Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Paul »

Klidně mohli jít prostovat zpětně, tedy i za zákaz vycházení, zákaz nedělního prodeje atd. A vlastně to je i logické, jelikož by se třeba někdo těžko vracel z Práglu před zákazem vycházení pokud to má daleko.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quido »

@ proforma: Právě tohle by mohlo vést, jak se dovolím si domnívat se se svojí základní znalostí dynamiky konfliktu, k případné eskalaci. Jedno staré přísloví praví, že nikdo nebojuje udatněji, než ten, kdo nemá kam ustoupit (Sun Tzu - Umění války). Lidé se bouří kvůli xy / proti xy a krom toho, že nedodržují platná nařízení 'nic moc nedělají'.

Snažím se na to dívat touto optikou: Ano, je to na pytel, že se lidé na demonstraci chovali takto, ale pořád je to lepší, než tady mít masovější protesty typu Bělorusko nebo Polsko.

A není to parta lidí na soukromé párty, kde by pod vlivem rušili noční klid - byla to tisícovka 'normálních' občanů, kteří vyjadřují svůj politický postoj - a během toho někteří z ní porušili platná hygienická opatření.
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od pylorus »

Musím říct, že zde s nevolí a údivem čtu ty radikálně nenávistné komentáře proti lidem nespokojeným s opatřeními. Zatímco na jaře jsem opatření vítal, nyní mě již podstatně omezují (živnost i bežný život) a myslím, že nejsou dlouhodobě udržitelná. Snažím se je dodržovat, ale naprosto chápu nespokojenost a frustraci lidí. Zasahovat proti nim s razancí, kterou si zaslouží gangy a organizovaný zločin je pitomost a naopak deeskalace je podle mě více než na místě (přesně jak píše Quido).
Devlope měl bys hodit trochu brzdu s výrazivem... zbytečně to hrotíš a nedá se to číst.
Na rozpadu bych čekal lidi propagující maximální svobodu a ne vítající maximální omezení ;)
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Radeq »

Nedostatečná a nedodržovaná opatření vedou k prodlužování tohoto stavu. To si spočítá i každej blbec.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Já jsem také maximálně nespokojená s opatřeními, omezuje to můj každodenní život, mou svobodu, radost ze života a dusí mi to živnost. Jsem už dlouho vážně nasraná a zcela a plně chápu lidi, co jsou nasraní taky. Přesto teď nepůjdu řvát bez roušky na náměstí proti vládě.
Za koronavirus vláda nemůže. Vláda může za spoustu jiných a v konečném důsledku daleko horších věcí, a jakmile ta mrcha zmizí nebo bude většina lidí bezpečně očkovaná (teda těch co očkovaná bejt chce) tak půjdu na náměstí proti vládě řvát taky.

Na druhou stranu chápu všechny lidi, co mají doma někoho z rizikových skupin a projevují nasranost vůči nezodpovědným covidiotům, kteří to roznášejí dál a ohrožují tak spoustu ostatních lidí.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

@Pylorus: at demonstruji, at vyjadruji svuj nazor, to jim nikdo nebere. Ale at pri tom neohrozuji druhe, jejich svobodu. Protoze ta tisicovka namackanych rvoucich bez rousek se do tydne projevi nejakym vzestupem v Praze a Stc. kraji. A zase bude zavreny vsechno. Kde je potom svoboda tech malych zivnostniku zivit se vlastni praci?

Nehlede na to, ze kdyz stat nedokaze prosadit takovou malickost jako noseni rousek, jak asi budou lidi reagovat, az se to zase zprisni? Budou na to kaslat uz uplne. A to je to nejvetsi nebezpeci, protoze bez toho se z toho srabu nevyhrabem. Kdyz odmitaji rousky, kolik z nich se da ockovat? Protoze "dalsi vladni buzerace". Nebude dostatecna proockovanost, nebude dodrzovani pravidel, uz vis, co bude?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

pylorus: ano, mé výrazivo není nikterak vytříbené, nicméně některým lidem prostě nedojde, že jejich současné chování je rovno kreténismu a diletanství, dokud není přirovnáno k základním hygienickým navykům "in natura" ;)

a zopakuji to klidně znovu - nemít v současné situaci roušku a být od cizího člověka s max. půl metru odstupem, je stejně "v pohodě" jako jít se vykadit, utřít si prdel, neumýt si ruce a pak tomu samému člověku podat hrst hranolek ze svého KFC kelímku tou samou rukou... ;) Má s tím někdo problém? V čem je rozdíl mezi nákazou COVID tím, že vás nakazí člověk odmítající roušku a žloutenkou typu A, kdy vás nakazí člověk co sere na mytí rukou po hazlu?
Naposledy upravil(a) devlop dne 06.12.2020 22:02, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

pylorus píše: 06.12.2020 21:22 Na rozpadu bych čekal lidi propagující maximální svobodu a ne vítající maximální omezení ;)
Někteří lidé si ale pletou svobodu s anarchií. Svoboda FAKT neznamená, že si člověk může dělat co chce, jak chce a kdy chce.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quido »

Někdy si říkám, jaká je škoda, že myšlenka rozpadlictví téměř apriori vyvrací politickou akci.*

Jak bych si to ve vrcholné naivitě představoval? Pár set lidí na exponovaném místě, všichni 100% dodržující rozestupy; výbava od polomasek po přetlakový komplet, dle možností každého soudruha.

To se jen tak často v ulicích nevidí. A zvědavým médiím by se dalo odpovědět ve smyslu: "Dobrý den, děkujeme za optání: Sešli jsme se tady dnes proto, že chceme poukázat na xy (nekoncepčnost vládních opatření, protiústavnost atd). To ovšem neznamená, že ignorujeme aktuální (epidemiologické) riziko a děláme vše co je v našich legálních možnostech proto, abychom poukázali na xyz (např.nutnost dodržování platných hygienických opatření)."
To by mohl být šťavnatý materiál do vysílání, na druhou stranu věřím, že málo kdo z rozpadu by stál o publicitu. Novinář nemá možnost to z vás vypáčit, zatímco příslušník může pod nějakou záminkou požádat o občanku.

Však kdo jiný může více disciplinovaně poukazovat na chyby vládnoucí garnitury, než lidé, kteří prokázali dostatek svědomitosti na to, aby ve všem nespoléhali na stát - základ filosofie rozpadu - a ještě k tomu také prokázali dostatek ohledu na legitimní pravidla takovým způsobem, že jsou držiteli ZP?

S tímhle se právě proto trochu vnitřně peru:

A) Jste rozpadlík. Máte know-how, vybavení a snad i morální integritu a vůli na to, abyste nenechali lidi ve svém okolí v těžkých dobách na holičkách.

versus

B) O úspěšném rozpadlíkovi by nemělo okolí vědět, že je rozpadlík. :lol:

*závěrem dodám malinký OT: jako výjimku z výše uvedeného vnímám angažmá osobností typu David Bohbot nebo Lumír Němec. Např Generála Pavla bych tam neřadil, protože ten byl veřejně známým činitelem už před tím, než se začal k politice vyjadřovat.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

Quido píše: 06.12.2020 21:52 ...
A) Jste rozpadlík. Máte know-how, vybavení a snad i morální integritu a vůli na to, abyste nenechali lidi ve svém okolí v těžkých dobách na holičkách.

versus

B) O úspěšném rozpadlíkovi by nemělo okolí vědět, že je rozpadlík. :lol:
...
B je správně. O tom, že mám doma hromadu zbraní a zásob neví ani širší rodina (strýcové tety ap.) ví to pouze nejbližší rodina - rodiče a sourozenci. Z kamarádů to ví také jen velmi malá hrstka, kteří by se dali spočítat na prstech jedné ruky neopatrného truhláře. Ze známých to neví de facto nikdo - ano, pár z nich ví, že mám "nějakou zbraň" a chodím s ní na střelnici, ale to je asi tak vše.

Ještě k tomu bodu A: ".. morální integritu a vůli na to, abyste nenechali lidi ve svém okolí v těžkých dobách na holičkách" - Tohle je IMHO v PA nesplnitelné a samaritány to semele hned ze začátku. Prostě sorry - nemám a nedám. Maximálně vyměním. Možná se to bude zdát tvrdý, ale IMHO je to jediná cesta, jak v dobách OPRAVDOVÝHO PRŮSERU (ne tedy nějaké jeho soft verze) přežít.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Quido »

Díky za reakci - rád bych doplnil, že právě vnímám aktuální pandemickou situaci jako soft verzi PA.

Voda teče, elektřina taky, popeláři fungují, policie i armáda taky. Tu a tam se i ten štempl dá na úřadech sehnat. Zdravotnictví 'uteklo hrobníkovi z lopaty' a WuChan -či jak se to píše- ani Bergamo jsme tu neměli. A snad nebudeme.

Skutečné/á PA (nevím, jak to v češtině skloňovat) bude jistě vyžadovat slevu ze společenských konvencí, na které jsme zvyklí. A opět se zde možná ozývá moje naivita, např v případě utržení pandemie koronaviru ze řetězu:

"Ahoj, nemám, nedám + dovnitř vás nepustím. Doneste XYZ věcí na výměnu a já vám tak max. poradím, co dělat, abyste nezmrzli. Zbytek je na schopnostech každého soudruha." Zní to asi pro někoho tvrdě, ale pro mě je to interpretace toho, že má člověk ještě trochu víry v lidskost a pošle žebrající pryč namísto toho, aby je rovnou rozháněl olovem. Navíc si myslím, že zrovna člověk jako Vy bude v případě skutečné/ho PA (po odehnání hladových davů po půl roce až roce ideální figurou, které může začít dávat dohromady nějaký funkční systém. To, že si dokážu upéct vlastní chleba či vypěstovat vlastní ředkve neznamená, že mě to baví. To, že jsem oprávněn a umím skrytě nosit a na 15m trefím 9/10 do černého neznamená, že takhle chci žít každý den do konce svého života.

Mad Max může být legrace chvíli, ale považme, kolik z nás rozpadlíků je už po necelém roce zpruzených z vládních omezení. Dejme tedy tomu, že vy a vaše rodina máte nástroje, vědomosti a zkušenosti. To vás pasuje do role vůdců par excellence - Vždyť taky můžete jít kopat suť, sázet mrkev či hřebelcovat, ale dejme tomu, že nikdo neumí tak dobře šít rány a navíc je i na 300m šikovně pomocí 7.62mm způsobovat. :D

Až se zbytek "civilizace" ve vašem okolí vysílí natolik, že budou rádi za nějaký řád, můžete to být právě vy s vaší rodinou, kdo ostatním nešťastníkům dá možnost si obdělat vlastní pole nebo opravit vlastní dům, jež dávno pozbyl své původní majitele.

Ale jak jsem předestřel výše, tohle je už hodně abstraktní koncept a jsem pevně přesvědčen, že aktuální koronavirová pandemie bude i v následujících měsících vyžadovat využití našich survival dovedností z kategorie: "Jak přesvědčit rodinu, že covid není hoax, či jak vysvětlit kolegům, aby v kanceláři nosili respirátory."
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Bivoj, rámcové souhlas s drobnou poznámkou, že je pak dubiózní to ventilovat na veřejném fóru. Kritická budoucnost začíná právě včera.
A je pak otázka, zda to děláte ze svého (vnitřně nepřiznaného) samaritanství, či potřeby se " z toho vypovídat", nebo zastydlých pudu Jana Amose. Tedy v podobném mixu pohnutek, jako my všichni.

Skalní Rozpadlík na Rozpadu vůbec není.
Óðinn á yðr alla
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Zapadlo »

Klidně tu může být i skalní rozpadlík. Postačí když občas schválně vypustí takový blábol, že ho systém bude mít za neupotřebitelného debila :)
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Patrol »

To funguje, na vojně jsem to použil, a i mazáci si rozmysleli, jít do mně, když jsem si při první bitce zahrál na totálně nepříčetnýho kreténa. :lol:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

Radeq píše: 06.12.2020 21:32 Nedostatečná a nedodržovaná opatření vedou k prodlužování tohoto stavu. To si spočítá i každej blbec.
Očividně si to nespočítají ani mnozí provozovatelé provozoven, kteří jdou dalšímu šíření hodně naproti. Včera jsem si byl osobně vyzvednout objednané jídlo - před podnikem hlouček cca 12 lehce podnapilých popíjejících lidí, část z nich následně vpadla dovnitř objednat další pití, bylo jich kolem pěti, překřikovali se navzájem, roušku z nich neměl nikdo, vzájemné odstupy dodržovali stylem 30 cm stačí a obsluhujícímu personálu to zjevně bylo celkem jedno. Docela mě to šokovalo.
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 16:59

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Janko Burka »

Mame alespon model toho co by bylo pri opravdu vazne situaci. Ale jsem "optimista" v tom smeru, ze jedna davka ze samopalu do luzy by bleskove vse napravila v celostatnim meritku.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

bude to zajímavá situace
Ještě den a PES může v Česku opět zavřít obchody
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/je ... y-40344431

a) přejdeme opět zpět do 4 stavu, obchody se zavřou a můžeme čekat nepokoje
b) přejdeme opět zpět do 4 stavu, ale kvůli nátlaku se obchody a služby nechají otevřené, což ale dá jasně najevo, že je PES k ničemu a rozhodují občané a nátlak podnikatelů
a) přejdeme opět zpět do 4 stavu, obchody se zavřou a lidé to přijmou

jak to vidíte vy?
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Martysedlak »

Podle mě se změní metodika a pes klesne na stupeň 3.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

PES bude 4, obchody a hospody zůstávají otevřené, zdůvodnění bude "menší smrtnost" a "nenaplněná kapacita" zdravotnických zařízení. První týden v lednu znovu lockdown
Udělám co musím
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Koukam na online prednasku AVCR o covidu a ockovani (pozvanku jsem postovaka pred par dny). Zatim nejzajimavejsi informace je, ze u ockovaneho cloveka nevznika sliznicni imunita = viry nejsou zlikvidovany hned na sliznicich, kdyz se dostanou do organismu. Ockovany clovek tedy ne ze se nenakazi, ale nebude mit tezke (nejspis zadne) priznaky. Zafunguje jiny typ imunity, ktery nedovoli, aby se nemoc v tele rozvinula.

Coz ovsem znamena (na prednasce bylo potvrzeno) ze ockovany clovek nebude nemocny, ale MUZE BYT PRENASECEM. Bezpriznakovym. Coz je docela prus...vih.

Predstavte si situaci, kdy zijete v domacnosti s nekym, kdo nemuze byt ockovan. Vy se v dobre vire ockovat date a mate pocit, ze jste udelali vsechno pro jeho bezpeci. Az jednou mu prinesete nejaky "darek", ani o tom nebudete vedet.

Cili nejhorsi mozna situace, ktera muze nastat, je, ze se da ockovat mala cast naroda. Rekneme do 30 %. Protoze razem ziskate 30 % bezpriznakovych nosicu - co si budeme vykladat, ockovani nebudou nejake rousky a odstupy dodrzovat, proto se prece dali ockovat... No, potes koste.

Jo, a docela tam odbornici chvalili ruskej Sputnik V :-) Neni to mRNA, je dvoudavkovy.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět