Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Uživatelský avatar
marabu
Příspěvky: 206
Registrován: 18.03.2020 15:37

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od marabu »

Moc dobre si s porovnanim s EU nevedeme: http://www.apsscr.cz/files/files/A4_STR ... ECE(1).pdf nic lepsiho jsem nenasel, ale musim rict ze jsem nehledal.

bohuzel, je to dusledek nasi celkove zivotni urovne, predpokladam, ze tam kde je "bohatsi" skupina obyvatel 65+ bude i vetsi kapacite pece. Tu je asi nutne rozlisit soukromou (kde je to jasne dane poptavka nabidka, pripadne dotace, coz je vlastne nakup sluzby statem) a statni. Nechci odbocovat k reforme verejnych financi, to jen k duvodu, coz vlastne souvisi i s konstatovanim "riziková populace tvoří většinu učitelstva, obvodních lékařů, pediatrů".

Osobne si nejsem jisty, jestli v teto situaci, nedostatek "centralizace" je vyhoda nebo nevyhoda, viz. prispevek od plavce nahore. Take si nedovedu predstavit, ze po celou dobu regulace infekce ( tj. nez probehne vakcinace, nebo alespon podstatna cast polulace ziska docasnou imunitu) byli seniori drzeni v karantene v domovech senioru. Jak uz tu padlo, meli by jsme prevzit navyky zemi, ktere s timto maji historicke zkusenosti (nemyslim Cinu).

Pocitam take, ze to bude motivace pro mnoho lidi v produktivnim veku, se snazit vyhnout temto civilizacnim chorobam, ktere Radeq uvedl a ktere predstavuji zvysene riziko.
gemini
Příspěvky: 74
Registrován: 02.03.2020 12:14

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od gemini »

Ano, a to je přesně ta jakože "ochrana" staříků a stařenek. Utopie.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od L.C. »

Radeq: přesně, proto jsem psal, že nějaké pozvolné promořování není nejlepší nápad. Pomíjím fakt, že vytvoření nějaké imunity je přinejmenším diskutabilní a procento lidí s trvalými následky také nemusí být právě zanedbatelné. Opravdu, stačí si přečíst pana profesora Omara Šerého. Navíc má i rozhovor na nějaké televizi (snad DVTV). Je to profesor genetiky a molekulární biologie, takže by o tom mohl tak nějak zhruba něco vědět ;-).

Ještě je v tom výčtu dobrý čtvrt milion kardiaků. Navíc dle Dr. Campbella jsou více ohroženi lidé s nadváhou a u obezity je to ještě mnohem horší. A je v tom hned půlka republiky. U té populace lidí 60+ je ovšem ta „ochrana“ asi nejúsměvnější. A opět jste udeřil hřebíček na hlavičku – učitelé a lékaři, takže lidé v první linii kontaktu.
Upřímně, překvapují mě lidé, kteří se rádoby připravují na rozpad společnosti, na všemožné katastrofické scénáře a najednou se začínají hroutit při představě dvou, nebo tří měsíců rádoby-karantény.

Já jsem ve špitále každý den. Pracuji tam. Ne, nejsem doktor, ale obyčejný „údržbář“. Jenže to také znamená, že ráno mohu být na ARO, odpoledne na urgentním příjmu a druhý den na patologii. Zatím snad opravdu jen jako zaměstnanec ;-). Jestli mám strach? To si tedy pište, že ano. A ano, jsem zaujatý. Oop si kupuji za své a není to zase až tak levná sranda, protože jen za dopoledne spotřebuji 4 - 5 párů rukavic (Ansell 92-500). Roušky pro THP nejsou a tak holt nosím masku. A ano, nechci se dostat do situace, že po cestě mezi urgentem a internou budu překračovat mrtvá těla v igelitových pytlích. Nechci to zavléci domů a zabít své blízké. A konečně, nechci na to sám zařvat, či skončit s plicní fibrózou, nebo vážným kardiologickým postižením. To lehké, které mám, mi totiž bohatě stačí.

A přitom řešení není zase až tak složité. Důkladně testovat (desetitisíce testů denně), izolovat nemocné a potenciálně nemocné, trasovat kontakty a podezřelé nechat v karanténě. Proč to sakra funguje v Jižní Koreji, v Japonsku, na Tchaj-Wan a Singapuru a proč to nejde u nás?
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Argonaut »

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sestavil šestičlenný epidemiologický tým, který by měl posoudit důsledky rozvolňování striktních karanténních opatření. Je v něm šéf ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, hlavní hygienička Jarmila Rážová, epidemiolog Rastislav Maďar, Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu, Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti a anesteziolog Vladimír Černý.
Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... y-40319941

Nechápu, proč tam tahají Maďara, který se zdiskreditoval snad již dost...
Jakubski
Příspěvky: 53
Registrován: 24.03.2020 23:09

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Jakubski »

Tak se trochu bojím, že pokud chytrou karanténu hygienici nepoužívají a uvolní se stavidla, tak to vypadá na dobrý masakr. Po velikonocích měla běžet v Praze. Druhá věc, že to “plošné” testování mělo v Praze taky běžet a nic. Tak se to nějak rozplizlo do vytracena. https://www.idnes.cz/brno/zpravy/chytra ... pravy_mos1
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ortvar »

Jaké rozvolňování ? Dnes mám trauma pohotovost. Kolečkové brusle, průlezky, kola, flexy, cirkulárky, vše jede na plný pecky. 14 dní se báli , nyní jako by byl normální prázdninový den.
Tolik ke "karanténě".
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Permonik »

Doufal jsem, že se situace nějak zlepší, když zvažují rozvolňování, že již jsou lépe připraveni. Dnes jsem dovezl domů manželku s dítětem z porodnice. V porodnici (z několika ve městě vyčleněná i pro příjem pacientek s koronavirem). Za dobu pobytu tam nikdo oficiálně nakažený nebyl, takže si lepší ochranné pomůcky nejspíš šetří, ale jinak veškerý personál s jednou rouškou na den. Respirátor tam za celou dobu neviděla.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Argonaut píše: 08.04.2020 19:09
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch sestavil šestičlenný epidemiologický tým, který by měl posoudit důsledky rozvolňování striktních karanténních opatření. Je v něm šéf ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, hlavní hygienička Jarmila Rážová, epidemiolog Rastislav Maďar, Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu, Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti a anesteziolog Vladimír Černý.
Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... y-40319941

Nechápu, proč tam tahají Maďara, který se zdiskreditoval snad již dost...
Protoze potrebujou nekoho, kdo jim odkejve, ze nic nehrozi a klidne muzeme otevrit vsechno dokoran... :head
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od MartinSk »

Fakt jen zírám... A šéf ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Takový ústav si fakt platíme? Do teď jsem nevěděl, že takové čudo vůbec existuje. Až mi nebude dobře, tak si objednám statistiku...
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FarmářJan »

U otevření škol a školek v rámci promořování je kromě věku učitelů a nebezpečí pro rodinu další problém, a to jsou pediatři, kterých je uz teď málo a průměrný věk je přes 57 let, což z nich dělá taky rizikovou skupinu.
I když budou promořené děti bez příznaků, chodí se na povinné prohlídky atd. a padne to na doktory.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Rafael »

Mrkva píše: 08.04.2020 1:44 ....Odhledneme od toho, ze to polozi firmy podnikajici v turismu, restaurace, hotely, spoustu sportovist, zajmovych spolku.
Odhledneme od toho, ze spousta lidi zije od vyplaty k vyplate, a ted ta vyplata neprijde.
Odhledneme od toho, ze tim, ze spousta lidi prijde o praci nebo i o strechu nad hlavou......
Jsme na Rozpadu nebo kde?
*

To fňukání má znamenat co?
-Jste neschopní, nebo byli už neschopní a blbí vaši předci, že vás nic nenaučili?

-Co to je, žít od výplaty k výplatě - z ruky do huby a nemít žádné rezervy na pár let přežití?

- Co to je, nezařídit si nějaké vlastní bydlení a v době krizí nemuset platit nájmy? Kdysi to šlo a lidé prozíraví to i udělali.

-Co to je, bezhlavě se zadlužit, nabrat si hypotéky apod.

-Proč jste se smáli tzv. "vidlákům", že jdou "z montérek do montérek", něco stavěli, budovali a snažili se být soběstační a vy jste camrali po světě, divadlech, sportovištích apod. a měli jste z nich srandu

-Proč nejrůznější "podnikatelé" tak řvali proti EET, ojebávali stát na daních a teď nejvíc řvou a chtějí od něho pomoc?

-Co to je neodpusti si drahé dovolené, camrání se po světě a vůbec všelijaké podobné aktivity na úkor zabezpečení se na horší časy. Buď pro sebe nebo pro děti.

-Umělci, nejrůznější celebrity, někteří z nich už si dávněji stěžovali, že nebudou mít co žrát. Kdo je v době opravdové krize bude potřebovat a kdo se bez nich obejde?
Já určitě. Ale potřebuji pekaře, traktoristu - zemědělce, obchodníka, doktora, dopravce, policii a vůbec lidi kteří něco umí a ne jen tláchat na pysku.

-Co to je, krizové linky psychologů, naši předci v daleko horších dobách nic takového neměli a taky přežili?

Nějak mi přijde, že ta dnešni zdegenerovaná společnost fact potřebuje pročistit.
*
Osobně jsem bez problémů a bez nějakých soc. dávek levou zadní přežil 2 x 2 roky jako nezaměstnaný.
(Nebylo to o tom, že bych pracovat nechtěl, jen jsem nechtěl měnit svou celoživotní profesi, čekal jsem na oživení výroby v huti - minimum ranních směn, jsem Sova, ale i o to, že partnerka by péči o svou beznohou máti sama nezvládla. A pomoc státu, když to člověk neumí, byla minimální. Po nezbytných zákrocích v nemocnici byla vždy jak živá mrtvola. Ale doma jsme ji vždy dali dohromady a zázračně ožila. No, domácí prostředí + dobrman...
Druhou nezaměstnanost už jsem díky svému zdravotnímu stavu řešil dlouhodobou nemocenskou a po velmi dlouhé úvaze, s přihlédnutím k svým schopnostem nakonec ID).
Takže nějaké krize, i když malé, jsem taky zažil.
*
Podnik se potácel v existenčních potížích, ale všude kolem jsem viděl takový cikánský přístup. Musíme mít novou podlahu, novou linku, zájezd, sedačku, novou koupelnu s vířivkou apod. A to vše bez nějaké finanční rezervy, nějakého zajištění a tak.
No, však nějak bylo, nějak bude - stát se o mě postará....
*
Na rozdíl od mých předků. Třeba mého dědečka. Jako malý 1. svět. válka, pak velká hospodářská krize, protektorát a jako třešničku komunistické běsnění včetně měnové reformy.
Otec zažil víceméně jen ty bolševiky...
A od obou jsem si vážně vzal jejích zkušenosti a poznatky. A ve všem měli naprostou pravdu.
Např. půjčky, úvěry, hypotéky, exekutoři, propouštění - krize - nezaměstnanost, proradnost politiků, nebezpečnost závistivých sousedů, udávačství, prospěchářství a tak.
Zkrátka, že vlastní lidé jsou většinou kurwy a neradno jim v těžkých časech moc věřit.
*
P.S. Citát od mého dědečka který jsem si často připomínal a připomínám:
"Musíš vždy myslet na zadní kolečka!"
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od hrd »

proforma píše: 08.04.2020 20:07
Argonaut píše: 08.04.2020 19:09
Nechápu, proč tam tahají Maďara, který se zdiskreditoval snad již dost...
Protoze potrebujou nekoho, kdo jim odkejve, ze nic nehrozi a klidne muzeme otevrit vsechno dokoran... :head
A má už pro nás řešení - místo "promořování" se bude říkat "imunizace".
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bivoj »

2 Rafael - Amen. Není víc co dodat.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nightmare »

Rafael:Amen
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od bacil »

K ekonomice koronavitu je tu samostatné vlákno. A vytahovat zrovna Švejnara... To je taky krtek, kterej vyleze jenom když cítí žrádlo.

https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=24&t=6805&start=220
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Nuwara »

Když už jsme u té ekonomiky a ve vlákně o ČR, jedno z těch vláken jsem vybrat musel...

Pomůže mi někdo dohledat a řádně odůvodnit, ze kterého směru je v ČR momentálně ekonomika nejvíc ohrožena, případně to i nějak kvantifikovat?
Abych to rozvedl, podle toho, co vnímám ve svém širším okolí, tak momentálně zastavují či rapidně omezují firmy provoz ve dvou případech. Jednak se může jednat o firmy přímo se podílející na automobilový průmysl či na něj navázané a jednak může jít o firmy např. závislé na zahraničních dodavatelích.
Tohle by totiž byli důvody, které momentální karanténní opatření ČR neovlivňují.
Pak jsou tu ovšem vlivy opačné, ovlivňované opatřeními v našem státě. Myslím například omezení školní docházky (zaměstnanci jsou doma na paragraf) apod..
A moje otázka zní: Jakou mírou se na ekonomickém propadu podílí opatření vlády a správy ČR a jakou měrou vnější ekonomické vlivy, které vláda neovlivní?
Ať se tu furt nedohadujete o škodlivosti vládních opatření na základě pocitů, ale opřeme diskusi alespoň o nějaká fakta...
A ještě jednou zdůrazňuji - nechci odpovědi tipu "já mám pocit". Buď data nebo doložit smysluplnou konstrukci vedoucí k závěrům. (a pochopitelně zvládnou její obhajobu)

Já momentálně nemám kapacitu po tomhle pátrat sám a přiznám se, že ani invenci odkud začít...
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

Rafaeli, chapu co se tim snazis rict. S nekterymi vecmi, cos napsal souhlasim, s nekterymi ne.
Ja jsem zatim v pohode - kdyby uplne zmizel venkovni svet, vsimnu si toho tak za tyden. Rozhodne ale nejsem takovy boharovny frajer jako ty, abych odsuzoval a odepisoval ty chudaky, ktery se na nejaky prusvih nepripravili - at uz z objektivnich duvodu, nebo protoze to meli na haku. Nebo abych opovrhoval tim, kdo bydli v garsonce v panelaku a ted je tri tydny zavreny sam na deseti metrech ctverecnych - ono je totiz trochu rozdil mezi tim moct jit delat neco kolem domu, okopavat zahonky, apod. a maximalne tak cumet z okna, vime?

Nebo si fakt myslite, ze to je o tom, ze si holt par vyzirku z Prahy odpusti kino, divadlo a hospodu a diky tomu neumre 200 tisic babicek a dedecku?
Klidne se tu s vami vsadim o lahev nejakeho dobreho piti, ze pokud budou soucasny rezim drzet jeste par mesicu, bude potencialnich 100-200k mrtvych nas nejmensi problem.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od cipis »

Mrkvo, ale Rafael má pravdu i v tom případu té garsonky. Proč šel do té garsonky? Protože je tu několik desetiletí neskutečná móda vypadnout od rodiny. A to je ten kámen úrazu. Dřív nebyl problém, aby bylo 5 dětí v jedné místnosti, leckdy pak i s rodiči. Ale teď? Každý svůj pokoj, pak hned svůj byt ... A celé to je jen a jen vlastně o té rozežranosti. A teď se za to platí a zejména bude platit daň ... To bude rázem vyřešená bytová situace, protože spousta lidí se bude muset sestěhovat zase zpátky, aby to společně alespoň nějak utáhli. Průser je v tom, že lidi si už odvykli v takových kolektivech žít. To pak opravdu člověk nebude vědět, co je lepší, jestli lozit po zdech v té garsonce anebo se zuby nehty držet někoho nezabít.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Mrkva »

cipis: Jojo, treba moje babicka - po dvou rozvodech uz ji holt nic jineho nezbylo. Pred nejakymi 50-60 lety udelala mozna chybu - odesla z vesnickeho hospodarstvi. Ale to se ji ted mam vysmat?

Jinak, pokud se budou muset lidi sestehovat, stejne to ti nejstarsi chytnou od tech co chodi do prace a mame problem.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od FMJ »

Stát a čekat, že se to za pár měsíců vrátí do normálu je podle mě bláhové. A nebude fungovat "promořeni" nebo "imunizace" (obé jsou podle mě jen jiná slova pro "je třeba makat, jinak ten kapitalismus nevybudujeme"). Děcka chtějí poslat do škol jen proto, ať stát nemusí platit dávky OČR (protože už teď je za tenhle večírek sekera jako prase) a rodiče ať makají. Renomované a respektované osoby (toho Rostika tam mezi nima fakt nemožu vygrcat) se vyjadřují tak, aby občan pochopil to, co má být pochopeno a smířil se s tím, že ta úmrtnost teď holt půjde nahoru, protože "jinak to stejně nejde" a "onemocníme nejspíš všichni". Vše v zájmu toho, že se většina chce vrátit ke stylu života a pohůdce, jež panovala před "tím". Nikdo nemyslí na to, že teď se holt budeme muset někteří přestat živit intelektuálními a uměleckými profesemi (osobní kouč, agent cestovní kanceláře, profesionální sportovec nebo umělec), protože teď na tenhle "nadstandart" nebude mít naprostá většina lidi (a ani stát) prachy a bude třeba se adaptovat - holt si spousta těchto lidí bude muset oblíct montérky a začít třeba pěstovat zeleninu či jinak vytvářet hmatatelné fyzické hodnoty. Toť můj názor.
Odpovědět