Koronavirus v SR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od JOBU »

Baránok by si mal najprv zistiť fakty a potom splietať... neschválené testy,české maskáče,dlh firmy... :head
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Mne stačí, že Baránek je hlavný politický analytik hlavnýchspráv.sk , ťažko ho potom brať vážne.
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od sigurd »

Tak som si spätne pozrel toto prvé "slovenské" vlákno(s najväčším podielom slovenských príspevkov),a som trochu sklamaný úrovňou,ktorú sme tu prezentovali.Samé vyplakávanie,riešenie nepodstatných detailov,dehonestovanie práce iných,nepodložené tvrdenia,pravopisné chyby...Skrátka v SR sme ostali,ale koronavírus nám nejako vypadol z témy.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
gemini
Příspěvky: 74
Registrován: 02.03.2020 12:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gemini »

A "politolog", to je jako kdo nebo co...?
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

Videl by som to na "divide et impera" - výrok znamenajúci: snaž sa protivníkov rozdeliť a medzi sebou znepriateliť, o to ľahšie získaš nad nimi nadvládu. Ide o stratégiu najmä v zahraničnej aj vnútornej politike a vojenstve.

Manazerovi vsetkeho sa to podarilo. A musim priznat, ze som tomu tiez sam podlahol. Politiku som nikdy neriesil, ale udalosti poslednych tyzdnov ma nasrali. Hlavne to posliapavanie principov pravneho statu.

Ked si spravim sebareflexiu, tak som zistil nove veci o tomto state, spolocnosti, sebe a urcite si upravim priority a postupy, ako budem riesit veci v buducnosti. Je to nieco ako ked ma clovek dlhodoby vztah. Zisti o tom druhom vela az vtedy ked si prejdu zopar prusermi a problemami.

Aby to nebolo uplne OT. Skusal som open source dataset z covidu, dostupny na [1]. Aplikoval som na tento dataset tzv. Newcomb–Benfordov zakon o distribucii cisel[2]. Pocty PCR testov a pozitivnych vykazuju potrebne znaky o distribucii. Vysledky z plosneho testovania vykazuju znaky manipulacie. Bohuzial verejne dostupny dataset je maly, takze validita mojich prepoctov stoji na vode. Kazdopadne boli medializovane spravy o tom, ze starostovia maju vlasne prepocty a su ine nez Matovica a Nada.

Co ma ale napriklad zaujalo. Podla datasetu reportuju, ze mame k dispozicii cca 5.82 nemocnicneho lozka na 1000 obyvatelov. Pri 5.5M to vychadza skoro 31 000 lozok celkovo. Na SME pisu, ze v nemocnici je 1550 ludi, To vychadza na nejakych 5 % obsadenych covid pacientmi. Na JIS (ICU) je okolo 250 ludi. Podla [3] sa uvadza 490 posteli na 100 000 obyvatelov, co by malo byt nejakych 2680 JIS posteli celkovo na SK. Ak je teda na JIS 250 lozok obsadenych z 2680 dostupnych, tak sme na nejakych 10 % obsadenosti. Zatial to nevyzera na kolaps zdravotnictva. Povedzme ak by sme sa blizili ku 60-70 %, tak to uz by bola ina pesnicka. O presnom pocte ludi lekari/sestry na pracujucich JIS nemam (zatial) udaje.


A na zaver, pre SK je vypocitany stredny vek dozitia na 77,54 rokov.


[1] https://ourworldindata.org/coronavirus-source-data
[2] https://en.m.wikipedia.org/wiki/Benford%27s_law
[3] https://tradingeconomics.com/slovakia/icu-beds
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od cipis »

Technická, na těch lůžkách už minimálně půlka lidí leží i bez covidu.
Žádná nemocnice nebude mít volných 50-100 % lůžek.
Takže má těch lůžek tak, aby za normálního provozu bylo obsazeno hodně vyšší procento, jinak se jim to nevyplatí.
Takže jestli je standardní obsazenost těch 70-80%, tj. jsou volná 2-3 lůžka z desíti, tak i tím desetiprocentním navýšením kvůli covidu to hodně naroste.

Ale všiml jsem si toho u vícero lidí, že si myslí, že ta lůžka v nemocnicích jsou normálně volná. To je samozřejmě blbost z ekonomického hlediska, takže když má někdo nemocnici, kde je sto lůžek, tak jich velkou většinu musí mít standardně obsazenou, jinak mu tu nemocnici nezaplatí ...
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

Mas recht. Podla OECD statistik[1 ] a [2] by sme mali byt na obsadenosti okolo 70 %.

Zaujimavy report je aj tu[3]. Ked som sa nesekol pri prepocte tak za 2019 sme hospitalizovali cca 160 000 ludi na Choroby dýchacej sústavy. To znamena,ze pri utilizacii 70 % vieme zvladnut taketo kvantum ludi, samozrejme s rozlozenim do celeho roka. Zaroven aj v sprave uvadzaju, ze na tuto kategoriu diagnoz v nemocniciach zomiera najviac ludi - za 2019 to bolo 58.3/1000 obyvatelov.


"Úmrtnosť hospitalizovaných v roku 2019 - počas hospitalizácie zomrelo 29 868 pacientov, čo predstavovalo 25,3 úmrtí na 1 000 hospitalizácií. Najvyššia úmrtnosť hospitalizovaných bola na Choroby dýchacej sústavy – X. kapitola (58,3 úmrtí zo 1 000 hospitalizácií na toto ochorenie) (G 7). Veľmi vysokú umrtnosť sme však pozorovali aj vo vzťahu hospitalizáciám pre XVIII. kapitolu – Subjektívne a objektívne príznaky, abnormálne klinické a laboratórne nálezy, nezatriedené inde (53,4 úmrtí zo 1 000 hospitalizácií na toto ochorenie)"


[1]http://www.oecd.org/health/health-syste ... 991312.htm

[2]http://www.ef.umb.sk/konferencie/sva_20 ... 3%25A1.pdf

[3] http://data.nczisk.sk/statisticke_vystu ... stupom.pdf
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Len to je presne problém epidémií- že nie sú rovnomerne rozložené v čase a ani v priestore.
Takže k tým 160tis (ochorenia dýchacej sústavy) resp. 13tis mesačne, si treba pripočítať ďalších 2-3tis covid pacientov. Alebo na úrovni napr. nemocnice v Čadci, kde tých 160tis je (pomerne) cca 170 hospitalizácií mesačne +70 covid (cca 15% lôžok).
Ďaľší problém je nedostatok zdravotníkov z dôvodu karantén ale aj všeobecne v SR.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

Uryvok z Farmakoterapeutické revue věnované novému koronaviru SARS‑CoV‑2 a onemocnění COVID‑19. zdielanej vo vlanke Coronavirus CR.

Urychlení diagnostiky umožnilo zavedení systému GeneXpert, kdy
jsou výsledky k dispozici do 30 minut. Připravuje se použití metodiky LAMP, která by diagnostiku zlevnila i zrychlila, problémem může být její nižší senzitivita. Rychlotesty na detekci IgG, IgM ani IgA protilátek se neosvědčily k diagnostice akutní infekce, neboť jejich pozitivita často nastupuje po více než 10–14 dnech. Jistě je lze využít ke studiím promořenosti populace, ale je nutná jejich validace národními referenčními laboratořemi nebo akademickými pracovišti.V  poslední době se do  diagnostiky zavádí rychlotesty na detekci virových antigenů ve  výtěrech z  nazofaryngu, které lze především využít při vyšetřování pacientů s klinickými příznaky covid‑19 ambulantními lékaři nebo nemocničními
zařízeními, vyšetření osob bez příznaků s rizikovou anamnézou (kontakty s pozitivními pacienty), popř. osob bez příznaků a bez rizikové anamnézy, kteří jsou například přijímáni do zdravotnických
zařízení k  plánovaným chirurgickým zákrokům. Vzhledem k jejich nižší senzitivitě, ale vysoké specificitě, je nutno negativní osoby s příznaky nebo rizikovou anamnézou vyšetřit pomocí RT‑PCR.
Plošné testování v postižené populaci se nedoporučuje. Zvláště při použití méně citlivých rychlotestů na detekci antigenu může dojít paradoxně ještě ke zhoršení epidemiologické situace, neboť asymptomatické, falešně negativně testova‑
né osoby mohou infekci šířit ještě více, a to i do rizikové populace.[11,12]

Mam pocit, ze nasa vlada spravila uplne vsetko naopak a po svojom.

Tvrdenie o paradoxe podporuje aj moja skusenost z mojej obce, kde ludia behaju s papierom vo vrecku ako by bol covid nadobro porazeny. Svagrina z krajskeho mesta, bola v sobotu chlastat s kamaratkami, ved vsetci maju modry certifikat a od pondelka zacali jednotlivym ludom vyskakovat pozitivne PCR testy.

Ti ludia akoby nemali v tej hlave nic a nedovidia si na koniec nosa. Bezbreho akceptuju a robia vsetko co povie Matovic s jeho bandou. Ziadna schopnost rozmyslat a konat v horizonte dlhsi ako jeden tyzden.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Vladimir »

Presne tak, ako som už pred časom písal, čoho som sa obával, ľudia získajú s modrým zdrapom papiera pocit falošnej istoty, že ich sa kovid netýka. Nakoniec, odvysielali to aj v komerčných médiách v TV, pýtali sa ľudí, prečo sa boli testovať, tak jeden pán, že preto, lebo má v rodine onkopacienta a teraz vie, že ho nemôže nakaziť, tak je spokojný, ďalší že chcú ísť k starým rodičom, tak si boli potvrdiť, že sú zdravý :head
Vladimír
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

xgordon píše: 12.11.2020 8:45 Bezbreho akceptuju a robia vsetko co povie Matovic s jeho bandou
Keby to bolo ako píšeš, tak je všetko v poriadku.
Matovič po testovaní povedal:
.. ľudia s negatívnym certifikátom sa majú správať opatrne ako keby boli pozitívni oni aj všetci naokolo..
oraj
Příspěvky: 55
Registrován: 13.07.2014 16:11

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od oraj »

Po novom bude aj "dobrovolné" očkovanie. Marek Krajčí: Chcem ubezpečiť občanov Slovenska, že SR má takto zakontrahovaných viac ako 17 miliónov vakcín od šiestich rôznych výrobcov https://www.topky.sk/cl/10/2004113/KORO ... rdi-Krajci
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

17mil: A není to málo Antone Pavloviči? :)
oraj
Příspěvky: 55
Registrován: 13.07.2014 16:11

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od oraj »

Určite že je to málo, veď tam píšu ZADARMO! :lol:
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Na margo nákupu testov: https://transparency.sk/sk/kupovali-sta ... -na-kicuru
xgordon píše: 09.11.2020 23:51 Teraz tymto cislom ospevuje svoj nekaly biznis bez verejneho obstaravania, ba co, chce ho obhajit tak aby to mohol robit kazdy mesiac...
Venet píše: 10.11.2020 10:16 Preto vysúťažili garážovú firmu s napojením na Matelka (ktorá sa nemôže zúčastniť verejného obstarávania lebo má dlh v SocPoist) najlacnejšie Ag testy (ktoré niesú vhodné na plošné testovanie) za najvyššiu cenu bez verejného obstarávania.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Vladimir »

Transparency International - k tomu nemám čo dodať :ne

To, že mali dlh na sociálnej poisťovni je fakt, to aj sami potvrdili, vraj pri podpise zmluvy to už bolo uhradené. Povedal to myslím terajší šéf ŠHR na jednej z tlačoviek, kde sa ho na to pýtali. Či je to pravda, že to bolo uhradené pri podpise zmluvy to netuším, ale aj keby, firma s dlhom na sociálnej poisťovni nemala byť ani vo "výbere" na takúto zakázku, je to protizákonné a to aj v núdzovom stave, kedy sa nejedná o verejné obstarávanie ale o nejaký priamy nákup (neviem presne ako sa to povie, má to svoj názov).

Tak či onak, ak raz mala firma 17000 eur podĺžnosť na sociálnej poisťovni, tak to asi nebude veľmi solídna firma.
Vladimír
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od JOBU »

To áno, nezákonne by bolo, ak by uzavrela zmluvu a mala dlh v poisťovni. Pri podpise zmluvy bol dlh už uhradený, tak nerozumiem prečo to riešiš... Aj tak tam nič neporiešiš, a pokiaľ máš vedomosť o nejakom trestnom čine v tejto veci, ohlás ho.
Existuju netaké "solídne" firmy čo majú dlhy na poistnom a nič sa nedeje.
Naposledy upravil(a) JOBU dne 14.11.2020 21:53, celkem upraveno 1 x.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

A ktorá organizácia by pre teba bola dôveryhodná?
Firmu nepoznám neviem zhodnotiť či je solídna alebo nie. Ale dlh môže vzniknúť aj inak ako zámerne- kamarátovi nechcela banka schváliť úver lebo, jeho zamestnávateľ mal dlh voči poisťovni a pritom o tom nikto nevedel- nakoniec išlo o dáku administratívnu-účtovnú chybu.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1294
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Kapo »

Jasné, sorošova neziskovka odobrila Matlovičov kšeft. Tak potom je už všetko OK. :D
https://www.napalete.sk/sorosova-armada ... ia-europu/
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

Jeden vojnovy reporter raz pisal na svojom blogu, ze pocas vojny vsetky strany klamu. Informacie su tiez zbran.

Kedze sme vo vojne s hnusobou, videl som to podobne. :wasntme
Odpovědět