Koronavirus - vakcíny

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Jste očkovaní?

Ano
116
54%
Ne
99
46%
 
Celkem hlasů: 215
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od step »

Zatím holt nejsou stanoveny jednotné jednotky ve kterých se budou protilátky určovat a vzhledem ke krátké době od vypuknutí covidu a od očkování, není stanovena ani dostatečná protektivní hladina protilátek. Tohle asi nebude úplně brzo a bude to určitě ještě několikrát přehodnoceno, než se dojde k definitivnímu závěru. Jenže lidi to chtějí vědět teď hned a nejsou ochotni akceptovat současný stav vědeckého pokroku. Takže nemáme nic moc lepšího než hodnoty protilátek vyjádřené slovy: nic - asi ne, ale možná trochu - málo - asi středně - asi hodně
Aby se to dalo nějak použít, bylo by vhodné si nabírat protilátky snad každý měsíc či dva, vynášet do křivky a zaznamenávat, kdy došlo k prodělání covidu či k očkování a sledovat reakci protilátek na tyto události a jejich trend po vymizení stimulace imunity očkováním či infekčním prostředím.
Osobně mám po očkování proti hepatitidě B v roce 1998 trvale hladinu protilátek vyšší než 1000 UI, nevím o kolik a jaký je trend, ale protektivní hladina je nad 10 UI.
devlop píše: 17.06.2021 20:42 Měl bych dotaz - dnes byla jedna známá na druhém očkování. První byl Pfizer, dnes ji dali Modernu. .....
ohledně vystavení certifikátu nevím, zkusil bych to prověřit přes linku 1221, nebo přes jejího praktického lékaře, který se do ISINu dostane, vidí přehled podaných dávek a může vytisknout certifikát také.
Jde možná i o to, zda nedošlo k nedorozumění, jestli byl ten den ISIN dostupný, pokud ne, zadávalo se vše zpětně a certifikát si každý musel stáhnout sám, nyní se kvůli vytížení ISINu certifikáty většinou netisknou na místě a chodí e-mailem.
Dělají se studie kombinací vakcín různých výrobců. Třeba kombinace ASTRA - PFIZER vyšla myslím lépe, než ASTRA - ASTRA (nemohu najít odkaz). S odstupem nás pravděpodobně čeká přeočkování, takže může být klidně ASTRA - ASTRA - PFIZER (Moderna), ale zatím to bude jen ve fázi studií.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Mě by moje hladina protilátek zatím úplně stačila na pětibodový stupnici, jako ve škole. Ale ani to jsem zatím nenašla.

Nějaký článek ke kombinacím je tady:
https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... 240732_tzr
Myslím, že mám někde uloženo ještě něco dalšího ke kombinaci Pfizer-Astra, tam záleží na tom, která je první, jedna vychází líp. Ještě citace z článku, která mě zaujala: "Například adenovirové vakcíny mechanismem, který ještě není úplně přesně pochopen, jsou schopny navodit velmi vysokou hladinu buněčné imunity. To jsou T buňky, které jsou schopné vyhledávat virem infikované buňky a likvidovat je."
bacil píše: 18.06.2021 8:57 Jak je to na Slovensku se Sputnikem? Nejsou nějaké zprávy o tom, že by očkovali i samoplátce ne-Slováky?
Slovensko se Sputnikem končí
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/ock ... 170737_kuc
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

článek ke kombinacím
https://www.dw.com/en/mix-and-match-vac ... a-57819127
Preprint Universität des Saarlandes (Astra-Pfizer)
https://www.medrxiv.org/content/10.1101 ... 21258859v1
Předběžné výsledky, článek v Nature, o kombinacích vakcín
https://www.nature.com/articles/d41586-021-01359-3
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od vrabi »

pepaf píše: 18.06.2021 10:52 Ještě k protilátkám - udělal jsem si u SPADIE i druhý test. Bohužel vzorek je vyhodnocený jako hodnota větší jak a dále vzorek neředí (a ani to nejde dle jejích metodiky realizovat..).
Tak že vím, že reakce na 2. dávku vakcíny je výrazná, ale absolutní hodnotu v BAU/ml pro srovnání s polskou studií stejně nemám.
Odborníci o důležitosti protilátek a znalosti jejich úrovně hovoří, ale reálně se zdá, že měření je spíše orientační...
Stejně nikdo doposud závazně nestanovil jaký interval hladiny je již, nebo stále, dostatečný...
28 dní po první dávce a 14 dní po 2. dávce. Interval mezi dávkami 42 dní.
Nějak jsem to mmožná propásl, ale Spadia dělá běžný IgG test a nebo nějaký speciální po očkování ? Proběhla tu totiž diskuze, že po očkování by se měl dělat nějaký jiný test, ale nevím jak se od sebe tyto testy liší?
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Dělá dva IgG testy, jeden proti nukleokapsidu (ten je po očkování na nic, protože vakcíny co se u nás používají mají jen spike protein) a druhý proti spiku. Ale jak psal pepaf, stejně se nic moc nedozvíš. A po očkování je poměrně na nic i test IgA.
Ten test proti spiku by měl mít někde v názvu písmeno S.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od MrPorter »

Já jsem byl na testu protilátek v Elisabeth, metoda ELFA a výsledek bohužel taky jen v relativních číslech. Můžu srovnávat s osobou která prodělala covid 2 měsíce zpět s lehkým průběhem (8) vs moje 3 týdny od Pfizeru a bez covidu, po dávce téměř bez reakce (23).
Ve zprávě píšou akorát že hodnota nad 1 je pozitivní a pro další info si běžte za svým doktorem.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

To je problém všech testů. Zacáluješ, dostaneš nějaké číslo a nevíš co znamená. Laboratoř ti napíše kouzelnou formulku "pro interpretaci výsledků konzultujte lékaře".

ELFA a ELISA jsou metody. Je to jako kdybys řekl, žes zatloukl hřebík sekerou nebo kladivem. Jenže pro srovnání potřebujeme vědět daleko víc - jestli to kladivo bylo Frantovo nebo Jirkovo (=přesný název testu). Pak je potřeba vyhledat něco odborného, s čím se to dá porovnat, jako jsem našla ten polský výzkum pro test Anti-SARS-CoV-2QuantiVac ELISA kit (IgG) EUROIMMUN (Lübeck, Germany). A tam to zase skončilo na tom, že naše laboratoř Spadia tu analýzu uprostřed ukončí, takže se dozvíš jen že máš protilátky "vyšší než". Utnou to na hodnotě 384 (viz obrázek od pepaf nahoře), zatímco maximální hodnoty můžou být nejméně kolem 20 000.
ELFA a ELISA rozdíly
https://cs.weblogographic.com/what-is-d ... ween-elisa

Kdybys do Elisabeth napsal a dokázal z nich vytřískat přesné jméno testu (na stránkách to nemají, to nemá žádná laboratoř nebo aspoň jsem takovou nenašla), pokusila bych se na Scholaru vyhledat nějakou relevantní studii k tomu testu.
Jinak Elisabeth je na můj vkus drahá, chtějí 9 stovek, všechny ostatní jsou testy za 4.

Ještě mám dotaz: Byls s tím za doktorem? A co ti řekl?

Ještě zprávička: Novavax účinnost 90%
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/efek ... nam-167303
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od MrPorter »

Ve zprávě píšou tohle, pochybuju že by mi byli schopní dodat ještě něco navíc:
Plně automatizovaný laboratorní test pro detekci imunoglobulinu G (IgG) a imunoglobulinu M (IgM) specifických pro virus
SARS-CoV-2 v lidském séru nebo plasmě (heparinát lithný) pomocí metody ELFA (Enzyme-Linked Fluorescent Assay –
enzymová fluorescenční analýza). Hodnota testu se vypočítává jako hodnota relativní fluorescence RFV pacienta / standardní
hodnota relativní fluorescence RFV. Hodnota testu vyšší než 1 znamená pozitivní výsledek. Senzitivita kombinované metody
detekce obou typů protilátek je 100% od šestnáctého dne po začátku infekce. Specifita metody je 99,4%.
Výsledek testu je pozitivní, pokud alespoň jeden typ protilátek vyšel pozitivní.
Zkusím poslat zprávu doktorovi emailem a uvidím jestli bude schopnej z toho něco poznat.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

A co to IgA? Taky pozitivní?

Ještě k testu Spadie: Ono se to asi dá použít na odpověď typu ano-ne. Otázka zní: Mám se i nadále maximálně chránit, protože mám málo protilátek? Odpověď: Hodnota jakákoliv pod 384 znamená určitě ano. Hodnota nad 384 znamená odpověď snad ne. Teda ten druhý řádek, hodnota v BAU/ml.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Ještě poprosím zdejší doktory a biology a laboranty, jestli by mi mohl někdo předcházející úvahu potvrdit.

Test je Anti-SARS-CoV-2QuantiVac ELISA kit (IgG) EUROIMMUN prováděný laboratoří Spadia, která ředění utne na 385 BAU/ml. Maximální hodnoty dosažené v testu jsou podle polské studie dělané stejným testem v jiné laboratoři kolem 20 000 BAU/ml. Když mi teda vyjde číslo pod 385 tak na tom nejsem úplně nejlíp. Hodnoty v řádu desítek a kolem stovky znamenají, že mám protilátek třeskutě málo.
Polská studie: https://assets.researchsquare.com/files ... ef270b.pdf
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Citace z polské studie: "Analyzovaná skupina zahrnovala 16 lidí, kteří onemocněli COVID-19 do 2 týdnů po první dávce, 1, kteří onemocněli 4 týdny po první dávce, a 2 lidi, kteří měli pozitivní test po 4 a 6 týdnech po užití druhá dávka mRNA vakcín. Tito lidé onemocněli několik dní po sérologickém testu, který ukázal, že měli vysoké titry protilátek 262,2 BAU / ml, respektive 1106 BAU / ml)."

Takže oprava: Pro výsledek pod 385 BAU/ml je odpověď "Určitě se musím chránit" a pro výsledek více než 385 BAU/ml je odpověď "Furt nevím".
Zorge
Příspěvky: 165
Registrován: 29.09.2013 15:30
Pohlaví: muž
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Zorge »

Zdravim lidi. Nevím kam přesně napsat dotaz, ani jesrli tu už někde není, tak to dám sem. U nás ve firmě ockovani nemusi na testy. O rouskach nemluvím, ty se tam nenosily nikdy. A pokud tomu správně rozumím, tak očkovány člověk může byt infekční, může to přenášet, jen by neměl mit těžký průběh. Není to trošku na hlavu jestli to je pravda?
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Andy Glock »

Člověk který má 3.týdny po prvním očkování, a samozřejmě je-li očkován oběma dávkama se už testovat nemusí.
Uživatelský avatar
Audis
Příspěvky: 436
Registrován: 07.03.2021 14:03
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Audis »

Zorge.
díž naprostou pravdu. A ano nedává to smysl.
Vláda má obtížně realizovatelný motiv: přesvědčit neočkované, že jim vakcína covid pomůže. A současně přesvědčit očkované, že dvě dávky jsou na nic a potřebují další dávku. :idea:
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Rafael »

Nic tím nemyslím a ani nenaznačuji.
Jen tak pro zajímavost:
Nic_osobniho_20210620123555081.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Andy Glock »

Audis píše: 20.06.2021 12:17 Zorge.
díž naprostou pravdu. A ano nedává to smysl.
Vzhledem k tomu, že to testování ve firmách je velmi nespolehlivé, vzhledem k tomu, že po očkování je naopak člověk poměrně dobře chráněný, a koneckonců vzhledem k tomu, že je u nás ten Covid na ústupu, tak já si myslím, že zbytečná plošná buzerace s testy smysl nedává.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od devlop »

Rafael: tén pán co to napsal, asi neprošel školkou, možná ani nechodil na ZŠ, když je takový zarputilý antivax bojovník, protože s povinností očkování pro vstup do nějakého zařízení jsme se už setkali každý za svůj život minimálně jednou, a nikdo z toho takové haló nikdy nedělal (kromě antivax slepičích matek :chuckle)

„Pro účely přijetí dítěte do mateřské školy a dalších § 50 zákona vymezených zařízení je třeba, aby dítě bylo očkováno v rozsahu nejméně jedné dávky očkovací látky proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám a dále v případě očkování hexavakcínou bylo dítě očkováno ve schématu minimálně 2+1 dávka“


EDIT: takže povinnost očkování bude prostě rozšířena o novou, velmi nakažlivou nemoc, nechápu, proč v tom tolik lidí vidí problém, konec svobody a totalitu. Nebo si snad někdo myslel, že až do konce naší sluneční soustavy tady na Zemi nevznikne nic nového proti čemu bude nutné se očkovat, abychom nepochcípali? To snad ne :lol:
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od viktor »

mas pravdu, prehodnotil jsem si tuaci a to dost zavazne, mel by se co v nejratsi dobe naockovat co nejvice lidi ale samozrejme na zaklade plne dobrovolnosti. Samozrejme se bavime o ockovani proti covidu. Jine cesty skutecne neni.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od FMJ »

Pan Volný zřejmě v žádné takto důležité firmě nepracuje a pokud ano, rozhodně ne na pozici, která by o takových krocích mohla rozhodovat. Úsměvné je to, pokud si opravdu myslí, že by toto oznámení mohl někdo pokládat za věrohodné. Ať mě jakýkoliv právník poučí o tom, jak lze ukončit pracovní poměr s osobou pouze na základě očkování.

Slovy HR: ukončit pracovní poměr jinak, než dohodou či zrušením pracovního místa je pro zaměstnavatele velice náročná záležitost i v případě pádných důvodů.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Germanik1 »

Volný je blb. Popírá svobodu kohokoliv si vybrat, jestli očkovat nebo ne. *" Popíráním svobody vybojujeme svobodu pro všechny. *"
Udělám co musím
Odpovědět