Koronavirus v SR

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Zmena vakcinačnej stratégie, niečo je možno zbytočné, niečo vyplynulo zo zistených faktov-napr. neznáma účinnosť AstraZeneca nad 55rokov,reklamu slogany nesledujem, snažím sa utvoriť si vlastný názor, materálov je všade dosť.
Prečo to nemôže byť ako v Švajci- veď som písal: vymeň 50% občanov a môže byť.
A áno, ako píšeš treba začať zdola, od seba, takže nenadávam na vládu, že nerobí opatrenia, ale sám si robím opatrenia aké uznám za vhodné a zároveň sa snažím neporušovať tie vládou nariadené.
Zmena zdola u nás znamená Kotleba,Fico v lepšom prípade Pele- ale to je mimo zamerania tohto fóra.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

"Žiaľ, nevieme presne posúdiť, či je to spôsobené tým, že máme väčšie príjmy novohospitali­zovaných, alebo či sa predĺžila doba už existujúcich hospitalizácií. Neexistujú spoľahlivé a systematické dáta. "

Ako chcu robit analyzy a predikcie dalsieho vyvoja ked nepoznaju ani zakladne faktory ako dynamika hospitalizacii. :head

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... izovanych/
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Si myslím, že také data musí mať každá nemocnica, alebo poisťovňa- tá asi s oneskorením. Práve nato by sa hodila elektronizácia zdravotníctva o ktorej sa stále iba hovorí a míňajú sa peniaze.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Venet »

No na základe toho čo tam Tí hore prezentujú, tak buď tie údaje majú a úmyselne ich falšujú, alebo sú tak absolútne neschopný že nevedia ani otvoriť majl (od nemocníc a samospráv) a nemajú zmáknutú ani malú násobilku... Osobne sa prikláňam k prvej verzii
Cogito, ergo armatum sum.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

A prečo by ich falšovali?
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Vladimir »

Venet, presne si to vystihol.

Gabo, že prečo by ich falšovali? No to je dobrá otázka, možností by bolo veľa, ale nech si na to odpovie radšej každý sám.

Aby som nebol OT, pridám perličku, ako u nás fungujú nariadenia. Citujem z vyhlášky 42 ÚVZSR vydanej 5.2.2021:
§ 3 Karanténa osôb po úzkom kontakte s osobou pozitívnou na ochorenie
(2) Povinnosť karantény podľa odseku 1 sa nevzťahuje na osobu, ktorá v posledných troch mesiacoch prekonala ochorenie COVID-19, nevyskytujú sa u nej klinické príznaky ochorenia a má o prekonaní ochorenia COVID-19 doklad podľa prílohy č. 1.

Príloha č. 1
Vzor
Potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID 19
Meno:
Priezvisko:
Dátum narodenia:
Menovaná/ý preukázateľne prekonal ochorenie COVID-19 potvrdené(1):
 pozitívnym RT-PCR
 pozitívnym antigénovým testom
 dôkazom protilátok triedy IgG proti Covid-19
za posledné 3 mesiace a vzťahuje sa na neho výnimka z povinnosti ďalšieho testovania a dodržiavania karanténnych opatrení na toto ochorenie
od..................................... do......................................,
pokiaľ sa nevyskytnú nové príznaky ochorenia COVID-19.
(1) označte spôsob potvrdenia ochorenia
V ...............................................
Dňa: ......................................... ............................................................
pečiatka a podpis lekára VLD/VLDD
Naproti tomu, výnimku z testovania máte aj, ak máte pozitívny test na covid nie starší ako tri mesiace, to Vám už nemusí doktor potvrdzovať ako tomu bolo, lebo to bola iba zbytočná byrokratická záťaž na doktorov, čo vláda uznala a preto to zrušila.

Modelová situácia: prekonal som covid v posledných troch mesiacoch, mám o tom doklad - pozitívny test na covid. Na testovanie chodiť nemusím, nemusím ísť k doktorovi po žiadne potvrdenia, čím ho týmto nemusím zaťažovať. Prídem do úzkeho kontaktu s pozitívnou osobou na covid, ale potvrdenie podľa prílohy 1 nemám, lebo som ho nepotreboval, teda musím ísť do karantény. Po dané potvrdenie si ani teraz nemôžem ísť, lebo už som v karanténe a vystavenie dokladu nie je bezodkladná zdravotná starostlivosť.

Na druhej strane mám možnosť preventívne si po dané tlačivo k doktorovi ísť, čím ho ale zase zbytočne zaťažujem byrokraciou, čím je celé toto opatrenie (zrušenie nutnosti mať potvrdenie o prekonaní covidu od doktora) ako aj mnoho iných vecí nedotiahnuté a diletantské.

Proste kocúrkovo.
Vladimír
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Ja práve neviem prečo by ich falšovali, preto sa pýtam..To že tam majú chaos to je jasné, ale falšovanie..to zase nie som až taký konšpirátor..
Potvrdenie covid-možno to zase zrušia a možno je to tak schválne- je rozdiel zákaz vychádzania a karanténa, aspoň v počte ľudí ktorých sa to týka.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Vladimir »

No práveže nie je rozdiel v počte, týka sa to všetkých, práve o to ide. Pretože nikto ak sa dostane do karantény, už po to potvrdenie ísť nemôže, to znamená musí si ho vybaviť - pre istotu - skôr než do tej karantény príde, čo nikto nevie kedy a či vôbec bude musieť byť v karanténe. Ak si ho nevybaví dopredu, tak bude musieť v tej karanténe zostať. Preto je to nezmysel.

Dotiahnem to do extrémov:
a) každý, kto na to má nárok (prekonaný covid) si po to potvrdenie preventívne pôjde, ak by sa náhodou dostal do úzkeho kontaktu s pozitívnym a nemusel potom ísť do karantény - tým pádom znova vysoká záťaž na doktorov a stav ako keď boli tie potvrdenia povinné aj kvôli výnimke zo zákazu vychádzania

b) po to potvrdenie si nikto nepôjde, žiadna zvýšená záťaž pre doktorov, každý kto sa dostane do úzkeho kontaktu s pozitívnym, pôjde do karantény - potom samozrejme táto výnimka podľa vyhlášky nemá žiaden zmysel

Ako píšeš, možno je to schválne, potom ale ľudí nabádajú, aby znova zbytočne zaťažovali doktorov, čo si nemyslím že by bol úmysel. Preto si myslím, že je to jednoducho len ďalší príklad neschopnosti.
Vladimír
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

gabo píše: 12.02.2021 18:08 A prečo by ich falšovali?
Napriklad....

katastroficke cisla >> nudzovy stav >> skratene legislativne konanie >> zmena zakona o rozpoctovej zodpovednosti >> mozu minat viac zo statnej kasy nez mozu bezne, atd atd.

Kolko totalne nesuvisiacich zakonov bolo za posledny rok schvalenych v skratenom konani? Kolko biznisov bolo bez verejneho obstaravania? Videl som aj nejake zmluvy na opravy ciest II. triedy.

Proste tento stav im ocividne vyhovuje.

Neviem teraz presne ako sa vola ta strategia, ale cielom je zahltit ludi ulohami/problemami a potom nebudu mat cas riesit co stvaras v tichosti.

Samozrejme, ze teraz to nikto z nich neprizna.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Vladimir píše: 12.02.2021 20:38 No práveže nie je rozdiel v počte, týka sa to všetkých, práve o to ide.
Ja som to myslel tak, že zákaz vychádzania sa týkal všetkých, karanténa iba niektorých. Ale netvrdím že to nemôže byť nedomyslené..
Xgordon: neverím tomu, že čísla sú natoľko sfalšované aby to rozdhodovalo o núdzovom stave. Skrátené legislatívne konanie bolo bežné aj za minulej vlády a to ani nebol núdzový stav, inak zákony si bohužiaľ môžu schváliť aké chcú , majú ustavnú väčšinu..A ak by boli dáke nekalé kšefty tak smerohlas by nato určite upozornil a okrem testov som nepostrehol nič- ale pravdupovediac politiku moc nesledujem.

To že je núdzový stav má svoje dôvody, stačí sa pozrieť do susedného CZ vlákna.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

Pokial viem, nie je hranica "od teraz" netreba nudzovy stav.....Preventivne ho vyhlasili uz od oktobra a bude tu bohvie dokedy. Mozno skoncime ako Venezuela. Uz sa v parlamente riesi stav klimatickej nudze. Proste vsetko bude nudzove, urgent (ako v korporatoch).

A take srandy, ze princip proporcionality, adekvatne zdovodnenie su len prazdne formulky. Pozri si napriklad ako vyzera zakonny (normalny) proces pre vydanie zakona, vyhlasky ci usmernenia a ich vstupenie do platnosti. Hlavne tie terminy a postupy. A ako sa to robi teraz.

Bolo by zaujimave porovnat cisla zrychlene schvalenych zakonov. Kazdopadne, nerobme prosim z tejto vlady zachrancov, ze smer bol horsi oni su lepsi. Nie su. Vsetko je to jedna banda.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Ja vidím posun minimálne čo sa týka prokuratúry a polície. Ale žeby akýkoľvek politik bol filantrop si teda nemyslím. A ako som písal alternatíva na slovensku nie je, vždy bude iba menšie zlo. Možno by prospela zmena systému, tie referendá ako si písal, alebo možnosť odvolať svojho voleného zástupcu.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od Venet »

čo sa týka prokuratúry - tak áno je to posun. Do riadnych sračiek. Keď si tam dosadili ako špecprokuratora hentoho LipShit-a. Alebo Lízpič alebo jak sa vlastne volá...
A k tomu predchodziemu sfalšovaniu čísel
jeden za všetky:
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... ci-nie-su/
A už neviem kde sú tie čísla z Ľubovne, ale aj tam im to taknejak počtovo nevychádza.
A už aj v nedávnej minulosti vyšli vláde iné čísla po testovaniach ako samotným samosprávam...
Keď raz oklamú a prepečie sa im to, tak ako sa vraví s jedlom rastie chuť...
Cogito, ergo armatum sum.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Aha, takže Kováčik-zahladzovač bol úplne super- ok. Lipšic sa ešte uvidí.
Ten Kežmerok sa tu už riešil, zato že nesedia čísla tak sú automaticky sfalšované?, dobrá logika. Akýkoľvek omyl je automaticky úmysel? Akože ver si čomu chceš, ale netreba to s paranoiou preháňať.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

Aaale prosim ta, do omylu sa nechavaju uviest len spickovi tenisti. :rofl

Duch svaty teraz pridal 9x. Manazer a podrztaska v maskacoch falsovali vysledky aj z prvych testovaniach. KE malo ine cisla, aj Myjava. Da sa to vygooglit. O poprekrucanych metodikach sa asi ani netreba zmienovat. Pocitanie 4x ludi 65+.

Oni rozhoduju o diani v krajine a zivotoch 5 milionov ludi, musia vediet co rozpravaju a mat to podlozene skutocnymi datami. Ak nieco z toho nemaju, tak potom by mali odstupit a prenechat to ludom co to dokazu.

To im fakt este niekto veri? Ak ano, tak ako sme narod beznadejne pripady a nepomoze nam uz nic.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Ja som už povedal svoj názor - falšovanie a omyl a alebo chaos sú rôzne veci.. Politiku neriešim.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... ych-cisel/

Takze ak ludia s trvalym pobytom v MI pracuju v BA, nakazia sa a skoncia v nemocnici v BA, tak poslu do brutalnej karanteny ludi na opacnom konci republiky v MI. Fakt to dava zmysel a opatrenia v MI maju pre situaciu v BA velky vyznam. To nevymyslis, to je covid automat. :head

Tak ma napada, preco nikto nekrici...hej, nam pisete len 10 ludi ale mame 500. Niekde tie cisla musia predsa lietat?!
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Čítal si ten článok celý?:
Ak by sa hospitalizácie rátali len podľa toho, v ktorom okrese pacient leží, znamenalo by to, že mestá, ktoré majú spádové fakultné nemocnice, by sa z najhoršej fázy Covid automatu tak ľahko nedostali.
Si zober, že na jeseň bola nemocnica v Ružomerku plná pacientov z Oravy, pričom okres ako taký bol v celku ok.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od xgordon »

A preto ten problem distribuuju po celej krajine. Uplne na hlavu. Ked riesim lokalizovane ohnisko tak problem je na danom geografickom mieste. Nemozem problem z BA presuvat na papiery do MI. Ked je nemocnica v BA plna, tak obmedzujem sirenie v BA aby dalsi uz nechodili.

Ked to prezeniem do extremu. Obmedzim MI a v BA sa to bude dalej sirit, tak v MI sedia doma, prazdne nemocnice, ale v BA umieraju na chodbe lebo nemaju kde lahnut. Ale statisticky mi to vychadza, ze MI ma brutalnu umrtnost. Tak ich budem este viac skrtit.

Ta metrika je uplne zla navrhnuta. Brutalne to zkresluje stav sirenia a nemocnic.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus v SR

Příspěvek od gabo »

Akú metriku navhruješ ty?
Odpovědět