Korunavirus a ekonomika

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

Inu každý máme názor. Já názor že nejde o nic zásadního a všechno je v oukeji, když centrální banka rezervní světové měny navýší svou rozvahu o 50% během jednoho měsíce, když se v záchranných balíčcích hází bilionama jako by to byly žetony z monopoly - sorry jako, ale i když jsem hobby doomsayer já váš klídeček nesdílím.

Ale budu rád když budete mít pravdu a já do roka nebudu dostávat miliónovou výplatu z níž půlku utratím při prvním nákupu 8-)
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

Názor máme nepochybně každý, jen by jsme si ho měli tvořit - a jiným předkládat - na základě doložitelných dat.
Ať si pomáháme rozšířit obzor, ale nestrašíme se. Vypíchl jsem jen něco...
od guntroll » 05.04.2020 12:02
...
Jinak zpět k ekonomice.

Dle mého skromného odhadu můžeme očekávat silnější inflaci než v okolních státech, proč?

1) Jeden z klíčových segmentů ekonomiky je offline a to automotive. Na něm jsme závislejší než okolní státy.

2) Máme sice korunu, ale při tom co ČNB za poslední roky páchala to není až taková výhoda. Neboť co určuje perspektivu měny?
- výkon ekonomiky - no a ta je teď v háji díky její orientaci na automotive
- úroková sazba (do jisté míry), munice kterou CB má. Naše ČNB jí už moc nemá.
- případná aktiva CB a ty jsou "skvělá" (viz. níže)

Aktiva ČNB (mnou vybraná, hlavní - jsou ještě i jiná, vklad u MMF, něco v bankách atd.)

a) 88,466 mld. USD v akciích
b) 34,991 mld. USD v cizích měnách (předpokládám EUR/USD)
c) 0,407 mld. USD ve zlatě (7,77 tuny)

a) - tam předpokládám brutální pokles, obzvlášť jestli je něco v akciích bank a ropných společností

b) - tady bude pokles díky předpokládané inflaci daných měn a tím menší a menší hodnota v nich uložená

c) - jak už jsem psal prve, směšně nízká, i podprůměrný finanční poradce tupě se držící pouček, doporučuje 5% rezerv ve zlatě. Takže ve vztahu k celkovým rezervám (147 mld. USD) by to bylo 142tun místo 7 tun.


Díky kombinaci těchto faktorů očekávám horší inflaci než v okolních státech. Rád bych se mýlil.
Pokud používáš číselné údaje, tak prosím i s odkazy – jsou docela nepřesné. A z nich vycházejí vývody...noooo

Velikost devizových rezerv ČNB z auditovaných Výsledků hospodaření ČNB za r. 2019:
Devizové rezervy 3 390 mld CZK, tj 133,4 mld EUR
Likvidní tranže - 47 % velikosti rezerv tj. 62. 7 mld. EUR která se skládají z těchto měn:
euro , americký dolar, kanadský dolar, švédská koruna a australský dolar

Investiční tranže - 53 % z devizových rezerv, tj. 70,7 mld. EUR
Kreditní kvalitu přímých investic (nákup cenných papírů vlád, vládních agentur, některých územních celků v Německu, nadnárodních organizací, depozita u centrálních bank a pokryté dluhopisy) udržuje ČNB dlouhodobě na vysoké úrovni. Investice spadající do pásma „AAA” až „AA-” zaujímají 95% podíl.

Akciová portfolia spravují externí správci a jsou investována výhradně na trzích s příslušnými benchmarkovými indexy: evropský (MSCI Euro), americký (S&P 500), britský (FTSE 100), japonský (Nikkei 225), kanadský (S&P TSX) a australský (S&P ASX 200).
Ke konci roku 2019 bylo v akciích alokováno 10 % devizových rezerv.

Zdroj údajů - auditované výsledky hospodaření ČNB za 2019 z 20.3.2020 : https://www.cnb.cz/export/sites/cnb/cs/ ... i_2019.pdf

A k Tvému oblíbenému zlatu:
I podprůměrný finanční poradce držící se ale zdravého rozumu, by si ve vztahu ke stávajícímu objemu zlata v držení ČNB položil jednoduchou otázku:

Jak by nám (státu/občanům) teď v této situaci situaci vypnuté ekonomiky pomohlo zlato, třeba i hodně tun, které by leželo v trezorech ČNB? Je zde snad situace, kdy není naše národní měna akceptována v zahraničí ? Chybí nám snad devizové rezervy? Stát jako takový, či soukromé firmy nemají za co realizovat zahraniční obchod, nebo čím hradit svoje zahraniční závazky?

Pomáhá nějak např. Itálii její zásoby zlata, když je zadlužení státu v nebeských výškách a italské banky mírně řečeno nezdravé. Na rozdíl od celkové ekonomiky a ekonomiky bank podnikajících v ČR…

HDP ČR – cca 5,5 bil. CZK/rok; cca 460 mld. CZK/měsíc
Roční objem státního rozpočtu ČR – cca 1600 mld. CZK; cca 133 mld/měsíc
Devizové rezervy ČNB k 31.12. 2019 – 3 390 mld. CZK, tj. cca 2 státní rozpočty ČR
Candide
Příspěvky: 127
Registrován: 13.12.2011 13:10

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Candide »

guntroll píše: 10.04.2020 17:51 Inu každý máme názor. Já názor že nejde o nic zásadního a všechno je v oukeji, když centrální banka rezervní světové měny navýší svou rozvahu o 50% během jednoho měsíce, když se v záchranných balíčcích hází bilionama jako by to byly žetony z monopoly - sorry jako, ale i když jsem hobby doomsayer já váš klídeček nesdílím.

Ale budu rád když budete mít pravdu a já do roka nebudu dostávat miliónovou výplatu z níž půlku utratím při prvním nákupu 8-)
Tady ovšem pleteš 2 věci dohromady, jakoby existovaly jen dvě možná extrémní východiska ze současné situace. Že o nic nejde nikdo neřekl a zároveň stranu tady "strašíš" s hyperinflací, rozpadem EU, argentinským scenářem v globálním měřítku apod. Tenhle scénář podkládáš všemožně poslepovanými zdroji, které ještě nezřídka chybně nebo zcela mylně vyložíš. Pak se nemůžeš divit, že se objeví někdo, kdo s Tebou nesouhlasí nebo vypíchne Tvůj výklad informací.
Stejným stylem půjde poskládat obrázek, kdy opravdu vše bude v pořádku a během půl roku zažijeme nástup zlatého věku ;)
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

Tak tedy pár reakcí :

1) Kde jsem co se ČNB týče udělal zásadní "fake news" ? Ano nerozepisoval jsem každou položku, ale jak se sdělená informace zásadně liší od reality?

2) Benchmarky jsou důležité a dá se jim věřit. Dokonce i ti lehmani měli "A" ještě dva dny před kolapsem od Moody´s :mrgreen:

3) Ohledně investic na kvalitních trzích, tak jestli jste od 08 nebyli pod kamenem, třeba takový NIKKEI je krásná ukázka volného trhu. BoJ tam nemá nakoupeno zhola nic, což? Ostatní to samé, akorát se to za poslední měsíc víc rozjelo a na to jsem chtěl poukázat, ovšem to je v oukeji a nic mimořádného což?

4) Ohledně zlata vlastněného CB Itálie. Je dobře že se shodnem alespoň na tom že Itálie fakt nemá nejzdravější ekonomiku i banky, ale že by jí zlato na nic nebylo? Ok, přiznám se že nevím nakolik je zlato v italské CB možno využít "italským lidem", ale minimálně budoucí premiér (Salvini) se o to jistě pokusí. Dokud je Itálie v eurozóně, lepí to za ně ECB (Němci) a zametává to do TARGETu, odkud (pokud dobře chápu) to není právně vymahatelné, takže proč by sahala na zlato? Takže mi přijde dost simplex tvrdit že je k ničemu. A pokud ano, smekám před lodivody ČNB, neboť jsou chytřejší než tupci z ostatních CB kteří buď mají trezory plné, nebo je futrují co to jde.

A aniž bych chtěl rozjet osobní flame, myslím že lidé mají i svůj rozum a i když vás asi trošku irituju, z vašich reakcí cítím takové to mainstreamové "papír dobrý, kov zlý". Budiž, keynesiání vs. rakouská škola to bude asi furt, ale zkuste se míň tvářit že jste měli šalamounovu snídani a tupý plebejec tomu nerozumí. Ovšem pokud je to součástí CV pro úspěch v nominaci na pozici ekonomického experta na ČT24, pak to chápu 8-)
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

Ad 1) pokud udáváš objem akcií v rezervách (aktivech) cca 88 mld. USD a skutečnost je cca 13 mld. EUR (10% ze všech rezerv) tak se mě zdá, že je rozdíl více jak 500% docela podstatný…pro Tebe asi ne
Ad 2) a 3)… potom jsou Tvoje úvahy docela nepodstatné
Ad) 4 Dnes byl v TV opět Švejk…a úplně vidím feldkuráta Katze: „ To se nám to hoduje, když nám lidi půjčují“ ;-))

Asi jsi někde četl, že když nevíš kudy kam, tak zvol osobní napadání…ale stačilo by se zamyslet nad tím, jestli druhá strana nemá náhodou v ledasčem pravdu
Situace nejenom zdravotní, ale i ekonomická je vážná – je to průšvih a navíc nevíme, jaký to může mít následný bezpečnostní dopad…
I proto (a zvláště v této době) na Rozpad chodím, abych se dozvěděl užitečné informace na základě faktů a poučil se. Je jich tady dost - ale Tvoje příspěvky k nim bohužel nemůžu zařadit.
CV si už vylepšovat nepotřebuji a ani nemusím :D
Howgh
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

1) Takže v podstatě se točíš jen na tom že jsem místo "akcie a cenné papíry" napsal "akcie", fajn to je chyba. Ale jak to mění obsah sdělení myšlenky že ČNB má "papírů (slibů)" daleko víc než kovu?

2) To hlavní co jsem chtěl sdělit a na co upozornit je bezprecedentní vývoj na současných trzích, protože ne každý sleduje vše. A to je to kde se lišíme hlavně - ty to bagatelizuješ, já akcentuju.

3) Nařkl jsi mě ze "strašení hyperinflací" . Takhle, jsme na fóru kde se řeší různé scénáře a nemyslím že by se tady umíralo na smrt z vystrašení. Já hyperinflaci za reálnou považuju, ty nikoli - ok, pluralita musí bejt, ale měl by jsi uvést argumenty proč nehrozí. Jaké k tomu máš fundamenty?

4) Nakonec co je lepší - být připraven na hyperinflaci která nepřijde nebo jí být překvapen?

Zkrátka můj názor je, že věřit vládě/vedení ČNB v současné (a budoucí) situaci ohledně ekonomiky - na to musí být člověk opravdu hodně optimista. Takže vyloučit hyperinflaci je hodně odvážné, daleko odvážnější než připustit že není úplně nemožná. Dále pokud centrální banka světové rezervní měny navýší svou rozvahu o 50% během jednoho měsíce a tvrdit že to na nic nemá vliv, asi jsem hloupej ale takhle to nevidím. Po celém světě je situace obdobná, tak mi to halt přijde bezprecedentní a nepřijde mi to "v pohodě". Na to jsem chtěl upozornit.

Zkrátka nevidím jako nereálné že zažijem hyperinflaci, konec eura a transformaci dolaru zpět ke zlatému standardu. Pokud máš argumenty k tomu že to riziko není, sem s nimi. Já přežiju že nebudu mít pravdu (i když ji rád mám 8-) ), polštář kvůli tomu nepropláču a uznám to.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Argonaut »

Dnešní dluh jsou zítřejší daně, stát proto živnostníkům a zaměstnancům nic nedává. Naopak, bere jim jejich vlastní peníze, které by měli dostat oni nebo jejich děti zítra, a dává jim je dnes. Moudrá vláda se kvůli podpoře potřebných nezadluží, protože má úspory na horší časy. My takové úspory nemáme.
zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/r ... ize-620409
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

Denní dávka doomu - v US to je v pohodě, jen malinko roste nezaměstnanost 8-)

A ne, ta linka vpravo není error.

Obrázek

Více info zde :

https://fred.stlouisfed.org/series/ICSA#0

Samozřejmě mít největší nárust nezaměstnanosti za 50let ještě není příznakem krize.
Abych nebyl nařčen že plaším 8-)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od bivoj »

A když už jsme u toho doomsayerství, tak prognózy říkají, že je to teprv začátek a finále může být klidně i 30 - 40 mio nezaměstnaných. Což by už byla vážně prda, která nemá v dějinách USA obdoby... (Překonalo by to i velkou hospodářskou krizi z let 1929 - 1935, kdy v jejím vrcholu byla míra nezaměstnanosti v USA (r. 1933) cca 25%!
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

Spíše pohled do tuzemska očima domácích ekonomů

https://denikn.cz/333286/nektere-profes ... -internetu
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od GOD »

pepaf:
v članku sa piše že poklesla spotreba v domacnostiach.
Neviem ako inde, ale napríklad v našej domacnosti a iných čo poznám práve vzrástol nákup.
Okrem technickych zaležitosti som nakupoval aj dosť literatúry - cca 7000kč za mesiac. A celkovo míňame viac ako pred koronou, s tým, že nakupujem kým to je a kým to je za pôvodnú cenu. Takisto investujem (oprava auta a preventivna udržba) teraz - kým to ide.
Informácia je v časopriestore.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od cipis »

Jasně, ale to máš teď krátkodobě. Nebo budeš každý měsíc kupovat knížky za sedmičku?
Auto také, opravíš a pak už nic víc. Jen jsi to udělal o pár měsíců dřív, ale roční výdaj je stejný, protože bys to tento rok opravit musel tak jak tak.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od dr78 »

Ray píše: 08.04.2020 9:52 Mám skromný dotaz. Chtěl jsem už delší dobu koupit fungl nové auto (skladovku). Je na to teď vhodná doba? Ne z hlediska financí do budoucna, s tím problém nemám, myslím zdali se dá v závislosti na situaci očekávat nějaké brutální zlevnění a snaha prodat, nebo naopak zdražení, kvůli inflaci atd.
Německé automobilky Volkswagen a BMW se doma vyslovily pro zavedení státního příspěvku na nákup automobilů, který by pomohl kompenzovat negativní dopady koronaviru na automobilový průmysl. Odborníci na automobilový trh očekávají slevy na auta u dealerů v řádech desítek procent.

Zdroj: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi ... tomoto_fdv

No tak asi ceny půjdou dolů. Teda pokud se výroba vůbec znovu rozjede.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

S těmi slevami u dealerů bych souhlasil...autoprůmysl se musí rozjet nejen ve výrobě, ale i v maloobchodu

"V automobilkách a firmách, které pro ně vyrábí díly, v Česku pracuje přímo 150 tisíc lidí a dalších 400 tisíc míst je na ně napojeno nepřímo. Autoprůmysl je vůbec tahounem české ekonomiky: podílí se devíti procenty na HDP a 26 procenty na průmyslové výrobě."

https://archiv.ihned.cz/c1-66749790-mot ... -se-zasekl
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

Od aut kousek jinam, ke stavebnictví:

Původní očekávání ředitelů stavebních společností v prvním čtvrtletí letošního roku počítala s růstem trhu o 1,6 % v letošním roce a dalším růstem o 0,8 % v roce následujícím.
Vlivem současné situace se ale očekávání ředitelů změnila. V současné chvíli očekávají pokles trhu o 10,1 % v roce 2020 a další pokles trhu o 3,1 % v roce 2021.
Vyplývá to z mimořádné analýzy Ekonomické dopady COVID-19 na stavební, projektové a developerské společnosti, zpracované analytickou společností CEEC Research.
Podrobnější členění podle velikosti firem je uvnitř článku, ale jednotky procent nejsou aktuálně až tak podstatné,
spíše jde nějaký základní odhad vycházející ze současné situace v ekonomice.

https://ekonomickydenik.cz/stavebni-trh ... snim-roce/
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Bill Masen »

dr78 píše: 15.04.2020 10:51...Německé automobilky Volkswagen a BMW se doma vyslovily pro zavedení státního příspěvku na nákup automobilů...
A já doufal, že si lidi uvědomí, že nepotřebují každých pět let nové auto, každý rok nový telefon a do ledniček, praček, televizí a pod se přestanou dávat kurvítka a věci se zase budou dělat pořádně a budou se zase opravovat. Ach jo.
shinigami
Příspěvky: 50
Registrován: 16.10.2014 21:40

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od shinigami »

Nejak se nam ty akcie odrazily skoro na puvodni hodnoty... Vidite to jeste na dalsi propad?
Candide
Příspěvky: 127
Registrován: 13.12.2011 13:10

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Candide »

Tomu říkám otázka za milion dámy a pánové :) Ale ještě se akcie budou muset trošku snažit, aby dotáhly. Každopádně třeba taký energy sector, ten je pořád řádně v hajzlu.
Trhy jsou obecně nyní nastartované spíše pro směr nahoru, viz např:
https://money.cnn.com/data/fear-and-greed/

Ale je to takové slabé, opatrné, ještě se to kdykoliv může otočit. Je tam strašně moc proměných.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od dr78 »

Rostouci trend je jen opticky. Fed skupuje akcie indexovych firem. Za 14 dni nalil do trhu 1500 miliard dolarů. Pripraveno na nakupy je 4000 mld usd. To jen kupuje cas. Dluh usa se za mesic zdvojnasoby. Kouknete na graf silene rostouci nezamestnanosti co posilal guntroll. Nezamestani nebudou mit na splatky hypo. Banky maji rezervy na spatne uvery 4-6%. To nebude stacit. Cekam zhrouceni ekonomiky us do 6 mesicu. Zadluzeni na hlavu je neunosne. Bud to padne nebo valka s Cinou. Je pozde, linky na relevantni info poslu zitra. Sry, pisu to na mobilu...
Bakly1
Příspěvky: 107
Registrován: 12.05.2017 11:55

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Bakly1 »

zajímavě to navazuje na předchozí příspěvěk
Trump nachává ověřovat jestli k-virus nepochází z laboratoře z wuchanu a hned vedle článek o zakázaných jaderných testech Číny :roll:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_knn

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_knn
Odpovědět