Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

a jak tráví naše omladina čas, když se zavřely školy z důvodu zamezení kumulace osob na jednom místě a zmírnění možného přenosu viru mezi sebou? Sejdou se s kámošema (tzn. většina třídy) a jdou courat po obchoďácích, dát si něco dobrého v levných fastfoodech, kde se žere rukama... :head

"Skupinky teenagerů posedávaly na centrálním schodišti či procházely obchody. Největší davy školáků přitom prošly zónou s rychlým občerstvením."

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ne ... h-40316427

my si tomu jdeme skutečně naproti, nedodržování pravidel, švejkování rodičů, švejkování omladiny, egocentrismus
A to někteří začínají koketovat s názorem, že hele v Číně je to už na ústupu, však to se přežene i u nás...
Nějak nepochopili, díky čemu to jde v Číně na ústupu. Stačí si srovnat fotografie z ulic čínských měst v době kdy počet nakažených lezl nahoru tak jako u nás leze teď a s pohledem do našich ulic nyní... je tam takový jeden rozdíl.
Uživatelský avatar
Dweit
Příspěvky: 5
Registrován: 12.03.2020 11:22
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Dweit »

Zdravím Vás, jsem tady nový. Fórum si delší dobu pročítám, nyní mám také čím přispět. ;)

Dělám v celkem velké nadnárodní korporátní firmě, jsem ajťák. Nyní již píšu z domova, všechny kanceláře dostaly nařízou práci z domova a v chodu zůstává jen produkce a její support, což jsem prakticky jako IT i já, ovšem můžeme být přítomni pouze v 1 člověku, tzn. se střídáme. Má firma reagovala prakticky stejně jako stát, ovšem s více než týdenním předstihem - tzn. "zákaz" služebních cest za hranice, důrazné doporučení ke zrušení privátních zahraničních cest (když ne - karanténa, v případě lokalit jako Čína a Itálie). Dezinfekční prostředky máme v práci i mimo Covid, ale nyní je čištění klik aj. častější. To jen abych se také podělil o to, jak na tom jsem.

Vedení u nás zareagovalo celkem dobře a i mezi kolegy nepadaly slova o "chřipce", za což jsem rád. Nějaké respirátory a jiné ovšem nejspíše většina nemá, já mé domácnosti pořícil polomasky od Nanologix s FPP3 filtry, máme zásobu rukavic, dezinfekcí, sava a jídla také, ikdyž ty zásoby máme vlastně většinu roku - jím prakticky jen rýži, vločky, tvarohy, proteiny a kuřecí (sportuji), takže toho mám doma vždy dost.

Abych se vyjádřil i k situaci ve společnosti - je mi mezi 20 až 30 lety, tzn. s většinou známých jsem v kontaktu na Facebooku, Instagramu, kde jsem byl v mém okolí jeden z prvních, kdo se obouval do lidí, kteří se vysmívali nějaké čínské chřipce, která se nás vůbec netýká. Vysloužil jsem si dost pošměšných reakcí, poslední týden spousta těchto reakcí zmizela a převládaví "lajky".

Příští víkend mám objednaný welness pobyt v polských Krkonoších, tak už jen vyčkávám na zprávu o uzavření hranic, abych to případně stornoval. Pokud nepříjde, na peníze samozřejmě kašlu, nechci skládat hlavu v pokoji, kde předemnou velmi pravděpodobně spali němci, kteří se s dalšími potkávali celé dny na sjezdovkách.

Snad jsem Vás nezahltil, chtěl jsem nasdílet hlavně regule naší firmy a celkově postoj okolí, dost se to tady probírá a myslím, že naše firma reagovala zajímavě.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od pepaf »

Nějak už není vidět stávající hlavní hygienička, náměstkyně ministra zdravotnictví Gottwaldová. Dosavadním jednáním je způsobila k vyměně.
Co třeba dosavadním šéfem hygieny v libereckém kraji, předchozím hlavním hygienikem Valentou? Nebo někým lepším..
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FarmářJan »

Podle aktualne.cz jednaji mj. o zakazu akci nad 10 osob a omezeni restauraci
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FMJ »

Možná už někomu došlo, že schopnost poskládat jídelníček při redukční dietě příliš obsahově nesouvisí se schopností kriticky uvažovat o zásadních krocích v rámci zvláštních opatření v souvislosti se současnou situací na poli šíření virové nákazy...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Fabulous »

Nevím jak u vás, ale u nás na vsi učitelky postihlo šílenství a valí žákům po netu taková kvanta učení, že i moje žena (taky učitelka) z toho šílí. Nevím, jak to můžou zvládat normální rodiče...
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FarmářJan »

U nás taky. Napsal jsem jí přes tu aplikaci Bakalari, skrz kterou to spamují, že nebudeme bohužel na netu příští dva týdny. Nemáš povinnost to mít.
Jinak doma jsou preventivné od minulého tydne, školák i předskolák. Ven nikdo, ja nařídil preventivní izolaci v práci včera.
Zavedli super nápad, co se učí školačka, to pak zkouší zjednodušeně ukazat malýmu.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

FMJ píše: 12.03.2020 11:52 Možná už někomu došlo, že schopnost poskládat jídelníček při redukční dietě příliš obsahově nesouvisí se schopností kriticky uvažovat o zásadních krocích v rámci zvláštních opatření v souvislosti se současnou situací na poli šíření virové nákazy...
Jako na potvoru schopnost být opravdu vysoce kvalifikovaným lékařem v oblastech od kardiologie po infekční choroby rovněž prokazatelně nijak nesouvisí se "schopností kriticky uvažovat o zásadních krocích v rámci zvláštních opatření v souvislosti se současnou situací na poli šíření virové nákazy ...".

Nejde totiž vůbec o odbornost, ale o schopnost kritického myšlení. Pokud to totiž nějaká profesní skupina od počátku bere opravdu hodně vážně tak to, aspoň podle mých informací, nejsou lékaři, ale hasiči!
Naposledy upravil(a) PeFi dne 12.03.2020 12:12, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Count »

Nebydlím náhodou na stejné vesnici? :D Zatím ty emaily ignoruji a nechávám děcka v režimu "víkend". Za pár dní, až se volna nabaží, tak přejdeme do normálního režimu "škola", tj. budu tisknout úkoly a jako každý den bude příprava, jen s tím rozdílem, že na to teď budeme mít víc času a místo každodenní hodinovky to protáhneme třeba na dvě.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od eotto »

Taky mám ten pocit. Dost nestíháme úkoly řešit.
"Mors certa hora incerta"
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od viktor »

u pubertalni dcery pritelkyne jsem byl a asi i stále jsem za magora, ale na to jsem si uz zvyknul..
..takze prázdniny chtěla vyrazit za kamosi do metropole... na dotaz jak se ji bude zit když se nahodou nakazi a z nejvyšší pravdepodobnosti nakazi babicku a ta to pravdepodobne neda, prohlásila ze se jedna o " citove vydirani" se ji dostalo informace ze se nejedna o citove vydirani ale o zcela prosty fakt.. a ze je dost velka aby se s tim nejak ve svých 17 srovnala.. tak nakonec s prasknutim dveri zustala doma...
. jak jsem psal.. vjede to sem jak nuz do masla.. protože nic jiného nez maslo nejsme
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ortvar »

Ve zdravotnictví je až nepochopitelná ignorace reality. Alespoň u nás v nemocnici.
Většina (95%) lékařů a sester včetně akutních ambulancí bez ochranných pomůcek. Ani tu hloupou roušku si nevezmou. Protože v tom vypadají divně a nechtějí děsit lidi.
Když jim to nařídíš, tak jakmile odejdeš tak si to znovu sundají.
Drtivá většina lékařů , a to včetně primářů a vedoucích pracovníků má pocit že jsou asi imunní.
Ještě včera převládal názor zbytečná panika.
Když něco řekneš dívají se na tebe jak na blázna. Nevím jak dnes ale ještě včera !!!! V regionu 14 dní po jarních prázdninách !!!!
O tom, že lidi chodí do plných čekáren s banalitami ani nemluvě.

Btv. několik kolegů se před 14 dny vrátilo z IT, normálně chodí do práce. Hygiena ani zaměstnavatel s tím neměl problém.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
skafloc
Příspěvky: 127
Registrován: 19.08.2014 0:05
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od skafloc »

FMJ píše: 12.03.2020 11:52 Možná už někomu došlo, že schopnost poskládat jídelníček při redukční dietě příliš obsahově nesouvisí se schopností kriticky uvažovat o zásadních krocích v rámci zvláštních opatření v souvislosti se současnou situací na poli šíření virové nákazy...
Aniž bych se chtěl paní Gottwaldové nějak výrazně zastávat, v podstatě průběh nákazy svým jednáním nijak nezhoršila - přesně v intencích: kdo nic nedělá, nic nezkazí.
To takový mudr. Maďar, se svým vyhlášením, jak je lyžovačka v Itálii bezpečná, nadělal škody mnohem více :head :head - a to by měl být na tuhle oblast odborníkem!
Takže aby ta případná výměna pak nebyla z bláta do louže.

Edit: Dnes dopoledne návštěva prodejny Albert v okresním měste F-M, parkoviště plné, v tom obchodě se to nějak ztratí, takže vypadalo poloprázdno. Ale lidi vozili plné vozíky všeho možného. A bylo poznat určitou nervozitu, jakmile se někde ozvalo nějaké zakašlání, všichni se hned otáčeli, odkud to je. A řeknu Vám - ten pocit, že máte na sobě Respilon roušku a tohle otáčení se Vás netýká, je k nezaplacení. Pravda, byl jsem s něčím takovým jediný a dost lidí se teda otáčelo i za mnou.
Naposledy upravil(a) skafloc dne 12.03.2020 12:54, celkem upraveno 1 x.
Sovy nejsou, čím se zdají být..
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

jakožto také manžel učitelky to mám také zprvní ruky - včera jsem celý večer nedělal nic jiného, že jsem ženě fotil stránky z knih a pracovních sešitů, které jsem následně převáděl ze zrcadlovky z RAW do JPEG + ořez + zmenšení a korekce tak, aby se to vešlo do přílohy mailu, který pak zasílala na adresy všech rodičů dané třídy

- ono totiž to nejsou "domácí úkoly" jak je známe, ale je to přímo učivo, nebo alespoň část, která se ten daný den měla ve škole probrat. Teď je to bohužel na rodičích, aby to s dětmi probrali oni, když nejsou ve škole
- další věc je ta, že obsah mailu, který se zasílá rodičům si vede ředitel školy (tzn. nejen že učitelka musí odeslat mail rodičům, ale obsah zadání s přílohami ještě zadat do sdilených "teams"stránek školy. Rozsah "probraného" učiva zadané touto formou, si pak může kdykoliv vyžádat školní inspekce

- co mne "pobavilo" je to, když žena zjistila, že
a) někteří rodičové nemají email a neumí jej založit (typicky cigoši, děkujeme za inkluzi)
b) někteří rodičové jej mají ale nepamatují si jej
c) někteří rodičové si myslí, že nejlepší bude učiteli zavolat a chtít po něm zadání úkolů ústně přes telefon
d) někteří rodičové neumí moc dobře česky a nejsou schopni pochopit zadání úkolů (vietnamci)

bod d) vyřešila moje žena tak, že mamce jedné holčičky vietnamky zadání učiva vytiskla a šla jí to osobně vysvětlit do obchodu se smíšeným zbožím :)

poučení pro mne - koupit stolní scanner a dokoupit toner do tiskárny
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od pepaf »

Tak a Gottwaldová je "fuč"...
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FMJ »

Já to říkal........
DoomsdaySniper
Příspěvky: 22
Registrován: 18.01.2020 18:27

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od DoomsdaySniper »

Par osobnich zkusenosti,

delam v jedne nejmenovane softwarove firme. Firma nam sem dala ke vchodu erarni dezinfekci (prakticky neubyva) a do kuchynek mensi verze, taky skoro neubyva.

Ackoli mame homeoffice bezne soucast nasi prace a vyuzivame je obcasne, zadne plosne narizeni neslo. Nekteri kolegove to vyjednali se sefem a jsou uz doma, mame vahu povoleni hodne na primem nadrizenem.

Ve stejne budove v jine firme se koronavirus vyskytl. Stale se nic nedeje, porad vse jede dal. Dnes jsem musel kousek pres mesto (rano jsem vynechal mhd a sel pesky to same udelam odpoledne). Nasazeny respirator a ochranne pomucky. Lidi trosku cumi, al ene nejak extra. Nikdo zadne ochranne pomucky, par mladych lidi uzkostlive pritazenou salu pres oblicej.

Vsichni o tom mluvi, vsichni jsou nervozni, ale jakoby tim, ze proti tomu neco budou delat to privolali na sebe...
euaqa
Příspěvky: 59
Registrován: 14.03.2016 18:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od euaqa »

pepaf píše: 12.03.2020 11:40 Nějak už není vidět stávající hlavní hygienička, náměstkyně ministra zdravotnictví Gottwaldová. Dosavadním jednáním je způsobila k vyměně.
Co třeba dosavadním šéfem hygieny v libereckém kraji, předchozím hlavním hygienikem Valentou? Nebo někým lepším..
No asi pro ní není na obrazovkách místo. Teď si na tom dělá reklamu celá sekta ANO. Informace předává hlavně zpívající právník pan Vojtěch a dotační vysavač pan Babiš. Za nimi jsou jako křoví ostatní členové ANO. Například ministr MPO, dopravy, nebo financí. A zrovna paní ministryně financí je celkem objemnější... Takže se není čemu divit že se tam už nevejde paní hlavní hygienička. :?

Opatrně s tou politikou! Za ní, mimo politických vláken, je zde ban. Fab

(Nj, ale když ona je to pravda, já už ani nekoukám na zprávy abych se na ně nemusel koukat..)
Naposledy upravil(a) euaqa dne 12.03.2020 13:31, celkem upraveno 1 x.
euaqa
Příspěvky: 59
Registrován: 14.03.2016 18:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od euaqa »

Ministerstvo zveřejnilo podmínky dodávek pro výrobce respirátorů
https://www.zdravotnickydenik.cz/2020/0 ... spiratoru/

Zjednodušeně, nakoupí 200 000 respirátorů týdně, životnost jednoho je 4 - 8 hodin takže toho moc nebude. Nezapomněli si stanovit cenu na 175 Kč pro ffp3 respirátory z EU a 350 Kč pro respirátory mimo EU. Pochybuji že jim to někdo při dnešních cenách na trhu prodá. :mrgreen:
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Dle očekávání Paralen téměř na všech eshopech vyprodaný. Snad jste si udělali potřebnou zásobu ;)

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... u-40315510
Naposledy upravil(a) J-e-n-n-y dne 12.03.2020 13:58, celkem upraveno 1 x.
Kdo je připraven, není překvapen.
Odpovědět