypada na nejakej dryak, aby to muselo byt na predpis, ne? Davkovani dobry vedet, takze Aspirinu brat jako prevenci pri C+ 1/4 denne, to laik zvladne nalamat :-)
Není zač, hlavně kdyby to pomohlo. Pořád ale platí, dělat vše proto, aby to svinstvo člověk nechytil. A když by nebyl ten Godasal, tak čvrtit ten Aspirin. Alespoň já bych to tak dělal ;) .

Co se týká preskripčních pravidel, tak jsem ten systém nikdy nepochopil :D . Ibalgin je podle mně těžké svinstvo, ale koupit se to dá skoro na kiĺa. Aspirin, pokud to člověk bere jako lentilky, je také dost nebezpečný, ale volně prodejný. Godasal je jednoznačně slabší a ještě ke všemu šetrnější, ale za hotové jej zkrátka nedostanete. Proč? To netuším.
Kdo nechce prudit lékaře s receptem, tak si může koupit volně generikum Stacyl, 60 nebo 100 tablet, cena kolem 50 Kč. Dělit tabletu aspirinu nebo anopyrinu je číčovina, nikdy to nejde přesně.

A proč je něco na předpis a něco volně? Ono vůbec nejde o to, jak velké je to "svinstvo", ale spíš o registraci a úhradu pojišťovny.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 16:59

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Janko Burka »

Ja myslim ze toto rozebirani leku patri do jineho vlakna. Pojdme okomentovat Flegrovy obavy z rozvolnovani.
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od tajfun »

aspirin neni treba ani lamat, normalne se prodava aspirin protect, ktery ma 100mg/tabletka a slouzi prave jako prevence srazenin... takze staci koupit a nevymyslet vymyslene ;)
Obrázek
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Liqid píše: 18.11.2020 22:05 Dělit tabletu aspirinu nebo anopyrinu je číčovina, nikdy to nejde přesně...
1089_70610050-p-2015.jpg
Viz google a dělič tabletek nebo půlič tabletek. Mají to i v každé lékárně... Dá se tím víceméně komfortně i čtvrtit...

Je více verzí, více či méně fortelných a povedených.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od drigon »

Navečer jsme cestou z práce potkal známého a bavili jsme se o tom, jak se jeho manželce nepodařilo nakoupit. Mají dvojčata ( ještě v kočárku) a ochrankar v Kauflandu ji nepustil dovnitř s tím, že musí mít nákupní vozíky na počet osob. Což znamená tři vozíky. Nedovedu si představit, jak ženská tlačí kočárek s dvojčaty a k tomu tři nákupní vozíky. Výsledek byl takový, že šla domů a nakoupit musela babička. :head
Tady mne zajímá, jestli to "zvoral" ochrankar, nebo jestli je dané nařízení vlády tak blbě napsané že nákupní vozíky musí být i na počet mimin ( malých dětí) - pak si neumím představit jak bude nakupovat matka samoživitelka s malými dětmi? Doma je samotné asi nebude moci nechat a o uvázání dětí ke kandelábru před obchodem už je lepší ani neuvažovat. :|
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Piston »

O košících ve vládním nařízení nic není. Jen pomáhají chudákům prodejcům registrovat počet lidí. Mimino je člověk, ergo snižuje počet lidí v obchodě, žádná diskriminace Obchodník to chápe, ale známe naše hygieniky a policajty… právě takové věci se chytí. Řešením by byly turnikety jak kdysi v metru.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vratnikp »

metodiku kontroly počtu osob v regálmarketech si volí řetězec. Počítání přes vozejky je asi nejsnazší, protože hlídač jen kontroluje "kolik vozíků, tolik lidí" a nemusí hlídat příchody a odchody.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od DanBlack »

Taky nás dneska sekuriťák v Lídlu varoval, že bych měl mít svůj košík i když jdu s manželkou... :head

Já bych to teda řešil jednoduše - košík bych si vzal, za vstupem ho prostě odparkoval do kouta a nechal ho tam. :P

Asi začnu na drobné nákupy zas chodit k vietnamcovi, ty nedělají vlny když jdu jen pro chleba a nevezmu si košík.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

Janko Burka píše: 19.11.2020 0:18 Ja myslim ze toto rozebirani leku patri do jineho vlakna. Pojdme okomentovat Flegrovy obavy z rozvolnovani.
Ono na to není moc co říci. Testování a jeho kapacity aktuálně připomínají spíše vtip. Omar Šerý sice píše, že mají zachycených POUZE cca 10% ze všech odběrů, nicméně např. na našem odběrovém místě bylo v pondělí odebráno celkem 137 vzorků a z toho pozitivních bylo 43, což je, jestli se nepletu, nějakých 31,4%.

Takže nebudeme nijak moc testovat => nebudou Covid-19 pozitivní => ti, nediagnostikovaní, co zemřou doma např. na krevní sraženinu nezemřou na Covid-19. Jednoduchost sama. A ti, co se z toho dostanou, skončí např. nějak takhle:

https://www.aazdravi.cz/lekari-odhalili ... .sznhp.box

Prymula k rozvolňování:

https://www.mix24.cz/prymula-se-postavi ... .sznhp.box


EDIT: ještě doplním Flegra a myslím si, že v tom, co tady píše, má pravdu:

https://zivotvcesku.cz/covid-se-siri-z- ... .sznhp.box
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Odpovědět