Koronavirus - vakcíny

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Jste očkovaní?

Ano
116
54%
Ne
99
46%
 
Celkem hlasů: 215
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od proforma »

Ivana píše: 29.11.2020 14:24
proforma píše: 29.11.2020 14:07 Ivano, jeden priklad: thalidomid. Jasne, neni to ockovani, ale lek, nicmene princip je stejny
Já myslela, že máš k biologii blízko. Princip opravdu není stejný. Lék, který bereš nějakou dobu pravidelně je něco jiného, a může mít vedlejší účinky až po nějaké době. Nesmírně též záleží i na dávce no a dalších věcech, třeba vrozených genetických předpokladech. Naproti tomu je očkování víceméně jednorázové. Vím, že se něco očkuje i třikrát, ale je to něco jiného než 100 mg nějaké chemické látky třikrát denně několik měsíců.
Mela jsem na mysli (stejny) princip poskozeni zarodecnych bunek/plodu. A mimochodem, ten thalidomid ty zeny taky nebraly celych 9 mesicu, nektere treba jen par dni...
Ivana píše: 29.11.2020 14:24 Cizí DNA dostáváš do těla každý den. V potravě.
Ale v zaludku a strevech se jaksi nesyntetizuji protilatky :-) Naopak v kyselem prostredi zaludku je cizi DNA pomerne rychle a ucinne znicena, rika se tomu traveni :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od proforma »

Jeste dodatek: ted jsem se docetla, ze nekteri vyrobci, napr. fa Moderna, davaji do vakcin prave ten "predpis" a spiky si telo vyrabi samo. Jini vyrobci vakcin, napr. Novavax, do vakcin davaji primo ty spiky, cili proteiny tvorici ty ostny, vyrobene genovou technologii nekde "v tancich". Holt tech variant je hodne, kazdopadne to geneticke inzenyrstvi je porad nad moje limity...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Tak jsi mě právě donutila hrábnout do těch mRNA vakcín (stejně jsem to měla v úmyslu).

RNA a DNA vakcíny jsou stále pokládány za experimentální.
mRNA je zkratka pro messenger RNA. Je to matrice, podle které probíhá syntéza vlastních bílkovin. mRNA vakcína dodá tělu matrici na výrobu antigenů té potvory, proti které je zaměřena (u covidu třeba ten spike, ale i jiné covidové proteiny, spike dělá například Moderna). Tvoje tělo podle matrice vytvoří nějaké bílkoviny koronáče a nastartuje se imunitní reakce na ně, takže tělo se naučí potvora rozeznávat a ničit. mRNA nesoucí informaci ke tvorbě covidových proteinů je poté běžným způsobem rozložena, což může trvat několik minut až několik dní. Takže ten genetický průser by musel nastat nejdéle během několika dní. To mi nepřipadá jako extrémně vysoké riziko, ale nejsem odborník.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

proforma píše: 29.11.2020 14:53 Jeste dodatek: ted jsem se docetla, ze nekteri vyrobci, napr. fa Moderna, davaji do vakcin prave ten "predpis" a spiky si telo vyrabi samo. Jini vyrobci vakcin, napr. Novavax, do vakcin davaji primo ty spiky, cili proteiny tvorici ty ostny, vyrobene genovou technologii nekde "v tancich". Holt tech variant je hodne, kazdopadne to geneticke inzenyrstvi je porad nad moje limity...
Asi by mě přišlo bezpečnější dostat přímo ten protein. Ten do těla stejně dostaneš kdykoliv ti nějaký koronáčová mrcha přistane na sliznici.
mRNA vakcínu asi fakt nebudu chtít. I když imunologie, vakcinologie a genetika nejsou moje obory.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od proforma »

:yes
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od ecart »

Snad výběr vakcíny pro ČR nedostal na starosti ten samý tým úředníků, který dělal výběrové řízení na:

- Kalouskovy padáky
- policejní teréňáky Hyundai ix35
- aukci kmitočtů pro 4-tého operátora
- ...

Hmm, já si snad nechám raději píchnout ten ruskej Sputnik :?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od PeFi »

Ivana píše: 29.11.2020 0:53 Neumím si představit žádné vedlejší účinky očkování, které by nastaly dejme tomu za tři roky nebo za pět let. Už z principu očkování. Do těla je vpravena nějaká tělu cizí látka, antigen. A tělo reaguje okamžitě. Ty nejzávažnější vedlejší účinky očkování nastávají do 30 minut. Další vedlejší účinky jsou v řádu hodin a dní.
Nedovedu si představit situaci, že by se tělo "rozhodlo" odložit to a reagovat až za dlouhou dobu. Pokud někdo takový případ znáte, ráda bych o něm věděla a prosím napište mi ho sem.
Co třeba autoimunitní problémy? Nebo alergie? Jak rychle poznáš, že se ti něco takového rozjíždí a dokážeš vystopovat co přesně to spustilo?
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od vrbodol »

Vy co se chcete mermomocí nechat očkovat nebylo by lepší si předem nechat udělat test na protilátky? A hned víte jestli to má cenu nebo ne. Spousta lidí to měla ani o tom neví a už ty protilátky může mít, tak proč do sebe cpát další chemii.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

PeFi: Takové problémy jsou tuším popsané, ale neprojevilo by se to taky hned? Proč by to čekalo několik let? Anafylaktickej šok je do těch 30 minut.

Ecart: Sputnik je adenovirová, nikoliv mRNA.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od ecart »

To je fuk - pointa byla trochu jinde :rofl
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

vrbodol píše: 29.11.2020 16:17 Vy co se chcete mermomocí nechat očkovat nebylo by lepší si předem nechat udělat test na protilátky? A hned víte jestli to má cenu nebo ne. Spousta lidí to měla ani o tom neví a už ty protilátky může mít, tak proč do sebe cpát další chemii.
Asi by to bylo fajn. Jde o to, jestli to bude dostupné a jak to bude drahé, rychlotesty podle mě nic neřeší. Přirozené protilátky se tvoří zejména při těžkém průběhu a nevydrží moc dlouho. Nevím jaký je momentální stav poznatků, myslím půl roku? Očkování by mělo vydržet déle.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od proforma »

@Ivana: Alergie se nemusi projevit hned. Ja jsem ve svych letech zacala byt alergicka. Dlouho jsem tomu neverila, az mi doktorka vysvetlila, ze u starsich lidi je to caste. Proste zatez organismu se postupne stupnuje, az jednou telo rekne Dost. A je jedno, jestli to je prach, kocici chlupy, orechy nebo treba nejaka kytka. Takze to ockovani klidne muze nejakou alergii spustit, muze to byt posledni kapka (kterou by clovek jinak nedostal nebo dostal treba o par let pozdeji).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od proforma »

Ivana píše: 29.11.2020 16:22 Očkování by mělo vydržet déle.
To by mne zajimalo, odkud odbornici berou tu nadeji. Obvykle je, ze po prodelani nemoci je imunita silnejsi nez po ockovani (napr. spalnicky, kde se musi preockovavat), takze jestli po covidu vydrzi pul roku, proc by po ockovani mela byt delsi?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od viktor »

nemam v principu nic proti ockovani.. jen proste kolem covidu 19 je pro me tolik nejasnosti a "zajímavých" věci ze zalezitost vakcin je pro me dost pochybna.. :D
Bivoji a Ivanko a nechali by jste se třeba ockovat Sputnikem 5 ? :D
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ray »

Z médií:
- Tři miliony dávek pro 1,5 milionu lidí už objednalo Česko u firmy AstraZeneca.
- Dvě dávky pro navození imunity budou potřeba také u vakcíny firem BioNTech a Pfizer, kterou by Česko mělo mít pro dva miliony lidí.
- Pro stejný počet osob byla objednána vakcína od firmy Johnson & Johnson.
Asi poslední fáze klinických testů, zjistit, co zabírá nejlépe :? ...

Odmítač očkování nejsem, naopak, jsem nadopovanej jak superhrdina. Teď v týdnu jsem si v klidu nechal třeba střelit chřipku a k tomu při jednom rovnou i encefalitidu :) Zrovna vakcínu na covid ale rád nejdřív nechám otestovat ty, kteří o to neprodleně stojí, pokud to půjde. Bohužel, vykonávám povolání, které může být po zdravotnících mezi dalšími na ráně, takže uvidím :sad
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Trochu přehled. K dnešnímu datu se na suklu píše o těchto vakcínách: http://www.sukl.cz/sukl/prehled-hodnoce ... c-covid-19

1. AstraZeneca, založená na šimpanzím adenoviru.
2. CureVac, mRNA
3. Johnson & Johnson, adenovirus 26 (AD26)

Další zmínky (ano, pouze zmínky) v dokumentu SUKLu:
4. Sanofi+GSK, proteiny+adjuvanty
5. Moderna, mRNA

Přestože úřad uvádí větu:"Z uvedeného přehledu uvádíme níže bližší informace k 8 vybraným vakcínám", ty tři zbývající jsem nenašla. Vakcína Pfizer and BioNTech jim v přehledu chybí. Je to mRNA.

Pro úplnost: další dostupná vakcína bude možná Sputnik, ale tu cestovní kancelář se mi nepodařilo najít. Má mít sídlo v Praze a majitel se jmenuje Andrej Konstantinov. Sputnik je založený na adenoviru, asi adenoviru 5 AD5.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od guntroll »

Včera konspirace, zítra realita :

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koro ... omaci_brzy

Zajímalo by mne. jakéžeto služby nebudou bez vakcíny přístupné.

Ještě zavést sezamový kredit a jsme v Číně.

Taky by mě zajímalo proč takový tlak na vakcíny, když existují terapeutika? Regenerol, Remdesvir, Hydroxychlorquine atd. ?
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od JIP »

proforma píše: 29.11.2020 10:47 Odpoved Blatneho: u lekare si take nevybirate, jaky lek vam predepise, neni duvod pro nejaky osobni vyber.
Co je to za člověka? V jakém světě to žije? Jasněže si u doktorů léčbu a léky vybíráme. Teda alespoň já a mé okolí to tak běžně děláme. Normálně si o problému něco přečtu nebo zjistím od známých postupy jinde ve světě a pak se o tom s doktorem pobavím a společně vybereme jak mě budeme léčit. Mnohdy jdeme přesně cestou, navrženou z mé strany. Mám za to, že všichni (možná mimo ministra) znají třeba papír se slovy “informovaný souhlas”. Kdykoliv mám možnost odmítnout a jít jinam jako při čemkoliv jiném co se mě týká. U doktorů jsem to nikdy udělat nemusel.
No naštěstí snad alespoň tento “lekař” teď nikoho “neléčí”. Snad toho ve zdravotnictví tento pán příliš škodlivého neprosadí. Politice navzdory máme zatím stále super systém za málo peněz.

K vakcinaci u nás za mě jeden příklad za všechny:
U dětí je povinná “hexa” i když “penta” obsahuje mnohem míň hliníku, neobsahuje plísně a je celkově mnohem lepší. “Žloutenku B”, která tam je naprosto zbytečně a celou vakcínu k.rví mléčnými bílkovinami a těmi plísněmi jaksi mimino stejně dostat nemůže (rizika jsou v tomto věku mimo-třeba sex naštěstí většina neprovozuje i když v okolí těch co tohle prosadili je to možná jinak). Nicméně ve třech letech by se dalo bezpečněji očkovat najednou proti A+B. Jenže děcko s Pentou vidí systém v ČR nesmyslně jakoby nebylo naočkované vůbec a tak už není možná sehnat s tím, že si ji uhradím. A to máme příklad jen jedné (první) vakcíny, kterou některé děti dostávají už v šesti týdnech po narození, kdy je to dle mého skandálně brzy!

Já proti očkování nic nemám (očkovací průkaz mám jako nějaký sběratel razítek), ale jsem alergický, když mi někdo bezdůvodně zkouší upírat svobodu volby. V době Internetu.
Přesně tohle dle mého vytváří ten odpor mezi lidmi. Má být nějaký standard a možnost volby (klidně za příplatek).
Je toho víc - dost na to, že plně rozumím a respektuji odmítavý postoj k očkování i když pro nás všechny je to škoda, protože mám v rodině i lidi, kteří si v ranném dětství s doživotními následky prožili nemoc, proti které se tehdy neočkovalo.

Svou vakcínu proti COVIDU si vyberu sám. Pokud bude povinná jiná než si vyberu, tak to vyřeším zase po svém.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Určitě bude způsob, jak si vybrat. Možná to bude docela mastné, ale nevěřím, že by se nedaly časem sehnat všechny dostupné vakcíny.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od PeFi »

Ivana píše: 29.11.2020 16:18 PeFi: Takové problémy jsou tuším popsané, ale neprojevilo by se to taky hned? Proč by to čekalo několik let?
Alergie se ti projeví až se k tomu najde příležitost. A pokud mohu soudit podle sebe, tak já jsem nikdy alergie neměl, a tím pádem vůbec netuším kdy a proč se mi začala projevovat potravinová alergie ne lepek, když jsem minimálně 35 let nic takového u sebe nepozoroval a postupně se to dostalo do stavu, kdy se lepku musím vyhýbat jako čert kříži. A jestli to mělo souvislost s přeočkováním, na které jsem se ve věku cca 35 let nechal ukecat, to fakt nevím. Ale výskyt citlivost na lepek nedokážu určit v čase s přesností větší, než cca +/- 5 let.

Podle mě to bude jak psala proforma - zátěž se kumuluje a v jistém okamžiku to tělo přestane zvládat. Očkování je pěkná rána pro imunitní systém, proto se taky má člověk očkovat pouze pokud je zdravý.

Tohle je taky docela zajímavý shrnutí:
https://www.longdom.org/open-access/evi ... 000137.pdf
Odpovědět