Koronavirus v SR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od RedneckBear »

Co jsem tu cetl, tak testovali aktualne nemocne. Ale nadpis mluvi o promorenost - to je procento lidi, kteri uz to meli, ne?

"První kolo plošného testování na Slovensku ukázalo minimální promořenost"
https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... t-40340416
The Emperor protects ...
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od JOBU »

Tak som už tretíkrát v karanténe a opäť negatív. Zato tí, s ktorími som sa (nevyhnutne) stretol za tento rok, mali relativne dosť ťažké príznaky. Už fakt neviem čím to bude, že som to ešte nechytil.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Germanik1 »

Což přirozená imunita? Nejsi z venkova, původem?
Udělám co musím
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od JOBU »

Ano, asi to bude tým, a nejak napamätám, kedy som bol ani naposledy chorý.... a neriešim žiadne vitamíny D ani nič..
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Germanik1 »

Pokud jsi jako dítě přišel do kontaktu s drůbeží, holuby apod. na statku, jako já , potkal jsi různé typy koronaviru. Jsem na tom podobně, manželka 3 týdny s horečkami, kolega, kamarádka a další, já 2 vytery a karanténa, a nic. Vozil jsem nakažené na testy do UVN, aby nenakazili lidi v MHD. A nic. Asi před 2 měsíci jsem dva dny hodně, hodně potil, bez teplot. A nic. Test na protilátky jsem nedělal. Přesto jsem nadále max opatrný.
Udělám co musím
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od JOBU »

To bola voľakedy normálna vec, takže na tom asi niečo pravdy predsa bude...dik za vysvetlenie. :yes
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Grunt »

Můžu se zeptat jak je to teď vlastně s těma protiepidemiologickýma opatřeníma na východ od naší dolinky? Na jaro jste na hranici pomalu postavily kulometné hnízda za zátarasy a rozsocháče:
zakaz_vjezdu_v2.jpg
zakaz_vjezdu_v2.jpg (59.16 KiB) Zobrazeno 2943 x
a teď když je epidemiologická situace mnohem horší tam stojí značky ohlašující policejní kontrolu, ale za poslední tři nebo čtyři týdne jsem policajta ještě nikde ani neviděl. Jak je to teď vlastně s vzjedem a průjezdem přes území SR? Když mě někdo chytne, mám průser nebo už se na to úplně kašle, či jak to vlastně je? Měl jsem v plánu se tam podívat až pominou vedra a zas je tu druhá vlna.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

MinZdrav vydalo novu vyhlasku, kde upravili zoznam ludi, kto moze robit odbery...rozum mi to neberie....

§ 4cn
Rozsah praxe zdravotníckych pracovníkov v niektorých zdravotníckych povolaniach počas krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19
Zdravotnícky pracovník v zdravotníckom povolaní podľa § 1 ods. 1 písm. d), f), h) až p), r) a s) a odseku 2 môže počas krízovej situácie samostatne vykonávať činnosti súvisiace s vykonaním diagnostického testu umožňujúceho priamo detekovať antigény vírusového ochorenia COVID-19, pri ktorých nedochádza k priamemu kontaktu s pacientom.“.


1.
Doterajší text § 1 sa označuje ako odsek 1 a dopĺňa sa odsekom 2, ktorý znie:
„(2)
Počas výnimočného stavu, núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie (ďalej len „krízová situácia“) v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2 na území Slovenskej republiky (ďalej len „z dôvodu ochorenia COVID-19“) táto vyhláška ustanovuje aj rozsah praxe
a)technika pre zdravotnícke pomôcky,
b)farmaceuta,
c)zubného lekára,
d)logopéda, psychológa, liečebného pedagóga, fyzika a laboratórneho diagnostika podľa osobitného predpisu.1aa)“.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Vladimir »

Vladuch píše: 26.10.2020 23:44 Odkiaľ mas, ze rychlotest dal pri druhom testovani iny vysledok?
Veľa ľudí sa tým na internete pochválilo, videl som aj fotky certifikátov, nakoniec sám premiér to povedal, že dotyčných ľudí budú spätne vyhľadávať a pokutovať, že po pozitívnom teste mali ísť do karantény, že tým že išli druhý-krát na test porušili karanténu. Pritom ak ideš na test, tak je to výnimka z karantény, dokonca sám premiér povedal, že ak máš antigénový test pozitívny a pôjdeš potom na PCR test (čím defacto potvrdil výnimku z karantény ak ideš na test na covid), tak ak bude PCR test negatívny, tak "prebíja" ten antigénový. Vtedy samozrejme ešte nepočítal s tým, že ľudia pôjdu opakovane na test antigénový. Tým ale nič neporušujú, lebo toto zakázané doteraz nijakou vyhláškou ani uznesením nie je.
Vladimír
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od JOBU »

Veľa ľudí, to je koľko? Traja? Alebo 120? Ono netreba veriť všetkému, čo kde kto ukázal a napísal na nete. Kedy a kde Matovič povedal, že ak si v karanténe, máš ísť na test? Poprosím presný odkaz, alebo zdroj, pretože kto je v karanténe, má výnimku z testovania a na testovaní nemá čo robiť v žiadnom prípade. Veta, že to spomínali na nete, nieje presný odkaz.
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od JOBU »

A ešte by som poprosil , kde konkrétne testovali zdravotníkov s pozitívnym výsledkom dvakrát. Presné miesto.Ďakujem
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Ivana »

Slováci, prosím, dejte sem info jak je s tím plošným testováním. Zatím píšou, že jeden ze sta. Zajímali by mě konečné výsledky a ty budete mít asi dřív.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

Tak ako hovoris. Zatial to vychadza cca na 1 %. Aj u nas v obci bolo vcera okolo 1.1 % oznacenych ako pozitivnych
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Vladimir »

JOBU píše: 31.10.2020 19:59 Veľa ľudí, to je koľko? Traja? Alebo 120? Ono netreba veriť všetkému, čo kde kto ukázal a napísal na nete. Kedy a kde Matovič povedal, že ak si v karanténe, máš ísť na test? Poprosím presný odkaz, alebo zdroj, pretože kto je v karanténe, má výnimku z testovania a na testovaní nemá čo robiť v žiadnom prípade. Veta, že to spomínali na nete, nieje presný odkaz.
OK chápem JOBU že chceš konkrétne zdroje, každý môže veriť čomu chce, ja mám info aj od ľudí, ktorým sa to stalo, resp. poznajú osobne ľudí, ktorým sa to stalo a ja im verím, chápem ale že ty tomu veriť nemusíš, tak Ti tu dám niekoľko oficiálnych zdrojov:

K tomu opakovanému testovaniu:
Polícia zaznamenala v sobotu (31. 10.) večer ďalších dvoch občanov, ktorí sa podrobili opakovanému testovaniu. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
"Podozrivá je 38-ročná žena, na odbernom mieste bola v Ľuboticiach dvakrát testovaná, pričom oba testy mala pozitívne," spresnila Bárdyová. Podobný prípad bol aj v okrese Nové Mesto nad Váhom. "45-ročná žena sa podrobila testovaniu v jednej obci s pozitívnym výsledkom, potom sa presunula do inej obce, kde sa dala testovať opäť," dodala. Polícia ešte skôr zaznamenala ďalších sedem podobných prípadov.
Všimnime si prosím, že zatiaľ čo o jednom prípade píšu, že oba testy boli pozitívne, o druhom prípade už píšu len to, že sa dala testovať druhý-krát, nepíšu o výsledku testu, prečo asi? Rovnako sa zmieňujú o ďalších 6 podobných prípadoch. Toto je oficiálna správa, hoď si prvú vetu citátu do google a vypľuje ti to všetky noviny o tom dnes píšu.

Ohľadom toho, že kto je v karanténe nemá na testovaní čo robiť v žiadnom prípade ako píšeš, to si úplne vedľa a vôbec to nie je pravda. V prvom rade Uznesenie vlády SR č.693 z 28. októbra:
https://rokovania.gov.sk/RVL/Resolution/18844/1
Sú to tri strany A4 každý si to môže prečítať, ale píše sa tam akurát to, že vláda obmedzuje slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania a sú tam potom vymenované výnimky, teda výnimky zo zákazu vychádzania a jednou z nich je aj:
"20. osoby, ktoré majú v čase celoplošného testovania antigénovými testami certifikovanými na území Európskej únie na ochorenie COVID-19 nariadenú izoláciu v domácom prostredí regionálnym úradom verejného zdravotníctva alebo nariadenú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo všeobecným lekárom pre deti a dorast;"
Teda kto je v karanténe v čase testovania a na testovanie nepôjde a počas zákazu mu karanténa skončí, tak aj keď nemá negatívny test z celoplošného testovania, platí pre neho výnimka zo zákazu vychádzania.

Súhlasím, že logicky kto je v karanténe a má príznaky nemal by ísť na celoplošné, aby tam niekoho nenakazil, ale v žiadnom prípade to nemá zakázané. A ako čerešnička príklad zo života - môjho - manželka je momentálne v karanténe, od minulého týždňa, na celoplošné testovanie teda nepôjde, je na testy objednaná ďalší týždeň, doktorka ju nakoniec objednala, ale najprv je povedala, že má ísť na celoplošné testovanie, že to bude mať rýchlejšie, bol som vedľa manželky keď s ňou volala, počul som to na vlastné uši. Proste keby manželka povedala, že pôjde na celoplošné, tak ju ani na ten pcr test neobjedná. Mimochodom ja na karanténnu pn nárok nemám, keďže sa zatiaľ u manželky kovid nepotvrdil, mal by som ísť normálne do práce - rozhodol som sa ale nikoho v práci neohroziť a odkedy je manželka v karanténe ja som v dobrovoľnej karanténe s tým, že si v práci čerpám nadčasy - až mi dôjdu, budem čerpať dovolenku.

Ohľadom toho, kde Matovič povedal a tak ďalej, ja som to sledoval naživo, bolo to na jednej z jeho tlačoviek (keďže som ako som písal od minulého týždňa doma, tak všetky tie tlačovky naživo sledujem) a sám povedal to, že ak má niekto pozitívny antigénový test, môže ísť na PCR - ten si samozrejme musí zaplatiť sám - a ak ten bude negatívny, tak prebíja ten pozitívny. Tým defacto sám potvrdil, že kto je v karanténe, môže ísť na test. Samozrejme vtedy nepočítal s tým, že sa nájdu ľudia, čo pôjdu opakovane na celoplošné testovanie. Znova, tých ľudí nemajú na základe čoho pokutovať, test je dobrovoľný a zadarmo a nikde nie je uvedené, že ho nemôžeš absolvovať viac-krát. Ešte jeden argument ku karanténe: manželka je v karanténe, pretože má príznaky covid, bola objednaná na PCR test - to znamená, na PCR test pôjde aj keď je v karanténe, ako inak, takže je jasné, že na to platí výnimka, takto tie testy absolvujú všetci ktorí majú príznaky, keďže v dobe testu už sú v karanténe.
Vladimír
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od JOBU »

Napísal si: Veľa ľudí sa tým na internete pochválilo, videl som aj fotky certifikátov"
To je informácia s nulovou výpovednou hodnotou. Vie sa o tom, že zopár takýchto ľudí bolo, ale nikde nieje a ani nebola potvrdená informácia, že každému vyšli iné testy.
Tvoja veta:"Ohľadom toho, že kto je v karanténe nemá na testovaní čo robiť v žiadnom prípade ako píšeš, to si úplne vedľa a vôbec to nie je pravda." sa blud. Kto je v karanténe, nesmie isť na antigenove testovanie,na pcr testy ísť môže, pokiaľ je objednaný. https://korona.gov.sk/otazky-a-odpovede/

Citujem :"otázka č.30:Ak som v karanténe, musím sadať testovať?

Ak ste v karanténe, musíte dodržiavať karanténu. Osoby, ktoré majú v čase celoplošného testovania antigénovými testami nariadenú izoláciu v domácom prostredí regionálnym úradom verejného zdravotníctva alebo nariadenú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény svojím všeobecným lekárom pre dospelých, deti a dorast, majú výnimku z účasti na celoplošnom testovaní."

stačí sa pozrieť, čítať pomaly a sporozumením, tieto osoby majú výnimku z testovania. Viem koho sme mali z testovania v prípade takejto otázky posielať okamžite preč, tak mi tu nevykladaj niečo iné.
A ešte poprosím uvedenie presného odberového miesta a dátum, kde zdravotníkov testovali dvakrát a pozitívne, keď si to tvrdil. Necha sa to prešetrí a vyvedú sa dôsledky. Alebo si za touto informáciou už nestojíš?
Pre regionálny úrad sú podstatné ( v prípade príznakov) iba PCR testy.

Vysvetľuj si to všetko ako chceš, ale momentálne sa pohybujem v tejto oblasti viac ako by som možno aj chcel, tak tu prosím nevykladaj nejaké dohady, čo si niekde počul, alebo čo písal niekto na nete. A že jeden článok bol písaný takto a druhý ináč, to už smeruje pomaly ku konšpiráciám.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Vladimir »

OK JOBU, na jednej strane píšeš, že nemáme veriť tomu, čo sa kde kade na internete popíše a hneď na to mi tu ty dáš internetovú stránku ako dôkaz.

Ja som Ti ako dôkaz predostrel oficiálne vyjadrenie PZ SR a oficiálne Uznesenie vlády SR, ty mi tu predkladáš internetovú stránku ... ok, je to dajme tomu nejaká oficiálna stránka, aj tak sa musí opierať o nejaký zákon, uznesenie alebo nariadenie, to si neuviedol.

Dobre, napriek tomu dajme tomu, že sa budeme riadiť tou stránkou, je oficiálna, mala by byť niečím podložená, ako sám cituješ:
"...majú výnimku z účasti na celoplošnom testovaní."
Znova, nikde sa nepíše, že majú zákaz sa dať celoplošne otestovať. Nakoniec, uviedol som Ti tu konkrétne prípad mojej manželky, tú doktorka sama posielala na celoplošné napriek tomu, že má covid príznaky! Ešte si manželka musela vypočuť prednášku o tom, že prečo sa nechce ísť dať testovať na celoplošné, až tak ju nakoniec na ten PCR test objednala. Toto je realita.

K tým opakovaným pozitívnym/negatívnym testom, ako som písal, áno videl som veľa ľudí, ktorí sa tým na internete pochválili. OK, to pre Teba nie je relevantný zdroj, beriem, predostrel som tu oficiálne vyjadrenie PZ SR, stačí si to prečítať a súdny človek si spraví záver sám. Ja neviem, či ich bolo 10, 100 alebo 1000, videl som veľa (beriem to je nič nehovoriaci údaj), tak OK, videl som ich určite viac ako 10 na sociálnych sieťach a keďže sociálne siete ozaj nesledujem, vidím tie veci keď mi ich vyslovene niekto pošle/upozorní ma na to, tak je to v mojom ponímaní veľa.

K tým opakovaným testom zdravotníkov, toto mám od ľudí, ktorým verím, OK na to nemám žiadny dôkaz a ja som to na vlastné oči ani len na fotke nevidel, dobre, tak toto kľudne beriem späť, uznávam, nemám na to nijaký relevantný dôkaz a som si istý, že ani dotyčný to nebudú nijak zverejňovať a riešiť, takže ešte raz, toto beriem spät.

Na druhej strane si za ostatnými vecami stojím a ak vyzývam ťa, ohľadom toho ako ľudia chodia na testy viac-krát, ja som Ti tu ako dôkaz dal uznesenie vlády a nakoniec aj príklady z praxe, ty si mi dal ako dôkaz internetovú stránku. Ak mi chceš toto vyvrátiť, ukáž mi teraz Ty relevantný zdroj platný v čase celoplošného testovania ako pred týždňom v čase testovania tak teraz, že je to zakázané - myslím tým zákon, uznesenie, nariadenie, vyhlášku. Ak toto nájdeš, tak to samozrejme uznám a verejne sa Ti tu potom ospravedlním.
Vladimír
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od JOBU »

Prekrúcaš slová, ako v poslednej dobe mnohí.
Pohľadaj si, čo smie a čo nesmie vykonávať osoba, ktorá je v domácej karanténe. To že si to medzi sebou čiastočne odporuje, za to ty a ani ja nemôžeme. Každopádne takáto osoba sa nemá čo na verejnosti vyskytovať.
Hlavný a smerodatný je, bol ,a aj vždy bude PCR test, antigenovy je len na zachytenie tých najviac infekčných ľudí. V prípade, že budú mať covid príznaky, idú aj tak na PCR. A nechci vedieť aký majú naň (antigen) názor odborníci vyššie.
Opakujem, že internetové keci kohosi na facebooku pre mňa niesú relevantný zdroj. Oficiálna internetová stránka takýto zdroj je.
Takže ohľadom toho dvojitého testovania zdravotníkov- pokiaľ nevieš či to bolo naozaj, tak takéto bludy radšej prosím nerozširuj.
Nakecať sa dá fakt veľa, ale vrátiť z útrob internetu sa nedá už nič.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Vladimir »

OK JOBU, ja nič neprekrucujem, niečo som napísal, ty si ma vyzval aby som to doložil relevantnými zdrojmi. Tie som Ti doložil, ohľadom ohľadom viac-násobného testovania aj ohľadom karantény. To, že si dnes mnohé zákony a vyhlášky navzájom odporujú, to je asi to jediné, na čom sa mi dvaja zhodneme.

Ešte raz, ty si ma vyzval doložiť relevantné zdroje, k čomu som ich doložil, za tým si stojím, ako píšem vyššie, k tomu viac-násobnému pretestovaniu zdravotníkov to doložiť neviem, ok to som odvolal, viac to písať nebudem.

Teba som naproti tomu vyzval doložiť relevantný zdroj k tomu, že keď som v karanténe, nemôžem ísť na celoplošné testovanie, resp. že nemôžem ísť na celoplošné testovanie viac-krát (aj ak je už človek v karanténe). Pre mňa ani oficiálna stránka nie je žiaden relevantný zdroj, pretože sa musí opierať o nejaký zákon, vyhlášku, nariadenie, uznesenie atď.

To si mi ty nedoložil a pritom na tom stále trváš, v tom prípade sa my dvaja viac nemáme o čom baviť. Myslím, že bude lepšie, ak na moje príspevky reagovať viac nebudeš, kľudne si ma blokni, to sa dá v nastaveniach nastaviť a nebudú ťa moje príspevky viac otravovať. Takisto ja viac nebudem na tvoje príspevky reagovať. Ďakujem.
Vladimír
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

natahovali ste sa na testoch, ked opakovany vysiel rozne....na pravda.sk pisu o jednom takom pripade...

"Skutku sa mal dopustiť muž z okresu Martin, ktorý sa v sobotu predpoludním zúčastnil na testovaní na odbernom mieste v obci Ivančiná (okres Turčianske Teplice). Bol diagnostikovaný ako pozitívny. Po odporúčaní nenastúpil do povinnej izolácie a opätovne sa v ten istý deň popoludní dal testovať na odbernom mieste v Turčianskych Tepliciach, kde mu mal vyjsť výsledok negatívny,“ uviedla Balogová. (tasr)

Pokial viem, tak sa odporucalo vysledok antigenoveho testu potvrdit PCR testom, ale oni tu hned udavaju ludi a riesia ako zlocin sirenia nakazy.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Vladimir »

Ďalšie prípady:
Štyria pozitívne testovaní ľudia z Trnavského kraja sa išli znovu testovať na iné odberné miesto, oznámila to trnavská polícia. Jedným z nich bol bezdomovec, ktorý sa prišiel dať testovať aj potom, ako na jednom odbernom mieste mu diagnostikovali pozitívny test na koronavírus. Mesto vyčlenilo pre ľudí bez domova, ktorí budú mať pozitívne testy, karanténne miesto. V Piešťanoch je to budova bývalého detského domova.

Dva pozitívne testy absolvoval aj muž z obce Boleráz. Prvý raz mu vyšiel pozitívny est v sobotu, druhý pozitívny test absolvoval v nedeľu. Dva dni po sebe sa išiel dať testovať aj muž z obce Pusté Úľany pri Galante, rovnakú taktiku testovania zvolil aj muž z Dolných Salíb pri Šali. Všetkých mužov riešila polícia.
Znova si prosím všimnite, ako o týchto prípadoch informujú, prvý prípad pozitívny, druhý tiež dva pozitívne, tretí a štvrtý prípad informujú len, že sa dali testovať dva-krát, nepíšu s akým výsledkom, prečo asi?
Vladimír
Odpovědět