Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Zaujalo mne, že na fotkách je Arenberger první ministr zdravotnictví, který má většinou dobře nasazený respirator. Třeba je to dobrý signál :)

Jinak potvrzuji, že oproti minulosti také v okolí registruji, že děcka mají (velmi) mírné příznaky. Za mne spíše dobrá zpráva, protože jsou alespoň trochu "vidět".

Jinak jsem nadále rád, že masivně zachraňuji životy babiček a dědečků tím, že v supermarketech se můžu na sešity pro děti jen dívat přes pásku, a nesmím jim je koupit. Tak jsem jim alespoň o regál vedle koupil časopis Zbraně. :D
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6013
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

https://cnn.iprima.cz/lide-s-brazilskou ... d=11209228

Nakazeni brazilskou mutaci nejsou 2, stihli nakazit rodinne prislusniky. Nikam necestovali, jedna se o neznamy komunitni prenos. Jo, a vsechno zvladame...

Vladimir Iljic je nejmenoval Lenin a VRSR nebyla v rijnu...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Takže můžu přestat kácet? Chtěl jsem Kotěti trochu píchnout, i když jsem říkal, že už to tu je... ;)

U brazilské mutace bych čekal, že schopnost cítit kávu by mohla být zachována. Pro mě důležitý parametr.

Dva články, co mě trochu zaujaly:
https://www.osel.cz/11683-lovci-sekvenc ... chanu.html

https://hlidacipes.org/lukas-pollert-bo ... ina-vadit/
Óðinn á yðr alla
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Pez »

Ke všemu, to vyhodnocení vzorku na mutace trvá 14dni. :head
To skoro nemá cenu dělat, pro aktivní řízení to nemá s touto rychlostí smysl. To zas bude překvapení až se to zas rozjede jako britská mutace.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Přesně. V takove situaci zavírat jeden okres je blbost, protože je skoro jisté, že už to je rozlezle všude možně.
Popravdě mě obecně zaráží, že tahle země je v oblasti laboratoří, biochemie, analýz... celkem silná a přesto se ten potenciál nevyužívá a místo toho se ničí ekonomika a vzdělání neučinnými opatřeními, které možná dobře jenom masochistickým příznivcům sezení doma a pobírání státních peněz.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6013
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Ja nevim, ale neslo by misto dlouheho sekvenovani vyuzit nejakou jinou technologii? Prece kdyz zname genom tech mutaci, melo by jit nejak rychle a jednoduse upravit PCR testy, aby ukazoval ne jen jestli je to pozitivni, ale i kterou variantou, ne? Cili kdyz je test schopnej behem par hodin ukazat, ze vzorek je pozitivni na A, neslo by, aby reagoval i na B a C? Prece musi byt nejaky rychlejsi zpusob, jak zjistovat pritomnost mutaci, nez cekat 14 dni na sekvenaci, ne?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4829
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Nechapu tech 14 dni ...
Pred mesicem a pul byl kamos v pondeli na testu a v utery nam radostne sdeloval, ze ma britku ... To jako nejake mutace zjisti hned a nejake az za 14 dni?
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Pez »

Teď se týdně sekvenuje kolem 700 vzorků a to je zoufale malo.
MZ má v plánu udělat síť laboratoří pro častější sekvenování. Po roce už mají plán, tak snad jim realizace nebude trvat dalšího půl roku.
https://www.lidovky.cz/domov/cesko-chys ... omov_lihem
cipis
Příspěvky: 4829
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Před testováním nechte testovací zařízení, vzorek a extrakční pufr ustálit na pokojovou teplotu
(15–30 °C). 10 minut před odběrem vzorku orální tekutiny do úst nic nevkládejte, včetně jídel,
nápojů, žvýkačky, tabáku, vody a výrobků na vyplachování úst.
https://im.eva.cz/eva/files/D/R/O/4afaf ... 209e09.pdf
Audis píše: 08.04.2021 21:17 kolega studoval příbalový leták jednoho slinového testu, a nejíst a nepít tam v tom konkrétním nebylo. Naopak nejíst nepít nekouřit vyggoglil jako jediný zdroj informace nějakého člověka ze šumperské nemocnice, který odpovídal v jiné věci. Už mi to připadá jako hoax.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6013
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Kdyz jsem mela jit na PCR, taky jsem mela instrukce 2 hodiny pred testem nejist, nepit, nekourit a necistit si zuby. Dodnes nechapu proc, kdyz se mi stourali v nose. Mozna jsou to nejaky obecny instrukce typu Nedavejte kocku do mikrovlnky.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6013
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

https://www.idnes.cz/usti/zpravy/brazil ... zpravy_bse

Ty 2 pripady brazilske mutace jsou z Varnsdorfu, nikde nebyli a uz jsou vyleceni (lehka forma).

Predpokladejme, ze mluvi pravdu a nikde v zahranici nebyli. Takze:
- lehky prubeh = tyden,
- inkubacni doba = tyden,
- k nakaze doslo cca 25.-28. 3.

Uz koncem brezna se to tam sirilo komunitne.

Tj. muze to tam byt tak od prelomu unora/brezna. Tzn. ze ted uz to muze byt uplne kdekoli a je jen loterie, kdy a kde se objevi dalsi pozitivni nemocny. Resp. az se objevi, bude to uz natolik rozsirene, ze pri sekvenovani 1 % pozitivnich vzorku uz bude "jiste", ze ho vylosuji.

"Kdybychom v prosinci vedeli, ze tu mame britskou mutaci, udelali bychom nektere veci jinak." (Blatny)

Ne, my si to proste musime zopakovat, protoze kazdej novej ministr musi udelat vlastni chyby, ze.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Ivana
Příspěvky: 2767
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

cipis píše: 10.04.2021 10:39 Nechapu tech 14 dni ...
Pred mesicem a pul byl kamos v pondeli na testu a v utery nam radostne sdeloval, ze ma britku ... To jako nejake mutace zjisti hned a nejake az za 14 dni?
Na britskou variantu jsou citlivé některé (ne všechny) PCR testy. Jak u manausu nevím, teoreticky by to snad mělo jít, ale nejspíš to někdo musí vyvinout a otestovat.
A úplně fungl nové varianty jinak než sekvenováním nezjistíš.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od mart0 »

Arenberger poznamenal, že „podle pandemického zákona nemůžeme omezovat lidi, jestli jich bude uvnitř víc nebo míň.” Resort podle ministra uvažuje, že setkávání lidí omezí „metodickým opatřením.” Způsob zatím konzultuje s právníky. Ministr uvedl, že by byl rád, kdyby mu právníci vyšli vstříc. Buď prý uznají, že medicínská stránka je důležitější než právní čistota a „nebudou to kazit,” nebo se podle něj dohodnou, že má být všechno čisté, pak „to bude nějakou dobu trvat.”

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ar ... e-40356555

Právníci musí vyjít vstříc ministrovi a nekazit to. Vždyť jde jen o maličkost - zakázat lidem se stýkat s jinými. :lol:
Uživatelský avatar
TommyV
Příspěvky: 188
Registrován: 02.09.2020 12:51
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od TommyV »

Před zákonem jsou si všichni rovni ne, tohle nemůže ministr vypustit z úst, prostě buď to lze nařídit nebo nelze, pač jinak to zkončí hned zas u soudu.
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Kotatko »

Zde je videt zoufala nekompetentnost a nemohoucnost naseho systemu. Skorovrah Janousek rekl kdyz ho chytili ze nema ridicak u sebe - a pak se zjistilo ze tim padem neni pravni nastroj na jeho okamzite odebrani a vesele jezdil dal. Ted se zase smeje vsem a neumi ho dostat do basy. Soukromi exekutori se vysmivaji zakonu. Neco postavit v rozumnem case je temer nemozne. Atd. Civilizacni krize, ktera se zatocila do povestneho gordickeho uzlu, ktery se rozsekne - pokud uz nebude pozde - az pri bezprostrednim masovem fyzickem ohrozeni.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

mart0 píše: 10.04.2021 22:22 Arenberger poznamenal, že
Tohle bych dokázal akceptovat vloni na jaře. Teď je to přiznání, že ti nahoře jsou si celkem jistí, že zákony platí jen pro nás, podřadnou lůzu, které oni :puke vládnou.
Uživatelský avatar
CZ01
Příspěvky: 142
Registrován: 19.03.2021 0:18
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od CZ01 »

Tak opravdu nevidím důvod, proč povolit nějaké mejdany. Pro vývoj pandemie i ekonomiku je lepší otevřít malé obchody s přísnými pravidly či kadeřnictví s testem.

A jinak, na Taiwanu se musí popadat smíchy, pokud čtou, co se tady děje. Nehlídané hranice, brazilská mutace, ústavní soud spojencem Covidu. Zajímavé, že Vystrčil podporuje Taiwan (což já ho také podporuji), ale sám během pandemie dělá něco, co by na Taiwanu bylo naprosto nemyslitelné.
Žijeme v době, kdy se rozhoduje o osudu našeho národa. Zda nám zůstane náš demokratický stát či budeme provincie totalitní bruselské říše.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6013
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

https://www.thelancet.com/journals/lanp ... 4/fulltext

Anglicka studie uvadi, ze 1/3 lidi, kteri prodelali covid, ma pote neurologicke nebo psychiatricke poruchy. Z toho 5-8 % nove. Zaroven si vsima toho, ze psychiatricti pacienti covid ostanou casteji nez bezna populace (to se ani neni co divit).

5-8 % novych diagnoz je docela dost. Ale u nas to obcas tohot hlediska vypada, ze uz to mel cely narod a 2x.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od RedneckBear »

CZ01 píše: 11.04.2021 0:12 Tak opravdu nevidím důvod, proč povolit nějaké mejdany. Pro vývoj pandemie i ekonomiku je lepší otevřít malé obchody s přísnými pravidly či kadeřnictví s testem.
Sice s timhle souhlasim, ale jeste vic souhlasim s jednim prispevkem z diskuze na indesu:
"Ať si vyhlašují, co chtějí. Lidi už se dávno zařídili po svém. Školky po bytech rodičů, hospody v garážích, obchody zadní vchody, kadeřnice na soukromých návštěvách."

Takze asi tak ... neschopnost vlady dosahla toho, ze uz ta pravidla velkou cast lidi nezajimaji. A Arenberger tomu nasadil korunu - nejen, ze jako jeho predchudci nahodne meni sva prohlaseni, ale jeste na rovinu priznava, ze planuje protizakonna opatreni.

PS: Tvrdit, ze Ustavni soud je spojencem covidu, kdyz jen plni svoji funkci, je s prominutim trapne.
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Lyster »

Tak report z nosouštouchování na ZŠ dětí prvního stupně. Byl jsem u prvňáků, byli rozděleni na polovinu, každá polovina v jiné třídě. 4 děti již Covid-19 prodělaly, takže se netestovaly. V mé polovině bylo tedy jen 6 dětí. Měly problém otevřít to balení (byl to ten test s takovou tou kartou.) Jednomu klučinovi jsem musel pomoct s výtěrem, protože se hrozně bál sám tu špejli strčit do nosu, ale na konec vše v pohodě. Jinak to ostatní tak nějak zvládli, jen si tedy nedělám iluzi, že výtěr udělali všichni správně, ale snažili se. Byli tam další dva dospělí, kteří se to snažili kontrolovat. Všichni na konec byli negativní a to v celé škole. cca 150 dětí a přes 60 zaměstnanců.

My jako zaměstnanci jsme se testovali hned při příchodu, také na štěstí všichni negativní.

No čtvrtek ale bude veselejší... jestli bude někdo pozitivní, bude to srandy kopec.
Odpovědět