Korunavirus a ekonomika

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Nebojsa »

Ok, netvrdím že se pár zlatých mincí na úplatek nemusí šiknout. Ale to třeba diamanty nebo takové ty poštovní blbiny jsou výrazně skladnější... . Ale nemá to na konzervu masa s pecnem chleba :).
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od tygrsdrakem »

Ale no tak, chlapci. Copak vám nic neříká zlatá ekonomická poučka jménem diverzifikace? Aneb: Nikdy nedávej všechna vejce do jednoho košíku. Fyzické zlato i zásoby potravin (a dalších užitečných věcí) samozřejmě mají v portfoliu rozumného Rozpadlíka své místo. Stejně jako nemovitosti a různé užitečné technologie. Takže debata "zlato vs. konzervy" mi přijde poněkud jalová.

Ekonomické dopady koronaviru budou samozřejmě enormní, potenciálně to může vést k hodně ošklivým scénářům, takže za mě je strategie přípravy na další měsíce zhruba tato:
- vytáhnout z banky dostatečnou zásobu hotovosti
- udržovat plnou nádrž v autě a nabité baterky ve vysílačce
- dokoupit strategické komodity: Alkohol, cigára, mýdlo, savo, kafe a podobné věci, které mohou v krizi fungovat jako barterové platidlo.
- doplnit (ještě víc 8-) ) zásoby potravin

V rámci diverzifikace bych to ale doporučoval řešit v nějakém rozumném měřítku. Rozhodně nikoho nenabádám aby rušil termínované vklady a celoživotní úspory nasypal do alkoholu, cigár a kafe. I když... podle vkusu každého soudruha :rock
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od MartinSk »

V Sarajevu za obléhání bylo ideální platidlo půllitr alkoholu. Šmejd Božkov nekupuji - do zásob dávám rum z Mikuláše - ten je pořád poctivá čtyřicítka.

A nedá mi to - dcera nedávno měla čtyřicet, tak dostala trošku lepší rum s tímto nápisem. :-) :-) Nu bylo s tím mnoho zábavy...
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Nebojsa »

Se přiznám jako nekuřáka mě tabák vůbec z historie nenapadl. A banky tam na "větší" hotovosti nepočítejte že nyní dodrží běžně 3 dny ze svých smluvních podmínek - zapomeňte. Řecko bylo před pár lety, ale to si tu nikdo už ani nevybaví.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

A ještě lepší byl kypr, s limitem výběru 100 eur na osobu/den a s 60% zdaněním vkladů nad 100 tis. euro, jo prachy vyloženě neukradli - dali vám v té ("neukradené") hodnotě sumu akcií právě krachující banky - a to se vyplatilo :mrgreen: Samozřejmě platilo jen pro plebs, ruští mafoši co vyhrožovali kyperskému prezidentovi že bude zmizelej pokud jim šáhne na oběživo mohli v klidu vybírat v londýně :mrgreen:

Jen připomínám že unicredit není zcela zdráva, societe generale (KB) na tom taky není super a tak bych mohl pokračovat, samozřejmě krach matek neznamená že vyvede něco z dcer, máme přeci ČNB a jejich 7 statečných, moudrých a neovlivnitelných, ale... :mrgreen:

Jinak dnes bylo hezké jak mudrc v ČT24 zhodnotil jak se zlato neukázalo bezpečným přístavem a doporučoval státní dluhopisy a akcie - to prý bude superkauf. :mrgreen: Každý svého štestí strojvůdcem, ale už jen to co řeknou hejnu musí být každému s IQ nad teplotou okolního vzduchu jasné, že když se zachovám opačně jedině pak to bude v můj prospěch 8-)
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ortvar »

Otázka je jestli si udělat dostatečnou rezervu hotovosti když nyní vše chtějí platit bezkontaktně. Ale říkám si, že vždy při průseru bude jednodušší prachy do banky vložit než je vybrat. Ke zlatu a kovům, zkuste koupit reálné zlato za burzovní cenu. Pokud víte kde, poraďte. Je to neskutečný rozdíl.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od viktor »

ekonomicke dopady uz jsem tady jednou nadhodil a skoncily v kosi, :D jsem rad ze se téma vratilo...
sem na to zvedavej ak se to vyvrbi, protože to bude jizda..
par věci je jistých :
- někdo to zaplatit musí, tj, budou v behu restrikce pro " odklonění " oběživa
- smir zalozeny na penezich bude omezen tj, bezpecnostni riziko
- nenednodussi si je vzit peníze z uspor, tj, inflace
- investice zustavaji, jen se proste vymeni majitele

jako hodne velky problém vidim bezpecnostni rizika

viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od dr78 »

Muzes to Viktore trochu rozvest? Z tech 4 bodu jsem pochopil jen jeden a to zvyseni inflace. Ostatní body fakt nechapu.

Zlato je nyni ukrutne volatilni. Fyzicke stribro se téměř nedá koupit a nebo s ponekud vyssi cenou. Prekvapilo mne ze kdyz zlato klesa, ale jelikoz oslabuje i kc tak jeho cena v czk roste. V te rovnici je evidentne vice promennych.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od viktor »

ok, zdroju je vice a tak nebudu jak je zvykem uvadet zdroje,
nicmene je asi cim dal tim jasnejsi ze cina provedla ci probiha asi tohle,, v dějinách probehlo jiz několik podobných operaci a podobnost není pravdepodobne nahodna. nar rusko nekdy kolem 1880. zisky kapitalu obecne v evrope do 3 % zisky zahraničního kapitalu na uzemi ruska cca 40 %
- cina byla zaostalou zemi, pro jeji rychly rozvoj který probehl během posledních 20 let potrebovala velke investice, získat zkusenosti s moderni vyrobou, kontakty vzdelani polulace
- toho vseho dosahla s tim ze na jejím uzemi se nachazi velke množství zahraničního kapitalu ( investic ) ketere jednak nejsou pod jeji kontrolou a dále chvaji se jak u nas, tj většina zisku jde ven, nicmene se ji povedlo jak získat vzdelani tak zkusenosti tak technologie, ted potrebovala získat jen moc to ovládat
- prisel vir, jestli je umely ci není je jedno, nicmene byla luxusne vyuzita situace a cina vyhlasila " stavku " respektive odřízla a to dokonale zbytek světa od levne pracovni sily a také od investic na jejím uzemi
( ted je za "hubicku" ziskava ) a to za cenu par tis mrtvych. jsou to zztraty ale zanedbatelne ve srovnani s ciste voj, operaci
- my, jako montovna jsme mezičlánkem mezi cinou a EU. Respektive jsme na tom hodne podobne, prumysl na nasem uzemi nam nepatri a zisk je vyvazen jinam, prevazne do nemecka
- zapadni evropa zila financne z retezce cina, montovna x krat zvednuta cena a nasledny prodej.. ze zisku zivila i velkou skupinu souhrne nazvanych "nepřizpůsobivých" zahrnuje i velkou skupinu lidi co prisla do EU jako do raje a jedine co je drzi na uzde je bezpracny prijem, respektive zisk ziskany z vyse uvedenaxch transakci
- penezovod je zastaven. je velice pravdepodobne ze zavreni penezovodu vyvola socialni otresy v EU které mohou prerust do OV.
- doposavadni penezovod bude zastaven a nebude obnoven, není důvod. Cina si tim vyresila vnitrni problémy napr ekologie atd, cina si vystaci sama, vyvod penez z ciny je ci bude zastaven
- nas ceka silna rekonstrukce, bud se vratime k velkem mire k sobestacnosti, coz je mozne protože velke množství zahraničních fy na nasem uzemi lehne, zas bezpecnostni riziko, protože v montovanach pracovalo hodne zahraničních pracovniku s minimalni kvalifikaci tj, vzdelanim atd,, proste bezpecnostni problémy s nima byly i za normálních casu.
- to vse se bude muset z neceho zaplatit a nejjednodussi zdroj je inflace.
- takze podle me se muzeme pripravit na
a ) nedostupnost rady zboží které bylo nejak provazano z cinou, nebo zvyseni jeho ceny a to nasobne, toto zboží tvori dominantni podíl na trhu
b ) infalci
c ) rozpad zapadnich ekonomik spojeny ze silnymi sociálními otresy, lokalni OV
d ) krach velke casti zahraničních fy na nasem uzemi, bud je ziska cina ( zpusobu je velke množství ) a nebo roste skonci a tak vlna nezamestnanosti
e ) krach ci uplny rozpad, změna majitele stavajicich financnich molochu...

proste cekaji nas "hubena" leta se zvysenym bezpečnostním rizikem, takze bych si fakt pral aby nas to jen lizlo a byl to restart pro nas prumysl.. ale bude to bolet
merklova si uz pripravila pudu pro maximalni rozsireni viru v nemecku , je lepsi pro ni aby lide byly vystraseni doma nez nasrani v ulicích...je to jen boj o cas, konec je podle me nevyhnutelny

zlato je dnes prevazne "technologicky kov " nevim co jeho hodnota bude delat, vi buh a je to velky srandista, osobne jsem nakoupil věci které jednak potrebuju, napr pracku a další motorovou pilu, protože vse ze ciny a se proste bez nich neobejdu
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Radek07 »

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/t ... nomika_bur

Tak montovny už také jedou z kopce. Automobilky zavírají jedna za druhou. Naše firma dodává automobilkám taky a v problémech jsme byli už před pandemií - takže poslední hřebíček..... :(
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

No taky je to velká a vítaná příležitost pro banky a fondy co jdou už delší dobu do háje - protože co je teď v ekonomických kruzích velkých ekonomik tématem č.1? Kvantitativní uvolňování, snižování sazeb, záchranné balíčky atd. A co to znamená v překladu? Bailouty chudáků bankéřů 8-)
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od FMJ »

Prosím, může někdo anglicky mluvící a ekonomicky gramotný potvrdit či vyvrátit tuto zprávu?
IMG-20200318-WA0004.jpg
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Nebojsa »

Až bude DAX 650 , djia pod 10 000 , pak se ozvěte budu přemýšlet s nákupem. Dle mě ty indexy půjdou ještě moc moc dolů a radši brát US než Evropu.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

Číslům až na čínské bych věřil, celkem sedí.

Ohledně číny máme jasný indikátor který potvrdí že se opravdu vzchopila - poptávku po ropě, protože její průmysl je největší odběratel. Dokud neporoste cena ropy zpět na cca 40 usd, žádné "recovery" se u číny nekoná 8-) 8-)
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od dr78 »

Neco se opravdu na pozadi deje. Kupuju zlataky, a dnes jsem byl nemile prekvapen, temer u vsech produktu maji nedostupne. :shock: Tyka se to jak zlata, tak i stribra. Jako by fyzicky zlato mizelo z trhu. Podle grafu zlato v poslednim tydnu slo hodne dolu, coz mne prekvapilo, cekal bych, ze jeho cena pujde strme nahoru. Stribro o -25%! Nejsem profik, dokazete mi to nekdo lepe ekonomicky znalejsi vysvetlit? To kupujou bezni lidi v CR nebo je to globalni jev? Proc kdyz je nedostupne fyzicky, proc se to neprojevi na rustu ceny? Nedava mi to smysl.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

Vždyť o tom už nějakou dobu hovoříme, mlho !

Třeba právě na předchozí stránce tohoto vlákna 8-)
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od viktor »

guntroll, :-) nevim za jake logiky vychazis :-) vůbec nejde o vraceni se do nejakeho bývalého stavu, ale do stavu uplne jiného.., velice jednoduse, cina nakopila ropu, cinsky delnik v zahranicni tovarne lacino vyrobil a nemec american atd draze prodal a cine ještě vynadal za niceni zivotniho prostředí a porusovani lidských prav :-)
jenze je finito a nastupuje novy stav ci uroven :-)
cina nakoupi ropu, cinsky delnik v cinske tovarne vyrobi a mili nemci ci americane bud zaplatíš normalni cenu a nebo si polib prd... protože nas vnitrni trh je dost velky...a mame vyreseno, ekologie v cajku, platy dostatecne a vy ? :-) no´to je prece vas problém :D :D :D
tak a mame zadelano na velky problém, takze vrtačka v LIdlu nebude uz stat 700 Kc ale třeba 5 000, Kč
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od mahroch »

hele, sledujete nekdo Martensona na peakprosperity.com? V poslednim videu https://youtu.be/tmhsNdW24BM?t=1554 resi nejake buybacks velkych aerolinek a ich bailouty. Ja se v tom nejak stratil i kdyz po anglicky umim. Neumite to nekdo, kdo umite lepe anglicky, nejak jednoduse shrnout oc tam jde?
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

Ad viktor : Já ti rozumím jak to myslíš, ale ty nechápeš mne - čína nebude v brzké době schopna dodat vrtačku za 5.000kč protože prostě nenajeli na produkci jak avizují. Poptávka po ropě zkrátka klesá a protože doposud byla čína největší odběratel tak ani ona neprodukuje tolik co produkovala.

Grafy stavu poptávky ropy za březen a míry znečištění v čínských produkčních oblastech napoví víc - ale doposud jsem za odpovídající období žádné nenašel.

Každopádně vše se motá okolo toho že věříme čínským číslům, což já od začátku ne. Je to průser celosvětový a čína není výjimkou.
Radek344
Příspěvky: 41
Registrován: 02.06.2015 8:42

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Radek344 »

no, v zakulisi se uz septa o moratariu na splaceni dluhu/hypotek a zaroven o zkrouhnuti bankovnich uctu (zabaveni penez statem).

ja jsem presvedceny, ze prinejmensim Francie neni schopna ustat ekonomicky propad a obcanska valka je tam nevyhnutelna. Chaos jako nedavno v Argentine nebo nyni ve Venezuele bude pro (zapadni?) Evropu jeste dobry vysledek.
Odpovědět