Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
32
19%
Ne
135
81%
 
Celkem hlasů: 167
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 15:59

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Janko Burka »

Az na to, ze vsechny tyto prvky co uvadis jsou krajne nejiste. Covid muze byt hrebikem do truhly stavajici spolecenske smlouvy. Treba filmarina bude - ale kinoprumysl zanikne. Fotbalove kotly rovnez. Atd. To by jeste slo, ale zel divadlo - to nema reseni. Proste pokud neprijde "deux ex machina", treba univerzalni kvantovy pocitac ktery nam vypocita univerzalni lek a vakcinu, tak nutna "mechanicka" opatreni zcela pozmeni tvar spolecnosti.
tom384
Příspěvky: 234
Registrován: 10.05.2020 13:05

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od tom384 »

Naopak, vsechno co uvadim povazuju za vec temer jistou. Otazka je jen, jak rychle se k nim dohrabeme. Predstav si paraleni svet kde chripka je uplne neznamy virus ktery se prave objevil na planete. Myslim ze chripka by v takovem pripade natropila daleko vetsi skody nez ted pusobi covid. Navzdory tomu dnes s chripkou umime normalne zit, mame ockovani, mame ucinne leky a populace je do znacne miry proti chripce odolna. Do toho stavu se drive ci pozdeji dostanem i s covidem a ted je jen potreba najit cestu jak se do toho stavu dostat a neohrozit zbytecne miliony lidi.
Stenny
VIP
Příspěvky: 601
Registrován: 12.05.2012 12:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Stenny »

Pokud se dobře pamatuju, tak tenhle problém "sám neonemocníš, ale přenášet můžeš" má dost vakcín, kde se virus množí na sliznicích a vakcína se píchá. Protože "jádro" (orgánová úroveň) je chráněno proti rozběhnutí nemoci, ale "povrch" (sliznice dýchacích cest) imunitu nemá, takže tam se virus pomnožit a následně přenést může. Cesta ven z toho ale moc není, leda vakcíny, které by se vstřebávaly přes sliznice. Ty jsou proti SARS2 tuším snad tři, ale v počátečních fázích procesu, takže bůh ví, jak dopadnou.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 2561
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od dracekvo »

Já bych řekl, že se v tom budeme plácat ještě dlouho.
Takže radím všem, kteří jsou nějak vice koronou omezeni, se zamyslet nad budoucností. Třeba příklad pingl v hospodě. Přestat čekat, až se uvolní opatření. Kdo ví jak dlouho bude hospoda otevřená, než se opět zavře. Dle mého je lepší si prostě hledat jinou práci v oboru, která koronou není tolik postihnutá. Když se kouknu na spraci, tak volných míst je dost. Případne se rovnou zamyslet nad rekvalifikací.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 2447
Registrován: 22.09.2014 18:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

dracekvo: přesně tak, schválně, pusťte si pár dílů Ano šéfe - jo jasně, je to blbej TV pořad, ale jako sonda do zákoutí restauračních zařízení docela dobré. V naprosto minimálním počtu tam byli zastoupeni ti, kteří se v pohostinství přmo vyučili. Kuchař, původně elektrikář, kuchař, původně instalatér, kuchař původně pomocník na stavbě, atd. atd. Jenže ono je v té kuchyni teploučko, žádlo na dosah, a když se "dobře" nastaví ceník, tak i nějaké prachy z toho lezou. Musí se jen chtít provést změnu, třeba jen dočasnou, bude to bolet, ano, bude to znamenat změnu v životě, třeba dojíždění do práce v jiném městě, ano. Tohle ovšem neřeší problém majitelů restaurací, hlavně těch, kteří to provozovali na úvěr...

EDIT: Janko (post podemnou), tak to raději ani nečti tento článek

Ostravské restaurace chystají rebelii
„Už nám omezili kapacitu na 50 procent. Pak nás zavřeli v deset a nyní v osm. Přes obědy ale moc nefungujeme. Lidé ve městě ještě nejsou. Většina našich hostů stále pracuje z domu,” uvedl Bavlšík.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/os ... i-40344591
jim teď i vadí, že jsou lidi na homeofficech
Naposledy upravil(a) devlop dne 08.12.2020 13:49, celkem upraveno 2 x.
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 15:59

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Janko Burka »

A co jako ? Kdo litoval majitele staji, kdyz se rozsirila auta, nebohe koniky museli na jatka, podkoni co milovali zviratka se museli preskolit na automechaniky ? Ja v Pisku pozval damu do nejlepsi restaturace, dala si peceneho pstruha, rozkrajela a uvnitr byl led... Proste tento segment sluzeb je predimenzovany, neodpovida dobe ktera nastala a musi poklesnout na unosnou uroven. Zklamane lidske idealy jednotlivcu zel nehraji roli.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 257
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quido »

Další vlaštovky české občanské neposlušnosti:

"Ostravské restaurace chystají rebelii"
Provozovatelé některých ostravských restaurací zvažují, že ve středu ve 20:00 nezavřou, jak nařizuje nové opatření proti šíření koronaviru, a vyvěsí státní vlajku. Chtějí tak protestovat proti rozhodnutí vlády. Připojily by se tím k akci občanské neposlušnosti, kterou iniciovali zaměstnanci pivovaru Malý Janek z Jince.


Zdroj: novinky.cz; facebook.com 8.12.2020, 12:50

Jak tu už bylo zmíněno nesčetněkrát. Fajn to z epidemiologického hlediska není, ale lze pro chudáky hostinské a jejich zaměstnance mít pochopení. A jestli se k nim přidají další - holičství, fitka, penzinony, hotely, malá kina... - a tohle podpoří studenti nebo odboráři, může se jít vláda už tuplem klouzat :?
Radeq
Příspěvky: 129
Registrován: 08.04.2020 15:08
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Radeq »

Jak pravil můj pes k hladem kvílejícím umělcům a restauratérům.

Žili byli manželé. Ona byla umělkyně - tanečnice (barová). On měl zase mnoho společného s restauracemi. Měli nouzi. V jejich okolí žilo mnoho důchodců, kteří by stejně brzo umřeli a beztak ze života už nic neměli.
A tak ti důchodci začali umírat, většinou na zadušení. A manželům se začalo vést lépe.
Ti manželé se jmenovali Stodolovi.

Pes říká - hledejte rozdíly ..
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 2561
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od dracekvo »

Janko Burka píše: 08.12.2020 13:36 A co jako ? Kdo litoval majitele staji, kdyz se rozsirila auta, nebohe koniky museli na jatka
Jenže ta změna byla postupná. Nestalo se, že by najednou všichni koňáci museli zavřít.

devlop :
Ano neřeší to problém s majitelema restaurací. Ale i oni se musí zamyslet, jestli má cenu se v tomto oboru dále zdržovat a prohlubovat akorát svojí ztrátu, nebo toho za včasu nechat. Může se klidně stát, že za rok na tom budou ještě hůře než teď. Protože už ani stát nebude mít na to, aby jim podnikání dotoval.
Kdo byl šikovný restauratér, tak nějak přežívá. Viz. ti co nelenili a otevřeli výdejní oknénka a zavedli rozvoz jídla.
Samozřejmě beru taky to, že vesnická hospoda se těžko uživí rozvozem jídla a prodejem z okénka.

A to protože, i když se rozvolní všechny opatření, tak nemůžou čekat, že se jim vrátí tržby na původní hodnoty. Já očekávám tržby daleko menší než před koronavirusem.
Maximus
Moderátor
Příspěvky: 4343
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Maximus »

Souhlas Dracekvo - někteří podnikatelé a profese musí pochopit, že některá podnikání a zaměstnání jsou v době koronavirové (bez ohledu, zda bude trvat 2 či tři roky) a určitě nějaký rok po ní odsouzeny k živoření či rovnou k zániku. Z jejich hlediska je to pochopitelně smutné až tragické (mám v blízké rodině dříve úspěšného hospodského i barmanku), ale stát nemůže dlouhodobě dotovat celá odvětví postižená "vyšší mocí" a stejně tak není morálně udržitelné postižené pohostinství a cestovní ruch sanovat na úkor zdravotnictví nebo i armády.

Z hlediska státu je potřeba si určit, co je pro chod státu zcela základní, potřebné s určitými omezeními a co lze "vyautovat" dlouhodobě. Že vše není hned jasné a nikdo tady nemá křišťálovou kouli, aby přesně věděl, jak které konkrétní opatření bude fungovat s odstupem času. Špatně se modeluje i z toho důvodu, že skoro rok nemáme normální situaci a některé souvislosti nejsou hned zřejmé. Rozhodně je mi milejší, když se protiepidemiologická opatření upravují dle aktuální situace, stupni poznání pandemie, připravenosti státu, zdravotnictví ... , než aby se udělal celostátní lockdown a před dveře nakažených se dovezla tatra štěrku jak v Číně a zatloukaly se okna (Wu-chan má více obyvatel než ČR).
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
L.C.
Příspěvky: 302
Registrován: 26.06.2018 7:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

Jen takové zamyšlení, jaký si ve světě vytváříme obraz:

https://zpravy.magazinplus.cz/2063-sobe ... .sznhp.box
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Germanik1
Příspěvky: 818
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Hlavním problémem většiny služeb včetně restaurací je to zsr.... pronajímání prostor. Tak jako byty, pronájmy tečou bez zdanění a mordujou služby. Tam se vydělá na někoho třetího, peníze zmizí. Žádný daně. Tam má vláda tlačit. Ne strkat peníze, ale vybírat.
Udělám co musím.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 2447
Registrován: 22.09.2014 18:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/di ... e-40344635

Díky za práci, ale dostanete jen 60 % mzdy, píše zdravotníkům kladenská nemocnice
O mimořádných odměnách pro zdravotníky v první linii, kteří se starají o pacienty s covidem, se už od jara hodně mluví, ale v mnoha nemocnicích na ně zatím lékaři i zdravotní sestry čekají marně. A v některých zřejmě budou čekat ještě dlouho. Naopak hrozí plošné snižování mezd.

„Vaši spravedlivou odměnu vám nikdo nevezme, ale nemůžeme ji vyplatit v plné výši. Od 1. 12. teď vyplatíme jen polovinu vaší odměny, a druhou polovinu vám budeme dlužit."


raději no comment...
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 15:59

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Janko Burka »

Kdyby ti lide za neco stali, tak zacnou chodit do poloviny sluzby - a videli by jsme, jak rychle by se jim to vyplatilo ! Odjakziva platilo, ze prava se nedavaji - ale berou ! Ty prava ktera maji pracujici dnes si nasi dedove a pradedove museli tvrde vyvzdorovat !
Radeq
Příspěvky: 129
Registrován: 08.04.2020 15:08
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Radeq »

Germaniku - kapitalismus odměňuje vlastnictví, socialismus práci.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 257
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quido »

@ Janko Burka : To snad nemyslíte vážně. Proti tomuto si dovolím se ostře ohradit. Víte, co je to Hipokratova přísaha?
A pokud namítnete, že tu skládají jen lékaři - dokážete si představit to SHTF, kdyby se sestry hromadně rozhodly, že jim to za ty peníze nestojí? :head
tom384
Příspěvky: 234
Registrován: 10.05.2020 13:05

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od tom384 »

Celospolecenska shoda na tom jake podnikani hodit pres palubu je nerealna. Duchodova reforma je proti tomu banalni zalezitost. Ocekavam ze jak se zacne po zimne oteplovat, tak vir trochu ustoupi, zafunguje chytra karantena a snad i ockovani a pres leto se pojede jak pres kopirak z letoska. S trochou stesti se i poucime z chyb a nepodcenime zarijovy nastup viru. Takze ja bych ty hospody drzel na kapackach alpon do konce zimy a pak se uvidi. Bylo by hloupy nechat zkrachovat odvetvi ktery pak budem horko tezko krisit.
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 15:59

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Janko Burka »

V poradku, dejte se zneuzivat, jak je ctena libost... A mimochodem, Hippokratova prisaha je akt nikoliv pravni, ale jen symbolicky, jsou zeme kde ji lekari vubec neskladaji.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 3378
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

2020-12-08-20-23-05.jpg
E-rousku ma instalovanou 1,5 mil. lidi, tj. cca 16 % lidi. Vcera bylo pozitivne testovanych 4,2 tis. osob, ale pres e-rousku priznalo rizikovy kontakt (tj. odeslalo svuj pozitivni test, aby varovali ostatni) jen 186 (!) osob, tj. 4,6 %! Lidi kaslou na vsechno a na vsechny, to muze skoncit jenom jednim zpusobem...
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
Uživatelský avatar
Fraktál
Příspěvky: 199
Registrován: 25.04.2013 16:56
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Fraktál »

Radeq píše: 08.12.2020 19:19 Germaniku - kapitalismus odměňuje vlastnictví, socialismus práci.
Kapitalismus odměňuje práci, socialismus zaměstnání.
Odpovědět