COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Maximus »

V tomto vlákně bych rád koncentroval poznatky a úvahy o tom, jak se poučit z pandemie COVID-19 a jejích důsledků.

Osobně se jsem se poučil v tom, že jsem neměl doma dostatek polomasek (pouze jednu) a respirátorů FFP3 (do deseti kusů) a ani s ochrannými obleky to nebylo ideální. Takže jsem také dokupoval na poslední chvíli tento materiál. Klasických ochranných masek masek mám relativně dost, ale jejich nošení už jsem považoval v této situaci za "overkill" - zejména s ohledem snahu nevyvolávat zbytečnou paniku mezi labilními jedinci ve svém okolí a nekomfort nošení v porovnání s polomaskou a ochrannými brýlemi.

Včas jsem doplnil do zásoby se "střednědobou" trvanlivostí, abych omezil nutnost chodit nakupovat potraviny na minimum. Přesto pokud chce člověk čerstvou zeleninu a ovoce mimo sezónu, tak se návštěvě obchodu neubrání.

Řešením je pro člověka se zahrádkou pořídit si skleník či foliovník a prodloužit si tak sezónu dostupné vlastní čerstvé zeleniny. Řešil jsem to akutně foliovníkem, v budoucnu bude nahrazen větším skleníkem.

Stejně tak jsem na poslední chvíli rozšířil zásobu střeliva pro novou zbraň v pro mě zatím "nestandartní" ráži. Týden na to se obchody se zbraněmi uzavřely.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Maximus »

Po odeznění první vlny COVID-19 bude čas konstruktivně analyzovat systémové nedostatky systému a pokládat si otázky, jak posílit robustnost mechanismů resilience při krizových stavech na všech úrovních od jednotlivce přes komunity, obce, kraje až do úrovně státu a mezinárodních organizací.

Určitě by mělo dojít k přehodnocení koncepce Civilní ochrany a její reálnému znovuobnovení, podpořit význam Správy státních hmotných rezerv, vytvořit skutečně funkční "rezervní systém" AČR, aktualizovat vybavení IZS.

Zásadní je posílit bazální soběstačnosti státu v oblasti výroby potravin, léčiv, zdravotnického materiálu a techniky i ochranných prostředků. Rovněž obranný průmysl by se měl dočkat podpory a rozvíjet koncept "bazální soběstačnosti" - samozřejmě s důslednou kontrolou efektivnosti vynaložených prostředků (aby se už nikdy neopakoval případ CZ 75 D Compact pro PČR nebo BREN 1 pro AČR).

Klíčové by bylo snížit závislost na automobilovém průmyslu a dovozu komponent pro výrobu strategicky důležitých produktů ze zahraničí - zejména ze států mimo Evropu.

Mezi priority vlády by měla být podpora výroby zaměřené na výrobky s vysokou přidanou hodnotou a postupně omezovat roli ČR jako montovny - s předpokládaným uspíšeným nástupem Průmyslu 4.0 to není dlouhodobě udržitelná strategie.

Co se týká úrovně občanské, tak vést občany k tomu, že mít doma zásobu trvanlivých potravin na 14 dní, nějakých respirátorů FFP3, jednorázových rukavic je zcela normální a nikoliv případ pro docenta Chocholouška.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od honzasl »

Jen připomínka: Koncepce výroby s vysokou přidanou hodnotou a zároveň snížit závislost na dovozu je prostě proti sobě, fabriku na sofistikované technologie dneska nelze prostě postavit ve stylu "Tatra", kde na vstupu bylo surové železo a na konci auto. Pokud jste malá firma, potřebujete dodavatele z celé Evropy i z té Číny.

Řešení potíží je prostě v dobré logistice a v uvědomění si slabých míst. Z naší zkušenosti se například ukázalo, že když nefunguje osobní letecká doprava, nefunguje ani expresní nákladní, protože zboží lítá s lidma. A samozřejmě mít záložní dodavatele a mít s nimi dobré vztahy. Naše fabrika kupovala roušky a desinfekci od naší fabriky v Číně.

Na občanské úrovni: Vyzdvihl bych roli "promoření" populace šicími stroji a schopností je použít. To není samozřejmost v každém státě. Tj. podporovat tvořivost a manuální zručnost - nikoli však tím, že stanovíme kvoty na počet vyučených!

A samozřejmě role neziskového sektoru a občanských aktivit. Nechci říkat, že stát selhal, ba naopak. Ale stát nemůže a nesmí být všude, lidé si musí umět pomoci sami na obecní a komunitní úrovni.

Mimochodem, hodně se mluví o obrození "národního" státu. Já v tom vidím spíše jednoznačnou výhodu decentralizovaného řízení tam, kde je to jen trochu možné, než nějakou výhodu "národa". Viz Německo, taky nesměřuje k rozpadu.
Uživatelský avatar
Aredhel
Příspěvky: 5
Registrován: 21.06.2014 20:17
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Aredhel »

Jsem naprostý začátečník, pokusím se tedy trochu shrnout mé osobní poučení. Nebudu se snažit generalizovat ani rozmýšlet nad většími celky, k tomu jsou tu povolanější :)

Před vypuknutím pandemie jsme se připravovali na blackout, jako na jednu z nejpravděpodobnějších eventualit krize. Naštěstí se nám (hlavně díky bdělosti mé manželky) podařilo včas identifikovat potenciální hrozbu z Wu-chanu a sehnat i vybavení pro ochranu při epidemii a alespoň základně se poučit. Dost věcí, které jsme řešili dříve se naštěstí překrývá, takže dle mě jsme alespoň částečně připraveni byli. Rozhodně lépe než většina průměrných lidí.

Zdá se mi, že většinou se řeší hlavně materiální připravenost a osobních schopností a dovednosti (nyní ve smyslu schopnosti správně nasadit masku, vědět kdy se dezinfikovat a dávat si pozor na kontaminaci). Co se na úrovni jednotlivce trochu zanedbává je psychická příprava.
Ten pocit, kdy člověk poprvé vyjde ven po vyhlášení karantény a ve vzduchu je cítit ohromné napětí je zkrátka těžko natrénovatelný. Nakonec ani být za exota není moc příjemné a osobně jsem brzy přesvědčování a informování svého okruhu známých vzdal. I od těch nejbližších jsem se totiž většinou dočkal jen křivých pohledů a málem obviňování, co si to dovoluji mít nějaké vybavení (asi jako bych to byl já, kdo osobně vykoupit všechny roušky z lékáren :wasntme )
Bohužel mě moc nenapadá, jak se na něco takového reálně psychicky připravit a natrénovat svou psychickou odolnost. To se asi musí zažít.

Další věc, která hodně mě nepříjemně překvapila byla role státu v "řešení" pandemie. Ani dříve jsem si nedělal iluze, že by vláda byla kdovíjak schopná, ale ten chaos a diletantství mě hlavně v kombinaci s plácáním se po zádech opravdu nedělají dobře. Ukázalo se, že na stát se opravdu nedá spoléhat, jedině snad na to, že celou situaci spíše zhorší, velmi rychle sáhne k dalšímu omezování svobod, získávání dalších prebend pro státní úředníky a buzeraci obyčejných občanů.

Také bohužel vyplývá výrazně najevo, že z hlediska státu existují dvě kasty lidí - úředníci, potažmo státní zaměstnanci a ti ostatní. Ti co nejsou přímo zaměstnání státem jsou pak bráni jako málem podlidi, kterí mají hlavně držet ústa a krok. Bylo mi až fyzicky špatně z případu, kdy studentky pedagogiky jsou proti své vůli nuceny nastoupit do domova pro seniory.
Dále státní zaměstnanci měli kolikrát možnost zůstat doma za 100% platu, přičemž prostý lid má buďto smůlu (spousta OSVČ a podniků), nebo výrazně horší podmínky (nemocenská při karanténě).

Co mě naopak příjemně překvapilo je vlna solidarity, která ukázala, že v ČR stále existuje spousta velice schopných lidí ochotných rychle a nezištně připojit ruku k dílu :yes
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od morho »

Poučení bych viděl na úrovni EU, tj. hlavně mít dostatečnou část stategické výroby v Evropě abychom nebyli odkázaný na Čínu a mechanismy směřování pomoci tam kde je aktuálně nejvíc potřeba. Vyhodnotit nejlepší opatření (včetně toho kde stačí doporučení a kde je nutné vymáhat kvůli nedisciplinovanosti) a jak už bylo zmíněné decentralizované rozhodování (to je v ČR potřeba vyřešit nějak legislativně, tu posedlost absolutní centrální kontrolou co tady předváděli na začátku je potřeba omezit).
Evropa musí bejt schopná fungovat jako nezávislej celek na zbytku světa.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od devlop »

Já spíše napíšu osobní ponaučení, a to v tom, že co můžeš udělat dnes neodkládej na zítřek. Toto byl/je krásný příklad toho, že když je něco dostupné a otevřené dnes, nemusí být zítra také. Odkládání nákupu, úpravy, opravy, stavby na "až se mi bude chtít" se může vymstít. Nějak jsem si prostě nedokázal dříve představit, že by se ze dne na den zavřely všechny prodejny zbraní a střeliva z nařízení státu, nebo že by z obchodů zmizela mýdla, dezinfekce, toaleťáky, mouky, nebo že věc co stála před týdnem 100kč budou prodávat překupníci za 1500kč, a lidé to budous radostí kupovat. Nedokázal jsem si představit, že by mi stát zakázal koupit si zcela běžnou věc jako je respirátor nebo dezinfekci. Teď vím, že to možné je a jde to velmi rychle zařídit.

Dále pak ujištění v tom, že mezi námi je velké množství vohnoutů a zmrdů, kteří nastalé krizové situace jsou schopni zneužít k vlastnímu obohacení. Poznal jsem, že i lidé v mém okolí se dokáží pod tlakem a strachem chovat iracionálně, popírat závažnost situace a zlehčovat ji a tím být nebepeční pro své okolí.

Na druhou stranu opět ujištění v tom, že můžu být hrdý na to, že žiju v této republice. I přes negativa a přešlapy některých jedinců si myslím, že celkově jsme národ lidí, kteří si dokáží pomoci a postarat se o sebe i druhé v situacích, kdy stát přešlapuje na místě. Ať už šití roušek doma, rozvážení nákupu starým lidem z vlastní iniciativy, darování ochranných pomůcek zdravotníkům (tímto zdravím štaflíka, který jich má doma 3 bedny, ale nechá si je pro sebe, až bude pracovat na baráku...) atd. Takový přístup v jiných státech běžný rozhodně není.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od malajizva »

Ahoj,
velmi mi pomohlo sledování situace vícero rozpadlíky - na tomto foru. Na začátku byla identifikována hrozba, sledován její růst a příchod - TO BYLO ZÁSADNÍ PRO DALŠÍ ROZHODOVÁNÍ. Doma jsme se na virus a karanténu sice nepřipravovali, ale díky těmto informacím jsme včas bez paniky realizovali správné kroky:
VČASNÉ dokoupení potravinových zásoba ještě před zombíky.
VČASNÉ nakoupení ozonovače, FFP3 respirátorů, dezinfekce, rukavic.
VČASNÉ vyhlášení karantény pro celou rodinu a přechod na homeoffice včetně dětí.
Obešli jsme se bez obchodů, paniky.

Chybou bylo plevelení vláken - posun od technické a odborné diskuse "k diskusi jak seznamu" většinou novými uživateli. Navrhuji příště* omezit registraci nových uživatelů v době výjímečného stavu, nebo spíš z rozhodnutí admina.
* další pokračování rozpadu samozřejmě přijde ještě v tomto roce. Jak 2. vlna virů (bude mutovat), tak ekonomická a potravinová krize.

Takže díky Rozpade :) a díky FABE :) :yes
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Wdog
Příspěvky: 512
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Wdog »

malajizva: omezením nových uživatelů fóra vznikne privátní klub "starých dobrých rozpadlíků", kteří se nakonec zacyklí ve svých stále stejných názorech a celkově to upadne.


Obecně velkým ponaučením je opravdu činnost státu, souhlasím s kolegy, resp. dopady fungování státu na občana.
Je to širší téma, ale myslím, že největším nepřítelem občanů jsou cca posledních sto let jejich vlastní státy. Podívejte se do historie, jak občané vždy doplatili na rozhodnutí států - jejich vlastních režimů, vlád a politiků.

Stát je prostě nepřítelem občana. Má svoje vlastní zájmy, které nejsou totožné se zájmy individuálního občana. Kdo si myslí opak, je víceméně naivní, a i současná situace by mu mohla otevřít oči. Klasika je s těmi respirátory. Stát byl neschopný v tom, zajistit je pro občany, tak jim je alespoň znemožnil (omezil) nakupovat, aby vylepšil svoji pozici, pozici svých složek.

Představte si hladomor. Stát bude neschopný zajistit chleba svým občanům, a aby měl dost pro policii a armádu, kterou používá proti občanům, tak zakáže pekařům prodávat chleba občanům. Přitažené za vlasy? Možná, ale podívejte se znovu na ty respirátory.

Dalším poučením, tentokrát pro občany, je nejít s davem, nevěřit politikům, nezávisle vyhodnocovat informace, a být tak o krok vepředu. Jistě, globální svět jako jedinec nepřetlačíš, ale můžeš zvýšit svoje šance. Ano, bolí to, stojí to totiž čas a peníze, které majorita využije jistě lépe, třeba zaletět si na opalovačku do Thajska, ale zde platí, kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe ... protože zatím přežil.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od devlop »

ano, to vlastní vyhodnocování situace na základě různých zdrojů, je velmi důležité. Jen díky tomu si mnoho z nás s předstihem obstaralo vše potřebné. Ostatní lidé, čtoucí jen noviny, sledující TV apod. tedy ti, co si nechávájí informace přežvýkat a nalít do hlavy (což je velmi pohodlné) byli právě těmi, kteří pak kupovali respirátory za 1500Kč a zírali na prázdné regály v obchodech. Na druhou stranu je podle mne potřebné být také sebekritický a svá rozhodnutí konfrontovat i s jinými názory. Ono je pak lehké upadnout do režimu, kdy člověk vyhledává jen informace, které potvrzují jeho vlastní teorii a přesvědčení a ostatní názory či zkušenosti a rady jiných ignoruje (o čemž jsme se přesvědčili i tady na fóru u některých členů, bývalých). Proto bych žádné diskuzní témata neuzavíral a neomezoval novým příchozím, tím odstřižením "od světa" by se nám vytratil ten pohled ostatních, nezaujatých z venčí.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Woody Crafty »

Z hlediska státu a republiky vidím tyto poznatky:
-tenhle stát je bordel na kolečkách kde vůbec nic nefunguje
-řídící kádry starostou počínaje a vládou konče, jsou diletanti, škůdci, kleptomani, všechoschopní sociopati bez špetky zdravého rozumu, bez schopností, bez kvalifikace a bez zkušeností
-státní instituce jsou jen odkladiště v životě zcela nepoužitelných lidí kteří by nezvládli pracovat ani v supermarketu za kasou, případně trafiky pro příbuzné poitiků
-armáda je jen banda neschopných vyžírků s flintičkama, ještě při povodních v 97. roce byli schopní nějak pomoct, dnes už je to jen další "potěmkinova vesnice" co nás stojí 70mld ročně
-překvapivé bylo zejména jak nefunkční je i lokální samospráva, jen čekali co za zhovadilost a nesmyslné nařízení přiletí zhora a hned se to jali uskutečňovat dle "zákona padajícího exkrementu" známého z vojenského prostředí
-dále bylo patrné jak se každý od zastupitelstva až po parlament stará jen sám o sebe, jak si na této krizi co nejvíc nahrabat a jak zabezpečit svoji rodinu. nevím jak ve vaší obci, ale u nás i na magistrátu nastalo totální ticho, jen se vylepily letáčky s pár vládními nařízeními

Ukázalo se naopak, že tenhle systém stojí na obyčejných lidech dole, kteří jej navzdory diletantům a idiotům v řídících funkcích udržovali v chodu, od prodavaček, uklizeček, kurýrů, pošťáků, až po popeláře, hasiče, údržbáře a pohotovostní služby všeho druhu.

Média zcela ztratila svoji důvěryhodnost, kromě šíření hysterie a polopravd nedokázali nic užitečného, naopak napáchaly hodně škody. Na rozdíl od alternativních médií a zejména webů udržovaných nadšenci, jako je rozpad a spol. a na rozdíl od rozumných lidí na youtube, kteří nepapouškovali bláboly z televize, ale dokázali kriticky zhodnotit situaci. Tedy zase jsme u obyčejných lidí na kterých stojí celá naše společnost.

Tahle krize ze všeho nejlépe ukázala kdo je kdo, masky spadly a jen ti největší zabedněnci doposud nepochopili v jak nezdravém falešném a vylhaném prostředí jsme doposud žili. Pro mě z toho vyplývá ponaučení nespoléhat se v ničem na stát, na instituce ani na média. Jen na sebe a na lidi kterým věřím.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od PeFi »

Woody: Lokální samospráva dlouhodobě nemá kompetence a nemá volné finanční prostředky, takže dokud nedojde k decentralizaci pravomocí a také zdrojů, tak ke zlepšení dojít nemůže. Drtivá většina daní je příjmem centrálního státního rozpočtu. Pokud se lokálně přidělené peníze uspoří, tak jsi na lokální úrovni o ty peníze přišel. Dokud lokální úroveň nebude mít trvale možnost hospodařit (ne pouze utrácet přidělené), samostatně rozhodovat a taky tvořit rezervy, tak se nic zlepšit ani nemůže.

Další průšvih je, že ani v krizové situaci nemá nikdo jistotu, že na něj nevlítne nějaká státní kontrola - viz např. lékárny, které neměly odvahu porušit předpisy - muselo se čekat až do 11.3 kdy SUKL milostivě povolil lékárnám míchat lékárenskou desinfekci (a to ještě s nesmyslně vysokým procentem Ethanolu 93,7%), takže recepty WHO sice byly v médiích ale míchat a používat je nesměl nikdo. Viz firma Žufánek.
Občané musí mít jistotu, že za dobře míněné skutky nebude následovat postih.

Centralizace zlikvidovala možnost využít kapacity lokálních firem i lokální iniciativu.

Decentralizace finanční i rozhodovací je zcela klíčová. Centrála musí koordinovat, ne rozhodovat a už vůbec ne vykonávat. Příklad dobré praxe byla MP v Praze, která měla finanční zdroje, měla pravomoce s nimi nakládat a na základě vlastní úvahy nakoupila včas zásoby.

Krizový plán se musí vzít a musí se včas adaptovat na aktuálně hrozící krizi. Při této krizi očividně adaptace pandemického plánu probíhala až když už krize byla v plném proudu.

Pandemický plán správně říkal, že důležité je neztratit důvěru veřejnosti a s veřejností komunikovat. Nejen že v současné krizi to byl mnohdy kabaret, ale někteří oficiální představitelé považovali za správné veřejnosti zcela drze lhát - jeden příklady za všechny: Aby lidé nevykupovali roušky, tak se lhalo, že roušky nefungují. Stejně prolahaný manévr předvedlo později i WHO.

Současná urbanistická doktrína je zahušťovat město do takového stupně, že se v nějaké větší krizi stane město neobyvatelnou pastí. Příklad: Představte si týden trvající blackout na sídlišti při únorových mrazech.

Spoustu krizových úkolů jsou schopni převzít hasiči. Na bázi SDH by se dala vystavět náhrada za CO.

Obyvatelstvo je dlouhodobě naučeno, že mnohá nařízení nemají smysl. Stát se musí naučit méně nařizovat a více doporučovat, pak je šance, že krizová nařízení bude větší procento obyvatel brát vážně. Nařízení, která nejsou vymáhána, znevýhodňují slušné občany a zvýhodňují darebáky. Řešení není více trestat, ale méně nařizovat a naučit obyvatelstvo používat vlastní hlavu.
Ortvar
Příspěvky: 288
Registrován: 03.01.2017 18:10
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Ortvar »

Poučení pro mě. Nelze se připravit na vše. Základní obecná připravenost OK, stejně ale dle situace je nutno "doplnit" přípravu dle aktuální hrozby. Například při problému jsem čekal výpadek el. enegrie, internetu, e.bank a pod., opak je pravdou. Popravdě před 14 dny byl problém platit cash.
Co se týká státu, ok , udělali spoustu chyb (kdo z nás ne), ale jako celek hodnotím 2 z 5. V porovnání s jinými.... Jen mě děsí, že nyní, po zklidnění situace, vše svedou na pandemii, i to , co by jinak nebylo možné. A vše jim projde, protože zachránili ČR.
In guns we trust.
Warriors are not the ones who always win but the ones that always fight.
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od sigurd »

Maximus-dík za vlákno ;) .Sám som uvažoval,že už je vhodný čas na niečo také.Chcel by som poprosiť členov fóra a adminov,aby toto vlákno od začiatku udržali vo vecnej rovine-žiadne komentovanie druhých príspevkov...
Moja protiepidemicka koncepcia a zásobenosť sa ukázala ako vyhovujúca(rúška,respirátory FFP3,celomasky,Tyvek kombinézy,návleky)-mal som málo rukavíc,a respirátory všetky s výdychovým ventilom :-x .Polomasky nemám žiadne,a ani s nimi do budúcna neuvažujem.
Dezinfekcie som mal dostatok(SAVO,chloraminT,a hlavne lieh jemný 96%).Rozbehol som v malom solárnu výrobu SAVA na balkóne v paneláku(6l/deň).Do budúcna plánujem doplniť zásoby o 30% peroxid vodíka a nejaký koncentrát benzyl(alkyl C10-C18)dimetylamonium bromidu alebo chloridu(je to hlavná zložka hromady dezinfekčných prostriedkov(Ajatin,atď)a nerozkladá sa tak rýchlo).Pokúsim sa vyrobiť použiteľný liehový dezinfekčný gél.
Potvrdila sa mi správnosť rozhodnutia prebudovať dom po mojich rodičoch na autonómne,dobre vybavené a zásobené útočisko pre celú rodinu.Ono to množstvo"rozpadlíckeho" materiálu v panelákovom byte nejde uskladniť.
Čo ma prekvapilo najviac bola moja rodina.Deti sa časom postupne z malých zalesákov vyvinuli
na produkty civilizácie(ja to volám tulene),zmagorené sociálnymi sieťami,a aj keď majú vlastné rodiny,tak to,podľa mňa,má do dospelosti ďaleko.Keď však prišiel tento prúser,tak sa zavčasu zorientovali,zásobili a prišli nám s manželkou,ako "ohrozenej skupine"(už sme 65+) oznámiť,ako sa o nás postarajú.Po zasadaní "krízového štábu",keď zistili,ako je rodina pripravená,boli trochu zaskočení tým,s čím sa tatko na dôchodku "hral".
Ďalším prekvapením boli susedia vo vchode paneláku-po dohode sa sprísnil režim vstupu do vchodu,ženy našili rúška pre celé osadenstvo,pravidelná dezinfekcia schodiska a výťahu,zásobovanie osamelých seniorov-tak nejako všetci mali k sebe blízko.
Na štát sa nespolieham,politika ma nezaujíma,ekonomická situácia len vtedy,keď ide o môj prospech-sledujem vývoj pandémie a správanie sa ľudí na fóre(fakt zaujímavé),a vo svojom okolí,učím sa a pripravujem na druhú
vlnu(dúfam,že nebude horšia).
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od bivoj »

I když se momentální pandemie zvládne, je třeba se připravit na případnou druhou/třetí vlnu. Již z dob španělské chřipky jsou známy případy, kdy se v další vlně opatření udělala nedostatečně a nebo vůbec a došlo, oproti předchozí vlně, k naprosto kritické situaci. Dovolím si citovat z článku právě podcenění další vlny v San Francisku: https://www.zdravotnickydenik.cz/2020/0 ... aji-totez/ (poslední odstavec).
...Jenže to nejhorší na město na pacifickém pobřeží USA teprve čekalo, když v lednu 1919 dorazila třetí vlna španělské chřipky. Obyvatelé, ale i politici totiž uvěřili, že podzimní úspěch v boji proti nákaze jim zajistily právě jen obličejové masky. Proto tentokrát k zavírání škol, divadel, obchodů a dalších veřejných prostor nedošlo. San Francisco si nakonec připsalo jednu z nejvyšších úmrtností v důsledku španělské chřipky v celých USA. Odhaduje se, že pokud by přišla i na třetí vlnu chřipky reakce jako na podzim, mohl být počet obětí třetí vlny až o devadesát procent nižší.
Samozřejmě, může se stát, že virus zmutuje do relativně neškodlivé podoby a další vlny nebudou nebo na něj bude vivinut lék/vakcína atp. Ale taky je možné, že po letním rozvolnění pravidel se na podzim/v zimě objeví další vlna s novým, agrasivnějším nebo více letálním kmenem. Pak by laxní a lehkovážné řešení (jako v citovaném San Francisku při třetí vlně španělské chřipky - máme roušky, máme imunitu, nic se nám nestane) mohlo znamenat katastrofu.

Doufám, že "poučení z krizového vývoje" z hlediska státu bude příprava nejen materiální (dostatečné zásoby roušek a respirátorů nejen pro zdravotníky, ale i pro obyčejné lidi, ap.), ale hlavně příprava co se týče dobře vypracovaného krizového plánu, který by umožnil rychle, účinně a bez zbytečných zmatků či polovičatých řešení tvrdě reagovat již na náznaky možné další epidemie. Obé předchozí bylo všemi státy na světě děsně podceněno a následky vidíme a pociťujeme právě teď.

Kdyby vlády v současnosti nejpostiženějších zemí udělali patřičná opatření s dostatečným předstihem, nemuseli by nyní třeba v New Yorku štosovat pytle s mrtvolama do chladírenských přívěsů.

Samozřejmě, vždy je problém obhájit si trvdé a nepopulární kroky před civilním obyvatelstvem. Nicméně pokud přijdou opravdu nějaké další vlny (či jen vlna), tak snad bude obyvatelsktvo natolik chápavé, že nebude vykřikovat něco o železných oponách. Na druhou stranu je třeba být ale jako občan obezřetný, aby nedošlo k pokusu oříznout osobní svobody nějakým trvalým nařízením či omezením v zájmu "vyššího dobra" (čipování, úplný zákaz hotovosti atp.) v rámci "boje proti virusu".
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Woody Crafty »

PeFi píše: 16.04.2020 16:00 Woody: Lokální samospráva dlouhodobě nemá kompetence a nemá volné finanční prostředky, takže dokud nedojde k decentralizaci pravomocí a také zdrojů, tak ke zlepšení dojít nemůže.
Myslím že tohle jsou výmluvy. Je spousta opatření čistě na organizačmní úrovni které nestojí nic, jen ochotu lidí se domluvit. Pokud se starosta jen stará o to aby všechny zakázky dostala firma jeho zetě a aby z rozpočtu vysáli co nejvíc do vlastní kapsy, tak to logicky nefunguje. Nebo třeba obce, kde se zadlužili výstavbou něčeho nesmyslně předraženého a teď nemají ani na údržbu.
Tam kde funguje komunikace a domluva mezi lidmi, se dá dost udělat i s malým rozpočtem.
PeFi píše: 16.04.2020 16:00 Krizový plán se musí vzít a musí se včas adaptovat na aktuálně hrozící krizi. Při této krizi očividně adaptace pandemického plánu probíhala až když už krize byla v plném proudu.
Tady existoval nějaký státní krizový plán? Zřejmě mi to uniklo, protože to co tady probíhalo byl zcela neorganizovaný chaos kde jedna státní složka popírala druhou. Mě to tedy přišlo že žádný plán není.
Kromě toho že jsou v rámci územního plánu vyčleněné lokality pro hromadné hroby pro případ právě pandémií. Co ale dělat s těmi zatím živými, na to se zjevně nikdo nepřipravoval. To je jak s policajtama. Když se někde střílí tak jsou zalezlí a pak jen přijedou křídou obtáhnout mrtvoly :-D

Neviním z toho současnou vládu, protože ten chaos co vypukl je důsledkem rozkladu tohoto státu předchozími vládami za posledních 30 let. Dalo by se říct, že v rámci toho co měla k dispozici vláda za možnosti a za (dez)informace, to ještě udělala docela dobře. To nic nemění na faktu, že je tento stát v rozpadu po všech stránkách.
Naštěstí se ukázalo, že lidi jsou schopní se navzájem podržet často i navzdory státu a žádný Mad Max tu nevypukne.

A na tom bych stavěl, na ochotě lidí se domluvit a spolupracovat. Ne na zkorumpovaných politicích a nefunkční státní správě - to by byla jízda na mrtvém koni.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od PeFi »

woody: Výmluvy? Nechci plevelit vlákno diskusí, nicméně je vidět, že za blízka nepřičichl k "hodpodaření" s veřejnými penězi. Stávající systém je takový, že pokud chceš rozumně hospodařit, tak tě to rychle přejde (protože to nejde, aniž by ti z toho brzy hráblo - co sis před rokem nenaplánoval to letos pořídit nemůžeš, úspory převádět nemůžeš, pokud uděláš výběrko a zjistíš, že támhle v krámě na rohu to je levnější než jak jsi to vysoutěžil, tak to tam stejně jednoduše nakoupit nemůžeš, atd ... ). Pokud chceš prvoplánovitě krást, tak to zase tak těžké není. Rozhodně je to tak asi o řád jednodušší, než rozumně hospodařit a chovat se k veřejným prostředkům tak šetrně, jako bys hospodařil se svými penězy. Jak to funguje krásně ilustruje příklad jedné státní instituce spadající pod MO, které se za celý rok nepodařilo koupit zařízení, jehož cena byla poblíž magické hranice 40 000 Kč - a ti lidé se opravdu snažili to koupit a rok jim na to nestačil.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Zapadlo »

Něco ke zlému a neschopnému státu : představuju si jak by u nás pandemie probíhla, kdybychom byli v situaci indiánského kmene v amazonii. Naprosto free, pomineme-li vnitrokmenovou strukturu, která je v reálu mnohem tvrdší a drsnější než cokoli co známe z naší současné české kotliny.
Nikdo by nic nevěděl a najednou by začali umírat sousedi. Byla by minimální šance zjistit odkud se to vzalo, jak to funguje, jak se to přenáší, jak se chránit. O vývoji protilátky nebo reálném vyléčení nakažených asi ani nemá cenu mluvit.
Užitečné informace a postupy k nám přišly díky tomu že žijeme v silně organizovaném státním útvaru který má hospodářské a informační kontakty vpodstatě s celou planetou, plus další know-how a prostředky které se k likvidaci pandemie dají použít a také u nás používají - díky nám, díky státu, protože stát jsme my. V případě velkého průšvihu budeme mít do konce roku řádově další stovky mrtvých, tedy v řádu setin promile celkové populace.
Náš hypotetický amazonský kmen bude koncem roku buď historií, nebo se jeho zbytky rozprchnou do okolí na úrovni rodin (oni to tak v případě epidemií obyvkle dělají). Některé rodiny přežijí, jiné nakazí další kmeny.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Woody Crafty »

Taky tady z toho nechci dělat chat. Podstatou mých příspěvků bylo moje zjištění, že stát selhává na všech úrovních a ještě iniciativním lidem háže klacky pod nohy. S naivky co si myslí opak, už dále diskutovat nebudu, své k tomu jsem řekl.
Indiánovi v pralese by náčelník kmene a jeho poskoci nezakazovali míchat "neschválenou medicínu" (viz fy Žufánek). Především by se indiánovi nestalo že by na území kmene pronikl smrtící vir vyvinutý v laboratořích vedlejšího kmene (USA nebo Čína?). Teď zřejmě budeme dělat pokusné králíky nějaké japonské farmaceutické firmě: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/fav ... omaci_remy
Když v ruských lékárnách je zcela běžně k dostání osvědčené a odzkoušené komplexní antivirotikum Arbidol.

Se státem je to přesně jak jsem předpovídal před 6 lety. Nejen že vám v krizi stát nepomůže, ale ještě vás bude buzerovat a šikanovat. Tedy žádné eldorado a divoký západ, jak si to tu mnozí představovali když nakupovali kvanta zbraní pro SHTF rozpadlický scénář. Ale spíš směřování k totalitnímu státu na jedné a rozkvět šmelinářů a černého trhu ve velkém na druhé straně, včetně provázání státních složek s organizovaným zločinem.

Podle mě tohle zapadá do tématu "poučení z krizového vývoje" ale nejsem si úplně jistý zda to zakladatel vlákna takto zamýšlel a nebylo by lepší v tomto pokračovat spíš v nějakém vláknu typu "selhání státu v krizi" ...ikdyž vliv represivních složek státu má na člověka zatraceně velký vliv, často větší než množství nasyslených zásob, plynových masek, atombordelů, zbraní a zlata, čehož vlastnictví nebo jen prodej stát může šmahem zakázat pod drakonickými pokutami a tresty.
Koho by před půl rokem napadlo že za vyjítí z domu bez hadru přes ksicht bude pokuta 10 000 ?

Co mě dost překvapilo, byl téměř uskutečněný zákaz hotovostních plateb. To jsem v rozpadlickém scénáři zrovna nečekal. Vlastně je to jakýsi anti-rozpad, tedy posilování státních represivních mechanizmů až k totalitě. S tohle variantou tu počítal málokdo. A vlastně se na ni ani moc připravit nedá.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Germanik1 »

Můj dojem ze současné "covid krize". Na nehájenou českou kotlinu byl proveden nekoordinovaný útok neznámou biologickou zbraní nezjištené účinnosti. 30 let oblbovaný kmen s pocitem, že každý všechno může, nikdo za nic nebude potrestán, se individuálně utěšuje, že jde o "chřipečku", kterou stejně dostanou jen ti druzí. Ve vedení kmene je spousta lidí všeho schopných, ale málo schopných. Všichni do všeho kecají. Z pravěku si kmen pamatuje, že na zlé časy měl Civilní obranu, typové plány na mimořádné události, rezervy a sklady. A hlavně lidi, kteří to ukočírují. Ale 30 let bez zlých časů tyhle prostředky, možnosti a lidi vymazal ze světa. Vedení kmene, jak je ve firmě zvykem, spoléhalo na rezervy Pandemickeho plánu, na které uvolnilo v minulosti prostředky. Ale mezitím je někdo prožral a zašantročil. Rovněž na pomoc slibotechen z okolních kmenů nebylo možné spoléhat. A navíc vedení kmene muselo i v čase hrozivého průseru postupovat v mantinelech Pravidel kmene, která nebyla na podobnou situaci vyzkoušena(rozuměj zákonný rámec). I jali se vůdcové vylévat vodu z rozeschlé lodi primitivními prostředky po předcích. Starodávné šicí stroje rachotily při výrobě roušek. A hledali se lidé, kteří něčemu rozumí. A hledají se dosud. Informace z okolních kmenů jsou rozporuplné, o nákaze chybějí spolehlivé údaje. Vedení kmene zahrálo strategii "kdo déle vydrží, vyhraje". Jen jestli při téhle taktice kmen do budoucna uživí. Ve kmeni časem vykvete myšlenka, že vlastně v naší kotlině o nic nešlo. Pokud se členové kmene v dohledné době nebudou mezi sebou požírat z hladu, a to bych si nepřál, žádné poučení na kmen nepřijde.
Osobně jsem byl celkem připraven. Měl jsem vytvořené záložní stanoviště, v lednu připojený internet, zásoby na 4-5 měsíců. Palivo a phm na 2 roky, vlastní vodní zdroj a čističku. Podcenil jsem soft problému, přestože lékárnu jsem vybavil dobře, chyběly mi respiratory. A ani filtry do masek nebyly moc ok. 5. Března jsem z Prahy odsunul rodinu a vytvořil izolovaný ostrov. Děti díky připojení spokojeně studují, zahrady jsou v nebývale dobrém stavu. Blbec chodí do práce.
Závěr : Přestal jsem se dostatečně bát. Stálo to nervy, peníze. Ziskem je nově nabytá rodinná disciplina. Už se mi nesmějí. Howgh
Udělám co musím
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Toran@ga »

Masky spadly a je vidět kdo je kdo, co je důležité a co k ničemu.
A z mojí ženy se stal během týdne rozpadlík :D :yes
Odpovědět