Korunavirus a ekonomika

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od mart0 »

Tak si nějakou založ. Na druhou stranu pokud nepochopíš, že to je jinak, tak asi moc dobře nedopadneš.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od bacil »

Už se to tady probíralo, jak to s tvorbou peněz je. Dokonce je to na stránkách ČNB. Kupodivu. https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=211917#p211917
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pepaf »

od guntroll » 10 dub 2020, 17:51
Inu každý máme názor. Já názor že nejde o nic zásadního a všechno je v oukeji, když centrální banka rezervní světové měny navýší svou rozvahu o 50% během jednoho měsíce, když se v záchranných balíčcích hází bilionama jako by to byly žetony z monopoly - sorry jako, ale i když jsem hobby doomsayer já váš klídeček nesdílím.

Ale budu rád když budete mít pravdu a já do roka nebudu dostávat miliónovou výplatu z níž půlku utratím při prvním nákupu 8-)
Někdy není špatné podívat se do historie a ověřit si které názory a náhledy byli bližší realitě. Rok uběhl coby dup...
Jsi rád?
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Lyster »

Češi se musí připravit na zdražování. Téměř všeho
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... o-40360532
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Pez »

Zrovna dnes jsem posílal zákazníkovi přepracovanou nabídku + 40%. Radost teda neměl.
Sklo šlo během 3 měsíců o 40% nahoru a ocel o 70%.
A dle dodavatelů to nebude lepší.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od drigon »

To jsem viděl na ceně kotle. Včera mi ho speditér přivezl ještě za starou cenu. Objednán a zamluven před cca 10ti dny. Dnes jsem se díval na cenu a málem jsem spadl ze židle. Z 35 500Kč. šla cena na 64 000Kč.
V pátek jsem byl ve stavebninách. Vůbec nemají 10 a 12 roxory. Místo nich nabízejí kompozitní tyče do betonu. Máte s nimi někdo zkušenosti?
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Hdm »

Já naštěstí chytl polystyren na fasádu před zdražením. Ale je to masakr.
Kompozitní mám síť v andydridu pod kamny a drží to, tak asi dobrý.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od drigon »

Zateploval jsem vloni. Na zdi jsem dával 20cm polystyrenu. Přišlo mne to na 120 000Kč. Kolik by to bylo letos radši ani nepřemýšlím ... .
Ještě mi zbývá dozateplit 2 místnosti v podkroví. Dělal jsem to vždycky v zimě, jenže tentokrát mi zavřeli stavebniny (že prý bez živnosťáku ani ťuk). Tak snad to letos dodělám.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Wdog
Příspěvky: 513
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Wdog »

drigon:
no pro tebe už je asi nyní pozdě, ale i stavebniny se dají nakupovat "eshopově". Uplynulé měsíce jsem cosi přestavoval, a nakupoval jsem buď eshopově v Hornbachu nebo ve stavebninách DEK, s osobním vyzvednutím, a nebo se infiltroval do Bauhausu. Pokud bydlíš mimo velkoměsta :-), tak spíše doporučuji ty stavebniny DEK, ty mají hodně poboček, vlastní eshop a dobrý servis. Ale vše je také otázka sortimentu, co preferuješ.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od dracekvo »

Byl jsem na služebce, tak jsme se stavili v úplně obyčejné hospodě v úplně obyčejném městečku na oběd na zahrádce, když už je otevřeli.
Dal jsem si jen hlavní jídlo, žádné pití, nebo polévku. A platil jsem 150,-. Tak nevím jestli se tímto zahojí, protože člověk jako já, si příště radějí koupí někde v obchodě teplou sekanou s houskou. Stejně tak, pokud obvyklá cena točeného bude cena plzně před koronou, tak to pivo taky oželím.
Aby těma cenama nakonec ty lidi z těch otevřených zahrádek nevyhnali zpátky do garáží, až opadne prvotní euforie z toho, že je konečně otevřeno.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od mart0 »

Máš hospodu, rok zavřeno, soused ji zavřel napořád, nyní omezený počet míst, lidé jsou natěšení a chtějí jít. Je logické, že zdražíš a tím efektivně využiješ ten omezený počet míst a euforii z otevření. Přes léto lidé budou chodit, v září si na částečné zvýšení cen zvyknou a začne fungovat konkurenční tlak na ceny.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Fabulous »

Asi žiju v jiném světě, ale mě nepřipadá 150 Kč za porci nijak předražené.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Permonik »

Ono záleží asi jak kde. Ještě před měsícem, tak na vesnici, kam vozili obědy, tak za 80 Kč mi to i přivezli až pod nos, jídlo bylo dobré a veliké porce. Za to třeba v Mikulově ještě před covidem, tak byl za 190 obyčejný smažák.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Germanik1 »

Je to o nákladech. Slušný vepřový řízek s kaší se vejde do nákladů na suroviny 22-25 Kč. Když nebudeš mít hospodu v nájmu, stačí ti prodávat za 100,-Kč. Jinak děláš že sebe blbce a dřeš na druhé. Pokud jde o točené pivo, dneska je mezi lidmi spousta píp s chlazením, při narážení žádné riziko, že ti uletí pipa. A sud prodají každému, ne jak na západě jen těm s licencí na výčep. Tyhle služby dostanou na zadek
Udělám co musím
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od dracekvo »

Tak dříve hotovky cca okolo 100,- Kč.
Já samozřejmě beru, to že vstupní suroviny šli nahoru, stejně tak se potřebují nějak zahojit.
Za 150,- jsem také jedl. Ale byla to minutka, nikoliv hotovka v hospodě někde u cesty. Obyčejně jsme se stavovali na oběd do 150,- kde to bylo menu s polívkou a nápoj.

Neříkám, že je to špatně, nebo dobře. Je to věc nabídky a poptávky. Jen jsme to zhodnotil ze svého pohledu, že semnou asi počítat nemůžou. Než se na služebce stavovat na jídlo za 200,- tak si raději koupím něco v krámu, nebo si sendviče připravím doma.
Věřím tomu, že nebudu sám, kdo začne takto přemýšlet. O občasném rodinném obědu ani nemluvím.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od proforma »

Zlate pravidlo v hospodach: 1/3 ceny jidla tvori naklady (suroviny, najem, energie...), 1/3 mzdy a 1/3 zisk. S tim se hospoda uzivi. Tak si spocitejte, kolik jsou najmy a mzdy ve vasem okoli, suroviny stejne vsechny kupuji v Makru (normalni hospody, ne fine dining apod.) a uvidite, jestli ceny ve vasi oblibene hospode jsou +- normalni. Mne osobne vic vyhovuje koncept "zachovame ceny, ale prosime o vetsi dysko" nez napalit ceniky. Ale kazdy je jiny.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Lyster »

Jste nepoučitelní, nemůžete nic zakazovat. Vláda tvrdě narazila u soudu
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/js ... xgE8ixyrog
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od RedneckBear »

proforma píše: 21.05.2021 11:09 Mne osobne vic vyhovuje koncept "zachovame ceny, ale prosime o vetsi dysko" nez napalit ceniky. Ale kazdy je jiny.
Priznam se, za tomuhle uplne nerozumim. S cenami v ceniku mohou kalkulovat, ale s dysky ne. Na to vetsi dysko by se nemohli spolehnout.
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od proforma »

Ano, pokud napali ceny, cast zakazniku odradi rovnou. Kdyz nechaji ceny +- normalni (samozrejme se zapoctenim inflace za rok) a slusne pozadaji o vyssi dysko, urcite budou mit vic zakazniku nez s hlavnim jidlem za 150 = obed vcetne polivky a piti za 250. Ne kazdy jim asi da dysko 100 Kc, ale to uase dohoni na objemu a obsazenosti. Mne jako zakaznikovi je proste takovej postup prijemnejsi. Coz vubec nevylucuje jim pak tu 100 dysko dat, kdyz budu spokojena.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od mart0 »

Otázkou ale je, jestli se nyní musí honit za větším počtem zákazníků. Venkovní sezení jsou dle mého docela obsazená i tak. Až se otevřou i vnitřky, tak to bude možná jiné.
Odpovědět