Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Pez »

proforma píše: 10.01.2021 18:54

Nevim, zda se eviduje nejak ve verejne pristupnych zdrojich pocet potratu
Statistiky na samovolné potraty jsou. Ročně to je kolem 14 000. Za loňský rok ještě nejsou
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od JIP »

L.C. píše: 10.01.2021 20:06 Já měl štěstí, že jsem měl kamaráda, který mě kdysi co se těchto věcí týká nejdříve mírně postrašil a následně zevrubně dost poučil. Navíc mě poučila i pravděpodobně přechozená viróza, která nezůstala zcela bez následků. Další věc je, že tam, kde jsem, setkal jsem se s věcmi, které jsou dost děsivé. Takže k nemocím jako takovým přistupuji dost obezřetně a k těm neznámým obzvlášť. Jenže zkušenost je nesdělitelná, nepřenositelná a nenahraditelná.

Aktuální situace vyžaduje změnu zavedených myšlenkových postupů. Reálnou pandemii jsme tu ještě neměli. Nehodlám spoléhat na to, že to přejdu a nic se nestane. Musím se nachystat na veškeré možné scénáře, které si jen dovedu představit a to i včetně těch nejhorších a přijmout určitá opatření, která považuji za dostatečná. I kdyby to mělo znamenat, že budu doma 3x týdně vykuřovat bílou šalvějí, nebo budu zkoušet přikládání pijavic a pouštění žilou. Mimochodem, mám sepsanou už i závěť.
Štěstí na rozumného kamaráda jsem měl i já. Dřív jsem se o SHTF zajímal dlouho a hodně, ale tipoval jsem to na erupci na slunci nebo něco rychlého do konce roku 2012. 2013-2020 jsem byl spící rozpadlík, spal na vavřínech a budoval kariéru. Leden/Únor 2020 - Virus byl tady a všichni v mém okolí z něj měli srandu. Včetně mě i když mi to zasáhlo do příjmů i výhledu na celý rok. Pak přišel březen a mě probral kámoš s výborným všeobecným přehledem s tím, že by asi Číňani nestavěli tak rychle ty polní nemocnice, kdyby o nic nešlo.
Já si pak narychlo doplňoval vzdělání a zpětně žasl nad přesností většiny předpovědí tady (zarouškovaná společnost apod). A hlavně jsem si pak tuze pozdě, narychlo a draze doplňoval věci na alternativu se kterou jsem předtím nepočítal. Naštěstí pro mě COVID není rychlý jak se čekalo. (Ale zákeřný zmr. to zjevně je. tojo.)
Kdybych v létě nesledoval dění venku, tak si pak do srpna připadám jako blázen. Co někdo kdo nikdy o rozpadu ani neuvažoval? Jak má najednou uvěřit, že třeba nějaký kazdoroční veletrh nebude? Jak moudře pravil náš prezident: “Jenom BLBEC nemění svoje názory.” Srovnat nebo alespoň poupravit si názor vícekrát do roka, jak musíme nyní, není pro každého. Proto se nedivím nikomu.

Takový probírací rozhovor je dobrá věc. Takže s kamarády o situaci mluvme :yes
BTW: Ten můj “probírací kámoš” má momentálně středně těžký průběh a já doufám, že to dá v poho. Firmu si vybaviĺ a zázemí zaměstnancům zajistil, ale dostal to zřejmě přes Vánoce v rámci rodiny.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od mart0 »

Zajímavý by byl podíl zájemců o očkování mezi personálem v nemocnicích. Zde bude také důležité jestli zůstane pro ně očkování dobrovolné nebo bude povinné. Nyní informace od mé známé lékařky z okresní nemocnice je, že i mezi personálem je to zatím tak půl na půl. Nejčastějším argumentem těch, co nechtějí, je, že nebudou pokusnými králíky a že už se s virem pravděpodobně stejně potkali.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

To já mám výhodu, že jsem biolog. Mě nikdo vykládat nemusel co je exponenciální růst a co umí viry.
Ale je pravda, že jsem se probudila dost pozdě. Ještě na začátku března jsem si říkala proč všichni tak šílí, ale během pár dní než mi to došlo hodně rychle.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Pez píše: 10.01.2021 21:36
proforma píše: 10.01.2021 18:54
Nevim, zda se eviduje nejak ve verejne pristupnych zdrojich pocet potratu
Statistiky na samovolné potraty jsou. Ročně to je kolem 14 000. Za loňský rok ještě nejsou
Pezi, a to jsou statistiky samovolnych potratu? Podle cisla bych hadala spis umele. Mas nejaky odkaz na ty statistiky, aby to slo sledovat?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Pez »

Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od JIP »

Večerní novinka z okolí - 3 letý klučina v rámci bližší rodiny si z malé školky po říjnovém COVIDu donesl v novém roce další zajímavou novinku, co vypadá jako COVID, ale prý se to testem neprokázalo. Kašel horníka a vysoké horečky. Prý na to zabraly antibiotika, takže už zas řádí, ale ze 40 dětí to v rámci jednoho týdne mělo 30 dětí a mezi nimi pak bratránek klučiny (5 let) leží na JIP.
Jak je to s tou novou mutací? Prý častěji napadá děti. Fungují spolehlivě klasické testy Ag&RT-PCR?
Nedělám si iluze, že otestovali všech 30 dětí...zkusím zjistit. Já bych teď do školky dítě nedával.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

@Pez: diky. Vidis, ja bych cekala, ze tyhle statistiky bude delat UZIS. Jsem zvedava, co jim za lonsky rok vyjde.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Pez »

Taky jsem to napřed hledal v UZIS ale tam maji ve všech statistikách min. 3 lété zpozdeni. :head Teda mimo covid.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

JIP píše: 10.01.2021 21:50 Takový probírací rozhovor je dobrá věc. Takže s kamarády o situaci mluvme :yes
BTW: Ten můj “probírací kámoš” má momentálně středně těžký průběh a já doufám, že to dá v poho. Firmu si vybaviĺ a zázemí zaměstnancům zajistil, ale dostal to zřejmě přes Vánoce v rámci rodiny.
U mě to bylo stejné. Tedy, co se týká jídla a zbraní, to jsem byl vždy tak trochu mimo. Zbraně mám rád a zásoby jídla, to na mně přešlo přes rodiče od prarodičů a praprarodičů, co zažili dvě války. Takže když jsem někomu vykládal, že máme doma od všeho minimálně 50kg (cukr, mouka, sůl, rýže), zavařeniny, konzervy, luštěniny, těstoviny a tak dále, měli mě za cvoka. A to jsme měli vždy. Už od nejrannějšího věku.

Že bude Covid průšvih, mi došlo koncem února, kdy se začalo mluvit o Itálii. Řekl jsem si, sakra, to je vlastně přes kopec :D. A objednal v Klimafilu masky a filtry (respirátory již nebyly). Sranda byla, že jsem objednal poslední den, kdy je měli. Následující již byli totálně vyprodaní. Naládoval jsem do toho v průběhu roku strašné prachy, ale asi bych teď přežil i sarinovou sprchu, kdybych věděl, že přijde ;) .

Bohužel ten můj kamarád na počátku loňského roku náhle zemřel. Měl potíže se srdcem a nikomu to neřekl. Pro mě byl více než vlastní otec. Nejsmutnější na tom všem je, že to, co se teď děje, by jej ohromně zajímalo, protože to byla neskutečná renesanční osobnost. Jako student ještě zažil profesora Wichterleho (vyhodil mu do vzduchu digestoř :) ). Navíc vyráběl špičkové koloidní stříbro. Já se teď už půl roku připravuji na výrobu vlastního a ještě jsem neměl odvahu se do toho pustit :( . Je to již skoro rok, ale pro mě jedna z nejtěžších životních ztrát a že mi za loňský rok zemřelo tolik známých, že už je ani nedokážu spočítat :(.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

JIP píše: 10.01.2021 22:11 Prý na to zabraly antibiotika...
Tak to je baktérije a né koronáč.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

Quido píše: 10.01.2021 17:24
současný čip není velký jako zrnko rýže, ale okem vidět není. Dostal jsem se k bližší specifikaci, takže má helical anténu (1 závit) pro elektrické pole (nemá smyčkovou magnetickou).
- Tohle nechápu. Chcete tím říct, že se obáváte toho, že ve vakcíně bude čip?
Ne, ve vakcíně není čip a ještě pár let asi nebude - není infrastruktura, nejsou ani vyřešené některé problémy infrastuktury, tzn. bude ještě jedna pandemie pokud se covid nepodaří udržet dostatečně dlouho. Jen prezentuji aktuální výrobní a aplikační možnosti, nic víc. Čipy vyrobil TSMC (taiwanský výrobce čipů) už před 3 roky.

Ivano, sekundární bakteriální infekce. Nákaza virem, ale bakterie na sebe nenechají čekat a smlsnou si na těle. Staří doktoři ti proto dají ATB k jasně virové infekci jen jako prevenci před bakteriema.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Máš pravdu, to mi hned nedošlo. Ale pokud to zabralo všem tak to nejspíš koronáč není.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

JIP píše: 10.01.2021 22:11 Jak je to s tou novou mutací? Prý častěji napadá děti. Fungují spolehlivě klasické testy Ag&RT-PCR?
Některé to Bohužel nebudou detekovat vůbec. Bohužel, ještě ani nevíme které laboratoře.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quido »

L.C. píše: 10.01.2021 17:11 Podle zdroje z jedné velké nemocnice u nás, je počet potratů v ČR za minulý rok vyšší o 36% oproti dlouhodobému průměru. Údajně to není způsobeno stresem, ale tím, že CoViD napadá i placentu.
vratnikp píše: 10.01.2021 18:05 Ty potraty vlivem kontaktu zeny s virem potvrzuji, u nas na malomeste to bylo zacatkem prosince +50% oproti prumeru. Nam se to prihodilo v 6. Tydnu.
Vzhledem k tomu, jak jsem se zde nevybíravě vyjadřoval k tématu schopnosti kriticky myslet - napadla mě možnost, že zatím nemáme data a možná se tak dopouštíme klasické školácké chyby:

Považme například razantní nárůst domácího násilí (i v ČR). Pokud bychom se tedy měli podívat na možné vysvětlení, nemůžeme dát ruku do ohně za to, že za všechno výše uvedené může covid.

Kam tím mířím?

V situaci, kdy jste v očekávání, Vám určitě na dobrém stavu nepřidá, když partner posledního půl roku permanentně přemýšlí nad tím, kdy ho vyhodí z práce a jen co přijde domů, tak Vás akorát dořve...
Vás ještě nevyhodili, protože jdete na mateřskou, ale máte v hlavě to, jak utáhnete splátky, když ho vyhodí, a jakže to bude vlastně s tou mateřskou a následně rodičovskou, když Váš zaměstnavatel zkrachuje. A jak je to vlastně s tím zaměstnáním, když děláte na IČO... :?

TL;DR: Neříkám, že to tak je, protože pro to nemám data, ale jsem si jistý, že složitá socioekonomická situace v rodinách může být významným faktorem, který má vliv na zdraví matky i dítěte/plodu.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Data dneska nejsou na spoustu věcí.
Ale když si to pečlivě přečteš, oba píší o souvislosti s covidem a stres jeden pisatel vylučuje (údajně).
Samozřejmě to může být i náhodné a celková statistika to srovná. A samozřejmě můžeš mít pravdu ty, že celková situace tomu nepřidává a samozřejmě to může být covid anebo to může být kombinace stresu a covidu.
Takže než budou data můžeme spekulovat doalelujá.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vratnikp »

stres v našem případě taky nebyl žádnej, oba zaměstnavatelé plánujou zvýšit personální kapacity o +30% během dvou let...
Doktorka na gyndě, co ordinuje min. ve dvou maloměstech (5 tis. lidí) tvrdila, že letos má o 50% (v relativních číslech) víc samovolných potratů než za poslední roky a co pacienty zpovídala, u většiny z nich došlo min. ke krátkému kontaktu s pozitivním člověkem (např. kuchyňka v zaměstnání atp.). Takže tak. Celorepubliková data snad budou letos, jak tu bylo psáno. Pro ostatní co plánují, nechť je to upozornění.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quido »

Děkuji za reakci - z uvedeného tedy zatím vyplývá, že se má hypotéza jeví jako chybná.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Ona je sice chybná, ale má úplně stejný základ - kdyby nebylo koronáče, tak není stres a nejsou potraty = za potraty může koronáč ;-)
Osobně si myslím, že tento důvod tam určitě také bude (stres), ale jen nejspíš zlomek.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Mam dotaz na mistni doktory/biology: uz se vi, cim je zpusoben typicky priznak ztraty cichu? Je to napadenim/docasnym zneschopnenim cichovych bunek v nosu (jako u rymy), nebo informace mizi nekde na ceste - napadeni cichovych nervu, ev. cichoveho centra v mozku?

Protoze vime, ze to napada i mozek, zatim ale spis zprostredkovane - mikrotrombozy. Ale kdyby to ucinkovalo jeste jinak (protoze cast vylecenych po navratu cichu vnima vune/smrady jinak nez pred nakazou), pak bych se obavala nejakych dlouhodobych nasledku nervoveho ci nervo-imunitniho charakteru (RS, ALS apod.).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět