Korunavirus a ekonomika

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od tygrsdrakem »

Z větší části souhlas s předřečníky. Ohledně původu koronaviru si teda nemyslím, že to byl záměr, spíš nehoda. Ale nepochybuju o tom, že vlivové skupiny tu příležitost velmi rychle využijí ve svůj prospěch. Jak se tedy připravit na výše popsaný scénář? Leze mi z toho několik věcí:
1) Doplnit (rozšířit) zásoby strategických komodit: Potraviny, střelivo, drahé kovy, alkohol, cigarety - vše co lze potenciálně využít k barterovému obchodu.
Jenže zásoby se spotřebujou, a co potom? Co považuju za klíčové v době budoucí je know-how a TECHNOLOGIE. Technologie není jen o tom, že něco umím, ale taky o tom, že na to mám vybavení. Čili moje otázka je, zdali vás napadají nějaké užitečné technologie do světa s rizikem koronaviru a zkolabovanou ekonomikou, kterými by si člověk mohl trochu pomoct?
Moje první nápady jsou klasika: Elektrocentrála, mlýnek na obili, vysílačka... co dál?
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od dracekvo »

Tak centrála mi příde na ekonomickou recesi k ničemu.
Mlýnek na obylí by musel být kvalitní, aby jsi za úplatu mohl mlýt celému okolí. Ta domáci parodie na mlínky se při vyšším zatížení rozsype.
A to že by v čr byl nedostatek mouky nějak neočekávám. Mlýnů je dost. Pokud by došla mouka, tak spíš z důvodu, že nebude zrno. A to je ti pak i mlýnek k ničemu.
Vysílačku taky nějak nepovažuju za nutnost mít. S kým si bude člověk povídat? Mobilní sítě pojedou vždy, když bude elektrika. Dyť mobily fungujou i v Indii, kde je el. síť v katastrofálním stavu.

Takže jak se připravit? Nemít úspory větší než nutné. Pokud mám úspory, tak je nějak smysluplně utratit.
Co jsi zmínil tak že mi know-how nikdo neveme a k němu potřebuji vybavení.

Takže pokud mám moc peněž, ale né tolik, abych si mohl koupit nemovitost, tak za mě je dobrá invetice do kvalitního bazarového nářadí. Když se krize přežene, tak ho vesměs prodám za stejnou cenu, nebo i dráž.
A pokud mám místo v garáži, tak starý pořádný soustruh na ceně spíš každým rokem roste. A pokud se sním naučím, tak jistě pár melouchů taky seženu.
Jen je potřeba tomu rozumět, aby člověk nekoupil nějakou vyběhanou herku.

Fantazii do čeho investovat se meze nekladou. Vše bude záležet na tom, co člověk už umí.
Naposledy upravil(a) dracekvo dne 26.03.2020 10:28, celkem upraveno 2 x.
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Wdog »

Čili moje otázka je, zdali vás napadají nějaké užitečné technologie do světa s rizikem koronaviru a zkolabovanou ekonomikou, kterými by si člověk mohl trochu pomoct?

Nepřímo sis odpověděl sám:
"Doplnit (rozšířit) zásoby strategických komodit: Potraviny, střelivo, drahé kovy, alkohol, cigarety - vše co lze potenciálně využít k barterovému obchodu."

Tzn. až dojdou zásoby, měl bys být vybaven know-how, technologií, surovinami a komponenty, pro výrobu strategických komodit, které jsi schopen vyrobit. Potraviny, střelivo, alkohol, cigarety, základní životní potřeby ... asi nebude jedinec schopen vyrobit všechno, ale stačí třeba jen určitá důležitá komodita.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ibex »

navrhoval bych diskuzi o vybavení přesunout do příslušného vlákna a tam v ní pokračovat...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
axiom
Příspěvky: 67
Registrován: 21.12.2013 22:18
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od axiom »

Nechal bych to tady a nepřesunoval. Poprvé čelíme konkrétní krizi a ta zpětně ovlivňuje budoucí potřeby specifickým způsobem. Tak ať se nemíchají jabka a hrušky v obecném tématu. Navíc rady bude vidět jasný vývoj situace a reakce na ní.

V téhle situaci (nejde naštěstí o válku ani nic podobného) je podle mého:
a) nepravděpodobný nedostatek elektrické energie. V té jsme soběstační a vzhledem k poklesu výroby, kvalitě přenosové soustavy a tvrdosti zdrojů bude pravděpodobně energie dost.
b) To samé co se benzínu a nafty týká.
c) Naopak asi hrozí nedostatek některých potravin - obilí, zelenina, ovoce (na jahody příští zimu asi rovnou zapomeňme), cukr? Co dalšího? Nevím... A co z toho dokážeme zajistit vlastním přičiněním?
d) Problém s technikou - nová bude méně dostupná a co z toho, co máme doma vydrží funkční aspoň dejme tomu 5 let? Co spotřebáky? Elektrody, řezné kotouče apod.?
Budoucnost má jenom národ, kde muži sází stromy i když ví, že v jejich stínu nebudou sami odpočívat.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

:yes
Ale i obilí a cukru by mělo být dost pokud bude a) i b)
U c) spíše možný problém hlavně u toho co se doposud nepěstuje u nás - možné přetrvávání problémů s logistikou
Řepky bude přebytek ;-))
axiom
Příspěvky: 67
Registrován: 21.12.2013 22:18
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od axiom »

Není více oseto. A už se to nestihne. Aspoň co vidím kolem sebe tady u nás. Možná v nížinách kolem Prahy je to jinak. Systém dotací se zatím nezměnil a nutí zemědělce stále myslet ekonomicky ne selským rozumem.
Budoucnost má jenom národ, kde muži sází stromy i když ví, že v jejich stínu nebudou sami odpočívat.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Toran@ga »

To zní jako plán
90954741_3693393987368577_3454288264544911360_o.jpg
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od viktor »

jako for dobry ale jinam je to scifi..:-) na to je agrofert moc malej hrac..
si myslim ze nez investice do zlata atd.. ma vetsi cenu investice do vyrobnich prostredku made by china vcetne nahradnich dilu. Respektive v podstate do čehokoliv levného a v budoucnu potrebneho z ciny. Protože tam se da predpkladat ze za a) proste to nebude na trhu b ) bude to drahe
jako priklad napr, motorova pila, pro me dost nezbytna zalezitost obtizne a nebo skoro vubec nenahraditelna.
- za komancu praktiocky nedostupna, bud srot od lesaku koukeny nekde pod rukou za hrisne prachy a nebo v TUZEXu za Bony, proste hodne drahy
- po revoluci jsem si koupil svoji první novou motorovku na půjčku a zplacel jsem ji 2 roky,
- tu svoji poslední jsem si koupil protože s emi libila ( mam pil vic ) a usoudil jsem ze by bylo dobry ji mit, stala asi jako dva kartony cigaret a proste jsem si ji koupil aniz se mi mesicni rozpocet zakuckal
- tak nejak to vidim takze ne pila za cca 2 tis ale za 20 tis... a tak to bude orakticky se vsim co je mady by china co z je skoro vse...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Nebojsa »

By mě zajímalo jestli těch 15 000 pro osvč bude tedy pro každého z nich, protože každého se to nějak dotklo a nebo se to bude muset nějak prokazovat?
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Maric »

Od Petra Robejška na Facebooku:

Co se teď v Německu kupuje opravdu nejvíce
V supermarktu německého města Bergneustadt chtěla zákaznice koupit několik balení toaletního papíru. Když slyšela, že smí koupit jenom jedno, tak si vylezla na pás pokladny a bránila v dalším prodeji. Než jí zalarmovaní policisté nasadili želízka válela se po zemi a řvala na celý krám. Nakonec ji odvezla hlídka; bez toaletního papíru. To je nejnovější příhoda z front na toaleťák.
Statistiky však ukazují, že se jiné produkty kupují daleko více. Podle Bild-Zeitungu vzrostla v posledních pěti týdnech s přehledem nejvíce poptávka po konzervách a sice o 2497 procent. Na druhém místě je zahradnická hlína o 515 procent. Na třetím místě jsou dezinfekce všeho druhu (292 %) a mýdlo (221 %). V závěsu je pak mouka (134 %) nudle (119 %), víno (61 %), cigarety (47 %), pivo (36 %) a teprve potom toaletní papír. Poptávka po něm stoupla sice jen o směšných 33 procent, ale jen tohle zboží vyvolává tragikomické situace, jako ta úvodní příhoda.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Hohepa »

Na druhém místě je zahradnická hlína o 515 procent
:rofl
To jako Němci doma trénují a zvykají si ? :rofl

sorry mi to prostě nedalo (Kameňák-film)
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Nebojsa »

Asi jsem telepat, právě jsem se vrátil z osevy se 420l zeminy do skleníku co stavím :) (btw ty 3x6m se mi jako stavebnice válí na zahradě už 2 roky). Bral jsem ještě sadbové brambory 3kg pro mě a zbytek do 30kg pro tchána většinou pozdní ale i 5 kilovku ranejch.
Uživatelský avatar
Jim Corbett
Příspěvky: 159
Registrován: 19.02.2016 8:21
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Jim Corbett »

Dobrou investicí do budoucna je určitě alkohol. U tabáku si nejsem jistý, protože je dnes trh roztříštěný těmi různými nahřívači, el. cigaretami, apod. Dobrou tabákovou klasiku už ocení málokdo.
Hektolitr dobré slivovice, nebo třtinového rumu si cenu udrží vždy. Hodně lidí se teď bude snažit průserem protančit s veselou opičkou... :)
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od sigurd »

Ja som si posledne z chalupy priviezol vrecko čistej soli(20kg),malý elektrolyzér a menič napätia.Na balkóne mám trvale 170W FV panel a dnes som rozbehol balkónovú výrobu chlórnanu sodného(SAVO) na solárny pohon.Obdarujem susedov,vydezinfikujeme spoločné priestory a urobím kalkuláciu výroby ;)
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Banung
Příspěvky: 8
Registrován: 28.02.2018 12:52

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Banung »

Tak to konečně začalo, zdejší osazenstvo musí být nadšeno :mrgreen:
Jsem vystudovaný ekonom, pracoval jsem v bance, a nyní píšu knihu na téma transformace bankovních systémů. Zcela souhlasím s tím, co zde napsal Kubec – k pochopení ekonomiky stačí selský rozum. A ten bohužel postrádá i řada absolventů VŠE i jiných rádoby intelektuálů.
Rozhodně NEsouhlasím s tím, co napsal bivoj – ekonomika je složitá. Není, jen se z toho dělá pavěda. Půlka věcí, co se učí na VŠE, jsou nesmysly a zbytečnosti! Já začal bankovním systémům rozumět až po té, co jsem odešel ze školy.
Souhlasím i částečně s predikcí guntrolla. Opravdu nás čeká inflace a po té hyperinflace. Kolapsy důchodových systémů a ekonomik. Je to nevyhnutelné. Až se zvládne koronavirus, tak podle mě bude rok až dva zdání klidu, než začne opravdová krize.
Držte si klobouky, bude to jízda. Ale výsledek bude stát za to. Hodně indícíí ukazuje na to, že po té bude svět o něco lepší ...
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

od Banung » 26.03.2020 20:34

Tak to konečně začalo, zdejší osazenstvo musí být nadšeno :mrgreen:
Jsem vystudovaný ekonom, pracoval jsem v bance, a nyní píšu knihu na téma transformace bankovních systémů. Zcela souhlasím s tím, co zde napsal Kubec – k pochopení ekonomiky stačí selský rozum. A ten bohužel postrádá i řada absolventů VŠE i jiných rádoby intelektuálů.
Rozhodně NEsouhlasím s tím, co napsal bivoj – ekonomika je složitá. Není, jen se z toho dělá pavěda. Půlka věcí, co se učí na VŠE, jsou nesmysly a zbytečnosti! Já začal bankovním systémům rozumět až po té, co jsem odešel ze školy.
Tak zkus trochu rozvést ten selský rozum pro pochopení bankovních systémů...že ekonomika není složitá.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ortvar »

Banung : Proč myslíš že bude rok dva klid ? Je pro to nějaký ekonomický důvod ?
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Patrol »

To Sigurd: Nechtěl by jsi nějak detailněji popsat, či nafotit, jak vyrábíš ten chlornan sodný? Myslím, že by to zajímalo víc lidí. Dezinfekce není nikdy dost. Na wikipedii něco popsáno je, ale pratické zkušenosti z balkónové výroby, to je něco jiného. (Klidně v jiném vlákně, jen hoď odkaz kde.)
Chtěl jsem si doma udělat třeba dezifekční gel na ruce, ale nemůžu nikde sehnat glycerin. Ten se myslím taky dá dělat podomácku, ale nemám ty zkušenosti z praxe.
Co se týká ekonomických důsledků toho, že půl národa sedí doma na prdeli, je jasné, že se to musí projevit.
V tuhle chvíli nejvíc řeším nedostatek čehokoliv ze stavebnin, železářství, vodoinstalateřiny, elektrosočástky.....v drogeriích dnes nejsou chemikálie jako dřív, jen šampóny atpd. , lékárny na všechno říkají - nemáme, a zboží pro časy krize lze jen objednávat na dálku přes internet, takže ekonomicky dobře na tom budou hlavně e-shopy.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

e-shopy na tom budou dobře jen potud, dokud budou mít co prodávat. A to teď "kamenné" obchody nemohou.
Zásoby e-shopům dojdou kvůli nefunkční a zastavené logistice a taky, že ledaskde nefunguje ani výroba
Asi mají větší rezervy v účetních knihách, ale...když se zastaví obchod nejsou nové tržby, není příjem likvidity, jen dobíhají postupně výdaje, náklady...Stejně jako v malém u jakéhokoliv OSVČ.
Já tedy teď objednávám jen nezbytné věci...a asi nejsem jediný
Odpovědět