COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Patrol »

Moje poučení je totožné, jako už psal "malajizva", takže to nebudu opakovat, jen shrnu, že jsem byl, i díky Rozpadu, víceméně včas připraven(i když něco na poslední chvíli).
Co mě vytáčelo bylo neustálé lhaní médií a zamlčování již známých skutečností pro veřejnost, a to přiblblé papouškování, že nejdůležitější je nešířit paniku.
Souhlasím s tím, že stát zklamal. Takovej bordel a chaos jsem nečekal. Jejich pozdní reakce, zmatečné pokusy o vydávání nesmělých doporučení v době, kdy současně zamlčují, proč to doporučují, a kotrmelce v opatřeních, to byl skutečně cirkus.
Pozitivum bylo alespoň to, že si rychle uvědomili jakej prů.er to je a začali, ač se zpožděním, konat - vydávat nařízení. Alespoň něco. Bohužel se stálým zřetelem jak prospět hlavně sobě a neustálým plácáním se po vlastních zádech. Dodnes se chvástá naše vláda tím, že si lidi sami šijí hadry na hubu a na sedmi 3D tiskárnách tisknou respirátory 24hod nonstop. Je to ostuda, že už dávno nezařídili výrobu formy pro nějakou vstřikovnu a nechrlej to po tisících kusech. Naopak ještě to denodenně ukazují ve zprávách, jak ve vývojových střediscích dělají tuto nesmyslně pomalou výrobu.

Osobně jsem se poučil, že i s vybavením si člověk musí nadrilovat postupy, jinak dělá chyby. Díky tomu, že žiju na samotě, tak jsme omezili kontakty jen na část rodiny a důvěryhodné osoby, a i tak občas dochází k prolomení bezpečnosti nedůsledností někoho z komunity. Pět rodin jde s vypětím sil uhlídat, zásobit společnými nákupy, vybavit a instruovat, akorát jsem ten zlej, co všem něco zakazuje. Hrozba vyloučení rodiny z komunity, kde si děti mohou spolu hrát, cokoli lze spravit, či sehnat a přitom je člověk v klidu a bezpečí, je naštěstí dostatečnej bubák. Doma po pár dnech samoty lidem hrabe a jsou ochotni porušit bezpečnost. Úzký okruh zodpovědných lidí je řešení.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Woody Crafty »

Zajímavé bylo, že každý na krizi reagoval po svém. Očekával jsem, že po vypuknutí krize se většina lidí konečně vzpamatuje a pochopí že prepperství má svoje opodstatnění a to jak je naše současná blahobytně-rozežraná civilizace zranitelná.
Bohužel, většina má tak vymytý mozek z médií a sociálních sítí, že se dál chovali naprosto stádově, podle toho co zrovna blábolili v médiích, jako ovce které nahání ovčáčtí psi z jednoho konce ohrady na druhý podle přání jejich pastýře. A čekali že se stát postará a zajistí.
Nějaká pokora vůči těm co se trochu na krizi připravovali, se tam nekonala, jen úšklebky, posměšky, a přitom o týden později hned hystericky začali dělat to čemu se před chvílí vysmívali, protože jim to ukázali v televizi.
Někteří zcela selhali, jiní se vzpamatovali a obstáli.
Setkal jsem se s případy, kdy se ještě po vypuknutí krize posmívali prepperským členům rodiny, kteří na poslední chvíli sháněli desinfekci, trvanlivé potraviny a další věci které už o pár dní později byly nedostatkové. Nakonec byli rádi že to ten "panikářský trouba" všechno posháněl. A vsadím se že takoví budou po opadnutí krize stejně arogantní jako předtím a zase si budou dělat legraci z preperů a lidí co se spoléhají na sebe. U některých je zkrátka schopnost poučení se nulová.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Maximus »

Rád bych poděkoval většině přispěvatelů za držení se tématu a že se to tu nezvrhlo na nadávání na Babiše i politiku vůbec. Až z odstupem času se bude dát soudit tato rovina reakce na pandemii Covid-19. Když srovnám chování a připravenost politické garnitury i samotných států jako je Německo, Itálie, Španělsko, USA, Belgie, France, tak za současné situace obecná kritika vlády není až tak na místě - nejsem přesvědčen, že by současnou situaci by jakákoliv předchozí vláda zvládla lépe (Gross, Paroubek, Topolánek, Nečas, Sobotka,...) a neutěšená situace v oblasti CO, SSHR, AČR, etc. je společné dílo všech předchozích vlád. Že by šla současná krize zvládnout lépe vnímá většina zdejších členů, ale uvědomte si, že v roli vlády by jste hráli už s předem rozdanými kartami s lidmi, s kterými by jste v takovéto situaci vůbec hrát nechtěl, ale prostě musíte.

Tímto názorem jsem vyjádřil svůj subjektivní postoj k dané situaci a důvod, proč zde budu nekonkrétní kritiku jakékoliv konkrétní vlády mazat. Toto vlákno bude o praktických a smysluplných postřezích a poučeních ze situací přímo či nepřímo spojených s pandemií COVID-19. Především vítám osobní zkušenost a jaké poučení rozpadlík získal - od zcela osobní roviny až po rovinu veskrze obecnou.

Většina lidí se dokáže poučit na základě vlastních zkušeností a chyb, ale jen ti moudří se dokáží poučit z chyb druhých.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od hrd »

Co třeba povolat v případě krize další moderátory z řad existujících členů? Pak by asi šlo populární vlákna více čistit.

Za mě si dělám závěr, neodkládat rozpadlické nákupy (konkrétně jsem odkládal výměnu ventilků v maskách a teď už je pozdě). Protože se nechci připravovat na "minulou válku", chystám se dokoupit nikoli respirátory, ale pláty do vesty, detektor radiace a nějaké další položky.
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od MartinSk »

Obecně - ještě v únoru jsem docela kroutil hlavou nad nečinností státu. Snad kvůli konkrétním lidem - třeba asi Zelený Rouška - se to během půlky března podařilo dohnat. Já osobně s rodinou jsem se připravoval dříve třeba na výpadek elektriky, možné šáhnutí sluneční protuberance - jako EMP výboj a podobně. Takže vzhledem k situaci během dvou tří týdnů bylo potřeba nastudovat vše potřebné - od legislativy - třeba pandemický plán ČR až po nějaké věci lékařské - imunuta a podobně. Zásadní věci - respirátory, nové ventilky do masek, hromadu vitamínů a dezinfekci jsem kupoval na přelomu ledna a února.
S odstupem nyní zjištuji že fakt asi náš nyní dělá maximum možného - v politických, legislativních a technických podmínkách co máme k dispozici. Mudrovat po 14 dnech, kdy každý ví, jak se situace vyvinula, umí každý...
A osvěta v okolí - část rodiny se mi vysmála, že co blbnu, ale chlapi v práci to brali podstatně zodpovědněji - těm jsem oznamoval co kupuji a ozvěnou bylo píšeme si do seznamu... S čím jsme fakt nepočítali bylo to rychlé uzavření obchodů - nic nám tedy nechybělo, ale o důvod více se nad tím zamyslet pro příště. Ale neříkejme ještě hop, ještě jsme nepřeskočili...
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od surikata »

Za mě podobný postoj jako MartinSk.
Já koupený gely a roušky ffp2 začátek února. Lepší já se podivovala co blbnu, nakonec šila roušky i pro další lidi.
Co mi pochybilo a to citelně byly šrouby a vruty když jsem dodělávat kurník.
Budu dokupovat do zásoby materiál na opravy a údržbu. Měl jsem štěstí, že mám strojní vybavení a lecos jsem vyrobil, ale vyrábět panty, kladky a pojezdy na šuplík je dost otrava.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Ibex »

na delší výpadek v nákupech jsem byl připravený, ochranné a hygienické prostředky také včas doplněné, technické vybavení domu také v pohodě. Osobně bych řekl, že jsem byl docela připraven.
Jediné co hodlám změnit je zásoba zeleniny. Ovoce máme zavařeného dost, ale jelikož je naše rodina dost "zeleninožroutská" tak jsem zjistil, že mrazák byl docela brzo prázdný a kupovat kedlub za 20,- nebo květák za 80,- je fakt dost přes čáru..
Takže ve velkém začneme zavařovat i zeleninu. Pamatuji si, že moje babička zavařovala skoro všechno - od květáku, kukuřice, hrášku, řepy... Pokusím se letos více vypěstovat a zbytek včas dokoupit u malo farmářů v okolí a zavařovat, zavařovat... zavařovat.
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Germanik1 »

Já jsem přijal ještě taktické poznatky. Obnovil jsem kontakty na pevných telefonních linkách, v současné době dolaďuji 8 rst Motorola na stejnou frekvenci. Být odkázán na 4G síť považuji za riziko. Rovněž tak ústupové/svozové plány, rozdělení dislokace rodinných vozidel..... Zablokování Prahy, ev. podobné situace musím dořešit tak, aby i bez spojení byli všichni schopni zvládnout.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Maric »

Moje poučení spočívá především ve změně priorit pořizování vybavení a rozšiřování znalostí a vědomostí. Z toho, co jsem měl na seznamu jako “někdy v budoucnu” se stala aktuální potřeba, a tak stále pokračuji dál. Protože jak už bylo zde na fóru hodněkrát zmíněno, tak se nenacházíme na začátku konce potíží, ale teprve na konci začátku, a skutečné problémy teprve příjdou. Takže dělám revizi toho, co doma mám, co nemám, a čím by bylo vhodné se dovybavit, protože čas se krátí. V nejlepším případě do konce prázdnin, v nejhorším sotva několik týdnů. Trochu se uklidňuji tím, že v naší kotlince máme poněkud lepší výchozí pozici než například Belgičané, Švédové, nebo Italové. Jenže nás nečeká sprint, ale zatraceně dlouhý maraton.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Venet »

Na začiatku februára som bol vysmiaty. Relatívne pripravený, niekoľko respirátorov doma, tak isto dezinfekcia, rukavice... Ešte dokúpiť kým nieje panika krabicu respíkov, polmasku, doplniť trvanlivé suroviny... No a o pár dní blbý úraz a človek je mesiac na maródke doma a nedokúpi už nič. Respíky vypredané o polmaskách môže snívať...
Poučenie - čo môžeš urobiť/dokúpiť dnes, tak to sprav hneď!
Ale aspoň som mal čas študovať :-)
Cogito, ergo armatum sum.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Argonaut »

Co mě mile překvapilo, byla relativně slušná reakce škol, které rychle přešly na nějakou formu výuky, či opakování. Má to hodně rezerv, ale čekal jsem to horší. Také vysoké školy a menší firmy (Průša) se pustili směle do výroby a vývoje.

Co mě zklamalo, byl chaos v komunikaci státu a celková rezignace na výzkum ze strany českých ústavů (aspoň co jsem četl, tak všichni čekají, až něco vymyslí jinde). Nulová viditelná koordinace českých zdrojů a možností. Vyházet odpovědné úředníky...

Co jsem věděl, že hmotné rezervy stojí za prd a každý se musí postarat především sám. Potvrdilo se 100%.

Hlavní je jedna věc, a to, že tyto epidemie mají tendenci se vracet. A nevidím tu snahu státu se připravit na další vlny, které by mohly přijít. Zejména ochranné vybavení a další věci se už dávno měli vyrábět tu, měla by se zvyšovat celková připravenost a neděje se to.

Takže až přijde celková úleva všech, je velké nebezpečí, že na nové nebezpečí bude reakce vlažná a následky horší.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od PeFi »

"... celková rezignace na výzkum ze strany českých ústavů (aspoň co jsem četl, tak všichni čekají, až něco vymyslí jinde). "

V okamžiku, kdy jsou instituce financované stylem "co sis vloni naplánoval, letos můžeš dělat", tak nelze čekat jakoukoliv flexibilitu. Obzvlášť v situaci, kdy tě svazuje legislativa a vůbec netušíš, jak se kontrolní orgány budou stavět k jakékoliv neplánované iniciativě.

Vem si, že už od cca 1.3 byl problém koupit desinfekci, v médiích už se kvůli tomu začaly objevovat návody od WHO a SUKL teprve 11.3 vypustil papír podle kterého lékárny směly začít míchat desinfekci (dle jediné přípustné receptury, z nedostatkových surovin farmaceutické kvality). Firmám a institucím to bylo povoleno mnohem později, ještě o to museli požádat, ...

Institucí, které by to uměly namíchat podle receptu WHO jsou po republice stovky, ne li tisíce, protože lidí s dostatečnou kvalifikací jsou tu desítky tisíc (každý učitel chemie na ZŠ, SŠ, VŠ, každý PharMgr, nejspíš i každý RNDr., ...). Ale kdokoliv, kdo by to udělal, tomu hrozil flastr. Tohle je příklad, který je hodně vidět a je dobře zdokumentovaný, ale podobné problémy jsou snad se vším do čeho by ses chtěl pustit, pokud bys chtěl dodržovat platné předpisy.

Neil Straus ve své knížce Emergency píše, že federální pomoc v USA přijde nejdříve za 30 dnů od katastrofy, což není chyba, ale vlastnost systému - takto dlouho trvá, než proběhnou všechny nezbytné formality.

To, že SUKLu trvalo dva až tři týdny zareagovat na nedostatek desinfekce, není chyba, to je vlastnost systému.

Systém paralyzoval naši flexibilitu tím, že skoro jakoukoliv iniciativu dostal na hranu zákona. Vem si, že už kdybys měl sklad a změnil ho na provizorní výrobu "roušek", tak se dostáváš do kolize se zákonem, protože sklad využíváš jiným způsobem, než pro který byl zkolaudován. Pokud roušky jako firma rozdáváš, tak po tobě může jít finančák (podnikání je definováno jako činnost sloužící k dosažení zisku, pokud na roušce není jméno firmy, tak to není ani reklama), pokud je prodáváš, tak se přidá i ČOIka (máš na roušce štítek s instrukcemi pro údržbu/praní?) a pokud naznačíš, že rouška poskytuje ochranu, tak se s trochou fantazie může zapojit i SUKL.
Nejsmutnější je, že ten kdo něco dělá musí předpisy znát lépe, než orgány, které jejich dodržování kontrolují, protože jen tak se jim můžeš ubránit.

To co pozoruješ není "rezignace na výzkum ze strany českých ústavů", ale státem uměle vyvolaná paralýza probíhající pod heslem "nenecháme nikoho prošustrovat ani korunu". Při příští krizi bude v tomto směru ještě hůř. Mimochodem na jednom pracovišti probíhal reverze engineering nedostupného produktu a jeden z problémů, který se vynořil, byla legálnost následné výroby v případě, že by se reverse engineering povedl ...

Mnohá výzkumná pracoviště se snažila, viz např zde:
https://www.isibrno.cz/cs
jahaman

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od jahaman »

To mi pripomnelo, jak se vzdycky s kolegou bavime v aute, ja bylo jednoduche v devadesatkach po prevratu neco udelat.
Napriklad diskoteku.
Ve stredu u piva se domluvilo, ze udelame v patek diskoteku. Nekdo zaridil elektroniku a hudbu (a neresil zadna hudebni prava), nekdo zaridil plakaty a rozlepil to kde se dalo, nekdo zaridil nejakou sokolovnu (a neresil toalety, hluk, bezpecnost...) a nekdo zaridil nejake lidi, co grilovali. Vsecko slo, zadne papiry nebyly potreba a za tri dny trsalo tri sta lidi v rytmu samby :-)
Ted uz by to asi neslo.
Tim nerikam, ze je neco spatne, nebo dobre, proste to tak je.
Prijit koronavirus v devadesatkach, vyroba dezinfekce by frcela na polne obratky kde by to slo. A nikoho by ani nenapadlo, ze by za to mohl byt popotahovany.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od vratnikp »

pokusím se krátce shrnout své osobní stanovisko:
  • utvrzení důvěry v můj instinkt - kolem 20. ledna jsem se rozhodl, že je třeba dohnat resty v nákupu materiálu a zásob, které jsem před sebou hrnul ve stylu "až mi zbyde zbytečných 5 tisíc", ze dne na den jsem tedy utratil nějakých 20 tis za "zbytečnosti"
  • utvrzení v tom, že od státního aparátu se člověk pomoci nedočká
  • reakce širší rodiny na odhalení rozpadlických karet
  • pasivní sledování reakcí okruhu přátel a známých, většina se projevila podle očekávání jako zoufalci informační doby, brečící na sociálních sítích jak se nudí..., ale dva kusy se odhalili jako intuitivně praktikující rozpadlíci - do budoucna můžu tušit, co od kterého známého a kamaráda v "krizi" očekávat
  • motivace dodělat veškeré naplánované práce na pozemku a domě (plot, záhony, skleník a sklep), ale na to budu potřebovat hodně dlouhé koronavirové prázdniny
  • absolvování ostré zkoušky sebeizolace, na psychice žádného člena domácnosti se neprojevilo, že jsme se měsíc stýkali vpodstatě jen se sousedy přes plot a členy rodiny v rámci nutných návštěv
  • zavedení hygienické smyčky a test reálné náročnosti na čistící prostředky - kdybych měl smyčku držet naostro, tak mi velice rychle dojdou čistící prostředky
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Germanik1 »

Pořád si to při čtení tohoto vlákna přehrávám. Vlastně to byl nepovedený nácvik na pandemii v éře neřestného blahobytu. Jediné co bylo správné, tak vytvoření záložního stanoviště a včasný únik z Prahy. To ostatní jsou drobnosti. A osobně musím vyhodnotit psychické procesy. Covid-19 nebyl dost akční, překážky jsem nadhodnocoval, jako pod palbou. Závidím flegmatikům. Tímto nechci říct, že jsme z toho venku. Jen jsme kousek pokročili v poznání svých možností 😎
Udělám co musím
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od bacil »

Pokud chceš ušetřit na dezinfekcích, používej fyzikální metody dezinfekce - germicidní zářivky, ozon. Nejjednodušší je mít plynovou komoru v autě. Naházíš tam ze sebe věci, umyješ ruce, oblečeš záložní. Obří koncentrace ozonu v autě (ale pořád několikrát menší jako při čištění klimatizace!) umožní přiměřené zkrácení doby plynování.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Královák »

Germaník - k těm únikům z Prahy - myslím, že "místní" se podle toho zařídí nově taky a asi v případě, když se to bude opakovat v horší verzi scénáře, tak bude i ostřejší reakce. Tím nechci vyvolávat nějaký flame mezi městem a vesnicí, ale z vlastních poznatků, vím, co se dělo, když měšťáci přijeli na chalupy a chovali se normálně, bylo by to v cajku - ale valná většina z nich po příjezdu okamžitě vyrazila nakoupit do místních obchodů zhusta bez roušek a odstup byl pro ně také neznámá. Neříkám, že se tak chovali všichni, ale bohužel většina ano.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Germanik1 »

Nejezdím do vesnice. Mám domek s vlastní studnou, čističkou, nízkoenergetický, bezbariérový. Žádná vesnice
Udělám co musím
Uzivatelské Jméno
Příspěvky: 292
Registrován: 01.07.2018 14:26
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Uzivatelské Jméno »

Mě celkem překvapila rychlost reagování státu a pomalost reakce doma. Karanténu jsem chěl rozject už 6.3. s tím že si trochu pomůžu hozením marod a dovolenou. Celej tejden jsem pak promarnil hádkama a rezignací na opatření který by stejně nikdo nedodržoval. Navíc logistiku jsem navrhovaj jen v řádu jednoho měsíce a i následný posílení na tři se začalo zdát nedostatečné. Pak bum prásk nouzovej stav, home office ale zákaz dovolenejch, domácí opatření se přejímaj bez keců o magorství, logistika se dohání když už jí doháněj všichni. Únorová předpříprava (prachy, palivo, náboje, jídlo, léky) se zdá najednou značně decentní.
Takže za mě:
1.nedostatečný vyhodnocení situace v Číně
2.přílišnej optimismus
3.nedostatečná iniciativa a ráznost a tedy i rychlý ztrácení "kroku napřed"
4.neschopnopnost vysvětlit opatření popř je rozjet v utajení.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Královák »

Prosím - to nebylo myšleno vůči Tobě - ale jako připomínka toho, že řada členů tohoto fora počítá ve svých scénářích s přestěhováním na chalupu či chatu - ale jak jsem už psal, díky těm nezodpovědným, kteří přijeli okamžitě jeli nakoupit do místních obchodů a tam se chovali, jak utržení ze řetězu a pak se po zbytek dne procházeli s celou rodinou mezi místními bez roušek, prostě to vyvolola mezi místními velkou averzi. Řada výletníků se chovala "normálně", že člověk o nich nevěděl, že jsou na chalupě. Bohužel většina se chovala jinak. Místní byli hodně naštvaní(ostatně se nedivím) - proto občas docházelo k ostřejším slovním reakcím - a to bylo v době, kdy vlastně ta pandemie vyjma zpráv z médií nebyla přítomna (žádní nakažení ani mrtví). Teď si představte, co by se dělo, kdyby to bylo jinak. Nemyslím svůj příspěvek jako zasetí nenávisti mezi venkov a město, ale také jako poučení z vývoje situace.
Odpovědět