Korunavirus a ekonomika

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Maric »

To není pravidlem. Výsledkem nynější situace může být i deflační spirála (EU na tom mohutně pracuje Green Dealem), a bude to přesně naopak. V obrovských problémech budou dlužníci.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od MarS »

Pád měny ale neni deflační ne ? Pokud by přišla deflace, tak se měna naopak bude zhodnocovat. Proto se ptám proč pád měny a pokles cen?

Samozřejmě zchudnutí majitelů úspor by asi v důsledku přineslo i menší poptávku po nových hypotékách, ale nemuselo by to být dramatický.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Maric »

Hyperinflace a pád měny je daleko obvyklejší jev než deflace, Ale ta je daleko nebezpečnější, protože člověk nepřichází "jen" o úspory, ale hypotékáři můžou velmi rychle přijít o vše, protože veškeré dluhy se stávají nesplatitelné. Viz například situace za Velké hospodářské krize ve 30. letech, nebo také Československá deflační politika za první republiky.
No a jelikož se všeobecně očekává pád akciových trhů, tak analogie s třicátými lety se docela nabízí. Otřesy na finančním trhu přinesou prudké snížení poptávky, na to reaguje průmysl snížením výroby a propouštěním, lidi budou ochotní pracovat za méně, cena výrobků klesne, ale s menšími výdělky a rostoucí nezaměstnaností poptávka dál klesá... Výsledkem je deflační spirála. A v momentální situaci státy nebudou mít prostředky na vyřešení situace, většinu státních rozpočtů spolkne obsluha dluhu (neochota nebo nemožnost splácet je už teď). A co bude dál je ve hvězdách. Star Trek, nebo Mad Max?
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od dr78 »

Maric píše: 01.03.2021 16:18 Po nevyužívaných nemovitostech může jít vláda i stylem o kterém se mluví na Slovensku, a to snížením daně z příjmu a zvýšením daně z nemovitosti.
I tak to může být... možností je plno, otázka je jaké jsou nejpravděpodobnější scénáře.
Maric píše: 01.03.2021 16:18 Podle mého názoru nikdo netuší jakou formu bude další krize mít, jak dlouho bude trvat, jak bude hluboká, a jaký bude svět po ní. Takže se nedá říct jaká příprava je ta nejsprávnější.
To je právě ta moje noční můra. Téměř vše co jsem si kdy usmyslel, jsem taky tak udělal a měl. Jen teď mám takové mravenčení po těle, že nevím, co bude. Prostě rozplývá se mi vidina toho jak bude. To do teď jsem měl nalajnováno.
richard.r píše: 01.03.2021 17:47 Úplně stejně, jako bych řekl, že si máš 1) rovnoměrně rozložit assety/rizika a 2), že si máš nechat nějakou rezervu. Se ale obávám, že ani velký Nassim Taleb ve svojí Černé Labuti moc líp neporadí :D
Body 1 a 2 dělám, ale i stejně přesto mám obavy, že realita pak bude úplně jiná. Ono totiž bod 1 a 2 udělá i mnoho dalších a čím více jich bude, tím méně efektivní to bude.
richard.r píše: 01.03.2021 17:47 Totální výsměch spočívá v kupní síle obyčejného občana ČR. Nevím jak ty, ale já teda 10mil. nemám. Ani 7mil.
Ona je vesměs většina lidí milionářů, protože i běžný byt v Praze je v řádu x miliónů. Tedy 7 milionů není tak nedostupných. Je to nedostupné pro mladé, co vstupují do života. 90% z nich na tak velkou částku nedosáhne.
A brát si úvěr na 50let? Haha. Pro mne přichází právě část prostředků v hotovosti, zbytek hypo, která je NYNÍ za cenu, která je nižší než inflace a zbytek záruka již jinou nemovitostí. Otázka je, že budoucnost je nejistá, v tuto chvíli až moc nejistá.

Apropo, ta knížka Černá labuť je moc dobrá, po 4 hodinách čtení už mám 25% přečteno, a těším se, co bude v dalších kapitolách. Moc díky za tip. Sice to zatím není to, co jsem hledal, ale možná se k tomu dojde v dalším textu. I tak je to zajímavé čtení. Díky tobě i Proformě.
richard.r píše: 01.03.2021 17:47 Ad 2) bál bych se těch rakušáků, němců, aj. bohatých západčáků, kteří to tu začnou svojí kupní silou skupovat.
Toho bych se zase až tak nebál, protože to se děje už x let. Plno nemovistostí skoupeno Holanďany a Rusy. Alespoň v okresech, kde se pohybuji. Dříve to kupovali přes prostředníky, po uvolnění, už napřímo. Například plno polností je dávno už v cizině.
vratnikp píše: 01.03.2021 17:58 z tvých příspěvků jsem nabyl dojmu, že nemáš hypotéku ani jiný dluhy a máš nějaké zbytečné statisíce.
Dojem máš správný. Jen s tím zbytečné. Ono není nic zbytečného. Řeším, jestli vůbec kupovat nemovitost k řešení vlastního bydlení, nebo je výhodnější být v nájmu a spekulovat na snížení ceny a prostředky mezitím nějak zhodnotit jinde.
vratnikp píše: 01.03.2021 17:58 2) koupit něco "levnýho" a pomalu na tom dělat. něco jako:
To není špatný nápad, jen pokud rudozelení zavedou to "znárodňování" nemovitostí, tak by to bylo chybné. Ale nemyslím si, že by to došlo až tak daleko. Je pravda, že v Berlíně je k tomu dobře našlápnuto. Právě mne zajímá ten pohled z minulosti. Nebylo masy v Německu taky po WW1 tak zchudlý, že prošel Adolf? Třeba ekonomická situace po Covidu bude odpovídat v lecčem situaci v meziválečném Němmecku.
MarS píše: 01.03.2021 22:36 Proč myslíš? Nemovitosti a přijmy by aspoň teoreticky mohly zůstat na stejný úrovni, jen o řád nebo dva výš v nominální hodnotě. Kdo zchudne jsou držitelé měny.
I já jsem držitel měny. Zase být úplně bez prostředků a mít vše v investicích není asi dobré. Mám alespoň rezervu být dva roky doma bez zaměstnání. Pravda s tím, že už nic nedám do nového bydlení. Asi část prostředků bych si vždy nechával v hotovosti.
Ad ty řády. To je přesně to o čem přemýšlím, pokud se to hýbne nějakým směrem, a poměr zůstane stejný, tak pohoda. Ale pravděpodobně u něčeho se ten poměr změní. A to je mým cílem. Tedy odhadnout, co půjde výše či níže poměrově k ostatním statkům.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Maric »

Dokonalá příprava na jakýkoliv scénář rozpadu není finanční otázkou tisíců nebo statisíců, ale milionů nebo desítek milionů (postavit velmi dobře maskovaný, vybavený a zabezpečený podzemní bunkr uprostřed minimálně stohektarového pozemku). Sám jsem se smířil s tím, že jakékoliv znalosti, zásoby a majetky které budu mít, budou sice víc než bude mít přibližně 90procent lidí v okolí, Ale stejně se interakci s okolím neubráním, a ani nechci se nechci bránit, protože každý kdo bude nějak výrazně vyčuhovat, se v krizové situaci stane automaticky terčem (závisti a nenávisti "zombíků"). Ideální stav je mít víc a vědět víc, ale ne tak očividně moc, aby o tom vědělo široké okolí (filosofie Grey Man). Tyhle teorie ale patří spíše do jiného vlákna....

P.S.: Jednu takovou hodně dotaženou cestu přípravy na totální rozpad má V. Vondruška v Kronice zániku Evropy.
Takže místo baráku by ses měl podívat po nějaké vysloužilé fabrice na ostnatý drát. :lol:
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Woody Crafty »

Většina lidí si stejně zachránila kůži útěkem. Takže budování bunkru je nejlepší způsob jak promrhat prostředky. Pokud na tom člověk není tak dobře že si může těch pár mega dovolit odepsat. Ale narvat do toho všechny úspory ?

To už je lepší při stavbě domu udělat slušný sklep. Ten má mnoho využití i v době kdy se nic neděje.

Ale jak říkám, nakonec člověk stejně utíká jen s tím co má na sobě a po kapsách. A je jedno jestli utíká před nacistickým nebo koronovým koncentrákem.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

Ani nákup zlata není jistota, míní experti. V klenotnictví s investicí nezačínejte

https://zpravy.aktualne.cz/finance/zlat ... 47ab5f122/
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od richard.r »

Jsem taky expert? Co když ti poradím, abys dal své celoživotní úspory do Dogecoinu? :D
(drobná provokace - neber osobně, neodolal jsem)

Každopádně, takových "expertů" je. Kupř. 2019 se takovému kryptu všichni smějí, nyní už zase vzniká spoustu nových, na oko prestižních pracovních pozic krypto přednášečů, evanželistů, a promotérů (taky jich 2017 bylo jak hub po dešti; 2019 bez práce). Plný semináře nováčků, kteří si chtějí taky "urvat svůj kus bohatství".

U tradičních komodit typu zlata je pak problém s tím, že ten kov má nějaký tradiční vzorce chování, který se rozcházejí se současnými novými triky na poli manipulování s trhem, přístupnosti trhů pro masy, a s tech. vývojem (zlato už ani moc není technickým kovem... zatímco ještě v 90. letech trochu bylo). Anebo je tam zatraceně dlouhá setrvačnost.
Mike Maloney měl na tohle slušný video, kde ukazoval, jak se za posledních 100 let měnil poměr cen zlato:nemovitosti, a jak nastaly historický přelomy (greatest depression, Nixonova admistrativa a konec krytí dolaru zlatem), kdy se prostým otočením zlato:nemotivosti ve správný čas dal napakovat dost slušný balík. Problém, že tyto příležitosti se objeví když moc, tak cca 4x za život. V blízké době by, možná, mohla nastat taková příležitost... :mrgreen:
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

Uvádí v závěru článku, že zdrojem informací je : Zdroj: Golden Gate CZ

Mě se to zdá být článkem s nějakou základní informační hodnotou.
Informace od Tebe brát jako by expertní??
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ortvar »

Golden gate ? Ryba se tváří, že na tom vlastně ani vydělat nechce, dělá to pro lidi, chodí bosky atd. Ale podívejte se na marže, na brutálně podhodnocenou cenu na "garantovaný výkup". Jo, každý se chce uživit, ale mě vadí když slova neodpovídají činům.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

Firma jako taková, a její cenová politika, mě v podstatě nezajímají. Šlo o článek a obecné informace.
Každý se snaží vydělat a je na klientech jak se nechají případně "oškubat"... Zlato nekupuji a v dnešní době a při těchto cenách už vůbec ne...
Každý má své potřeby a rozložení jednotlivých "vajiček" v košíku pořešeno jinak a obstaráno i v různou dobu.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ortvar »

S tím samozřejmě souhlasím. Ale když slyším jeho přednášky a pak se podívám na realitu.... Je to ale jen můj názor.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

Rozumím..,asi to mají tak nastavené a funguje jím to.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ortvar »

Problém je, že se nyní trhy nechovají "normálně". Dluhopisy, krypto, kokotiny, ale věci s reálnou hodnotou klesají...
Nejde ani přibližně odhadnout co bude dál. Až to všechno spadne tak zbude jen to co v Jugošce v devadesátých. Cigára, chlast a náboje.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ortvar »

Funguje jim to kurevsky dobře. Největší obchodník se zlatem v ČR a největší na stříbro v Evropě.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

Doba je složitá a pod tlakem okolností se teď dají těžko dělat nějaké koncepční opatření...
Operativa, doplnění toho, co dnešní doba ukázala, že chybí, že je aktuálně potřebné. Nevypadalo to jako situace k rychlému propadu, ale to v té jugošce a třeba v Sarajevu bezprostředně před výbuchem taky ne..
Aktuální data plnění státního rozpočtu za první 2 měsíce roku nejsou povzbudivé. A v běhu času ty vznikající náklady neponese nikdo jiný než daňový poplatník - tedy my, skoro, všichni.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ortvar »

Dokonalá je přednáška o jugo od Matyáše Zrna. Je to na trubce. Myslím, že tak nějak by to při soft rozpadu bylo. Jen nevím co by nahradilo tehdejší marky jako stabilní a hodnotnou měnu.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

od Ortvar » 02 bře 2021, 21:24
Problém je, že se nyní trhy nechovají "normálně". Dluhopisy, krypto, kokotiny, ale věci s reálnou hodnotou klesají...
Něco k bitcoinu - odemknutý článek

Neunesete pokles o třetinu? Najděte si jinou hračku než bitcoin

https://archiv.ihned.cz/c1-66891240-neu ... ez-bitcoin

..."Bitcoin vnitřní hodnotu nemá, úroky žádná centrální banka neovlivňuje, a tak odhady růstu nemají meze. Růst pohání kromě pohledu na předchozí růsty spíš nedůvěra v současná platidla než to, že by se bitcoinem platily běžné (a legální) potřeby. Část kryptokomunity samozřejmě možnosti poskytované bitcoinem i jeho mladšími sourozenci využívá, ale je to menšina.
Pro majoritu je bitcoin něco jako alternativa zlata. O to lákavější, že zdražuje mnohem rychleji než cenný kov. Zlato ostatně i v důsledku přelivu prostředků do kryptoměn poslední měsíce na hodnotě ztrácí."...
Solo_Kameň
Příspěvky: 59
Registrován: 27.02.2021 12:28
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Solo_Kameň »

Vzhľadom na monetárnu politiku EU je veľmi dobré mať časť majetku v kryptomenách(nemusí platiť pre ČR). No samozrejme, ako všade, tak aj tu platí, že nie je múdre mať "všetky vajíčka v jednom košíku". Kryptomeny sú kryté dôverou v ich spoľahlivosť, a hlavne v to, že štátny úradník ich nemôže svojimi špinavými prackami znehodnotiť.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Woody Crafty »

richard.r píše: 02.03.2021 14:32 Každopádně, takových "expertů" je. Kupř. 2019 se takovému kryptu všichni smějí, nyní už zase vzniká spoustu nových, na oko prestižních pracovních pozic krypto přednášečů, evanželistů, a promotérů (taky jich 2017 bylo jak hub po dešti; 2019 bez práce). Plný semináře nováčků, kteří si chtějí taky "urvat svůj kus bohatství".

U tradičních komodit typu zlata je pak problém s tím, že ten kov má nějaký tradiční vzorce chování, který se rozcházejí se současnými novými triky na poli manipulování s trhem, přístupnosti trhů pro masy, a s tech. vývojem (zlato už ani moc není technickým kovem... zatímco ještě v 90. letech trochu bylo).
A kdo mi zaručí, že kraptoměny nejsou jen dalším burzovním spekulačním švindlem kde se hrstka zasvěcených napakuje a okradeným hejlům zbudou jen oči pro pláč?
Kolik takových spekulačních bublin už bylo? I ten bitcoin má obrovskou volatilitu.

A na rozdíl od zlata jím offline nezaplatíš.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Odpovědět