Korunavirus a ekonomika

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Rafael »

V ekonomickém tématu OT za což se předem omlouvám.
Takže jen můj názor a pohled:

Hospůdky a hospody u mě skončily se zákazem kouření.
(Klasická hospoda by měla být hospoda a ne nějaká stravovna nebo dětské hřiště).
A od té doby jsem v žádné nebyl a ani nebudu a proto mi jejich covid uzávěra vůbec nevadila.
Jen párkrát jsem tam od té doby musel. Ze slušnosti a naléhaní po pohřbech...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od cipis »

No vidíš, já to mám zase naprosto naopak. Od té doby, co se v restauracích zakázalo kouření, tak jsem tam byl násobně častěji. Nějaký smrad opravdu čuchat nechci.
A s těmi dýšky, to je podle mne něco, co má sice tradici, ale obecně to kazí trh jako takový.
A už se možná ani nedivím, že pak ti pinglové pláčou, oni to nejspíš oficiálně nikdy nepřiznali.
Cena za oběd má být nakalkulovaná tak, aby to bylo včetně obsluhy. A nějaké ohodnocení obsluhy je stejně naprd, k čemu mi je milá kozatá pinglica, když to kuchař odflákl?
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Rafael »

No, však jo.
Já jen, podle mě, rozdíl mezi hospodou a restauraci nebo jídelnou.
A že záleží na majiteli nebo hostech kam vlezou...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od RedneckBear »

Ja si taky myslim, ze by cena mela byt konecna. A pokud mam radost, ze me obsluhovala mila rychla a treba i kozata cisnice, tak ji (jen ji, ne hospode) muzu jeste pridat dysko (obvykle platim kartou a dysko davam cash).

Hlavne se mi nezda, ze by nejake vyznamne disko (na urovni treba tech 100Kc) prislo od dostatecneho poctu lidi. Ne kazdy si to muze dovolit. Kdyby kazdy kdo jde na obed dal +50Kc, tak by to asi (rekneme u male hospody 40 lidi denne, 20 dni v tydnu, +40000Kc) melo smysl. Ale pochybuju, ze by kazdy daval i to pade, natoz kilo.

A pokud hospodsti prijdou s akci "Nezdrazime vam, ale davejte poradne dysko", tak tim cast lidi akorat naserou a just budou davat min.
The Emperor protects ...
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Radeq »

Dýško je především další daňový únik.
Pripičkin
Příspěvky: 98
Registrován: 10.05.2021 18:47
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Pripičkin »

Presne tak !
babis dobytok.jpg
babis dobytok.jpg (58.27 KiB) Zobrazeno 2977 x
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od dracekvo »

Ono si moc lidí neuvědomuje, že práce v šedé zóně je mínus i pro něj.
Sice má prachy bokem, ale když je nemocnej, stane se invalidou, vypočítává se mu důchod. Tak se ho nikdo neptá jaký měl příjem předtím.
Úřednice vidí, že makal za minimální mzdu a podle toho mu udělá výpočet.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Rafael »

To je svatá pravda pravdoucí.
Neradno toto do budoucna podceńovat. Stát se může cokoliv a nějaká invalidita i mladému, doted́ plného sil to může potkat.
O výpočtu starobních důchodů nemluvě.
(Mám s tím celkem nedávnou osobní zkušenost. Naštěstí dobrou protože jsem byl celý život hutník v jednom podniku a s dokazováním zaměstnání a příjmů jsem neměl sebemenší problém).
*
Nějak si dokážu dost těžko představit jak bych dokazoval větší množství nějakých přechodných zaměstnání, třeba u nejrůznějších zaniklých zaměstnavatelů anebo přímo z nějaké šedé ekonomiky...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Liqid »

Já třeba nenosím hotovost, takže dýška dávám kartou když to jde, jinak smůla. Nicméně bych to taky mnohem raději viděl započítané v ceně.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od cipis »

Dýško nemusí být nutně daňový únik. Má se to dávat normálně do přiznání ...
Ale jsou sami proti sobě, když si to tam nedají. Když mají smlouvu na minimální mzdu, tak při náhradách se to samozřejmě bude počítat z ní ...
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Radeq »

Když jsem tak poslouchal zvěsti o vyhynutí živnostníků, podíval jsem se do statistiky:
Živnosti.png
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od mart0 »

Ta tvoje statistika ale vypadá jako počet živností (včetně právnických osob a toho, že člověk i podnik mohou mít několik oprávnění), takže úplně nevypovídá o počtu fyzických osob, které podnikají. Zároveň si nejsem jist, že zohledňuje pozastavené živnosti.

Jinak počet živností, ale i živnostníků obecně spíše poroste. Jednak se ukázalo jak je živnostňák někdy výhodný - například se dalo na něj chodit do jinak pro veřejnost zavřených hobby-marketů. A také je stále běžnější, že i normální zaměstnanec, nebo mladý důchodce si přivydělává nějak bokem, nebo zkouší rozjet podnikání. Nemluvě o hromadě eshopů, které lidé provozují jako vedlejšák. Naštěstí i zaměstnavatelé jsou tolerantnější k tomu, že člověk vedle i podniká, nebo to alespoň vůbec neřeší.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od proforma »

https://hlidacipes.org/statni-dluh-nelz ... d=12012794

Zajimavej clanek, ktery predikuje, ze cesky statni dluh uz neni mozne splatit bez nejakeho velkeho zasahu do uspor drobnych stradatelu. Hodne lidsky psany, zadny ekonomicky slozity konstrukce.

Setrvalé ukusování hodnoty peněz je na první pohled patrné na neustále se zvyšujícím se počtu nul na nejvyšší bankovce. Mnozí pamatují ještě coby největší bankovku stokorunu. První stovka v poválečném Československu, zelená s motivem rolníků, byla vydána v roce 1961. Následovala pětisetkoruna (s motivem bojovníků SNP) už v roce 1973. Tisícikorunová bankovka pak v roce 1985. Pětitisícovka přišla v roce 1993. V roce 1971 byla stokoruna nejvyšší bankovkou. V roce 2011 byla zrušena padesátikorunová bankovka, uběhlo 40 let a stokoruna se stala naší bankovkou s nejnižší hodnotou. Jak dlouho bude trvat, než se nejmenší bankovou stane pětitisícovka?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pripičkin
Příspěvky: 98
Registrován: 10.05.2021 18:47
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Pripičkin »

To vyneslo k moci Adu. Bochnik chleba za milion marek...
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

A nejlepsi je, ze CNB muze skokove oslabit kupni silu obyvatel, libovolne, kdykoli a dle zakona.

Ale kdyby lidi chteli nejaky benefit z prostredku co cnb timto nabyla (toho casu 130mld eur, stale vice nez dluh), tak to je nemozne, nezakonne a fuj! Na bankere se nesaha! Ty obcane utahni opasek a priprav se na vyssi dane....
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od mart0 »

V tom článku není žádné zdůvodnění a vysvětlení toho, zda je to opravdu nesplatitelné. Úplně stejně někdo může napsat, že to splatitelné je. Takže článek nic moc.

Nicméně ke splácení dluhů se nikdo nemá. Ono stačí se zamyslet proč vlastně státní dluhy většinou vznikají a z toho plyne i odpověď na otázku jak se splácením. Stát většinu vybraných a půjčených peněz neinvestuje do budoucího rozvoje, který by mu vydělal na úroky a na splácení dluhu. Utratí je na dotování části obyvatel, kteří si chtějí žít lépe než za vlastní výplatu. Proč očekávat, že v budoucnu někdo bude chtít platit ještě větší daně, nebo že dotovaní občané budou požadovat dobrovolně nižší dotování ze strany státu?

Reálně je pravdou, že to často odskáčí úspory včetně těch důchodových.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od proforma »

mart0 píše: 03.06.2021 15:02 V tom článku není žádné zdůvodnění a vysvětlení toho, zda je to opravdu nesplatitelné. Úplně stejně někdo může napsat, že to splatitelné je. Takže článek nic moc.
Nejak si neuvedomuju, ze bych slibovala, ze clanek neco vysvetluje nebo zduvodnuje :-)

Je to inspirace k zamysleni. Ale:

- mas mesicni plat 15 000 Kc. Zijes v pronajatem byte, ve kterem ti nic nepatri.
- tvoje pravidelne mesicni naklady jsou 15 100.
- tech 100 Kc si kazdy mesic uz 3 roky pujcujes od kamarada, takze ted uz mu dluzis cca 3 000 Kc, pricemz na urocich mu platis 53 Kc mesicne.
- kiksne ti lednicka, tak si pujcis dalsich 500 Kc. Pristi rok si pujcis na novou telku za 300 Kc.

Co udelas?

- Pujdes na brigadu. Stat jaksi nemuze jit na brigadu k sousedovi. Nebo muze, ale ne stat nasi velikosti, to musi byt jina liga.
- Zkusis si najit lip placenou praci (podstatne zvysit HDP). Na to jsi moc linej nebo hloupej nebo oboji.
- Omezis vydaje - nebudes svym detem platit krouzky a obedy ve skole. Jak dlouho bude trvat, nez k tobe dorazi nejaka neprijemna kontrola? (Volebni nebo jina revoluce, dle miry nastvanosti obyvatel.)
- Zacnes si tisknout falesny penize ve sklepe. Kdyz jima zaplatis kamaradovi cast dluhu, pristi mesic ti je vrati ve tve pravidelne pujcce. Chleba si za ne nekoupis.
- Seberes majiteli vybaveni bytu a prodas ho v zastavarne. To uz tu 2x bylo a nedopadlo to moc dobre.

Nejaky dalsi napad?

Myslim, ze autor clanku ma pravdu, i kdyz to nezduvodnuje. Neexistuje dobre reseni, jenom horsi nebo jeste horsi.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pripičkin
Příspěvky: 98
Registrován: 10.05.2021 18:47
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Pripičkin »

Inspiraci jak to resit je treba videt v minulosti. Neexistoval v dejinach zadny dlouhodobe stabilni spolecensko - statni utvar, ktery by byl zalozen na vseobecnem, rovnem a primem hlasovacim pravu pro kohokoliv, kdo se proste narodil. Y tohto prava dostupnemu kazdemu, aniz by se "odfiltroval" - treba majetkove, mocensky, apod. - ksindl, pak vzejdou politikove, kteri nejsou nejlepsi - jen maji nejlepsi schopnost presvedcit volice. A to je neco zcela jineho...
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Maric »

Trápený automobilový průmysl dostal další ránu, klíčový dodavatel chybějících dílů zavřel

Firma King Yuan Electronics (KYEC), tedy jedna z největších společností starajících se o finalizaci čipů pro jejich použití v hotových výrobcích, mezi jejíž zákazníky patří většina klíčových odběratelů včetně firem jako Robert Bosch, totiž musela zavřít.

https://www.autoforum.cz/predstaveni/t ... tu-zavrel/
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od JIP »

Hypotéka na 30 let na byt teď je nebo není dobrý nápad?
Mi to nikdy nepřišlo jako dobrý nápad a teď už vůbec ne, ale v mojí bublině jsou teď snad všichni toho názoru, že je to to nejlepší.
Odpovědět