Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Permonik »

Snažím se najít, kdy se dá s jistotou říct, že dotyčný už má covid za sebou a nemůže nikoho nakazit. Jeden doktor tvrdil dva týdny od vymyzení příznaků, druhý že tři týdny od testu. Oba že "mělo by" být bezpečné. Další doporučil PCR test, další zas rozmlouval, že je po nákaze velmi vysoká míra falešné pozitivity a akorát pak člověk skončí znovu v karanténě. Kdy se může rizikový člověk (neočkovaný a neočkovatelný) vrátit z izolace zpět do rodiny, kde dva měli covid?
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

4 týdny je prý nejdelší známá.

Nicméně to údajně vychází na max. 7 dní od doby, co je člověk infekční. Tedy pokud se člověk ve společné domácnosti nenakazí do 7 dnů, tak už se většinou nenakazí vůbec (v té domácnosti samozřejmě).

Teď další příklad, minulé pondělí holka 13 let (druhý den příznaky horečka atd.) pozitivní na domácím AG testu, v pátek ráno PCR test už negativní, holka málem jak rybička, další člen domácnosti v pátek ráno taktéž PCR negativní.
Naposledy upravil(a) cipis dne 29.11.2021 14:22, celkem upraveno 2 x.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Maximus »

Jsem krajně disgustovan ze schopností našich odborníků spolupracujich s vládou uchopit surveillance tykaji se dynamiky a vývoje poznatků o Covidu a jeho mutacich siricich se v populaci.

14 dni by melo byt bezpečné, některé zeme to zkratily na 10 dni, do kterych se vetsina nakazenych zbaví infekcnosti. Jak to bude u Omicronu je ve hvezdach a pod 14 dni bych nesel. Výjimečně někteří jedinci trousi zlomky viru (jiz neinfekcni) i o nekolik týdnů az měsíců dele. Pak na PCR testu vychazi falešně pozitivní.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Permonik »

A ty termíny jsou od prvních příznaků, od testu nebo od vymyzení příznaků?
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Hmm, možná můj případ. Nebo nevím. Očkovaný, jedu po druhé Covid (alespoň dle PCR) a ani ockovani a ani jeden Covid ("Covid"?) se mnou nedělají NAPROSTO nic. Je možné být něco jako imunologický ignorant? Mám sto chutí prubnout ebolu a choleru. Jedine, co na mě trošku bere je rýmička. Te se bojím (chlapi ví...).
Óðinn á yðr alla
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Jsi rezistentní, máš hrstku osiřelých virů na sliznici, Toť vše. Tohle znám.
Udělám co musím
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Ty doby by měly být od okamžiku šíření, tj. ani jeden, co uvádíš, tak to není. Příznaky nastupují (pokud nastupují) až druhý či třetí den od doby, co jsi už infekční. A ty příznaky jsou 4-5. den po nakažení.
Na testy se někdo dostane až kdo_ví_kdy, nicméně oficiální počítání je od testu myslím. Či od pravděpodobného kontaktu - nakažení.
Každopádně jestli chceš jistotu alá kulomet, tak tak jdi až měsíc po té, co jim to začlo.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Trochu povzbudivé v celé té hrůze je, že R nám klesá. Jsou to takové kmity.
R 29_11.jpg
https://www.covdata.cz/cesko.php#R
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Argonaut »

Podívejte na Portugalsko - proočkovanost skoro 100%, a teď něco jako nouzovy stav, rostou jim počty nakažených.

Podle mě je třeba úplně změnit přístup ke covidu, jenže to nikdo ve vedení státu nedokáže. Nová vláda nebude mít koule a dosluhující po těch 2 letech nemá, co by vymyslelala.

Za mě dává smysl proočkovat starší populaci a snažit se podchytit problémy u mladších dříve, než odpadnou. Ostatně ty vakcíny prý dělali právě s cílem protekce starší populace. A taky vyčistit nemocnice od lidi, co tam už nemají co dělat (zdraví, vyléčení, bez podstatných problémů, co si tam jdou lehnout pro sychr, dokud je místo). Když už i v novinách píšou, že tam leží spousta lidí zbytečně, musí se jednat o desítky procent obsazenosti.

Covid tu s námi bude a pokud lidi furt trajdají po světě, každou mutaci tu budeme mít do týdne dvou. Proto je nutné změnit přístup.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od pracintl »

PeFi píše: 29.11.2021 11:53 Postřeh, že každý nakažený po dokončené vakcinaci by měl být nahlášen v systému jako selhání vakcíny, ale oni tam přitom prakticky žádní nahlášení nejsou, pouze ilustruje, že ten systém hlášení vedlejších účinků u vakcín dlouhodobě funguje dost bídně, což je ale veřejné tajemství.
Problém je v tom, že nežádoucí účinky by měl hlásit ošetřující lékař - pravděpodobně praktik - který má plnou čekárnu a na uchu dva telefony. Vyplnění formuláře o objevení nežádoucího účinku trvá 15-30 minut. Nedá se jin divit, že na to kašlou.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Ten formulář může vyplnit každý sám. Donedávna tam byla i větička, že může hlásit rodinný příslušník, kamarád nebo soused. Ta tam už není, zmizla. Vážně nevím proč. :D
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

pracint: Kdyby to dostali zaplacené, tak by hlásili se stejnou chutí, s jakou se hrnou do očkování :lol:

Ivana: Kdyby měl SUKL nějak masivněji zpracovávat hlášení od laiků, tak se z toho zblázní. Ano, hlášení laikem je sice teoretická cesta, ale systémově je to úplně špatně. Laik ti tam jako vedlejší účinek napíše něco jako "divné pocity na hrudníku".

Pokud má být možné data hromadně zpracovávat, analyzovat a generovat rozumně rychle alarmy, tak to musí mít nějakou štábní kulturu (ideálně založenou na číselnících jako je MKN-10 a podobně) a v zadávané informace musí být nějaká elementární důvěra, aby bylo od počátku jasné, že to není organizované spiknutí "antivaxerů".
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Já doufám, že to tak nějak jako to popisuješ funguje.
Jenže mě by vážně zajímalo, co se s těmi "důvěryhodnými" hlášeními děje. Kdo to prověřuje, jakou má kvalifikaci, kolik těch osob je, jak dlouho to trvá, výsledky prověřených hlášení (všechny, potvrzené i nepotvrzené) a jejich analýza.
Co se týče spiknutí antivaxerů tak jsem skeptická, tam můžeš napsat spoustu hovadin. Jen si to zkus vyplnit - já to zkoušela jako Karkulka Červená, narozená 1800, která dostala ušním podáním 10 000 litrů acylpyrinu (neodeslala jsem to, přirozeně). Číselníky tam nejsou ani náhodou, spoustu věcí vyplňuješ slovně. Ale časem by měl podle mého názoru někdo zkoumat i ta podání od nezdravotníků.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Jestli tam neni zadny ciselnik, tak bych rekl, ze je to celkem k nicemu.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od pracintl »

PeFi píše: 29.11.2021 16:11 pracint: Kdyby to dostali zaplacené, tak by hlásili se stejnou chutí, s jakou se hrnou do očkování :lol:
Známí praktici v mém okolí se do očkování nějak moc nehrnou - ono je s tím spousta úřadování a normální pacienti chodit nepřestávají. Není výjimkou 6h v ordinaci, 2h očkování a pak 4h na počítači dopisování papírů, telefony furt. Já bych se na to za těchto podmínek dávno vysr.. Kdo neviděl, neuvěří.

Ještě že mám po svých 8.5h padla a klid.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

PeFi: Já jsem lama, já to nevím určitě.
Možná tam někde nějaké číselníky jsou, nevím to určitě. Dá se to hlásit i ve staženém pdf formuláři, dá se to hlásit mailem, dá se to hlásit telefonem. Je tam i poštovní adresa. Z hlediska informatiky a automatického vyhodnocování hádám noční můra. Ale možná to maj zdravotníci jinak.
https://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od JIP »

Když jim to nahlásíte, tak to samozřejmě kontrolují lidi, jestli informace korespondují s databázemi do kterých mají přístup a jinými faktory.
Vážený pane,

děkujeme Vám za nahlášení nežádoucího účinku po užití léčivého přípravku XXXXXXX.
Vaše hlášení bylo zadáno do české databáze nežádoucích účinků pod číslem CZ-CZSUKL-XXXXXXX.
Pod tímto číslem je hlášení předáváno rovněž do databáze nežádoucích účinků Evropské unie (EudraVigilance). Vaše osobní údaje (údaje o hlásící osobě) přeposílány nejsou, nahlášené údaje o pacientovi v hlášení jsou před odesláním anonymizovány (údaje jsou upraveny takovým způsobem, že je nebude možné nijak spojit s pacientem).
Státní ústav pro kontrolu léčiv zpracuje poskytnuté údaje za účelem evidence a zpracování hlášení nežádoucích účinků, a to na základě § 93a a 93b zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech. Osobní údaje nejsou ukládány dlouhodobě a bezprostředně po přijetí hlášení jsou anonymizovány. Bližší informace o zpracování osobních údajů, zejména o Vašich právech, jako je právo na přístup, najdete na webu www.sukl.cz v sekci Ochrana osobních údajů.
Každé jednotlivé hlášení, tedy i to Vaše, přispívá k dokreslení bezpečnostního profilu daného přípravku – získáváme tak další informace o známých nežádoucích účincích přípravku nebo identifikujeme účinky doposud neznámé.
Na základě hlášení SÚKL nemůže poskytovat žádné rady ohledně léčby a diagnózy, toto přísluší pouze ošetřujícímu lékaři.

Těšíme se na další spolupráci.


V zastoupení MUDr. XXXXXXXX, ředitelky odboru farmakovigilance


S pozdravem a přáním pěkného dne

XXXXX
Sekretariát farmakovigilance
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Tak to mi hlava nebere. Pokud jsou údaje anonymizovány, a nikdo to už nemůže spojit s pacientem, jak to pak následně může někdo potvrdit nebo vyvrátit?

Není tady někdo, kdo ví, jak to prověřování probíhá?
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Del-in »

Minimálně ten, kdo hlásí to může znovu spojit, protože mu pošlou číslo, pod kterým je to v systému hlášeno. Obecně to fungovalo tak, že pokud byl již stejný nežádoucí účinek hlášen, tak nová hlášení mohla změnit četnost výskytu. Pokud se jednalo o zcela nový nežádoucí účinek, který nebyl nikdy zaznamenán tak A) byl zcela ojedinělý - nic moc se neděje B) bylo víc hlášení - začíná se řešit. Současný stav a další podrobnosti mi už nejsou známé.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Dík za info. Ale stejně mi není jasné, proč to nemůže spojit i ten súkl, kdyby bylo potřeba zpětně ještě jednou prověřit něco vážného (jako například ta úmrtí po sraženinách v případě Astry). Nemůžu říct, že moje informace o tomto procesu ve mě vzbuzují nějakou přehnanou důvěru, spíš naopak, Třeba ale jen nemám ty správné informace.

Omikron v 10 zemích EU
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/varia ... ar/2125757
Odpovědět