Korunavirus a ekonomika

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od zedik »

Woody Crafty píše: 24.04.2020 9:00
Germanik1 píše: 23.04.2020 19:42 Nezaujimam stanovisko k totaleinsatz studentů. Jen k větě, že za 300 na hodinu půjdeš na pole. To by ten chleba stál 100,- bochník jako důsledek
Nesmysl. Němci mají 3x-4x takové platy a potraviny často levnější a nesrovnatelně kvalitnější než my.
Jsi dost mimo,mimochodem Němci mají (některé ) kvalitnější a levnější potraviny jelikož jejich zemědělci mají podstatně větší dotace než naší zemědělci.Což jen svědčí o tom jaké jsou dotace nesmysl.Kupříkladu ve Švýcarsku jsou Německé potraviny za odpad - něco jako u nás polské
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Koniáš »

Především je za rozdílem v ceně v německu a u nás to, že v německu nesmí mít velkoobchody a koneční prodejci jednoho majitele.
U nás jsme to povolili a cena jídla je proti německu v oblacích. A kvalita pro změnu v suterénu.
Ale zde je to OT.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od TomSmith »

Woody Crafty píše: 24.04.2020 9:00 Nesmysl. Němci mají 3x-4x takové platy a potraviny často levnější a nesrovnatelně kvalitnější než my.
Dost dobrý blábol, víš kdo jim na těch polích pracuje?!
Ne ti doktoři a inženýři z Afriky, ale chudáci z Rumunska a jinde. Když jsou teď hranice zavřené tak mají němci problém a až tak velký že pro ty levné chudáky posílají letadla:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/nem ... 022108_sot
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Woody Crafty »

No dobrá. Ale jestli to není dáno spíš leností němců zvyklých už od dob I.G.farben mít na "podřadnou" práci nějaké ty untermenschen :-D než skutečnou reálnou nutností tam ty otroky z rumunska dovážet. V místních LDNkách taky utírají zadky češi, a není to tím že by němců bylo málo.

Dost mě překvapilo, že třeba bio hovězí z českých chovů prodávané přímo přes eshop stojí téměř stejně, co klasické hovězí nasáklé hormony a antibiotiky od místního řezníka, dovážené kdoví odkud.
Zase bych nepřeceňoval podíl ceny práce na výsledné ceně produktu. Třeba ten salát nebo ředkvičky by to nezdražilo z 20 korun na 40. Stejně z toho nejvíc sežerou marže superhypermarketů.

Další věc je, že třeba v Rakousku vlastní půdu drobní zemědělci, zatímco u nás různé kolchozy a anoferty.

Tohle je ovšem hodně zajímavé:
Koniáš píše: 24.04.2020 13:33 Především je za rozdílem v ceně v německu a u nás to, že v německu nesmí mít velkoobchody a koneční prodejci jednoho majitele.
U nás jsme to povolili a cena jídla je proti německu v oblacích. A kvalita pro změnu v suterénu.

Já jsem třeba zkoncoval s Tescem. Ceny už dnes mají na úrovni lokální sámošky, kvalita mizerná a ještě se tam musíš trmácet desítky kilometrů.
Je na čase začít podporovat přímo lokální zemědělce, už se to i vyplatí, protože řetězce skončily s těmi dumpingovými cenami kterými nás naučili nakupovat u nich.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Germanik1 »

Re:Woody Crafty - S orientací na místní zdroje naprosto souhlasím. Včera jsem dovezl půlku urostleho pašíka a dva pytle brambor. Sice větší práce než nákup v Tesco ráji, ale téměř za polovinu ceny. A hlavně jsem domluvil trvalý zdroj.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ray »

Cca týden zpátky jsem tu řešil ekonomické dilema před nákupem vozu (Dokker). Jestli je reálné, že zlevní, nebo naopak zdraží. Teď jsem se díval na nové ceníky a konstatuju, že B je správně a pokud nepočítám slevu, co jsem si ukecal, tak jsem právě ušetřil 5 tisíc. Není to moc, ale jezdit za to při současných cenách PHM chvilku pujde 8-) Nekoukal se někdo, jak je to jinde?
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Batoo
Příspěvky: 17
Registrován: 03.09.2018 22:08
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Batoo »

Ja toto mohu potvrdit u zbrani a jejich komponent. Nemyslim, ze to je nutne krizi, ale pohybem kurzu. Neco jsem nakupoval a ted je to vyrazne drazsi.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Woody Crafty »

Když se dnes opět vylévá mléko do kanálů a kvůli fejkové dieselgate se sešrotují zbrusunové bavoráky za miliardy, tak těžko čekat od kapitalisty slevu, a k tomu na sockoauta. Možná na Veyrona byste půl miliónu ukecal :)
Kolik let krize trvalo, než se prodávaly základní modely nejnižší třídy kolem 180 tisíc? (Logan tehdy byl myslím něco přes 160)

Půjdou dolů auta z druhé ruky. Ale možná že ty rozpadlické se snadnou údržbou a lacinými díly naopak o něco zdraží. Už dnes jsou zachovalé spolehlivé auta z devadesátek o něco dražší.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Woody Crafty »

Germanik1 píše: 24.04.2020 17:38 Re:Woody Crafty - S orientací na místní zdroje naprosto souhlasím. Včera jsem dovezl půlku urostleho pašíka a dva pytle brambor. Sice větší práce než nákup v Tesco ráji, ale téměř za polovinu ceny. A hlavně jsem domluvil trvalý zdroj.
To bude trend budoucnosti. Výhodný pro nás i zemědělce. A řetězce zapláčou nebo se sbalí a odtáhnou. Jak říkám, nechápu cenovou politiku Tesca ani ty zoufalce co tam nakupují ten předražený odpad.
Možná že se vyplatí i zaměstnávat čechy, když velkoodběratelé nebudou tlačit cenu absurdně dolů.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od bivoj »

Woody Crafty píše: 25.04.2020 12:21 ...A řetězce zapláčou nebo se sbalí a odtáhnou...
Bohužel, IMHO jen zbožné přání. Těch lidí, co se budou orientovat na lokální dodavatele bude, řekl bych, +- stejně jako před koronavirem, maximálně nárůst v desetinách procent.

Řetězce rozhodně nezapláčou, protože naprostá většina líného stáda tam bude nakupovat i nadále a nemyslím si, že by jim lokální dodavatelé přebrali nějakou výraznější část nakupujících.

Vidím to sám kolem sebe...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ray »

Woody Crafty píše: 25.04.2020 12:17...sockoauta...
:rofl Přesně, proč dávat 334k z ruky za nové auto s platformou Nissan a motorem co používá i Mercedes, jen má míň plastů a tapecu v interiéru, když si za ty samé prachy můžu koupit jetou prémiovku s dražším servisem. Navíc, díky bohu, "půlka" kteréhokoliv auta není z Číny.

Ne teď vážně, předevčírem jsem vybíral nové lité disky do druhé sady kol, a dneska koukám a všecko min kilo navrch. Takže už to pomalu jede.

2bivoj

Řetězce skutečně nezapláčou, chtěl jsem koupit 300g mleté krávy a smolík, valej to po kilech...
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Woody Crafty »

Protože "řízená životnost" neboli kurvítka kam se podíváš. To před 20 lety nebylo. Dnes jsou prachy za nové auto které si na sebe nevydělá, jak vyhozené z okna. Emisní norma EURO5 je sama o sobě kurvítkem, kvůli kterému s motorem musí dělat pší kusy aby to prošlo.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od viktor »

he, nejak nevim co je sockoauto :-) mel jsem uz X aut ruznych znacek a stavu, najezd jsem mel kolem 100 tis/ rok prevazne sluzebne, ted jed uz par let se snazim o pravy opak :-) ale k věci.. po tom co jsem jako vlastnik vozu vyssi stredni tridy tj nakupni cena cca 800 tis ho přes veškerou peci dokazal plne "odjezdit" ha cca 3 roky a to mel uz druhy motor..jsem si řekl ze odmitam hrat jejich hru ...jsem si poridil asi "sockoauto" dacii s plynem rovnou v fabriky :-) dnes ma za sebou uz dve tpromerne zivotnosti motoru skoda TSI a musim zaklepat porad jezdi a bez problemu... za ty kilometry co mam uz kamosi uz 3 x rozbrali auto s hvezdou co kopil nove manželce, zacalo se sypat po cca 50 tis km, 2x audi Q7 ( neustale problémy s elektrikou atd ..) a soused 2 x sve bmw ( naposled virive klapky ) auto mam od toho aby me vozilo a ne abych se ja o nej staral a nebo ho vozil do servizu ( bohužel většinou k peknym sejdirum )
.Cele je to asi dost OT ale je o době kdy se nalepkuji nejen lide ale i auta :D chápu ze třeba BMW, jinak receno Budes Mit Wydaje, je dnes je spise vyjadrenim sociálního statutu vic nez něco jiného...protože to je stejna "sracka" stejne jako ten zbytek ....jen ten pocit ? a stoji to za to ? podle me ne...
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Zapadlo »

At žijou sockoauta! Taky mám Dacii (Duster s původním 1.6 benzinem) a nelituju. Poměr cena-výkon je super.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od guntroll »

Omlouvám se za mírné OT, tohle je 12 let staré video, kde se senátor ptá hlavouna FEDu jestli FED manipuluje akciový trh (dnes realita SPV/ZIRP, QE a korporátní bondy). Není třeba rozumět každému slovu, mimika dotazovaného jasně naznačuje že je, ehm... neupřímný :mrgreen:

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... e=emb_logo
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od dr78 »

:D Guntrolle, tak to jsem se dlouho takhle nezasmál. :yes Teda ono to je ve výsledku k pláči, ale je evidentní jaká je realita. Jinak ten republikán se do něj fakt dobře obul, otázky má srozumitelné. Díky za video, odkaz si musím uložit.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od bacil »

"Japonsko lituje předčasného uvolnění speciálních opatření. Kvůli nátlaku podnikatelů zrušili stav nouze, a to se jim pořádně vymstilo. Ostrov Hokkaidó zasáhla druhá vlna epidemie, a to mnohem horší než ta první. Ostrov tedy musel opět zavést přísná opatření. Japonský ostrov by mohl být varováním pro ostatní země, které mají v plánu brzy ukončit nouzový stav."
https://www.extra.cz/japonsko-varuje-os ... a-epidemie
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od Ibex »

Zapadlo píše: 28.04.2020 12:41 At žijou sockoauta! Taky mám Dacii (Duster s původním 1.6 benzinem) a nelituju. Poměr cena-výkon je super.
dovolím si ještě jedno malé OT k těm autům - mělo by to být ve vlákně, "Jak bylo dnes", ale k této OT debatě se to vyloženě hodí..
Dneska do mě na parkovišti nacouval dědula s Dusterem. Duel Duster vs. Ford tourneo connect jednoznačně 3:0 pro Dustera. On měl 2 škrábance na laku nárazníku, já rozbité zadní světlo, prasklý nárazník a pomačkané páté dveře...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od TomSmith »

Možná by to patřilo spíše do vtipů:
Svět naruby: firmy z těžkého průmyslu žádají dodržování klimatických cílů navzdory koronaviru
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_maz
Jsou tam neskutečné perly. Například kameňák:
Generální ředitel ocelářské skupiny Salzgitter AG zmiňuje snahu nahradit při výrobě oceli uhlík vodíkem. :mrgreen:
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Korunavirus a ekonomika

Příspěvek od bivoj »

No co, výroba oceli alá Babica - když nemáte uhlík, tak tam dejte vodík. A když nemáte vodík, tak tam nedávejte nic...

Svět se vskutku v prdel obrací...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět