Koronavirus v ČR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Mám nebo měl jsem potvrzený Covid

Ano
96
39%
Ne
151
61%
 
Celkem hlasů: 247
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Právě. Zřejmě jsem zaměstnavatelem pověřená a důvěryhodná osoba 😆
Udělám co musím
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vratnikp »

tak se asi budu muset v anketě přepnout do "ano-potvrzený covid"

žena byla na odběrech kvuli štítné žláze a jelikož to bylo měsíc od půlhodinového kontaktu s druhý den příznakově pozitivní očkovanou kamarádkou, šla i na covid protilátky. Vyšla jí hodnota IGg protilátek 52,5 au/ml. Jako referenci beru kamaráda, který covid prodělal příznakově na vánoce 2020. Měsíc po nemoci měl 51,8 au/ml a obdobnou hodnotu po půl roce. Já byl na odběrech dnes, tak jsem zvědavej.

Jestli moje paní někdy měla covida, tak v prosinci 20, kdy měla po 10 letech týden rýmu a necítila. Já ho měl bud bezpříznakově, nebo vůbec, to se uvidí.

@Maximus/Ivana/Proforma, mí drazí covidoví poradci:
po jaké době by jste doporučili test protilátek zopakovat, aby to mělo pro vaše analýzy nějaký přínos (jestli ještě je téma protilátek vlastně zajímavé). chci paní na test poslat za 3 měsíce, at máme srovnání.

Vzhledem k tomu, že žena a tím pádem i mladej jsou covidově odolní, upouštím od myšlenky jít na novavax (v kombinaci s informací o jeho účinnosti vůči β = 50% považuju v současnosti očkování pro ženu za nepřínosné a budeme dále čekat na Valnevu, nebo zrušení očkovací mašinérie. Nebo si myslíte, že by Novavax byl přínosný (na tečku sereme, jde nám jen o zdravotní přínos)

díky :hand
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Vratniku, co chces tim dalsim testem na protilatky sledovat? Krivku stoupani/klesani? Nebo se snazis zjistit, kdy jste to asi meli? Pokud mas ciste osobni vedecky zajem :-), tak klidne kazdy mesic, ale vyhradne do stejne laborky. Jedine, co se bez znalosti jednotek a rozsahu, v jakych meri, da sledovat, je trend. Tvrdi se, ze prvni 3 mesice protilatky ubyvaji pomerne malo, od 4. zacina ubytek zrychlovat. Ale je to individualni, takze zase nic moc zjisteni.

Ja bych si spis v te laborce nechala vysvetlit, co a jak meri a hlavne jaky maji referencni meze. Pokud by to byla ta nejcasteji uvadena metoda, o niz se obcas lze docist nejake srovnatelne hodnoty, tak 50 neceho je pomerne malo (tj. asi ses s virem setkal, ale uz hodne davno, nebo nevyvolal vetsi imunitni reakci). Pri tehle nejobvyklejsi metode byva pocet protilatek po prodelanem covidu nebo ockovani udavan nejcasteji v rozmezi cca 400-800, ale vyjimkou nejsou ani hodnoty pres 1 000 neceho. Ovsem jestli je to nejaka jina metoda/pristroj, tam klidne hodnota 50 muze byt nejakou horni hranici, pokud referencni meze jsou treba 10-60 neceho. Proste udaj "50" neznamena vubec nic.

Ja jsem se navic setkala s laborkou, ktera merila v nejakych relativnich indexech, ne v absolutnich jednotkach (kdysi jsem to tu popisovala). Jeste vetsi legrace. Doktorka ani laborka nechtely rict, co dany vysledek znamena a jestli se mama po covidu uz mohla ockovat (jejich jedina rada tehdy byla "to se musite rozhodnout sama"). Takze jediny logicky postup byl udelat odbery pro nas obe a srovnat. Ockovat se sla v okamziku, kdy mela nejake ty namerene indexy nizsi nez ja po ockovani. Ale byla to trochu draha metoda pokus-omyl.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vratnikp »

přesně, mě by zajímal trend úbytku a potvrzení doby nákazy, ta je celkem jasná. Protože se v interierech moc s lidmi mimo domácnost nestýkáme. Referenční hodnotou testu je 12-15 au/ml. Pod protilátky nejsou, v intervalu je test neprůkazný, nad jsou měřeny protilátky na covida. Paní v laborce moc sdílné nebyly. Prý je to průměrná hodnota co tam mývaj. Mám poznamenáno, že tu loni někdo psal o hodnotách ke 400 au/ml, ale už jsem nedohledal, jaké byly uváděné meze.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Vratnik:
Máš mnoho otázek, já sama mám asi ještě víc. Nevím, jestli ti dokážu být nějak užitečná. Je mi hamba, že ani po dvou letech ještě nemám tu zkoušku z imunologie. Protilátky jsou kurevsky složité, a vážně nevím, co všecko ještě nevím. Já docela čekám, s čím přijde ohledně protilátek náš nový ministr, neb to sliboval.

Dříve se říkalo a znám i starší studii WHO, že hladina protilátek měřená jednotlivými testy od různých výrobců srovnatelná není a také bylo několik jednotek, ve kterých se výsledky udávaly (včetně toho indexu pozitivity). Pak jsem se v několika článcích (tuším na Seznamu nebo na Aktuálně) někdy zhruba vloni na podzim dočetla, že se to srovnávat nějak dá a snad i dokonce přepočítávat. Prymula se někdy v té době vyjádřil, že protilátky by se mohly uznávat někde od hladiny 150 - 200 v jednotkách BAU/ml. Žádnou studii k tomuto jsem ale osobně neviděla. Pokud to platí, je hladina 50 BAU podle mě poněkud málo, znamená to, že dotyčný se s virem setkal a poslal ho někam, nikoliv naopak. Taky záleželo na tom, jak velkou dávku viru dotyčný/á dostal/a, asi to nebylo tolik, aby měl příznakový průběh. Delta dává dávku vyšší naž varianty předchozí a omikron taky daleko vyšší než ty předchozí (včetně delty), takže velmi záleží i na variantě. Co se týká omikronu, někde jsem četla formulaci "pouhý závan nakaženého dechu".

Do tohodle ale hodil vidle jiný článek, opět v tisku a né odborný, který pravil, že kdosi dokonce v Čechách přišel na to, že ta "správná" protilátka, který virus odkáže do patřičných mezí, je jen jedna jediná. A testy ji neměří, poněvadž měří protilátky všechny. Myšleno všechny protilátky proti RBD, vazebnému místu spiku. Takže pokud platí tohle, tak je i změřená hladina 200 BAU/ml na nic, neb nevíš, kolik tam je té jedné jedinné účinné. I některé další protilátky dokážou vir poněkud zpomalit, ale nedosahují její účinnosti. V tom článku snad i psali, že by test na tuhle účinnou protilátku měly být někdy koncem září na trhu, ale já jsem ho v nabídce našich laboratoří zatím nenašla.

Odkazy na ty články tady jsou, všechny jsem je sem dávala. Ale odpusť, dneska jsem líná a nechce se mi hrabat ve vláknech, která jsou zaplevelená tunami balastu od některých zdejších diskutérů. Pokud budeš ale opravdu chtít, tak to pro tebe udělám.

Shrnutí: Kdyby mě osobně vyšlo 50 BAU, tak se za chráněnou proti omikronu určitě považovat nebudu.

Proforma:
Píšeš docela zajímavé věci, naval data a odkazy.

Edit: Vratniku, napiš mi prosím jméno testu a laboratoř.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

A ještě jedna věc, ta jediná účinná protilátka byla nejspíš proti deltě. Omikron celým tím gulášem pěkně zakvedlal a všechno může být jinak. A musíme si počkat, než se to dozvíme.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vratnikp »

Jsi moc hodná Ivano, nic nehledej, vím, že to tu je, při publikování jsem to prolistovával, ale jak píšeš, něco zpětně dohledat je na metál. Užitečná jsi, spolu s ostatními, kteří nám informace zprostředkováváte. díky za to.

přikládám kopii protokolu, snad tam je vše co potřebuješ.

50-400 au/ml je podle přílohy vysoká hladina protilátek, jak jsem psal, s covidem týden marodící kolega měl měsíc po uzdravení stejnou hodnotu, která mu vydržela půl roku. V případě mojí paní připadá v úvahu pouze ona pozitivní očkovaná kamarádka (tedy počítám malé množství viru) při půhodinovém kafíčku, (nebo expozice v porodnici před čtvrt rokem) proto jsem byl potěšen imunitní odpovědí odpovídající uzdravení z průběhu "těžší chřipka" u kolegy.

že omikron rozjíždí novou partii je mi jasné, proto teď nevidím důvod jít do Novavaxu, když žena a malej maj určitou imunitu přirozeně, a budu dál čekat na valnevu
Přílohy
IMG_20220106_181507_7.jpg
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Ivano, co presne by Te zajimalo?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

proforma píše: 06.01.2022 16:55 Pri tehle nejobvyklejsi metode byva pocet protilatek po prodelanem covidu nebo ockovani udavan nejcasteji v rozmezi cca 400-800, ale vyjimkou nejsou ani hodnoty pres 1 000 neceho.
Zajímá mě, z jakého zdroje je tohle. Jo, a neříkej počet, budeš vypadat jak idiot, protože je to množství nebo ještě lépe hladina.

Vratnik:
Pokud se rozhodnete pro neočkování, tak si dejte velmi dobrý pozor na druhé těhotenství, po prvním se to "chytá" hodně snadno. A těhotné kolikrát porod neudejchají, pokud se nakazí.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

Ja jsem laik, ja si muzu "pocet" dovolit :-)

Ty obvykle hladiny 400-800, jak uvadim, jsem posbirala v ruznych rozhovorech zacatkem minuleho roku, kdyz se o tom jeste mluvilo. Obvykle to bylo o necem jinym a padalo to mimochodem. Obcas taky v nejakych clancich, kdyz zacinalo ockovani, se uvadelo, ze prumerna hladina byva okolo 400 neceho, tehdy po 1. davce. Proste je to sbirka malych informaci, zadna studie :-)

Nicmene kdyz se v lednu zacali ockovat doktori, mela jsem info z 1. ruky od nich. Vsichni byli zvedavi na "to novy" :-) Kamaradka pracuje ve velky nemocnici, radove stovky zamestnancu, a rikala mi, ze si nekdy v breznu nechali doktori a sestricky delat protilatky. Ona sama mela pred 2. davkou 860 neceho, v prumeru pry hodnoty byly 400-600, ale meli tam pry i 2 exoty, z nichz jeden mel pres 1300 a druhy dokonce pres 1800 neceho.

Cili to neni zadna studie, jenom posbirane zkusenosti. Neni to ani na urovni preprintu :-), ale porad lepsi neco nez nic.

Pokud bys chtela blizsi info, SZ :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Aha, dík za vysvětlení. Pokud jsou to údaje z počátku 2021 a jednotky jsou "něco", tak to může být cokoliv a dneska je to o ničem. Ono se to všechno totiž vyvíjí, a informace z doby před týdnem můžou být už zastaralé. Kromě toho se taky vyvíjejí i testy, a jsou stále nové.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Diana omikron
Václav Navrátil, CEO a vědecký ředitel DIANA Biotechnologies: „Naše nejnovější data pocházejí od vybraných partnerských laboratoří aktuálně pokrývajících téměř pětinu PCR testů v ČR. Díky tomu je každý den vyhodnoceno na přítomnost varianty omikron až kolem 20 tisíc testů. Variantu sledujeme od druhé poloviny prosince a výsledky našich analýz ukazují prudký růst podílu nové varianty na celkovém počtu pozitivních případů ve všech sledovaných laboratořích. Průměrný podíl varianty omikron ve sledovaných laboratořích dosáhl k 5. 1. 2022 50 %, což znamená až 5000 případů omikronu za den v celé ČR. Nevidíme už ani jednu laboratoř s podílem omikronu pod 20 % a naopak v Praze některé dosahují až 75 %.“
https://www.dianabiotech.com/omikron50/ ... n_hNzcdRw4
Diana 6_1.jpg
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od proforma »

2022-01-06-19-59-49-904.jpg
O uz pry prevazil. Tak dobry vitr do plachet!
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od vrabi »

vratnikp píše: 06.01.2022 18:48 Jsi moc hodná Ivano, nic nehledej, vím, že to tu je, při publikování jsem to prolistovával, ale jak píšeš, něco zpětně dohledat je na metál. Užitečná jsi, spolu s ostatními, kteří nám informace zprostředkováváte. díky za to.

přikládám kopii protokolu, snad tam je vše co potřebuješ.

50-400 au/ml je podle přílohy vysoká hladina protilátek, jak jsem psal, s covidem týden marodící kolega měl měsíc po uzdravení stejnou hodnotu, která mu vydržela půl roku. V případě mojí paní připadá v úvahu pouze ona pozitivní očkovaná kamarádka (tedy počítám malé množství viru) při půhodinovém kafíčku, (nebo expozice v porodnici před čtvrt rokem) proto jsem byl potěšen imunitní odpovědí odpovídající uzdravení z průběhu "těžší chřipka" u kolegy.

že omikron rozjíždí novou partii je mi jasné, proto teď nevidím důvod jít do Novavaxu, když žena a malej maj určitou imunitu přirozeně, a budu dál čekat na valnevu
Tady máš vzorek jednoho protokolu, lehký covid prodělán před cca rokem (beta), na konci šestého měsíce druhá dávka Pfitzeru.
Mám i druhý protokol od osoby, která má po očkování a poté prodělání bezpříznakové delty, čísla jsou velmi podobná s vyjímkou protilátek na deltu.
Protokoly jsou z prosince.
Oba mají v současné době po posilovací dávce a očkování proběhlo bez kompikací.
Přílohy
0001.jpg
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Super, o tomhle testu uvažuju. Na stránce Synlab slibuje "okomentované výsledky". Zajímalo by mě, jestli povídání na konci toho výše uvedeného protokolu je považováno za ten slíbený komentář, anebo k tomu dávají něco osobního, jako například "vaše hladina IgG proti RBD patří mezi vyšší/odpovídá průměrnému výsledku v naší laboratoři/je velmi nízká".
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od peteres »

Ten komentář, to jsou ty čtyři řádky v horní části. To dole je na všech těchto testech stejný.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Dík. To příliš vypovídající není, ale je to nejspíš víc, než dávají ostatní laboratoře. Nemáš prosím nějaký další protokol, abych měla nějaké další srovnání?

Vrabi:
Ten protokol je před boosterem? Ta tabulka vpravo je cut-off? U té druhé osoby je delta vyšší?
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od peteres »

Takhle vypadá příklad dalšího komentáře z téhož testu Synlabu.
Byla detekována silná pozitivita ochranných vazebných (neutralizačních) protilátek proti proteinu RBD se stejnou účinností také proti RBD s mutací delta. Silně pozitivní také protilátky proti S1. Protilátky proti S2 pozitivní. Postinfekční protilátky proti nukleokapsidovému proteinu negativní.
Nalezené také protilátky proti všem 4 běžným koronavirům, svědčí o předchozí infekci těmito respiračními viry.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od Ivana »

Víš, mě zajímají zejména ta čísla, abych měla srovnání pro sebe. Protože vágní hodnocení pozitivní/silně pozitivní ve spojení s tím konkrétním číslem mi dá lepší představu, ve které části škály jsou.
Teď to střelím, to hodnocení je ke člověku, který je očko s boosterem. Moderna. Samozřejmě neprodělal a nesetkal se.
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od peteres »

Čísla k tomu komentáři jsou:
S_Ab/Spike S1 [BAU/ml] cca 250 BAU/ml
S_Ab/RBD [BAU/ml] cca 130 BAU/ml
S_Ab/RBD delta [BAU/ml] cca 120 BAU/ml
S_Ab/Spike S2 [BAU/ml] cca 280 BAU/ml
S_Ab/Nukleokapsid NP [BAU/ml] < 5,0
Je to naměřené zhruba půl roku po druhé dávce Pfizeru.
Odpovědět