Koronavirus v SR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Vladimir »

Igor Matovič a Jaroslav Naď už nie sú v domácej karanténe, mali negatívny výsledok testu
https://www.tvnoviny.sk/koronavirus/201 ... edok-testu
Vladimír
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

cipis píše: 06.11.2020 16:53 Tady máš pro srovnání u nás:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ko ... 050600_pek

Neber to prosim ako zlahcovanie problemu umrtnosti, k tej vizualizacii mam ale niekolko vyhrad. Ano, titulka, ze je umrtnost vyssia je zrejma z grafu, ale...

1) osa Y je upravene meritko, malo by zacinat 0. Zmeny teda vyzeraju vyraznejsie
2) grafy urcuju rozpatie za obdobie 15 rokov, nie je teda mozne vysledovat trendy za jednotlive roky. Jeden tyzden moze byt max z roku 2018, druhy hned vedla moze byt max z roku 2010.
3) vyjadrenie odchylky od priemeru je totalne nicnehovoriaci udaj
4) z grafu nie je poznat konkretne hodnoty min/max a aktualne hodnoty za 2020 - graf ale nie je interaktivny
5) Bolo by vhodne vidiet aj celorocnu deviaciu od priemeru a smerodatne odchylky voci nejakemu referencnemu roku. Napr. 2018 ked bola chripkova epidemia, kde je vysoke maximim na zaciatku roka.

Ano, pristup k surovym datam dokaze poskytnut odpovede na tieto "otazky". Tymto ale nehovorim,ze ta "moja" tabulka je nejaka extrasuperduper :D SK statisticky urad je strasne pozadu za tym CZ.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od cipis »

To se nedá dát na nulu, protože to bys potřeboval tak šest monitorů nad sebe, aby se dalo z toho něco vyčíst.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Vladimir »

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) sa celkovo zúčastnilo druhého kolo testovania 2 044 855 z toho pozitívnych prípadov bolo 13 509, čo predstavuje 0,66 percenta.
https://www.aktuality.sk/clanok/838678/ ... -posledne/
Vladimír
oraj
Příspěvky: 55
Registrován: 13.07.2014 16:11

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od oraj »

Tu sú informácie voľne dostupné: https://www.topky.sk/cl/10/2002693/Druh ... testovanie
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

Takze cisla z prveho kola si dosulichal, podrztaska zobral vsetky papiere a neukazal nikomu, ludi zbuzerovali a povyhrazali sa, druhe kolo naplanovali tak aby im to vyslo akoze na 50% pokles.

Teraz tymto cislom ospevuje svoj nekaly biznis bez verejneho obstaravania, ba co, chce ho obhajit tak aby to mohol robit kazdy mesiac...100M z penazi danovych poplatnikov, plus vsetku spinavu robotu oddru samospravy a dobrovolnici pod cielom vyssieho dobra. Bravo :yes jdu blejt velebnosti :puke :puke :puke
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od GOD »

dosť pomáha nesledovať premierové videá, nečítať jeho prepisy a sledovať čo sa deje.
t.j. oddelovať slová od skutkov.

je mi uplne jedno kolko vysledkov mal na papieri. Mne stači, že z verejnosti ubuli infekčný.

Plošné testovanie hodnotím bez výhrad. :yes je to hrubé sito, účel to splnilo :yes dobrá organizácia.

samosprava je odvodená od slov "samo" a "správa"

moj nazor je, že verejne obstaravanie je zlo, kto s tým ma skusenosti, ten vie. Trva to dlho, najnižšia cena reflektuje najnižšiu kvalitu a nie vždy sa vysutaži to čo sa chce.


opakujem: nesledovať premierové videá, nečítať jeho prepisy. Sledovať a hodnotiť čo sa deje.
Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Venet »

Preto vysúťažili garážovú firmu s napojením na Matelka (ktorá sa nemôže zúčastniť verejného obstarávania lebo má dlh v SocPoist) najlacnejšie Ag testy (ktoré niesú vhodné na plošné testovanie) za najvyššiu cenu bez verejného obstarávania.
Aha, už mi to je jasné. "Tak je to správné, kázeň musí být"
A pri oficiálnej premorenosti 0,6% udržiavať núdzový stav.
Cogito, ergo armatum sum.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

rovny a rovnejsi aj u nas...v suvislosti s karantenou Matovica a Nada :x Pripomina mi to Babisove vysoke stropy a vetranie.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... karantenu/
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Venet píše: 10.11.2020 10:16 Ag testy (ktoré niesú vhodné na plošné testovanie)
Venet píše: 10.11.2020 10:16 A pri oficiálnej premorenosti 0,6% udržiavať núdzový stav.
Pokiaľ nie sú testy vhodné na plošné testovanie, tak prečo hovoríš o premorenosti 0.6% ? Dokonca to tvrdil aj Matovič, že sa testy odhalia cca 1/3 pozitívnych , takže to percento bude 3x vyššie (teda podľa vlády). Neviem či si zachytil - napr. v Čadci už "povolávali" zdravotníkov tak asi preto ten núdzový stav.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od cipis »

Nouzový stav přece není kvůli nákaze, ale kvůli tomu, aby se procesy legálně urychlily.
Asi nikdo nechce čekat na třikrát zrušené výběrko na např. ochranné pomůcky atd.
A ti zdravotníci, studenti a jejich pracovní povinnost, to v "normálním" stavu nejde.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Venet »

Gabo, ja som písal o oficiálne určenej premorenosti...
A núdzový stav je tu preto, aby si mohli byť niektorý rovný a niektorý rovnejší
Cogito, ergo armatum sum.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

cipis píše: 10.11.2020 14:08 A ti zdravotníci, studenti a jejich pracovní povinnost, to v "normálním" stavu nejde.
S tymi zdravotnikmi to bola tiez organizacna tragedia, pred prvym kolom zhanali vsetko co malo ruky, nohy. Na vytery volali aj gynekologov, ortopedov, zachranar rzp. Na svagrine si studentka za zachranarku rzp, trenovala vytery vecer predtym.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Venet: aha, ja som myslel, že ide o údaj z plošného testovania - lebo cca tak to vychádza..
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Venet »

Gabo, ale ano. Podľa testov je oficiálna premorenosť 0,6% (+-)
A to že niekto povie aj tak sú nepresné tak dajme tomu je to o 1/3 viac. Je jak keby si to vycucal z prsta. Tá nepresnoť môže byť oboma smermi - takže to môže o polovicu viac, aj o polovicu menej. Tak potom načo sa diferenciovala spoločnosť na tých dobrých čo išli na testy a tých zlých čo nešli na testy - ktorých treba za každú cenu potopiť jak sa len dá.
Ja nehovorím nič o tom, že by sa nemali nosiť rúška, že by nemali byť určité obmedzenia, taký ten kľudový režim spoločnosti - žiadne žúrky vystrájanie, chlastačky, a čojaviemčoalesrozumom, ale toto čo robia tamtí hore na čele s tým psychopatom je úplne mimo realitu...
Cogito, ergo armatum sum.
oraj
Příspěvky: 55
Registrován: 13.07.2014 16:11

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od oraj »

Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Kapo »

Ono to ani nie je vtip: Že keď niekde počujem, ako vláda vraví:"musíme na to niekde nájsť peniaze", tak normálne cítim, ako mi šmátra po vreckách.

A tak nás to bude stáť vela, toto hranie sa Matloviča na záchrancu planéty. Invalidným dúchodcom berú dôchodky ako na bežiacom páse, lekárom uvalili pokuty za byrokraciu, občanom uvalili pokuty za nezmysli, naozaj chorých odstavili na vedlajšiu kolaj, hospodárska kríza na spadnutie, živnostníci sedia doma bez práce bez nároku na odškodné, ............ale politik sa ťapká po pleci za dobre odvedenú prácu. :head
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Matovič/Nematovič čo by iný politik robil inak? - myslím konkrétne opatrenia nie marketing, ono asi ani moc na výber nie je- trasovanie,testovanie, lockdown v rôznych pomeroch. Aké riešenie navrhuješ?
"naozaj chorých odstavili na vedlajšiu kolaj" - odstavili ich pacienti s covidom.. oni nie sú naozaj chorí? Nemáme zdravotníctvo ako vo Švajčiarsku ani ako v Čechách, kolabovalo už pred covidom nie to ešte teraz.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Kapo »

Tu je zhrnutý opis situácie na slovensku od politológa Jána Baráneka.

"Uplynulý týždeň mi priniesol zásadné poznanie, ktoré som, pravdupovediac, tušil, ale stále som mal akú takú nádej, že tuším zle. Že to, čo vidím, nie je UFO, ale detský balón čudesného tvaru, naplnený héliom a na konci špagátu je malé 4 ročné dievčatko, ktoré sa takto raduje z darčeka od rodičov. Kruté poznanie bolo, že to nebol balón, ale bolo to naozaj UFO, To, čomu by som nikdy, naozaj nikdy neveril, že raz uvidím. UFO. A nebolo tam 4 ročné dievčatko, ale skupina bláznov a amatérov. To, čo som videl, skrátka bolo tak neuveriteľné, ako UFO napr. v obci Nemšová. Keby mi to niekto pred rokom povedal, poviem, že kecá.
V prvom rade som sa dozvedel, že tento národ s najväčšou pravdepodobnosťou nedospel na samostatnosť, tá mu bola viac menej vnútená z českej strany a my sme sa s ňou museli ako tak popasovať. Skrátka, utrpeli sme ju. Čo si totiž mám myslieť o tomto:
Premiér tohto štátu najprv informuje kancelárku cudzej mocnosti o tom, že tu mieni spraviť celonárodné manévre za účasti a velenia armády. Hlavu svojho štátu informuje až následne. Ale – nič sa nestane. Masívna časť ľudí pozerá s otvorenými ústami a čaká.
Potom nakúpi neschválené testovacie sady na Covid 19 u pofidérnej trnavskej firmy, ktorá ani nemala byť zaradená do výberového konania kvôli dlhu v sociálnej poisťovni. Ale – nič sa nestane. Masívna časť ľudí pozerá s otvorenými ústami a čaká.
Potom chaoticky, tlačovku po tlačovke vysvetlí, že testovanie bude dobrovoľné, ale kto nepôjde, bude mať domáce väzenie, príde o prácu, nebude môcť ísť prakticky nikam... Ale – nič sa nestane. Masívna časť ľudí pozerá s otvorenými ústami a čaká.
Potom veľkú časť tejto megaakcie dá na ramená samospráv, ktoré sa mu o to neprosili, nerátali s tým, nemali na to peniaze, ani kapacity. Ale – nič sa nestane. Masívna časť ľudí pozerá s otvorenými ústami a čaká.
Čo je na tom najhoršie, aj prezidentka pozerá s otvorenými ústami a čaká.
Prebehne testovanie. Tu som zažil jeden z najsmutnejších pohľadov v živote. Smutný bol ten, kde tisíce zlomených ľudí stálo odovzdane v rade na testovanie, lebo museli. Nahnal ich tam šialený parvenu s obsedantnou predstavou svetového prvenstva.
Ale najsmutnejší pohľad bol iný. Na usmiate, nie celkom príčetné tváre nadšených testujúcich sa, ktorí s nepríčetným zápalom a pološialeným svitom v očiach, jeden druhého, ale žiaľ aj mňa presviedčali, že idú zachraňovať životy. Boli to tie aktivistické typy google odborníkov, ktorí zachraňujú život aj cez mŕtvoly, lebo to povedal ten, čo neznáša Fica. A keď vy s nimi nesúhlasíte, chcete, podľa nich, aby sa Fico vrátil. Táto obludná, nezmyselná, primitívna a prvoplánová myšlienková konštrukcia ich poháňala ešte viac vpred a definitívne im bránila k návratu na územie zdravého rozumu.
Psychedelické orgie však boli len na začiatku. Pokračovali bezprecedentne hlúpym fotografovaním modrých zdrapov a ich zverejňovaním na FB. Potvrdenia bez akéhokoľvek potvrdenia, len s menom, nejakým dátumom a výsledkom. Zdrap, ktorý nemá hodnotu ani papiera, na ktorom ho vytlačili.
Po testovaní hlavní velitelia operácie zrejme mali pocit, že by si zaslúžili triumfálny pochod ulicami starého Ríma, ale žiaľ, ostala im len tlačovka. Aby ich vojenské umenie neostalo nazmar, tak napr. minister práce si dal na seba poľnú uniformu a v postoji vytrénovaného príslušníka jednotiek Navy Seals, t. j. mierne rozkročený a s rukami mierne od tela, keďže mu ich do takejto polohy prirodzene dáva vypracovaného svalstvo. Alebo bezbrehá blbosť. Znásobená tým, že tento neboráčik a mentálne nedopracovaný fanúšik vojenských historických legiend, navliekol na sebe českú poľnú uniformu. Či mu to niekto spravil zo zlomyseľnosti, nevedno. V každom prípade, jeho halucináciu o 2. SNP si osvojil aj premiér, a to až do takej miery, že to „povstanie“ – v tomto prípade ohľadne testovania, prirovnal k „povstaniu“ zo stoličiek a gaučov, aby sa povstavší mohli premiestniť na miesto testovania. Obdivuhodná logika hodná Senecu. Tak toto, priatelia, bolo to povstanie. To nevymyslí nikto, na to treba matroš, alebo diagnózu. Očakávajme víťazný oblúk pre Úradom vlády SR pre imperátora.
Smutná fraška však nadobudla ešte smutnejšie kontúry. Dobrovoľne netestovaní, ozajstní hrdinovia dnešných dní, sa stali občanmi druhej kategórie vo svojej vlasti. Nepustili ich do práce. Ich deti nechceli brať do materských škôlok. Napriek prísľubom, veľa z nich sa nedostalo k lekárovi, do obchodov, ani do bánk. Bláznom vo vedení štátu sa podarilo to, čo ani komunistom, ani Mečiarovi. Vytvorili inštitucionalizovanú kastu občanov druhej kategórie. Perfídne, pošliapajúc pri tom základy právneho štátu.
Za bieleho koňa tohto rozkladu práva na Slovensku si vybrali hlavného hygienika. Neviem, čím ho kto vydieral, ale keďže ide vraj o človeka mimoriadne vzdelaného, určite sa nie dobrovoľne podpísal pod jeden z najväčších a najprotiprávnejších dokumentov v novodobej histórie Slovenska – pod tzv. „VYHLÁŠKU Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k režimu vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa.“ Neviem, či je pán Mikas naozaj právne nepríčetný, alebo čo sa vlastne stalo. Ale – článok 23, ods. 1 Ústavy SR hovorí jasne: „Sloboda pohybu a pobytu sa zaručuje.“ A Ods. 3 : „ Slobody podľa odsekov 1 a 2 môžu byť obmedzené zákonom, ak je to nevyhnutné pre bezpečnosť štátu, udržanie verejného poriadku, ochranu zdravia alebo ochranu práv a slobôd iných a na vymedzených územiach aj v záujme ochrany prírody.“
Takže, milí priatelia, sloboda pohybu môže byť obmedzená iba zákonom!!! Nie vyhláškou, zákonom! A kto prijíma zákony v tejto krajine? Pokiaľ to milí aktivisti, s miernou poruchou lucidity snáď neviete, tak zákony v tejto krajine neprijíma hlavný hygienik, ale parlament!!! Ešte raz, pokiaľ snáď niekto nerozumel – parlament!!! Preto sme aj parlamentná demokracia! Teda nie len preto.
A nič nemení na tom fakt, že máme núdzový stav! Ten je však dobrý na iné. Zlodej 12 klobás dostal 10 rokov v najťažšej skupine natvrdo. Opitej dievčine, ktorá sa pustila do policajta, hrozí doživotie! Atď...
Ale poďme ďalej, priatelia. Každý takýto protiprávny a chaotický stav prináša so sebou aj niečo, čomu hovoríme „čaro nechceného“. Takže, na Slovensku nám zo dňa na deň vyrástlo nesmierne veľa právnikov, ústavných právnikov, odborníkov na pandémie, epidémie a pod.
Ako prvého by som menoval, no koho iného, ako premiéra Matoviča, nech Slnko nikdy nezapadne nad jeho domom! Tento bard svetovej virológie, večné svetlo biochémie, šťastný úsmev epidemiológie a nešťastie pandémie, totiž bohorovne označil prácu lekára Johna P. A. Ioannidisa, zameranú na určenie miery úmrtnosti, spôsobenej novým koronavírusom COVID-19 a zverejnenú v bulletine WHO, za kotlebovský hoax!
Pokiaľ by si čitateľ myslel, že nezmyslom je koniec, tak nie je. Ten modrý zdrap má platnosť tak niekoľko hodín. Naši Lysenkovia však usúdili inak. Napriek vede, prírode a logike, mu predĺžili platnosť na niekoľko dní. Takže šikana pokračuje. V tomto prípade však už naozaj nejde o bezpečnosť národa.
Toto je trestanie. Jednoducho, štát takto trestá tých, ktorí neuposlúchli jeho výzvu a nešli na nezmyselné testovanie. Toto už nič iné nemôže byť. Nemá to totiž oporu vo vede, v zákonoch, v ústave. Je to nelegálny experiment spolku bláznov, ktorí takto skúšajú, ako ďaleko môžu až zájsť. A tento národ im to jednoducho toleruje, ba čo viac, veľká jeho časť na tom participuje svojou aktivitou.
Toto je najsmutnejšie poznanie z minulého týždňa. Že veľkej časti ľudí nejde o zákon, o demokraciu. Pod vplyvom umelo vyvolaného strachu sú schopní zapredať slobodu svojho okolia a z nepríčetným úsmevom aj svoju. Neplatia na nich argumenty vedcov, právnikov. Oni veria. Veria, že takto je to dobre a takto to má byť. Kvôli chorobe s 0,2% smrtnosťou a následne vyvolanou hystériou sa vzdali slobody a zdravého rozumu.
Čo si zaslúžia? Určite nie slobodu. Nevedia s ňou narábať, nevedia si ju ubrániť, keď im spadne, rovno pred nos. Lebo si ju nemuseli vybojovať.
Pre mňa nie je sklamaním táto vláda. Keď som v marci uvidel , kto v nej je vedel som, že to môže byť len zlé a horšie. Pre mňa je sklamaním tento národ. Ako ochotne sa vzdal slobody.
Pre mňa sú sklamaním kresťania, ako ochotne pristali na hru zavretých kostolov a obmedzovania kresťanských sviatkov. Pre mňa sú sklamaním tí, ktorí ignorujú dnes už tisíce ľudských tragédií, ktoré zapríčinila táto vláda nekonaním, neposielaní finančnej pomoci tým, ktorým zobrala živnosť, podnikanie.
Rúcajú sa nám tu rodiny, medziľudské vzťahy sú na horšej úrovni, ako za Mečiara, samovoľne vznikla skupina Covidových udavačov, samokontrolórov. Polícia rozháňa hokejový tréning žiakov, lebo ich tam bolo viac ako 6, sused udáva suseda, lebo robí párty, kde ich je viac ako 6 a polícia zasahuje. Medzitým nám umierajú ľudia aj kvôli tejto hystérii, rozpadajú sa rodiny, ničia sa dlhoročné priateľstvá, nastáva tu sociálna núdza, pribúda chudobných... Kam sme sa dostali? Čo si zaslúžime?
Minulý týždeň tu vláda nastolila neústavný a protizákonný apartheid a veľká časť národa tomu tlieska. Mojou povinnosťou je na to poukázať a postaviť sa proti tomu."
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od JOBU »

:lol: :lol:
Naposledy upravil(a) JOBU dne 11.11.2020 15:47, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět