Korunavirus a ekonomika

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
gemini
Příspěvky: 74
Registrován: 02.03.2020 12:14

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od gemini »

Tak ono když se to financuje z cizích peněz, tak se to může měnit klidně každoročně že jo. Zdroje jsou... Jestlipak takhle může hospodařit nějaká soukromá firma. To by brzy dohospodařila.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ulfhednar »

Jestli je to k těm počítačům, tak ty se nemění každoročně. A mění se z dobrého důvodu. Háček je jen v tom, že by klidně mohly ještě sloužit v méně rizikovém a kritickém prostředí.
Óðinn á yðr alla
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Cep »

Všechny počítače na šroťáku nekončí. Jsou weby, které jsou "plné" repasovaných počítačů. Na jaře jsem zjistil, že tři počítače na 5člennou rodinu jsou málo, koncem prvního týdne byl z pocitarna.cz doma čtvrtý.
(Stejně jsem s ním výhledově počítal, ale myslel jsem, že si jej poskládám. Nebyl čas.)
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ulfhednar »

Ano, ale já se bavím o počítačích státu, které na šroťákách končí, přestože by pro stát (v nekritickém nasazení) mohly dál makat. V domovech důchodců, v děcákách, často i ve školách, teď to rozdat těm, co nemají na počítač na online výuku(protože to raději prochlastají a progemblí, za což ovšem jejich děti nemůžou, než do toho spadnou sami taky).
Prostě mi to přijde škoda.
On ten problém zmizí, protože elektronika je obecně čímdál větší shit a nevydrží, co dříve.
Óðinn á yðr alla
Radek344
Příspěvky: 41
Registrován: 02.06.2015 8:42

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Radek344 »

dracekvo píše: 14.10.2020 11:52
Maximus píše: 14.10.2020 9:52 firmy které se nepřizpůsobí, prostě zaniknou.
Jo, předražené restaurace jen pro turisty, kde člověk dá za jídlo 500 korun mi rozhodně chybět nebudou.

Ale spíše jsem nepochopil státní kupóny do lázní. Čím jsou lázně tak speciální, že si jen ony zaslouží kupóny?
jiným lidem ale evidentně takové restaurace chybět budou (já k nim také nepatřím), doposud po nich poptávka byla, takže rozhodně předražené nejsou.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od dracekvo »

Tak ono co turistům zůstalo za možnost, pokud se chtěli v centru najíst a nechtěli do mekáče?
Místní člověk si vždy nějak poradí, ale turista má omezený čas během dovolené, tak nebude jezdit metrem někam, kde je levněji.

Tak ale mají co chtěli. Turisti nejsou a místní tam za ty peníze nepáchnou. Podle mě to pročistit už chtělo.
Reality taky trošku prošli očistou. Proč má někdo pronajímat byt v bytovce a otravovat tam život ostatním, že jím po chodbách každou chvíli motá někdo cizí. Pokud chce podnikat v ubytování, ať si koupí hotel, nebo vilku a tu si pronajímá.

Podle mě, koronavirus krásně ukázal, které odvětví jsou cela zbytečné a existují jen díky tomu, že společnost žije konzumním životem.
Až bude opravdu těžko, tak tihle lidé budou první co pojdou hlady.
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od richard.r »

Ulfhednar píše: 15.10.2020 11:42 Ano, ale já se bavím o počítačích státu, které na šroťákách končí
Offtotic (kdyžtak se omlouvám, a/nebo poprosím o vytvoření nového vlákna).

Jestli na těch šroťákách ta PC končí, tak by mně zajímalo na kterých.
Stavění PC bylo svého času mým popisem práce, dnes zůstává zálibou. Když přijdu a uvidím, jestli to je LGA775, AM2/3, LGA1366, LGA115X, či co, dost možná si s tím dokážu poradit, a zachránit to. Naložit, pak pár hodin práce tu a tam (očistit, přepojit komponenty, diagnostika, přetaktování, instalačky...), něco využít pro vlastní potřeby, něco prodat -- tj. takovou bokovku, protože trochu si nacpat kapsu se vždy hodí (buď přes bazoš, aukro, sbazar, nebo si, klidně, založit webík vlastní).

Zajímalo by mě, co je to za šroťáky, a jestli se tam prostě můžu stavit, a od toho "odpadu" jim pomoct. Případně, jestli se tady na to někdo cítí (Brno a okolí), můžeme se domluvit, a jít do toho 50/50. Jako vážně.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ulfhednar »

Nic nepotřebují. Ve většině případůjsou to funkční stroje a většinou novější, než 775. Jenom se už nesmí používat v kritické infrastruktuře. Dneska se začíná chtít HW šifrování a podpora dvoufaktorového ověření, samozřejmě 100% v AD pod. Jsou bez HDD (ty se skartují) a normálně se dávají do sběrných dvorů. Tam tipuji, že si to často rozeberou i zaměstnanci.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od richard.r »

Ulfhednar píše: 15.10.2020 14:39 Ve většině případůjsou to funkční stroje a většinou novější, než 775
Hmmm!
Ulfhednar píše: 15.10.2020 14:39 Jenom se už nesmí používat v kritické infrastruktuře.
Spectre, meltdown?
Ulfhednar píše: 15.10.2020 14:39 normálně se dávají do sběrných dvorů. Tam tipuji, že si to často rozeberou i zaměstnanci.
V tom případě se můžu sebrat, a zajít se podívat do místního sběrného dvora.
Nevím, jaká je tam kultúra. Když zaměstnancům řeknu, že se odeberu směrem elektrooddělení, a že se na to nenápadně, čistotně podívám. Jestli nebudou vrhat křivé pohledy, jestli mě rovnou nepošlou do pryč. Nebo jestli bude třeba zvýšit morálku nějakou tou bankovečkou (?)
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od PeFi »

Ulfhednar píše: 15.10.2020 11:42 Ano, ale já se bavím o počítačích státu, které na šroťákách končí, přestože by pro stát (v nekritickém nasazení) mohly dál makat. V domovech důchodců, v děcákách, často i ve školách, teď to rozdat těm, co nemají na počítač na online výuku(protože to raději prochlastají a progemblí, za což ovšem jejich děti nemůžou, než do toho spadnou sami taky).
Prostě mi to přijde škoda.
On ten problém zmizí, protože elektronika je obecně čímdál větší shit a nevydrží, co dříve.
Počítače už dávno nemají životnost 3 roky, ale pokud byly kvalitní a normálěn používané, tak poměrně často fungují i 10 let. Na straně státní správy je dost velký problém z toho, že nákupy techniky se financují jednak z veřejných prostředků, jednak (a to je ještě horší) z nejrůznějších projektů. Státní aparát je navíc posedlý myšlenkou, že "všetci kradnů", takže odprodej techniky je administrativní peklo,při kterém musíš:
1) dohledat z jakých peněz se daný krám kupoval a jaká pravidla tedy platí pro prostředky získané prodejem
2) zajistit odhad (ideálně znalecký), kterým stanovíš tržní cenu
3) zajistit odprodej nějakému zájemci

Ad 1) Velmi často získané prostředky skončí zpět ve státním rozpočtu, prodávajicí z toho nemá reálně žádný benefit, pouze docela slušnou administrativní zátěž navíc. Pokud to bylo pořizováno z nějakého projektu, tak je to o to složitější.
Ad 2) Jde o to, že musíš prokázat, že jsi prodejem nepoškodil stát a neobohatil kupujícího.
Ad 3) To se taky samo neudělá.

Takže ve výsledku je to docela komplikované, benefiot z toho jako organizace nemáš, a pokud se do toho pustíš, tak ještě podstupuješ riziko, že tě za to někdo bude "popotahovat". Takže pak není divu, že se to děje jen minimálně. Aspoň takto mi to popisovali lidi, kterým taky přišlo jako škoda odepisovat něco, co by se dalo využít jinde, ale když jsem slyšel jak je to papírově složité, tak se nedivím, že je ekonomičtější poslat to někam na šroťák. Mimochodem, nápad byl to darovat a to se ukázalo jako zcela neprůchodné, část se nakonec podařilo odprodat, ale to se (organizačně a administrativně) vyplatí jen když se jedná o "šrot", který je homogenní (velké množství stejných kusů), v poměrně vysoké zbytkové ceně.

Jo je to hrozná škoda, ale úřední šiml je spokojený, že se nikdo neobohatil na úkor státu a to je to hlavní.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od dracekvo »

Ale třeba, když se člověk podívá na výprodeje armády, tak tam to jde.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Martysedlak »

Tato praktika je tady dlouhá léta. Já jsem byl za komoušů maly snopel, ale znám spoustu historek:
Místo odprodeje vrtačky rozbití kladivem, házení funkčních psacích strojů ( ještě po feudálech) z druhého okna atd. Novější osobní zkušenost Nová huť starší záložní technika UNC, rozřezána do šrotu bez možnost odkupu.
PC většinou končí opravdu v likvidaci, nebo nějaký hromadný odprodej který je tak složitý že každého přijde chuť a opět šroťák.
Řešení by bylo něco jako Bazoš jednoduchá internetová stránka. První řekněme měsíc by to viděli státní zařízení školy atd. A pak když by to nikdo nechtěl bum veřejná internetová dražba.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od bivoj »

Martysedlak píše: 15.10.2020 15:36 Tato praktika je tady dlouhá léta. Já jsem byl za komoušů maly snopel, ale znám spoustu historek:
Místo odprodeje vrtačky rozbití kladivem, házení funkčních psacích strojů ( ještě po feudálech) z druhého okna atd...
To nejsou "historky" (tj. myslím jako že vymyšlené historky), to je bohužel skutečnost. Osobně jsem v jedné strojírenské firmě zažil likvidace sad nářadí a měřidel, jen proto, že byly "staré" a dělala se plánovaná obměna. Marné byly naše lamentování, že mnohdy se jednalo o skladové kousky které ani nebyly používané! Marné byly naše žádosti, aby nám to podnik odprodal. Když si vzpomenu na to množství nářadí a měřidel které skončilo rozřezané flexou v kontejneru na kovový odpad, trhá mě to srdce ještě dnes...

Naštěstí u druhého takovéhoto armagedonu jsem měl více štěstí, velký státní podnik se kdysi zbavoval "prošlé" výpočetní techniky (a to už bylo po revoluci!). Měl jsem známého, který zajišťoval likvidaci a odvážel to a i známého na šroťáku. Takže se to oficiálně "sešrotovalo" a v době, kdy byl symbol úspěchu mít doma "obrovské" 17' CRT ;) jsem měl dva 21' Trinitrony, několik síťových tiskáren atp... :D

Jak vidím, doba se moc nezměnila...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Paul »

Stejně by se k tobě nic nedostalo, ty nejzajímavější věci by se ztratili před tím, než by to viděly školy a zbytek by rozebral nějakej ajťák na té škole a pod rukou prodal.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Count »

V naší firmě se stará výpočetní technika prodává zaměstnancům formou elektronické dražby. Ještě jsem neviděl, že by něco zbylo. Kde je vůle, tam je cesta.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Tomáš »

Jak píše Count... tak by se to mělo dělat... i s firemními vozy apod. Případně s ne úplně schodnými výrobky z výroby.

Pracoval jsem dříve pro firmu co vyráběla klimatizace a prostě neexistovalo, aby zaměstnanci dostali/si mohli koupit jednotky po testování - těm nic nebylo,ale už nemohli k zákazníkovi...takže šrot.

Vyloženě plýtvání zdroji.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od bivoj »

Count píše: 15.10.2020 19:48 V naší firmě ...
Státní podnik? Nebo podnikatel? U státní firmy je to IMHO nemyslitelné...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od honzasl »

Případně s ne úplně schodnými výrobky z výroby.

Jako kvalitář říkám: Nikdy! Neshodný výrobek prostě nesmí opustit fabriku a to jakoukoli cestou. Protože jinak to není fabrika řízená procesem, ale bordel. Je to kruté, občas šrotujeme funkční věci, jen protože jsou poškrábané a kazily by nám pověst. V objemu výroby je ale zlomek procenta a výrobu to prostě motivuje k tomu, aby všechno bylo perfektní.

Náš korporát taky odprodával techniku, ale byla to pro firmu spíš dobročinost pro lidi: z každého PC musíš vyndat HDD, nebo ho x krát zformátovat (bezpečnost dat), evidence atd... Teď máme notebooky pronajaté od externí firmy a ta se o ně postará. Předpokládám, že když to jen trochu jde, jdou znovu do světa jako "repasované" počítače.

Jako obyčejnej člověk občas pláču, když vidím náš firemní šroťák, vyřezené výrobní zařízení, hliníkové profily, rozvaděče, nábytek...
Jako někdo, kdo se stará o náklady a kvalitu však nemám slitování, nemilosrdně šrotuju plně fukční věci, které nemají správnou nálepku "UL listed" nebo "RoHS"...
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ulfhednar »

Musím říct, že COVIDová ekonomika mi nějak svědčí (zatím - nechval dne před večerem). Zlato se mi zpravilo a po "sto letech" se ziskem prodáno. Na kurzy (než nám je zakázali) se nám hrnou lidi, že je nestíháme odbavovat. Levné PHM a teď mě potěšilo, že zdražily slušné ojetiny a zlevnily nová. Takže auto, za které mi loni nabízeli 180k, dnes prodáno bez problému za 200 a zároveň sleva na nové auto jak prase.
Snad tu karmu částečně vyvážím aspoň rozdanými FFP3 nemocným kamarádům a stařečkům v širším příbuzemském okolí, a pár repasovanými PC stlučenými ze starých dílů pro žáčky s blbými rodinami.
Óðinn á yðr alla
pterodaktyl
Příspěvky: 52
Registrován: 16.01.2019 8:37

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od pterodaktyl »

Teď je tohle sice priorita č.2- hlavní je aby nezkolabovalo zdravotnictví a kritická infrastruktura( nejnutnější potraviny, voda,energie).
Ale včera ke mě doputoval tenhle článek: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prac ... dla-125777

Špidlu neřeším a mám svůj názor na to, co předvedl ve vládě i EU.
Ale s tím,že virus zamíchá s pracovním trhem je to pravda.
Osobně(jsem technik- strojař) si jednak myslím,že ke krizi by došlo i bez epidemie a dál mám dost lufta. ČR je pořád fascinována automotive průmyslem. A to včetně univerzit- z mých zkušeností největší hlas v akademických senátech měli ti,co razili cestu přípravy absolventů pro automotive odvětví.
Takže tohle tipuju na druhou nálož maléru hned po epidemii.
A třetí nálož mohou být migranti- respektive určitá jejich část.
Pokud se omezí sociální výdaje,začnou dělat brajgl.
Pokud se neomezí,dluhy státu se probourají přes dno až do jádra planety..
Odpovědět