Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Radeq »

myšáku - stejně tak nikdo nevyčíslí, kolik dědoušků v pečovateláku umřelo, protože někdo nevydržel hadr na hubě ..
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od step »

Od 22.3.2022 je dostačující na vystavení certifikátu o prodělaném onemocnění COVID -19 symptomatickému pacientovi pozitivní antigenní test provedený zdravotníkem.

Covid stále pokračuje i přes jeho upozadění, počty nákaz neklesají, lidé se tomu jen více diví, že to někde chytli. Lagevrio funguje. Aktuální varianta nedělá tolik hospitalisací jako minulé, ovšem stále generuje pacienty do nemocniční péče. Statisticky se to tolik neprojeví, administrativně je po týdnu vyřazen jako negativní, i když je stále v hospitalisován.
Nadúmrtí jde na vrub příčinám ze všech stran. Osobně si myslím, že je škoda, že se zde opatření značně švejkovaly, mohli jsme dopadnout lépe. Vznikl z toho začarovaný kruh:
švejkování všech opatření - vyšší počet nákaz + vyšší počet těžších stavů - vyšší zatížení zdravotnického systému + více nákaz zdravotníků - snížení kvality péče a odsunutí péče o ostatní nemoci + anticovid protesty - vyhoření a rozhořčení zdravotníků - další pokles kvality a množství péče. K tomu strach z nákazy na straně lékaře i pacienta a odkládání návštěvy lékaře.

Můžeme polemizovat nad smyslem některých opatření, ale asi jako všude - část lidí to dodržovala úzkostlivě, část lidí použila zdravý rozum, část na to kašlala nebo našla nějakou zákonnou kličku, tak v zájmu brždění epidemie se toho zakázalo více a na delší dobu všem. Část obyvatel si myslela že dostala vakcínu na nesmrtelnost, tak taky polevili. Chápu, že to všechno bylo dlouhé, ale jako všude, když chceme dobré výsledky, tak je třeba pracovat pořádně a neflákat to a práce je hotova dříve a kvalitněji.
Takže nám zbyly nadúmrtí, rozhořčení, omezená a zanedbaná péče, ekonomické ztráty a stále ještě nejsme na konci. Až se podzim zeptá....
Zdravotnictví by si už rádo vybralo neuskutečněné dovolené za poslední dva roky, ale čelí nové výzvě z východu. Nadšení z počátku se už pomalu a jistě vytratilo a v plné nahotě se začínají ukazovat veřejnosti skryté problémy zdravotnictví. Agónie bude ještě pěkných pár let trvat, než se bude muset udělat systémová změna, do které se žádnému politikovi nechce. A odnesou to další pacienti. Stačí se podívat na Británii a její NHS, někteří se operace nedočkají - zvýší se počet žalob - zvýší se alibismus lékařů - zvýší se počet zbytečných vyšetření - prodlouží se čekací doby ......
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Del-in »

Step souhlasím, leč nevidím cestu ven...
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Radeq »

S náhubky by se poněkud vylepšila situace s ohledem na statisíce neočkovanců (proti čemukoli) čerstvě importovaných. Ona ani tubera není nic moc ..
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od jerry.mysak »

covid máš po tejdnu pryč. S tuberou tě zavřou na půl roku na infekční a i poté nemáš vyhráno
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Patrol »

Před více než čtrnácti dny jsem si prodělal Covid. Poslední varianty prý podle mé doktorky nejsou tak nebezpečné a spousta lidí to zvládne za dva až tři dny jen s mírně zvýšenými horečkami.
Mně teda trvaly horečky nad 39°C pět dní, měl jsem bolesti svalů a kloubů, a únava, že jsem prakticky pořád spal. Vždy, když mi vyletěla horečka, dal sem si ibalgin, nebo Paralen, horečka a bolesti přešly, najedl jsem se, tak hoďku dvě jsem si četl, nebo koukal na nějakej film, pak jsem vysílením usnul a vzbudil se zase spocenej a s horečkou. Takhle pořád dokola těch pět dní. Pak vše přešlo, jen jsem trochu chytil rýmu, asi jak jsem byl spocenej.

Po týdnu nemoci a dalším týdnu karantény už chodím do práce. Pořád jsem dost unavenej a chvílema mám motolice, jako bych byl nalitej.
Máte někdo TIP, co dělat, aby mě ty motolice přešly rychleji?Na netu jsem se dočetl jen, že je to po Covidu normální a někdo to má i měsíc. Nepřijde mi úplně v pořádku, že někdo, kdo se takhle motá, jezdí třeba autem.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Hochu přitlač, někteří to mají půl roku a víc ...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Hohepa »

Patrol jak jsi na tom s tlakem?
Já mněl Covid loni únor březen a problémy doteď.
Když jsem v klidu cítím se jak za mlada.
Při fyzické zátěži mi jde nahoru tlak, stačí 300m svižnou chůzí.
Byl jsem letos v květnu na zátěžovém EKG , srdce v pořádku jen po 8 minutách na rotopedu,
kdy jsem odpadl a dál už nemohl,
mi tlak šel na 250 mmHg. :shock:

Když jsem se posléze obvoďačky ptal co s tím, že mi jde při námaze tlak tak nahoru,
mi odpověděla "tak se nenamáhejte"
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Patrol píše: 16.08.2022 13:55 Máte někdo TIP, co dělat, aby mě ty motolice přešly rychleji?Na netu jsem se dočetl jen, že je to po Covidu normální a někdo to má i měsíc. Nepřijde mi úplně v pořádku, že někdo, kdo se takhle motá, jezdí třeba autem.
Tak tip bych měl: Narušené něco kolem metabolismu vápníku, takže zobat Vitamín D+K a k tomu hořčík.

Vitamín D se dá zjistit z krve, ideální je dostat se na hodnoty mírně nad 100 nmol/l). Cpát do sebe D bez K není ideální a bez hořčíku to taky nemusí fungovat.

Občasnou motolici jsem měl, když jsem měl aktivní omikron, takže si to umím představit, ale jak opadla teplota, tak za pár dní opadla i únava a bylo po všem.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tomáš »

Dnes u ženy potvrzen první covid. Bolesti těla, teplota 38, únava.
Jsem zvědav jaký bude průběh a jestli ho taky chytnu.
Samotář
Příspěvky: 338
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Samotář »

K dnešnímu dni skončila platnost pandemického zákona, podle kterého vláda nařizovala všemožné zákazy a nařízení během epidemie nemoci COVID-19 (v době, kdy nebyl vyhlášený nouzový stav).
Aspoň kousek svobody se konečně vrátil.

Respektive skončila platnost § 1 až 8a zákona, kde byly upravené omezující opatření. V platnosti zůstává náhrada škody způsobená státem, přezkum opatření soudem a přestupky, z nichž většina je již nepoužitelná.

Škoda, že například Státní zdravotní ústav nebo Ministerstvo zdravotnictví neudělalo analýzu, jestli a případně která vyhlášená opatření opravdu pomohla. Dnes už to veřejnost nezajímá, ale podle občasných zpráv o výzkumech ze zahraničí to vypadá, že všelijaké lockdowny, roušky, zákazy vstupu pro neočkované a podobně moc nefungovaly, bylo to nanic. Také české soudy zpětně zrušily vlastně skoro všechna nejhorší opatření proti COVIDu pro nezákonnost.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Hagen »

Asi by se to těžko analyzovalo. Museli by se vzít data z těchto omezení, a porovnat je s daty bez omezení.
Stejné skupiny osob na stejném místě,... jedni s omezením, a druzí bez omezení,... A taková situace nenastala.
Co určitě nefungovalo byl zákaz vstupu neočkovaným, a povolení vstupu očkovaným. Toto omezení mělo za účel donutit lidi k očkování.
Pokud ale přijmu fakt, že Covid se šíří stejně jako jiné respirační nemoci, snadno se dá odhadnout co asi tak mohlo fungovat. Lockdowny, roušky-respirátory, omezení styku mezi lidmi,... to fungovat muselo.
Otázka je tedy spíš jak moc to fungovalo na úkor omezení lidí a omezení ekonomiky, a zda tedy škody nepřevýšili užitek.
Samotář
Příspěvky: 338
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Samotář »

No když myslíš ...

Zde jeden populární článek z července 2022
https://www.reflex.cz/clanek/a-plus-x/1 ... uA-fXK3gGg
"Neexistují žádné důkazy o účinnosti opatření proti covidu. Verdikt německých expertů je zdrcující"

A zde jeden graf
https://twitter.com/usmortality/status/ ... 4ZLHHu0pbo
Naštěstí bylo Švédsko. Mají za dobu epidemie (2019 až 2021) nejméně nadúmrtí i ve srovnání s ostatními skandinávskými zeměmi. A po započítání roku 2022 (průběžná čísla) bude ještě výraznější rozdíl.

Ale teď už je to jedno. Snad se z toho zkusit poučit.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Hagen »

:lol:
Neexistují žádné důkazy. A co jsem asi psal ;)
Těžko najít důkaz že něco fungovalo, když nemáme srovnání s tím co by se dělo kdyby ty opatření zavedené nebyly.
Na to člověk nemusí být expert, stačí jen trochu uvažovat logicky.
Nejsou důkazy že to fungovalo, a nejsou důkazy že to nefungovalo ;)
A poučení? Příště na tu rýmičku kašlat ;) .
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Experti jmenovaní parlamentem ... Kritizují zejména nedostatečný sběr dat a netransparentnost politických rozhodnutí.

V obecné rovině neexistence důkazu není důkazem neexistence.
Důkazy by existovaly, kdyby byla vůle a kdyby nebyla aktivně přijímána opatření, která sběru dat brání. Statistika je velmi mocná čarodějka. Jenomže jak v Německu tak u nás se zjevně jelo podle politického zadání. U nás exhibovali "experti", kteří měli ve všem jasno a dokázali slíbit nesplnitelné a rozhodnout nerozhodnutelné. Skutečných expertů, kteří věděli co všechno neví, se radši nikdo moc neptal.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Hagen »

Tady ani tak nejde o důkazy.
Proto jsem se těm Německým expertům "smál", protože buďto mystifikují ti experti, nebo si to novinář opět
"vyložil po svém".
Jestliže se nějaká nemoc šíří pomocí lidských kontaktů, tak každé omezení lidských kontaktů snižuje přenos nákazy.
To je prostá matematika základní školy.
Takže samozřejmě lockdowny, roušky, respirátory, zákazy vstupu, zákazy vycházení, home ofice,... musely fungovat! A kdo to zpochybňuje, tak zpochybňuje způsob šíření Covidu.
Otázka tedy není jestli tato opatření byla účinná (protože byla), ale jestli byla natolik účinná, aby převýšila nežádoucí účinky těchto opatření. A TO SI NEMYSLÍM. Nicméně o tom se dá dělat výzkum čistě v teoretické rovině, protože jsme tu měli skupinu myší s omezeními, kterou můžeme zkoumat. Ale chybí nám ta skupina myší bez omezení, kterou zkoumat nemůžeme.
Takže vlastně každý kdo má do prdele díru může přijít s nějakým nepodloženým tvrzením, a každý kdo má do prdele díru to může vyvrátit, a přijít s tvrzením jiným. A každý si najde tu svou část publika která tomu jeho výkladu bude fandit ;) .
A proto bych se v tom už nerochnil a neukájel, a nechal ty "loňské sněhy" roztát a odplavat.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od honzasl »

Jak to, že nemáme skupinu myší bez omezení?

Máme tady země, které žádná opatření nezavedla (KLDR, ?), nebo byli velmi vlažná (USA) a země které zavedly extra drsná opatření, jako třeba Čína.

U té Číny je vidět, že extra drsná opatření nefungují, pokud se nezačne pořádně očkovat skutečně funkční vakcínou.

Porovnání USA, Rusko, KLDR, Evropa musí udělat někdo povolanější, já nemám zdroje.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Hagen »

Informace z Číny a KLDR bych za věrohodné asi radši nepovažoval ;)
A seriózní výzkum by měl porovnávat pokud možno stejné skupiny myší, žijících ve stejných podmínkách,... a dodržující ty opatření (což se dost často nedělo, že?).
Ale to je celkem vedlejší.
Pokud se nějaký virus šíří kontaktem mezi lidmi, tak je snad jasné, že pokud se tomu kontaktu zamezí-omezí, tak se ten virus šířit nemůže. ALE MUSÍ SE TO DODRŽOVAT.
To že byl někde lockdown, zákazy, příkazy,.... na který většina lidí kašlala, nebo ho obcházela není zrovna podklad pro nějakou studii.
Ale jinak ať si každý věří tomu svému, mě to nevadí ;) .
grg
Příspěvky: 145
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od grg »

Mám dojem, že pomazané hlavy, ktoré opatrenia navrhovali, sa príliš nezamysleli z takého toho psychologicko-sociologického hľadiska, takže to dopadlo možno horšie, než keby neboli skoro žiadne opatrenia.

Trebárs tie rúška-respirátory - ony technicky asi fungujú, ale ako opatrenie to nefunguje preto, že väčšina ľudí to pri kontaktoch s blízkymi osobami (t.j. v situáciách, kde sa to nedá vymáhať) nenosila - to je psychologicky ľahko vysvetliteľné, evolučne si človek dáva pozor pri neznámych ľuďoch, či "nemajú za chrbtom nôž", ale pri známych/blízkych túto ostražitosť nemá. A podvedomie človeka si neuvedomí (ak to vôbec vedome prijal), že pri víruse nebezpečenstvo číha naopak od tých, s ktorými má blízky kontakt.

A druhá vec, na Slovensku (ale asi aj v ČR) sa opatrenia rýchlo a chaoticky menili, takže aj tí, čo by boli ochotní ich dodržiavať, stratili prehľad, a asi rezignovali.

Tretia vec, opatrení bolo veľa a na papieri tuhých, ale sa prakticky vôbec nevymáhali. Počas tzv. tvrdého lockdownu na Slovensku (čo teda reálne ani tak tvrdý nebol - výnimiek plná prdel - ale mediálne sa to tak podávalo) ma nikdy nikto neskontroloval. Keď sa zas mali v prevádzkach kontrolovať covid pasy, tak stačilo zamávať guľovým esom, reálne som zažil kontrolu aj s načítavaním QR kódu raz a to v IKEA. Menej a lepšie vymáhaných opatrení by spravilo viac efektu.
Hagen
Příspěvky: 1305
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Hagen »

Přesně o tom mluvím.
Jedna věc je něco nařídit, a druhá to dodržet. Teorie a praxe.
Mě nikdo nikdy na Covid netestoval, přestože to bylo v práci povinné. Vždy stačilo napsat... test proběhl negativně.
Respirátor jsem nikdy na puse neměl, a roušku velmi sporadicky,... Lidi nemohli do hospod, tak se dělali párty doma,...
A pak přijde nějaký odborník, a snaží se vyhodnotit která opatření zabrala, a která ne ;) .
Nikdo neví jak by to vypadalo bez těch opatření. Nikdo nedokáže odhadnout jak byla ta opatření dodržována,...
Měnilo se to tak rychle, že to ani nešlo sledovat,... chaos, nedůslednost,...
Proto si troufám tvrdit, že všechny tyto teoretické, od stolu dělané výzkumy jsou irelevantní.
A to nechci zabíhat do faktu, že spousta výzkumů je dělaná "na zakázku" s předem zadaným výsledkem ;)
Nedávno mě pobavilo vědecké zjištění (jistě nákladné a složité), které přineslo překvapivý a nečekaný výsledek.
Psi když spí, tak se jim zdají sny.
Dop.dele, to ví přeci každý kdo měl někdy psa ;)
Odpovědět