COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1002
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Hdm »

vratnikp píše: 21.05.2020 16:42 Zaznamenal to i nekdo dalsi nebo to bylo jen lokalni pretizeni?
Mě se první týden nouzového stavu stávalo poměrně často, že operátor hlásil neexistující čísla, přitom jsem na ně dříve a i poté úspěšně volal.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Rudolf Steiner »

Tak jsem přemýšlel o svém vlastním poučení z této epidemie. Přiznávám, že mě to zastihlo poměrně nepřipraveného, díky jistým okolnostem, na kterých jsem neměl podíl.
Stihl jsem jen koupit nějaké to střelivo, krmení pro chlupáče a pivo. Krátce na to přišlo nařízení o práci z domova. Roušky nebo větší zásobu dezinfekce jsem neměl ( jen gasmasku a atombordel, pro nejhorší ).
První tři týdny jsem nikam nemusel, bydlím na venkově, takže v mražáku něco bylo. Info jsem měl pouze z obecního rozhlasu a od sousedů. Dům a zahradu jsem prakticky neopouštěl- nebyl důvod. Až čtvrtý týden, kdy jsem sehnal roušku, jsem jel doplnit zásoby piva- to bude třeba zdokonalit- a vyzvednout si výplatu.
Takže v tomto relativně mírném průběhu mi to moc komlikací nepřineslo.
Čeho se obávám je druhá vlna, kdy bude většina ukolébaná mírným průběhem vlny první a nikdo z odpovědných si netroufne k nařízením, které tu byly.
Takže na podzim si zatím především šetřím nějakou tu dovolenou, abych se dokázal izolovat od možné nákazy.
Jak bylo již napsáno mít za sebou lékařské prohlídky. Pokud možno kontrola auta a dolpnění některých věcí na domácí opravy (těsnění, žárovky apd.) Potraviny, roušky a dizinfekci již mám a průběžně doplňuji.
„Ceterum autem censeo Unionem Europaicam esse delendam.“
Impfung macht frei!
Uživatelský avatar
ARNY
Příspěvky: 38
Registrován: 27.09.2012 22:43

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od ARNY »

Vždycky jsem si myslel, že komunita jako celek dokáže mnohem lépe řešit krizi. Mýlil jsem se. Ale možná je to jen o velikosti komunity. Obec o desítkách, nebo stovkách obyvatel se dá možná řešit. Ale v tisících je to nemožné.

Pouze strach o sebe a rodiny lidi nutí přemýšlet racionálně a snaží se to překonat. Bohužel vždycky se najdou jedinci, co ten strach nemají, nebo nad zdraví a bezpečnost staví svoji pohodlnost, sobeckost, peníze a politické zájmy.

Možná si někteří s nás přiznali, že nejsme na krize připraveni, někteří se rozhodli to napravit. Bohužel je stále více lidí, co upadá do letargie a přemýšlení ve stylu "možná vlastně o nic nešlo".

Došel jsem k závěru, že je třeba se nachystat na pravděpodobné varianty krizí (třeba Cílek to popisuje), nepanikařit teď v mezidobí, že nikdo nic už v tomto směru nedělá a v případě další krize mít nachystané varianty BUG IN a BUG OUT a jen to řešit se svojí rodinou a nejbližšími přáteli. V případě, že bude průser, že bude nutné řídit masy, tak se modlit, aby vláda měla koule jít do tvrdých nekompromisních nařízení a hlavně, že PČR a vojáci si je vynutí. Pokud ne, tak nezbývá nic jiného než se modlit.

Kdo je připraven, není překvapen. Připravuj se na nejhorší a mysli na nejlepší.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Woody Crafty »

Naopak. Strach nutí jednat lidi iracionálně a mění je ve snadno manipulovatelné stádo. A pak se najdou i takoví co tleskají nesmyslným drakonickým opatřením a šikaně silových složek. Ti by se asi nejvíc cítili v bezpečí v Severní koreji. Mám dojem že kdyby takovým v ČT pár dnů opakovali, že proti viru pomůže stát na jedné noze, s květináčem naplněným žaludy smíchanými s hrachem v poměru 4:7 na hlavě a zpívat u toho častušky pozpátku, tak to začnou hned dělat.
Takže by se dalo říct že já jsem z toho učinil zcela opačný závěr a poučení než vy.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od guntroll »

A také poučení zpoza louže - že když spoléháte na policii, tak v případě opravdu průseru. Nepřijede. 8-)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2913
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od bacil »

Woody, woody.. Asi záleží na tom, na které straně barikády stojíš. Pokud jsi s těmi anarchisty, pak samozřejmě je to pro tebe šikana. Ale pokud jsi mezi těmi, co si platí tu policii a armádu ze svých daní a očekávají za to, že budou mít klid na práci i rodinu, samozřejmě jejich aktivitu ke své ochraně vítáš, neboť je ti prospěšná a ten hajzl anarcháč co ničí co mu nepatří ať jde bručet. A pokud se vzpouzí, je správné, že silové složky zakročí silou tak, aby mně, jako svého donátora, ochránily.

Ale hodně protestů v současné době je financováno zastánci volnomyšlenkářů (taky anarchistů) v podobě Sorose, různými "stát ve státě" organizacemi a podobně.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Patrol »

Oba máte pravdu jen z části. Stát má státní zájmy, takže nejdříve zajistí "státní složky" a následně začne svým neefektivním způsobem řešit, jak udržet ekonomiku, k čemuž potřebuje i fungující ovčany. Takže po nějakém čase a s globálním nadhledem jeho rozhodnutí jsou pro obecné blaho přínosem (tedy měly by být).
V okamžiku, kdy ale jde o mé blízké, nemám nejmenší chuť řešit např. polemizování našich představitelů nad výhodami, či riziky promořování, ale sháním prostředky, aby mi neskápla třeba moje babička. Ta je pro stát nezajímavá, naopak je ekonomickou přítěží, a tím, že stát si vyhradí výsadní právo na ochranné prostředky, či cokoliv jiného, přímo ohrožuje mou babičku. V ten okamžik je stát nepřítel, který ohrožuje bezpečí mých nejbližších.
Pokud tedy uvažuji individualisticky, a ne globálně, nezbývá než se připravit na všechna nebezpečí, včetně rezerv počítajících s překážkami ze strany státu.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Germanik1 »

Nemyslím, že se děje v USA něco nového. V minulosti Alabama, Atlanta a další násilné projevy 12% skupiny občanů, atentáty, rabování. Svého času v 60 - 70 letech hrál na tenhle konflikt SSSR, včetně zpravodajské a ekonomické podpory. Podle mě jde o sociální problém, ne až tak politický. Kapacitně by neměl společnost ohrozit. Nejvýš povede k přehodnocení společenských konstant. A potom nebude žádný problém. 😆 Jako v Číně. Ale na té cestě to schytá spousta nevinných. Ani my nejsme ochotni si připustit, že část našich obyvatel byla, je a bude neprizpusobivá, stojí nesmyslné peníze a perspektiva nápravy žádná. Příkladem může být diskuse 90-tych let o kriminalitě "3x a dost" a podobně. Přitom silové řešení je ve vzduchu, bez ohledu na státní moc. Žádný hezký pohled, ale obyvatelstvo si dokáže v opravdové nouzi poradit. Nemusím připomínat, kdo legálně drží střelné zbraně. Spíš zde zase pracují nervy, bičované sdělovacími prostředky. Jenže už to není nové, lidé zaujímají vlastní real postoje
Udělám co musím
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od proforma »

Udelala jsem vcera maly prizkum. V jedne regionalni skupine na FB jsem upozornila na nase rozvijejici se lokalni lozisko covidu a poprosila zucastnen, aby v uzavrenych prostorach neprestavali nosit rousku a nedlabali na myti rukou.

Behem cca 2 hodin pod prispevkem temer 50 reakci. Od tezce ironickych (lepsi varianta) po osobni napadani a vahrozovani.

Neutralni nebo dokonce souhlasny ZADNY.

Pouceni: kvuli uspesnosti preventivnich opatreni se na to lidi totalne vys... a pojali to naopak jako dalsi protest proti vlade. Vlada narizuje rousky, tak ja just nosit nebudu! Takze at si doktori rikaji, co chteji, 2. vlna na podzim bude. Porad tu mame 2,5 tis. aktivnich pripadu - o prazdninach se to pekne promicha, v zari vsichni do skol, tam si predame ruzne regionalni a dovezene varianty a koncem rijna nam to zase zavne rust. Protoze MY jsme ti kingove, co ty rousky nosit proste nebudeme a nejakej papalas nam nebude poroucet, ze si mame myt ruce!

Pouceni 2: Cesi uz jsou vuci politikum tak nastvani/zabedneni, ze potrebujou padnout na hubu. Vymachat si cumak v prusvihu jako Svedove, Spanele, Italove... Cokoli prijde dalsiho (nemusi to byt jen covid, proste jakekoli obecne ohrozeni), pekne si to odskaceme, protoze ve spolecnosti uz definitivbe prvladl nazor zbytecnosti preventivnich opatreni, takze jakakoli dalsi budou mohutne osvejkovavana.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Hohepa »

Neviděl bych to tak černě. Ta skupina byla očividně omezena nejen regionem ale i intelektem.
Za mě mohu říci, že ať kolektiv v práci či okruh rodinných známých tak má většinou opačný postoj.

P.S. Co to je FB ?

:wasntme
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od proforma »

No, u me v praci je to uplne stejne, jenom na slusnejsi urovni. Zitra jedu na "venkov" :-), tak to ocihnu tam, ale myslim, ze tohle je fakt prevazujici nazor, ze naopak my tady si vytvarime "nenormalni" socialni bublinu.

Vidim tenhle postoj jako hodne nebezpecny pro budoucnost - jak bychom pak reagovali, kdyby do Evropy nekdo zatahl treba ebolu? Neni to az takove sci-fi. Spanele, Italove, Francouzi, Svedove, Rusove udelali sice bolestnou, ale cennou zkusenost a pro priste budou v pozici Vietnamu, Jizni Koreje nebo Hongkongu: pouceni a pripraveni. Nemci a Rakusane se dokazi poucit i z mensich prusvihu, tam to bude take dobre. Ale my (myslim vetsinova spolecnost, ne krizove organy) jsme ziskali falesny pocit "prehanky, kterou nema cenu se zabyvat". Franta Vopicka je ted v hospode nejen profesionalnim fotbalovym trenerem, ministrem skolstvi a ekonomem, ale take epidemiologem :-) Prekvapil mne ten velmi rychly obrat (behem cca mesice) od duvery ve vladu/krizovy stab, ktera dela spravna a potrebna opatreni, po naprosty bojkot. Z extremu do extremu...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Rudolf Steiner »

F B - fchod bokem :D
„Ceterum autem censeo Unionem Europaicam esse delendam.“
Impfung macht frei!
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od xmenm05 »

Jsem z Uničova, takže jsme si na 14 dnů užili "shut down". Z hlediska rozpadlického to bylo v pohodě (tedy, pokud jako rozpadlík máte pytel hrachu, bednu nábojů a tak ...), obchody nikdy neměly problém se zásobováním (a my do nich navíc v podstatě nemuseli), který by stál za řeč, voda tekla, elektřina taky, kontakt s rodinou přes skype a podobně ... takže se rozhodně nedá mluvit o krizi. Ale přeci jen ... pár postřehů

Užitečný byl šicí stroj a znalost šití + nějaké ty zásoby látky na roušky - já to měl, ale nikdy bych nevěřil, že to bude relevantní ... holt překvápko.
Stát / město neumí reagovat rychle - chytli se toho dobrovolníci (rozvážely se látky ke švadlenám a zase hotové roušky do sběrných míst, mladí venčili psi starým atd. ... celkově lidé zareagovali dobře, semkli se a pomáhali si navzájem.) instituce typu stát a město naskočily tak po cca týdnu ... .
Negativní jevy se objevili, ale v malé míře (udávání kdo venčí psa moc dlouho, nenosí roušku atd.)
Určitě je dobré mít doma zásoby jídla (těstoviny, rýže, něco zavařeného masa, zeleniny, ovoce)
Nějaká domácí chemie + farmacie (mýdlo, jar, prášek do pračky, léky! ...)
Domácí vyučování předpokládá, že máte několik počítačů / tabletů, kvalitní připojení na net, tiskárnu, scanner atd. Lecos se dá stáhnout jako aplikace na mobil, ale pracovat dlouhodobě s mobilem je pakárna ...
Co bylo velmi důležité - informace. Vzrostla důležitost skupiny města na FB, kde tekly základní informace co se děje ve městě, kdo pomáhá, komu zavolat když potřebujete XY atd., vědět komu zavolat atd., Na hlášení rozhlasu zapomeňte (není mu vůbec rozumět, město to nakonec vyřešilo tím, že hlášení v MP3 věšelo i na web ...

Za sebe si odnáším zkušenost - komunikace a informace, ostatní jsme jako rodina byli připraveni dobře (někde cíleně - jídlo, léky, drogerie, žena peče chleba atd., někde náhodou - nedokopal jsem se zlikvidovat starý noťas a jak se panečku hodil ...).
Pokud máte někdo dotaz, jaké to bylo v konkrétní oblasti, vynasnažím se, ale nečekejte dramata ...
Kdo je připraven, není překvapen ...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Venet »

Hohepa FB - face book - číta sa to fejk búk, alias - atlas hub :D
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
marabu
Příspěvky: 206
Registrován: 18.03.2020 15:37

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od marabu »

Pouceni, jak je stat v nekterych vecech flexibilni (zakaz prodeje OOP) a v jinych zkostnately (zasadne neposkytovat informace, zmatene informacni kanaly). Litovel/Unicov je dobry priklad, to se mohlo stat kdekoliv a sance na pripravu na zaklade nejakych naznaku minimalni.

Osobne jsem pripraveny moc nebyl, ikdyz jsem (spise pro zajimavost) cetl rozpad.cz uz dlouho pred karantenou. Kupoval jsem vse na posledni chvili, cca tyden pred tim, nez to nebylo k dostani. Ale nakonec nam nic podstatneho nechybelo.

Co me prekvapilo, chovani ostatnich lidi. Kdyz jsem zacal nosit respirator bez ventilu, jeste nez se uzakonily rousky, soused vyprskl smichy, kdyz me poprve uvidel. Pak jsem asi za 14 dni potom, vyhazoval odpad bez rousky a to zase malem skocil do krovi a zle se na me koukal. Pred par dni jsem sel s rouskou do auta a uz se zase tvari, ze jsem exot. Takze vetsina lidi nejakou formu rizeni potrebuje a zasadne nechce pouzivat hlavu. Nejprve jsem si myslel, ze je to hlavne tim, ze ted ziju v Praze, ale je to spis konkretnima lidma. Nemuzu rict, ze by mladi, nebo duchodci byli horsi nez ostatni a ani ze lidi s vyzsim vzdelanim byli nejak prehnane uvedomeli a sli prikladem :)
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od xmenm05 »

Jestli někdo nadprůměrně nedodržoval bezpečnostní opatření (roušky, rozestupy...) tak to byli dle mojí zkušenosti (pohled z oka, kousek od nás je supermarket, takže provoz i v době karantény neustal a bylo vidět kdo chodí...) důchodci (nejohroženější skupina...). Buď k nim nedotekly informace (na FB nechodí, rozhlasu nebylo rozumět, atd.) nebo to měli na háku...
Kdo je připraven, není překvapen ...
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Woody Crafty »

Marabu:
Jo tak to je další ponaučení, jak jsou lidi strašně tupí a stádoví a ve většině věcí jen slepě napodobují ostatní (monkey see, monkey do). Fakt nevím proč jsme pojmenovaní Homo sapiens, když se většina ještě nevyvinula ani do australopitéka.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Woody Crafty »

Bacil:
Jenže v reálu je to tak, že když silové složky (které si platím z daní) potřebuju, tak se na mě vykašlou, a když je nepotřebuju tak otravují buzerují a šikanují. A víceméně slouží jako soukromá ochranka horních 10 000, kterou jim platíme my (oni zdaňují v daňových rájích). A to platí jak pro policii, tak spodní a úřední aparát i pro armádu.

Vážně si nevybavuju kdy mi ten buzerační aparát s jejich správními řízeními byl kdy k něčemu užitečný. Zato si moc dobře pamatuju kdy mě mockrát otravovali aniž bych někoho něčím reálně ohrozil.

I ti policajti, když se něco někde děje, tak se zavřou na pendrekárně a přijedou až za hodinu obtáhnout křídou mrtvoly. Ale ve vybírání pokut a šikanu maminy, co zastaví někde v prázdně ulici se zákazem stání, aby přebalila mimino, v tom jsou agilní a odvážní.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Germanik1 »

Re Woody Crafty :nod tímhle způsobem se kvalifikuješ na diagnózu. Kverulant se to myslím oficiálně nazývá. Čímž nechci říct, že činnost silových složek je vždy účelná nebo pohledově přívětivá. Je to jen nástroj. V lepším případě s lokálním empatickym přístupem. Ale rozhodně, alespoň zatím, to není nepřítel.
Udělám co musím
Radek344
Příspěvky: 41
Registrován: 02.06.2015 8:42

Re: COVID-19 aneb "Poučení z krizového vývoje"

Příspěvek od Radek344 »

Germanik1:

Cetl jsem tu tvoji reakci na Woodyho asi petkrat, ale porad mi tvuj pohled na silove slozky nevychazi o moc pozitivnejsi, nez ten Woodyho (ktery, mimochodem, neni zdaleka ojedinely).
Odpovědět