Korunavirus a ekonomika

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Banung
Příspěvky: 8
Registrován: 28.02.2018 12:52

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Banung »

Ortvar píše: 26.03.2020 21:16 Banung : Proč myslíš že bude rok dva klid ? Je pro to nějaký ekonomický důvod ?
Ono to bude spíš zdání klidu. Když se ve Venezuele začala rozjíždět inflace, tak každému kdo se o tyto věci trochu zajímá, bylo jasné jak to skončí. To bylo cca 5 let nazpět. A co běžní lidé? Chválili Madura.

Ovčani si oddechnou, že se koronavirus nějak zvládl a vlády zadotují kde co. A to bude ten poslední hřebíček do rakve. Nebude to fungovat jako v roce 2008. Na nějakou dobu se však vrátí optimismus.
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Nebojsa »

Tak pokud by, jak se zde konspiruje, byl v následujících 6-18 měsících prostor směnit papírky za pole potažmo domy či byty v nižší výši než v 2019 (líp 2008), tak by to nemuselo být pro vlastníka těch papírků tak špatné,ne? :roll: Teď jde jen o kolik by to tak mohlo asi klesnout, resp. kdy bude potřeba reálných papírkových peněz než těch zapsaných jedničkama a nulama (i když zatím je to asi jedno, Řecko se 100 Eury týdně je ještě pro někoho daleko).
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

Příspěvek od Banung » 26.03.2020 21:52

Ortvar píše: ↑26.03.2020 21:16
Banung : Proč myslíš že bude rok dva klid ? Je pro to nějaký ekonomický důvod ?
Ono to bude spíš zdání klidu. Když se ve Venezuele začala rozjíždět inflace, tak každému kdo se o tyto věci trochu zajímá, bylo jasné jak to skončí. To bylo cca 5 let nazpět. A co běžní lidé? Chválili Madura.

Ovčani si oddechnou, že se koronavirus nějak zvládl a vlády zadotují kde co. A to bude ten poslední hřebíček do rakve. Nebude to fungovat jako v roce 2008. Na nějakou dobu se však vrátí optimismus.
Otvar se Tě ptal na ekonomický důvod. Nějak to v Tvé odpovědi nenacházím. Můžeš prosím odpovědět na otázku?
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od sigurd »

Chlornan len tak laicky samodomo vyrábať je problém-potrebuješ platinové,alebo poplatinované titánové elektródy,môže ti unikať nezreagovaný jedovatý chlór,vypadáva veľa vodíka,ako vedľajší produkt-skrátka samý prúser.
Bezpečnejšie je v pálenici z papiňáku destilovať z cukrového kvasu lieh,a z toho robiť dezinfekciu...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Banung
Příspěvky: 8
Registrován: 28.02.2018 12:52

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Banung »

pepaf píše: 26.03.2020 22:07
Příspěvek od Banung » 26.03.2020 21:52

Ortvar píše: ↑26.03.2020 21:16
Banung : Proč myslíš že bude rok dva klid ? Je pro to nějaký ekonomický důvod ?
Ono to bude spíš zdání klidu. Když se ve Venezuele začala rozjíždět inflace, tak každému kdo se o tyto věci trochu zajímá, bylo jasné jak to skončí. To bylo cca 5 let nazpět. A co běžní lidé? Chválili Madura.

Ovčani si oddechnou, že se koronavirus nějak zvládl a vlády zadotují kde co. A to bude ten poslední hřebíček do rakve. Nebude to fungovat jako v roce 2008. Na nějakou dobu se však vrátí optimismus.
Otvar se Tě ptal na ekonomický důvod. Nějak to v Tvé odpovědi nenacházím. Můžeš prosím odpovědět na otázku?
Důležité je to, jak lidé situaci vnímají, nikoliv to, jaká jsou fakta...
Ekonomických důvodů, proč má EU zkolabovat je hromada. Proto také Šichtářová a další už deset let tvrdí, že přijde kolaps EU. Jenže takhle to nefunguje.
Pusťte si The Big Short - Sázka na nejstotu. Tam je výše uvedené hezky vyobrazeno
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

No ale potom se samozřejmě jedná o politické řešení které navíc jde proti reálné ekonomice...
Naposledy upravil(a) pepaf dne 26.03.2020 22:51, celkem upraveno 1 x.
lz1
Příspěvky: 65
Registrován: 10.02.2012 9:16

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od lz1 »

Ani s glycerínom by som to nejako jednoducho nevidel - ešte keď som chodieval na glycerinku, tak to bola dosť náročná technológia - destilácia pri cca. 160-180°C, vákuová (vodokružné vývevy). Bez vákua ti šlo pri príliš vysokých teplotách kde sa už produkt znehodnocoval. Surovina - mydlárenské lúhy a sladé vody - odpady z výroby MERO.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ortvar »

No každopádně je to černá labuť jako prase. Spíše černej drak. Ještě že mám plnej sklep chlastu.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

:yes
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Rafael »

Já nejsem žádný ekonom ani študovaný člověk z prestižních světových univerzit.

Jen obyčejný, blbý vidlák, valach, bývalý tzv. kovozemědělec zaměstnaný celý život v kdysi největším hutnicko-strojirenském komplexu u nás který už neexistuje. Nebo skoro.
Takže jsem v něm zažil v posledních dobách spoustu krizí, nejrůznějších restrukturalizací, změn vlastníků, nejrůznějších tunelů a vůbec nevím jak to vše nazvat.

A teď trochu odbočím. Nebýt poučen zkušenostmi mých předků, hlavně dědečka, otce samozřejmě taky, možná bych se choval jako ostatní tam tehdy a někteří i dnes nepoučení a naivní...

-Žádné dluhy, hypotéky které nemůžu rychle splatit!
-Nevěřit bankám, lichvářům apod.
-Na co nemám, co nemůžu rychle splatit je riziko a vyhnu se tomu
-Investuji v max. míře volné peníze do strojů, vybavení apod.
-"Nevyhodím" peníze v nejisté době za věci bez kterých se dá žít. Zájezdy a tak.

A co jsem ve svém okolí, na pracovišti, pokud jsem tam ještě byl, zaznamenal. Úplný raketový nárůst půjček, lizingů- či jak se to vše jmenuje. A u spolupracovníků, pokud jsme byli ve velíně, spoustu telefofonátů od "věřitelů" a bank....

-"No, tak co, vezmu si další půjčku někde jinde".
A pak třeba šel k mob. operátorovi uzavřít novou smlouvu kvůli nějaké výhodné slevě na nový přístroj...
Nebo si hned někde předplatil nějakou výhodně levnou dovolenou v nějaké prdeli.
A přitom žili z ruky do huby a na výplatu čekali jako na smilování a somrovali u spoluprácovníků cigarety a pozvání, zaplacení piva, štamprle a tak.
(Nebýt jejích žen, asi by i hladem chcípali...).
A to už byly výplatní termíny nejisté a jisté nebylo, zda vůbec budou.
*
Takže z mého pohledu mi to dnešní řvaní kohokoliv na stát, ať se o něho postará připomíná něco podobného.
*
Ještě něco napíšu k tatínkovi. Tehdy se mi to vůbec nelíbilo, ale už dlouho jsem mu za to vděčný.
Zavedl mi Pokladní deník. Tam jsem si musel psát veškeré příjmy - kapesné, příjmy se sběru železa, papíru apod. co se tehdy dalo, veškeré dary a na druhé straně mé výdaje. A vždy jsem musel být v +.
Pravda, nelíbilo se mi to tehdy...
*
Tagy:
např. měnová reforma 1959 kdy nakoupili vše co šlo.
Tatínek dlouho vysněného "péráka" o němž dlouho snil a šetřil a děda nějaké zemědělské stroje a mláďata dobytka aby se zbavil peněz a aspoň je v těžké době trochu zúročil.
(Chudáci byli asi pak ti co jim to prodali....).
*
*
Jak prožívali krize mi pradpradředkové za C&K Rakouska nevím, ale asi to taky neměli lehké. Jen se už to nikdy nedovím. Ale vzhledem k tomu, že jsem tady, tak ji přežili...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od mahroch »

jak pravi klasik - vyhodou nasi doby je moznost chovat se jak idiot a nezemrit kvuli tomu :lol:
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

V USA to myslí se shozením bankovního systému vážně. Jak rozjet run na banku? Řekněte lidem ať to nedělají :mrgreen:

https://www.silverdoctors.com/headlines ... u-s-banks/
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ortvar »

To je fakt nápad :-) Ale tato situace trošku boří naučené scénáře. Klasicky se doporučuje mít doma zásobu hotovosti, ALE co když kvůli viru zakážou hotovostní platby ? I když v případě problému bude asi jednodušší prachy do banky dát než je vybrat. Základ je širší rodina či komunita ALE riziko nákazy a izolace/karanténa. Jo, já čekal spíš blackout či ekonom. krizi, stále se učíme.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
axiom
Příspěvky: 67
Registrován: 21.12.2013 22:18
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od axiom »

Neboj, krize bude. Stačí si jenom trochu počkat :|
Budoucnost má jenom národ, kde muži sází stromy i když ví, že v jejich stínu nebudou sami odpočívat.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od MarS »

zdravim. sklonuje se tu hyperinflace. jsem laik, ekonomice nerozumim, ale je v dnesni dobe ve fungujicim zapadnim state vubec neco takovyho mozny? neni to tak, ze to postihuje spis staty zmitany v dlouhodobych politickych problemech? pokud by ted nase CB zacala kupovat statni dluhopisy v ramci toho planovanyho QE, tak pak, jak se bude ekonomika vracet do normalu, je prece muze zpetne podle situace prodavat, tim tlacit na zvysovani urokovy sazby a pusobit proti inflaci. nejaka vyssi inflace asi prechodne nastane, bude vetsi zajem morit dluh, ale ty nastroje, aby to drzeli pod kontrolou centralni banky prece maji.
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Koniáš »

Mars
Odpověděl jsi si sám.
Samozřejmě, že to postihne státy zmítané v dlouhodobých politických problémech.
Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko.
A ano je CB nebo ECB může zpětne podle situace prodavat, tim tlacit na zvysovani urokovy sazby a pusobit proti inflaci.

A už jsi to v EU nebo USA v posledních 25 letech viděl?

Cílem je vyssi a asi vysoká inflace, která může přejít do hyperinflace. A ano CB mají nástroje, aby to drželi pod kontrolou. A myslíš, že je použijí i za cenu rychlého zničení hospodářství?
Odklad všech splátek úvěrů na 6 měsíců by normálně NIKDY žádná CB nedovolila. Teče nám zatraceně do lodi. A spouští se záchranné čluny. Toto je poslední možnost zabránění runu na banky a kolapsu hospodářství. Takto možná ještě bude ekonomika zachráněna. Vláda hraje o důvěru společnosti, že to nějak přežijem. Jinak je tu nefalšovaný chaos.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ortvar »

Hesenský ministr financí spáchal sebevraždu. Zřejmě se bál následků pandemie
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Maric »

Textilky v Bangladéši přichází denně o miliardy, hrozí jim totální kolaps
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_div
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ortvar »

Burzovní cena zlata 39 880 za unci. Silverum prodejní cena za unci 57 352 a není skladem. To je celkem masakr.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

To je teprve začátek 8-) Ale je pravda že co se týče zlata, není to nejspíš tím že fyzicky není k dispozici. Jen je na blbých místech ve špatné formě - například burza COMEX (New York) vyžaduje 400oz cihly, burza LBMA (Londýn) 100oz pro good delivery (aby šlo dodat na vypořádání obchodů). Uživatel naopak mince a menší slitky - no a když jsou celosvětově rafinerie a mincovny zavřené, nezbývá než co má který prodejce v tom kterém státě na skladě. Ale i když se to rozběhne a "normalizuje" tak moc to nastartovalo poptávku a zájem + ekonomické dopady korony asi za týden nepřejdou, že cena za fyzické se asi na loňské (nedejbože předloňské) úrovně nevrátí.
Odpovědět