Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Článek, rozhovor o protilátkách s člověkem z laboratoře Spadia
Nicméně ani imunologové se neshodují, jaká hladina protilátek skutečně jedince ochrání před nákazou či těžkým průběhem covidu. Lze tedy tuto mez podle vás stanovit?
Je to sice ošemetné, ale vidím v tom i důsledky politiky. Veškerá diagnostika protilátek jde mimo zdravotnické požadavky, vyjma nějakých studií. Máme výsledky desítek tisíc protilátkových testů, které se v populaci udělaly, ale skončily jen u jedinců. Společnost nemá žádnou zpětnou vazbu. Na začátku ledna WHO (Světová zdravotnická organizace) ustanovila jednotky BAU na mililitr. Jsou mezinárodní, i když striktně nejsou úplně všude srovnatelné. Nicméně je to spojovací můstek. Zároveň však řada laboratoří stále vydává výsledky na základě diagnostik, které dal výrobce na trh před rokem a půl. Tehdy ještě BAU jednotky nefungovaly. Kdyby bylo toto vyšetření hrazeno pojišťovnou, tak dostane klasický kód a bude třeba splnit jasná kritéria pro testování.
Jinými slovy je třeba podle vás jednotky standardizovat, protože je v nich zmatek?
Ano, to je první krok. A druhý? Co vlastně od zjištění protilátek chceme: Hranice pozitivity protilátek je kolem 35 BAU jednotek. Tam se opravdu rozhoduje, kdo protilátky má a kdo ne. Při takové hladině ale skutečně nepoznáme, zda je někdo chráněn, nebo ne. Pro mě osobně je minimálně dvojnásobná hladina, podle níž bych se rozhodoval, zda například zajít na třetí dávku.
Pokud bych chtěl vytvořit imunizační okno, musím samozřejmě hodnotu zvýšit. Kdybychom nastavili úroveň třeba 150 BAU jednotek, mohla by člověka teoreticky chránit třeba po dobu tří měsíců. Pak bychom museli testování opakovat, abychom se podívali, zda jednotky spadly, nebo ne.
Mluvíte o mezinárodních BAU jednotkách. Co tedy přesně zohledňují?
Vychází z pojmu Binding Antibody Units, tedy výpočtu vazebných jednotek protilátek proti viru. Spousta diagnostických souprav se zaměřuje na různé protilátky. Existuje měření virového spike proteinu S1, někdo to kombinuje s S2, další přidává nukleokapsid. Nicméně BAU jednotky zohledňují i typ cílového antigenu, proti kterému jsou protilátky namířené. Je snaha sjednotit diagnostické postupy, abychom řekli, jak moc nás protilátky potenciálně mohou chránit.
Lidský organismus má ale velké množství protilátek. Můžeme tedy říct, které by se měly měřit pro zjištění obranyschopnosti před novým koronavirem a propuknutím nemoci?
Většina registrovaných vakcín jsou namířené proti spike proteinu S1, hrotu viru. Ať už je to vektorová vakcína nebo mRNA vakcína. Takže i výrobci diagnostik dělají soupravy namířené proti tomuto proteinu, který je součástí jak vakcíny, tak i živého viru. Takže nějaká standardizace už existuje.
Každá laboratorní metoda je ale zatížená určitou odchylkou. Laboratoř v Brně nebo Ostravě používá třeba jiný analyzátor od jiného výrobce. U jednoho stejného člověka tak může vyjít rozdíl v měření až 15 procent. Právě proto je třeba posunout protektivní hladinu protilátek o něco výš.
Také možná proto se epidemiologové tohoto postupu bojí. Když si necháte změřit protilátky v Ostravě, máte hodnoty nad hraniční hladinou, takže dostanete certifikát. Pak ale pojedete do Prahy, kde vám citlivější metoda ukáže, že jste pod hranicí a na certifikát nárok nemáte. Proto se musí natolik zvýšit tato ochranná hranice, abychom se podobným sporům vyhnuli.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koro ... ore-181859
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Tazi »

Vojtěch má Covid. Je v izolaci.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Fabulous »

Poraďte mi prosím to, co nevím: Prokáže očkovanému člověku nějaký test, že prodělal třeba před měsícem Covid?
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Ano, ale musí být pečlivě vybrán. Spousta laboratoří ustrnula v době asi před rokem a poskytují kvalitativní testy, které dávají odpověď na pouhou přítomnost protilátek ne/možná/ano. Osobně bych si vybrala test kvalitativní (který stanoví množství protilátek), často se to cenově neliší a poskytne mi to víc informací.
Musí to být test IgG proti nukleokapsidu (IgA a IgM protilátky z krve rychle mizí). Nevhodné jsou testy proti spike proteinu označované jako S nebo testy proti vazebnému místu označované RBD, protože spike je ve vakcínách a protilátky proti spiku má očkovaný vytvořené právě v důsledku očkování.

Takže test IgG proti nukleokapsidu. Někdy se označuje jako NP (nukleoprotein). Ceny se pohybují zhruba od 350.- do 650.-
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Osobně si myslím, že každý kdo chce znát (přibližně, jistotu vám nikdo a nic nedá) svou imunitu proti koronaviru, měl by si udělat testy dva.
1. Ten výše zmíněný na nukleokapsid, který dá odpověď na otázku prodělal/neprodělal.
2. Test igG na vazebné místo spiku (RBD). Nestačí test proti celému spiku, může se stát to, co Válek zmiňoval, 10 000 protilátek a leží na JIP. Tenhle test je pouze na protilátky neutralizační, které o imunitě rozhodují. Pokud se někomu sice vytvoří hromada protilátek, ty ale nejsou schopny to vazebné místo zablokovat tak může v té nemocnici skončit na dýchači anebo ještě hůř. Ten test musí být kvantitativní. Ale poté je ještě jedno úskalí, a to je interpretace, tedy co to číslo vlastně znamená. A to je hodně těžké, protože laboratoře vám často neřeknou ani jméno testu. Rozsah hodnot mi napsala jedna (slovy 1) laboratoř, a to jsem psala na většinu míst, co se dají vygůglit a jsou v mém rozumném dosahu.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Stenny »

Fab: to samé jsem řešil nedávno a došel ke zjištění, že Synlab dělá kombinovaný test, který ukáže protilátky získané proděláním i úroveň protilátek po očkování. Plus RBD protilátky. Jmenuje se to tuším IgG Blot.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

A nevíš, jestli k tomu dávají i nějakou interpretaci? Nebo po tobě hodí jenom čísla a obligátní formulku "Pro vyhodnocení komtaktujte svého lékaře". Jinak by se mi to líbilo. A na rozdíl od ostatních tam mají i pěkné povídání.

Edit: tak koukám, že slibují "okomentované výsledky" a navíc udělají test i na běžné koronanaviry. To celé za 600.-. Vřelé díky za tip.

Edit2: Tytéž testy dělá i laboratoř Hola https://www.hola-biolabs.com/cs/protilatky, nutno vybrat test RBD IgG+NP IgG. Za cenu 450.- za jeden, dohromady tedy 900.- A znám i rozsah jejich testů: Maximální rozsah u RBD IgG je 22 - 1000 U/ml. U NP IgG je 22 - 640 U/ml. Je ale blbý, že to nemají v BAU/ml.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od zedik »

Když vidím fotky z dnešní demonstrace tak fakt lituju sestry a doktory v nemocnicích .
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

Dnes, dcera, 10 let, teplota 38,3°C, od pátku rýma, sem tam kašel, unavená. Před dvěma týdny na doporučení Proformy nakoupena zásoby těchto testů
https://www.levramcorp.cz/flowflex-sars ... est--1ks-/
tak jsem si řekl, no, příležitost to vyzkoušet, a výsledek:
IMG_20211128_170222.jpg
EDIT: pardon, zapomněl jsem dodat: toto jsou testy ode mne, ženy, první a druhé dcery. Ta, co má příznaky měla test pozitivní.
Naposledy upravil(a) devlop dne 28.11.2021 17:27, celkem upraveno 1 x.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Radeq »

Na straně 482 tohoto vlákna jsou další dvě ukázky spolehlivost těch testů. Ta moje ukázka byla od zdravého. Taky jednou pozitiv a třikrát negativ.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Aktualne mám score 5xnegativni 1x pozitivní. Jediný pozitivní (náznak proužku) nastal, když jsem činidlo s nudlí A nalil na test značky B.
Myslím, že AG testy prostě nefungují, bez ohledu na značku.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Devlope, nerozumim: pochvalujes si, ze testy spravne detekovaly 1 nakazeneho mezi 3 neinfekcnimi, nebo kritizujes, ze ze 4 pozitivnich detekovaly jen 1?

Ty testy mi doporucili doktori, kteri je pouzivaji v ordinaci na odliseni akutne nachcipaneho = s priznaky na covid/neco jineho. Obecne (ke vsem AG testum) se uvadi, ze v jinych situacich (tj. jindy, nez kdyz je dotycny nejinfekcnejsi) jejich spolehlivost vyrazne klesa, proste proto, ze jsou v podstate jednoucelove.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

proforma píše: 28.11.2021 18:35 Devlope, nerozumim: pochvalujes si, ze testy spravne detekovaly 1 nakazeneho mezi 3 neinfekcnimi, nebo kritizujes, ze ze 4 pozitivnich detekovaly jen 1?
pochvaluji si, že test detekoval 1 nakaženého, s evidentními příznaky, v rodině 4 lidí v jedné domácnosti, kde každý postoupil vlastní test, tzn. 3 jsou dle testů negativní a skutečně objektivně nemají žádné přízknaky (žádná zvýšená teplota, respirační problémy) a správně detekoval jednoho, kdo má 38+, rýmu a kašel. Za mne, ten test co jsi sem dávala, prostě nekecal a indikoval to správně.

V úterý (dříve to nejde, plně obsazeno) jdou holky na PCR test do nemocnice. Pak se tedy ukáže, jak na tom jsou.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Tak to by bylo zajimavy udelat AG test vas 3 jeste tesne pred tim PCR, pak by to asi v ramci moznosti bylo srovnatelny, s pak to porovnat s vysledky PCR. Udelate nam pokusny kraliky?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od devlop »

Uděláme ;) Těsně před úterním PCR testem v Rakovnické nemocnici uděláme ještě test doma tím Flowflex testem. Sám jsem sakra zvědav, jak to výjde.
drigon
VIP
Příspěvky: 2958
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od drigon »

devlop píše: 28.11.2021 18:53
proforma píše: 28.11.2021 18:35 Devlope, nerozumim: pochvalujes si, ze testy spravne detekovaly 1 nakazeneho mezi 3 neinfekcnimi, nebo kritizujes, ze ze 4 pozitivnich detekovaly jen 1?
pochvaluji si, že test detekoval 1 nakaženého, s evidentními příznaky, v rodině 4 lidí v jedné domácnosti, kde každý postoupil vlastní test, tzn. 3 jsou dle testů negativní a skutečně objektivně nemají žádné přízknaky (žádná zvýšená teplota, respirační problémy) a správně detekoval jednoho, kdo má 38+, rýmu a kašel. Za mne, ten test co jsi sem dávala, prostě nekecal a indikoval to správně.

V úterý (dříve to nejde, plně obsazeno) jdou holky na PCR test do nemocnice. Pak se tedy ukáže, jak na tom jsou.
U nás AG testy zafungovaly úplně stejně. Komu se objevily příznaky a AG test měl pozitivní, ho PCR test potvrdil.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Del-in »

JIP píše: 28.11.2021 8:21
TommyV píše: 28.11.2021 7:15 Třeba by se mohl omicron pokazit jako v japonsku covid sám utichl..
V Japonsku to chtěli vyřešit, tak (mimo jiné) povolili a začali (dočasně) používat Ivermectin.

Tady v ČR (Evropě) jsou zjevně jiné priority.
K tomu ivermektinu jsem četla zajímavou věc, že proti covidu pomůže tomu, kdo je zároveň infikovaný helminty. Je to docela vtipné, protože snad v každém přeci jen trochu hlodal červík pochybností, zda ten ivermektin přece jen není ten lék, co jej všichni na covid hledají... ;)
Biochemist
Příspěvky: 91
Registrován: 02.01.2015 9:15

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Biochemist »

Ulfhednar píše: 28.11.2021 17:25 Aktualne mám score 5xnegativni 1x pozitivní. Jediný pozitivní (náznak proužku) nastal, když jsem činidlo s nudlí A nalil na test značky B.
Myslím, že AG testy prostě nefungují, bez ohledu na značku.
Tak je možné, že vzhledem k předchozí nákaze a očkování máte nízkou virovou nálož, která vyjde pozitivně na PCR, ale na antigen je už málo. Také je možné, že by i PCR test teď už vyšel negativně, lidé s protilátkami vylučují virus podstatně kratší dobu než bez nich (popsáno nedávno např. v Lancetu).
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Del-in »

Někteří si totiž všimli, že efektivnost ivermektinu je hlášena zejména z míst, kde je zároveň větší pravděpodobnost infekcí helminty, tedy červi ( škrkavky a tak dále) a začali po tom řešit souvislosti. Snad bych tu studii prohledala, kdyby měl někdo zájem si to pročíst.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Oni ty potvory modifikují imunitní odpověď. Je to opravdu velmi zajímavé téma.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Helmintick%C3%A1_terapie
Odpovědět