Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Martysedlak »

Můžeme tady diskutovat co se mělo udělat, jestli to bylo za bolševika lepší, více organizované.

K organizaci za bolševika, byl jsem malý fracek, ale vím že dodnes se mluví jak byla velkovýroba a naše zemědělství vyspělé a šlo to do kopru. Závěr ne nebylo, byla a je to katastrofa v dopadu na život ve vesnici a na živ. prostředí.

A proto v optice této zkušenosti si dovedu představit že higiena byla více represivní, měla více lidí. Ano byli tam machři světové špičky, ale proto, že v prostředí Real. Socializmu toto byla jedna z mála možností uplatnění, a reálně opravdu aktivně řešili potenciální možné epidemie ( slintavka, kulhavka atd.. )

K nařízením versus ekonomika. Dělám v oboru který by neměl býti ovlivněn touto pandemií vůbec, ale z podivem je. Začíná druhotná platební neschopnost, zpožďování plateb. Více a více lidí je nervózní a otáčí každou korunu.
Nejmarkantnější je procitnutí, že stát ač slibuje jak pomáhá, jak machrují kolik miliard šlo na pomoc, tak jim nepomohl nikdo.

Je otázka jaké opatření já bych dal: já bych teď omezil množství lidí na prodejní plochu tak jak se to udělalo na tržištích. A dále pozastavil všechny exekuce do konce roku to by byla největší pomoc pro sociálně slabé. Ano můžem si říct že tito lidé si za to můžou sami, ale ten systém je obludný sám o sobě. Dále je otázka zda lockdouwn, jestli není v této chvíli i z ohledem na fungování společnosti, ekonomiku namístě. Jestli nebude lepší to tu na 3 týdny zavřít a pak rozjet než se v tom plácat do příštího roku.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quido »

Nevím, jestli mám jako nováček autoritu na to, abych pořádal diskutující o držení se tématu, ale aspoň se to pokusím nastínit ze svého hlediska:

Jaká byla situace na hygieně za minulého režimu? To s tématem koronaviru v ČR souvisí okrajově souvisí.
Ale uděláme s tím, jaké to tehdy bylo, něco? - Absolutně ně.

Můžeme ovšem něco změnit nadáváním na současný stav věcí? - Tady je to poněkud ošemetnější, protože stále ještě máme možnost chodit k demokratickým volbám. A debatou zde na fóru v souladu s jeho pravidly si tříbit své názory a politické preference.

Proto mi prosím, dovolte, zopakovat, co se domnívám, že by mělo být hlavní náplní vlákna:

Jako rozpadlík začátečník:
1) Se snažím předejít hrozbě. - Tohle už je trochu za zenitem. Covidu se tu jen tak nezbavíme.
2) Pokud hrozba nastala, vyšetřím její parametry. - Jak to vypadá v nemocnicích, na pracovištích, úřadech, v rodinách? Symptomy, čekací lhůty na vyšetření, co se kde kvůli pandemii zavřelo a jak mě to omezí...
3) Hrozbu se snažím neutralizovat. - Neříkám nakaženýho souseda zabetonovat v jeho bytě :D Tady zase budeme muset držet palce vědeckým kapacitám. Je jednodušší aplikovat nutnou obranu při přepadení či babičce sdílející anticovid hoaxy odpojit internet, ale s globální pandemií teď tady asi nic moc bohužel neuděláme.
4) Nejde-li neutralizovat, vyšetřím, jak snížit riziko expozice. - Bug-in? Bug-out? Jaké oop používáte, jaké procedury podle Vás vedou ke snížení rizika? Považujete za kompromitující chodit na veřejnosti s kvalitní výbavou?
5) Aplikuji - Kde doplním zásoby z provozů, které jsou mimo provoz? Jak vysvětlit sousedům, že jedu na dva měsíce na chatu, aniž by mi vyrabovali byt / dům? Jak vysvětlím rodině 60+, že to fakt není jen chřipečka a pubertálním synovcům, že tady nikdo nechce Bergamo / New York? No.. hodně štěstí. :)

Metafora závěrem: Čili pokud někde vybuchne stadion, je jedno, jestli to byla sabotáž, nedbalost, nebo únava materiálu. Důležité je, jestli poznám čpavek, umím zabránit šíření, nebo dokážu opustit kontaminovanou oblast.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Bill Masen »

Martysedlak píše: 29.10.2020 8:16...A dále pozastavil všechny exekuce do konce roku to by byla největší pomoc pro sociálně slabé...
Ano, tenhle zhovadilý trend tady je. Chránit chudáky dlužníky. To, že o peníze přicházejí věřitelé, to nikoho nazajímá.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Martysedlak »

Že skutečnosti ze strany věřitele dostat peníze skrze exekuci je v řádu min půl roku až rok, někdy déle.
Neřekl jsem zrušit, ale pozastavit to je odklad.

Teď je to na vůli ex. úřadu, některé (Přerov) mají problém i že splátkami. Osobně jsem psal žádost jednomu kamarádovi, ano mohl jsi za to sám, prostě jednodušší člověk který nerozumí úrokům, Fin. gramotnost nízká.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Joe Azbest »

nerozumí úrokům... To jsem kritizoval už když zaváděli pojem RPSN. Kdyby věřitelé musel uvádět částku kolik dlužník za půjčku vrátí, tak by to pochopili i ti jednodušší. Příklad - půčíme vám 100 000 na pět let a vy vrátíte celkem i s poplatky 238 000, tak i úplný hlupák pochopí, že je něco špatně. Ale je jisté, že některé lidi to stejně nezastaví...
Ale mám pocit, že už jsem OT.
Edit: To tedy ano. Maximus
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Maximus »

Moje poznámka o bývalé kvalitě naší hygienické služby patří především těm, kteří rozhodli o jejím rozbití a že Covid je lekce, která musí mimo jiné vést k znovuobnovení schopností hygieny z hlediska kvality i kvantity.
Máme obrovské štěstí v neštěstí, že tu máme Covid se smrtností +- 1% a ne nějakou hemoragickou horečku nebo pravé neštovice se smrtností přes 30%.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od dracekvo »

Maxime, ale to se může říkat skoro o všem. Počínaje hmotnýma rezervama umístěnýma v zahraničí. Prostě vším co není v běžné době až tak potřeba.

Například kdyby byl nějaký konflikt, tak tu také budeme brečet, že financování naší army je silně podhodnocené a chtělo to za včasu řešit.
Jenže na to vše momentálně nejsou peníze. Teď frčí opravy komunikací, protože ty jsou vidět a je možné všude možně osadit cedulky s EU logem.

Na vše ostatní co není vidět a nelze získat politické body, na to se kašle. A je to vše důsledek rozkrádání v devadesátém. Zisky ze základních potřeb jsou totiž ve velkém odváděny do zahraničí. Zdravotní pojištění, energie, vodní hospodářství, odpadové hospodářství a mnoho dalšího.
JInak by tu bylo na všechno tohle peněz dost.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od viktor »

:- ) je treba si uvedomit stavajici stav veci, tj. sedime v celkem luxusnim autaku, co ma spoustu jeste fungujicich dilu, ale je tak ojetej ze uz nevime kdy to cele rupne, v servisu sedi lidi co to moc neumej a na novej nemame..
tak nejak bych to videl...
cca 30 svadime nasi situaci na komance, neni to uz nejak moc dlouho ? :-) nema cenu ani smysl srovnavat tehdejsi hygienu a to dnesni, je to 30 let. ale pokud chces srovnani tak teda asi takle, vybaveni horsi, spousta veci ( technologie atd... proste ani nebyla vynalezena ) ale system byl na daleko vyssi urovni..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

viktor - souhlas, to neustálé spojování současného bordelu na režim před 1989 je už dá se řící trapné. Asi tak, jako když současní BLM uvrhují veškeré zlo a důsledek svoji neschopnosti pracovat na politickou situaci a otroctví v 17 století. :chuckle
Kolik let bude muset utéct, aby se zjistilo, že za ten bordel, který si teď v nouzovém stavu vyžíráme, mohou především události v demokratické, České republice po 1989, námi zvolenou vládou a prezidentem, která tuto zemi převzala? 100, 200 let ;)
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Já bych to OT trochu shrnul - můžeme si za to sami. Ti lidi jsou tam nahoře lidi z nás, a ne žádní dosazení ufoni. My si je tam dosadili sami.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od DanBlack »

Přesně tak... :rock
Barbora Poláková & David Koller - Sami (oficiální video)

Jsme v prdeli, můžem si za to sami.
Jsme v prdeli, zvolili jsme je sami.

Jinak ten song je z roku 2012. :tmi
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ortvar »

Ať si říká kdo chce co chce, u nás v nemocnici to vypadá že peak je za námi. Drží se to na cca stejných číslech. Snad to tak bude dál. Asi něco zabralo.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Uživatelský avatar
marabu
Příspěvky: 206
Registrován: 18.03.2020 15:37

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od marabu »

Jo říkali, že R he náhle na 1,1 ale že neví co přesně zabralo, každopádně ta prodleva je 10-14 dní. Tady jde vidět, že ty opatření valí v takovém sledu, že z toho nemají ani jasnou zpětnou vazbu... No kéž by to byl stabilní posun k lepšímu.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FMJ »

Pokud ano, doufám, že se nebude moc slavit...jinak jsme zase na začátku....
honzaH
Příspěvky: 116
Registrován: 18.02.2020 12:46

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od honzaH »

marabu píše: 29.10.2020 19:52 Jo říkali, že R he náhle na 1,1 ale že neví co přesně zabralo, každopádně ta prodleva je 10-14 dní. Tady jde vidět, že ty opatření valí v takovém sledu, že z toho nemají ani jasnou zpětnou vazbu... No kéž by to byl stabilní posun k lepšímu.
Nevis, co presne se zavadelo jako opatreni v te dobe?
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FMJ »

Vzhledem k diagramu způsobů přenosu bych to typoval na "důrazné doporučení" home-office a situační tlak, který reptaly donutil přestat tak moc odrbávat pravidla....
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

To je spíš soubor opatření než které konkrétně. Na každého zabere něco jiného. Někomu stačily fotky vojenské nemocnice, někomu stačili příbuzní, někdo zabral na statistiky v nemocnicích. No a na blbce nezabere nic.
Není prostor pro experimentování, jak to kdosi kdesi dobře napsal - Prymula pod ten rozjetý vlak naházel cokoliv, co ho mohlo zbrzdit. Doufejme, že se mu to povedlo ...

FMJ: ano, to bude asi jeden z těch hlavních důvodů, že na to o něco míň lidí sere ...
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

Jeste je otazka, nakolik s tim zahybala volna streda a pripadny prodlouzeny vikend - trochu bych brzdil ten predcasny optimismus. Ale fakt doufam, ze uz je vrchol za nami.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Permonik »

Není to ale ještě nějak brzy? Denní hodnoty jsou stále vysoké, ještě v úterý byl nový rekord, včera možná vliv na počet výsledků, že byl státní svátek. Přitom mezi otestováním a zhoršením stavu na pobyt do nemocnice taky obvykle chvíli trvá. Takže je fajn, že se nával do nemocnice snížil, ale nevidím tam zatím možnost na tu logickou souvislost.
jahaman

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od jahaman »

Tak asi muzu podat informace z blizkeho domova duchodcu, ktery byl sveho casu (nekolik tydnu nazpet) nekolikrat v televizi (jakoze negativne).
Byli na tom fakt blede, jak z hlediska duchodcu, tak z hlediska zamestnancu.
Aktualne uz nemaji myslim ani jednoho duchodce s koronavirem a zamestanci se postupne vraceji do prace s negativnima testama a po prodelanem koronaviru (nekdo to prodelal v pohode, nekdo proste hur).
Nechci tady tvrdit, ze by ted testovali jako mourovati, ale urcite vic jak v bezne populaci.
Proste jen proto aby zjistili, jaky je aktualni kazdodenni stav.

Tedy tady to - podle dat - vypada, ze uz jsou "za vrcholem".

Co udelali? Totalni lockdown. Nikdo tam, nikdo ven, zamezeni kontaktum s pozitivnimi.
Odpovědět