Koronavirus - vakcíny

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Jste očkovaní?

Ano
116
54%
Ne
99
46%
 
Celkem hlasů: 215
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od guntroll »

Troufám si založit toto samostatné vlákno, možná i hlasování by se hodilo. Vím že budu nařčen z chřipečkářství, ale vzhledem k rychlosti jejich vývoje a potřebě v předstihu avizovat na ně kampaně a naopak cenzuru protivakcínových článků ve mne tedy nebudí důvěru a očkovat bych se teď a tady nenechal.

Ovšem budu rád za co nejvíc podrobných info co jsou vlastně zač - hlavně ta od Pfizeru s mRNA technologií mne nenaplňuje důvěrou. Ale nejsem biochemik.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od bivoj »

Vakcína na Covid-19 není splácaná "za rok", jak někteří tvrdí. Základ céleho dění lze vysledovat do začátků epidemií (či nemocí, chcete li) MERS a SARS. SARS je tu s námi od roku 2002 a MERS od cca 2012. Obě jsou to to koronavirové nákazy, stejně jako COVID. Na obě se začaly vyvíjet a testovat vakcíny už hodně dávno, nicméně protože jak SARS či MERS se podařilo podchytit restrikcemi v samém zárodku a zemřelo na ně zanedbatelné množství lidí (v poměru k COVID), tak se výzkum vakcín na tyto koronaviry nikdy nedostal do stádia velkých praktických zkoušek.

A pak přišel COVID. Je to p"říbuzný" od SARS i MERS, je ze skupiny koronavirů, na které se hledá vakcína už od toho roku 2002. Jen je MNOHEM "lepší" než SARS a MERS a dokázal už zabít mnohosetnásobně více lidí, než obě předchozí nákazy dohromady.

Ohledně vakcíny - vzaly se prostě ty osmnáctileté výzkumy a trochu se přitlačilo na realizaci a přiohnutí na kmen Covidu. Takže ona ta vakcína na COVID není něco nově uplácaného za rok... Jde o výzkum trvající skoro osmnáct let, akorát byl dlouho poidfinancovaný. No a protože COVID fakt není jako "chřipečky" co byly SARS a MERS, tak se do "dokončení" coronavirové vakcíny nalilo za posledních pár měsíců neskutečně člověkodnů. (A prachů taky, pochopitelně).

Vakcína na COVID není nic spešl nově vytvořeného, je to vakcína, která se vyvíjí, jak už bylo nahoře řečeno, více jak 18 let akorát poslední dobou se zvýšil tlak na její reálné "uvedení do provozu".

Výrobci FAKT netouží dostat na trh produkt, který z vás udělá za pár dnů zombie. Ani opravdu netouží po vedlejších účincích, protože to vše by jim v budoucnu jen snižovalo poptávku a zisky. Jejich cílem, je, konspirátorům navzdory, fungující vakcína/očkování, která dokáže zachovat většinu populace naživu.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
sigurd
Příspěvky: 372
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od sigurd »

Som radikálnym zástancom očkovania(okrem chrípky-tú treba vyležať v teplotách,nech telo "uvarí" aj iné prechodené nákazy a imunizuje sa samo ;) ),ale na "chřipečku" si jeden rok počkám,čo to s populáciou urobí...
Možno je to pokročilejším vekom,ale v poslednej dobe prestávam dôverovať aj "odbornej verejnosti".
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od vrbodol »

Já se v žádnym případě taky očkovat nenechám. Taky to beru jako spíchnutý horkou jehlou. Mimochodem bejvalá dělá v laborce s kovidem denně a tam se pokud nebude hrozit trest smrti nenechaj očkovat taky, protože taková rychlokvaška u nich nemá důvěru.
kawa5
Příspěvky: 223
Registrován: 24.01.2016 19:59

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od kawa5 »

vakcína bude jistě prospěšná pro rychlejší umrtvení epidemie,ale také se očkovat rozhodně nenechám i kdyby mě na nože brali :D ...rád přenechám očkovací látku starším a rizikovým kategoriiím ;)

řekl bych že na tomhle fóru nebude moc velký zájem o očkování proti covidu :lol:
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od ecart »

Ve mě veškeré informace okolo tohodle viru vzbuzují velké pochybnosti.
- informace o původu
- rozhodnost, s jakou jednotlivé vlády zavřely města a hranice zemí
- informace o tom, že po nakažení člověk nemusí získat imunitu
- informace o tom, že vakcína naopak imunitu zajistí
- rychlost vývoje vakcíny a počet firem, které ji chtějí dodávat

Přesto všechno se očkovat nechám, jelikož prakticky člověk asi stejně nebude mít na výběr.
Jakto? Protože bych se vsadil, že očkovaní dostanou nějaké razítko do cestovního pasu, apod. Achjo.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od gabo »

Je to ťažká dilema- na jednej strane sa mi do očkovania "rýchlokvaskou" moc nechce, na strane druhej ak si to povedia všetci, ktovie kedy to všetko skončí..
Takisto mi príde nemorálne využívať výhody kolektívnej imunity, ale odmietnuť riziká. Zatiaľ sa skôr prikláňam k očkovaniu.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od bivoj »

Pro všechny ty, kteří se zde bijí v prsa, jak se "nikdy nenechají očkovat" především doporučuji přečíst si Zákon č. 258/2000 Sb. - Zákon o ochraně veřejného zdraví. Především:
HLAVA III
PŘEDCHÁZENÍ VZNIKU A ŠÍŘENÍ INFEKČNÍCH ONEMOCNĚNÍ
Díl 1
Očkování a spolupráce orgánů ochrany veřejného zdraví s poskytovateli zdravotních služeb

a následující paragrafy... Ono bude stačit, když na návrh WHO bude zařazeno očkování proti Covid 19 Ministerstvem zdravotnictví jako očkování spadající pod povinné. Podle mě ještě navíc dojde brzo k úpravě tohoto zákona a rozšíření např. 51 odst. 2) Zdravotní pojišťovny jsou povinny sdělovat Ministerstvu zdravotnictví počet očkovaných pojištěnců v členění podle očkovacího kalendáře pro pravidelná očkování stanoveného prováděcím právním předpisem, a to vždy do 30. dubna kalendářního roku za uplynulý kalendářní rok. V tomto termínu jsou dále povinny sdělovat Ministerstvu zdravotnictví i údaje o počtu očkovaných pojištěnců proti sezónní chřipce. O povinnost sdělovat i očkování nejen proti sezónní chřipce ali i proti Covidu...

Jako vládě fakt stačí velmi málo, aby bylo očkování povinné a basta fidli. A být poté perzekuován a případně i soudně trestán za trestný čin šíření nakažlivé choroby, no, uvidíme. Jen říkám jak to je, nestojím momentálně vyhraněně na žádné straně, ale spíše jsem zastánce očkování, protože takto se v ČR podařilo vymýtit tuberkulózu, záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, hepatitidu typu B, spalničky, zarděnky, příušnice.........
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Ivana
Příspěvky: 2767
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Přehled vakcín, pravidelně aktualizovaný:
https://www.nytimes.com/interactive/202 ... acker.html
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8780
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Fabulous »

Nejsem konspirační pošuk. Vakcínu si píchnu hned, jak to půjde.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od vrbodol »

Ano pokud to bude tak povinný že bude hrozit pokuta, ztráta práce a jiný podobný věci budu muset, nicméně na rovinu udělám pokus a nabídnu doktorovi prachy aby mi to nepíchal a jen si mě odškrtnul. Prostě nevěřim ,že se dá za chvíli něco vyrobit. Připadá mi to jako to hrozně rychlý nucení do elektromobility a podobně. Já se nechávám očkovat jen proti věcem, který mě můžou opravdu ohrozit a to je pro mě tetanus a klíšťovka. Ano znám pár lidí co mělo horší průběh, kámošovi umřel děda 96 let sám mám starý rodiče ,ale přesto néé. Letos jsem prodělal docela hnusnej průběh momonukleozy a jelikož všichni doktoři žili jen koronkou a na mě víceméně srali, tak už mě vše kolem unavuje a i po této zkušenosti bejt vakcína na tu mononek. stejně se očkovat nedám. Beru to taky za horší chřipku na kterou holt nejsme zvyklý a tak je to horší.
Chřipka-pokud se dožiju vysokýho věku ,tak asi budu uvažovat o očkování ale zatím to beru jako jen nehoráznej kšeft farmaceutickejch firem, když u nás v práci pro to lobujou tak že za to člověku ještě platěj připadně dávaj dárky. A jak už jsem psal moje bejvalá laborantka by na chřipku taky v životě nešla.
Argument že očkováním jsem ohleduplnej k ostatním mi připadá to často omílané -kdyby to zachránilo alespoň jeden život. To už bych se fakt musel nechat napíchat všim možnym od žloutenky až po nevím co.
Tak snad jsem vás příznivce vakcinace moc nenaštval, tohle je prostě můj názor.
Ivana
Příspěvky: 2767
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Nechám se očkovat hned jak to půjde. Nikdy jsem na očkování žádnou reakci neměla, až na únavu nebo trochu bolesti, takže to snáším dobře. Pečlivě si projdu všechny klinické studie třetí fáze, okamžitě jakmile je vyhoděj a vyberu si.

Popravdě řečeno, já tohle masové odmítání očkování nechápu. Můžu to pochopit u někoho, kdo už měl nějakou divočejší reakci, ale u ostatních, kteří jsou zdraví? Zajímalo by mě, čím je to způsobené. Zde několikrát zmiňovaný argument, že je to "narychlo" je podle mě irelevantní. Ano, vyrobit vakcínu trvalo dosud roky. Ale uvědomte si prosím, že spousta z toho času byla byrokracie, tedy hodnocení úřadem. Teď si dovedu představit, jak si politici ve věkových kategoriích, kdy se na to umírá úředníky pěkně přitlačili, aby to zbytečně neprotahovali. V Ameru se tahle byrokracie covidové vakcíny dělá současně už s druhou fází (ne třetí, druhou!), bylo o tom několik článků. A za další spousta firem vzala vakcínu proti něčemu jinému (a nejen sars a mers, ale třeba i ebola) a jen ji upravila.

Mě by vážně zajímalo, jestli jako druh máme tak krátkou paměť - ještě za našich babiček a prababiček se umíralo na tuberkulózu a obrnu a očkování byla spása z nebes a dneska je to odmítač kam člověk koukne.

Mě by zajímalo, jestli vy, zdejší odmítači máte nějaké argumenty založené na faktech, nebo jestli je to jen "všichni okolo to nechtějí, tak na tom něco bude". Nechci vás přesvědčovat, jen mě to vážně nějak nejde do hlavy a ráda bych to pochopila.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Vladimir »

Ja sa takisto očkovať určite nenechám, a to nie som žiadny "odmietač" očkovania. Osobne mám za sebou aj nepovinné očkovania (žltačka, brušný týfus), rozmýšľal som takisto o ďalších (encef., besnota), len som sa už k tomu nedostal. Na tetanus sa samozrejme preočkovávam takisto tak ako je to predpísané a potrebné.

Ja takisto ako aj mnoho ďalších ľudí čo poznám, odmietajú očkovanie hlavne kvôli tomu, že sa toho boja. Nie som žiaden konšpirátor, ale napriek tomu, čo tu všetci píšu, že sa zobrala vakcína SARS, MERS a neviem čo ešte, to nie je covid19. Určite to pomôže urýchliť vývoj vakcíny proti covid19, ale jednoducho to nie je to isté a vedľajšie účinky sa môžu prejaviť aj po dlhšej dobe.

Po ďalšie, covid19 som sám prekonal s veľmi miernymi príznakmi, jeden deň horúčka, vyležal som v posteli, ešte týždeň som bol poslabší, mierny kašeľ, nič strašné. Takže momentálne mám to najlepšie očkovanie na svete, vírus som prekonal. Ak by som si mohol vybrať, tak sa najbližšie (o rok alebo koľko to očkovanie bude mať platnosť) znova "nakazím" (ešte raz ak by to bolo také jednoduché a dalo sa to vybrať) a znova sa na dva týždne doma izolujem a vyležím to.

Ešte jedna vec, nechápem ten nátlak na ľudí, aby sa dali očkovať. Kto sa cíti ohrozený, tak nech sa dá zaočkovať, kto tak urobí a získa tak tým imunitu, prečo ho potom štve, že niekto zaočkovaný nebude? Veď už ho nebude môcť nakaziť (viem, že žiadne očkovanie nie je 100%, ale minimálne by po očkovaní človek, ak sa aj nakazí, mal mať omnoho miernejší priebeh).

Ďalší pre mňa "veľký" argument proti očkovaniu je vyjadrenie nášho premiéra, ktorý je veľkým zástancom očkovania. Pýtali sa ho v TV, či sa dá zaočkovať, či teda pôjde príkladom a on na to, že ako kapitán lode sa dá zaočkovať až posledný. Sám sa teda zaočkovať nedá hneď na začiatku, pritom mu už x-ľudí odkázalo a ja sa k nim pridávam, nech si kľudne moju dávku vakcíny zoberie, s radosťou mu ju venujem.

Nakoniec, ohľadom očkovanie proti chrípke, sám som sa nikdy očkovať nedal, babka ale ano, dokonca dva-krát, v oboch prípadoch sme ju potom museli ratovať.
Vladimír
pepaf
Příspěvky: 540
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od pepaf »

od bivoj » 28 lis 2020

...Vakcína na Covid-19 není splácaná "za rok", jak někteří tvrdí. Základ céleho dění lze vysledovat do začátků epidemií (či nemocí, chcete li) MERS a SARS. SARS je tu s námi od roku 2002 a MERS od cca 2012...
...spíše jsem zastánce očkování, protože takto se v ČR podařilo vymýtit tuberkulózu, záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, hepatitidu typu B, spalničky, zarděnky, příušnice.........
od Fabulous » 28 lis 2020, 21:46

Nejsem konspirační pošuk. Vakcínu si píchnu hned, jak to půjde.
Jsem mírně 60+, v podstatě souhlasím s tím, co jsem zvýraznil v citacích předpisatelů.
Pokud bych byl podporovatelem konspirací, tak by si stačilo přečíst příbalový leták u jakéhokoliv i běžného, léty prověřeného, léku a nutně získáte pocit, že užíváním podstupujete neodvratné riziko minimálně asistované sebevraždy ... realita bývá výrazně méně dramatická.
Nepochybně minimálně stejně, spíše ještě výrazněji, to bude uvedeno i u těch nově připravovaných vakcín.
Samozřejmě, že jistá míra obezřetnosti je na místě, nicméně relevantních (a doufám, že pozitivních) informací bude jistě přibývat...
sigurd
Příspěvky: 372
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od sigurd »

Ja som v tomto vlákne žiadny príspevok úplných odmietačov očkovania nezaznamenal-len niektorí máme trošku opatrnejší prístup k rýchlo vyvíjaným vakcínam na covid...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Ivana
Příspěvky: 2767
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Vladimir píše: 28.11.2020 22:20 vedľajšie účinky sa môžu prejaviť aj po dlhšej dobe.
Které vedlejší účinky očkování se projevují po delší době?
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Vladimir »

Presne o to ide, to neviem a nemôže to vedieť nikto.
Vladimír
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1031
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od vratnikp »

Vsichni jsme soubor nejakych v zivote ziskanych zkusenosti....
Ockovani obecne neodmitam, jsem ockovany na lecco a ty biomatky odsuzuju jako produkty dnesni doby.
Ze vakcinu vyviji z mers a sars beru v potaz, to jsem tu cetl uz nekdy v kvetnu.

Na druhou stranu me zkusenosti rikaji, ze kdyz mi nekdo horem dolem opakuje co je pro mne dobre a ze o tom nemam moc premyslet, vzdy to bylo ve vysledku k me nespokojenosti.

Dale me zkusenosti rikaji, ze stoleta tradice mezinarodni korporace neznamena kvalitni produkt. Predstavim si, jak by vypadal nas produkt, kdyby nam rekli, ze musi do serie za rok. Ono v pruzne firmicce o 10 lidech by to nebyl problem, ale v nadnarodnim korporatu se vsemi temi managery, ekonomy, kvalitari a dalsimi radily, kteri technicky ciste reseni stopnou kvuli nejake blbosti z jejich odbornosti, tak z toho po roce bude prepicenej nefunkcni nedodelek, ktery ale v powerpointu vypada skvele, a kdo ho nechce je hlupak

A o tom, co si myslim o vetsinove populaci se rozepisovat moc nebudu, jen ze prumerny pepik moc dopredu neplanuje a je lepsi se mit dnes dobre a zitra se to nejak udela a nejake informace o cinske chripce v televizi jen zdrzuji od sledovani dalsich hovadinek.

Dale muj zpusob zivota neni socialnim distancem a rouskovanim temer omezen, do rizikove skupiny nepatrim a vlastne se ani nemam moc kde nakazit

A popravde dokud tady na foru nebude vetsinovy nazor, ze je vakcina OK, tak vakcinaci v pristim a prespristim roce nebudu ani zvazovat. Prohlaseni odborniku v mediich pro mne nema vypovidajici hodnotu, neb mam zkusenosti s tim jak se delaji odborne posudky. A nemyslim si, ze budu schopen vyvodit spravny zaver z odbornych studii, neb biologii aplikuju jen pri kuchani kapra a chemii jen v materialovych normach.

Takze na rozumove urovni je za mne otazka ockovat x neockovat plichta. No a kdyz jsem s rozumem v koncich, tak dam na instinkt a ten mi rika boj se neznameho
Naposledy upravil(a) vratnikp dne 28.11.2020 23:11, celkem upraveno 1 x.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od gabo »

Vladimir píše: 28.11.2020 22:20 Ešte jedna vec, nechápem ten nátlak na ľudí, aby sa dali očkovať. Kto sa cíti ohrozený, tak nech sa dá zaočkovať, kto tak urobí a získa tak tým imunitu, prečo ho potom štve, že niekto zaočkovaný nebude?
Písal som, že je to tak trochu aj otázka morálky. Napr. ja som očkovaný proti osýpkam (ako dieťa), aj moje deti sú očkované a určite nie je správne, ak iní rodičia odmietajú očkovať svoje deti a využívajú (vlastne zneužívajú) kolektívnu imunitu a často argumentujú ako ty- čo sa starám o ich deti, veď moje deti neochorejú - sú zaočkované.. Pri covide to možno bude iné, ale v princípe dosť podobné.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Vladimir »

Gabo porovnávaš neporovnateľné, covid nie sú osýpky. Neverím, že vakcína proti osýpkam bola "spatlaná" za takú krátku dobu ako tá proti covidu, navyše proti osýpkam a takisto ďalšie povinné vakcíny sú "klasické", teda oslabený vírus alebo jeho časť, vakcína proti covidu bude niečo úplne nové (mRNA).

Ale hlavne v žiadnom prípade nemienim ako píšeš, zneužívať kolektívnu imunitu (mimoto proti osýpkam samozrejme očkovaný som). Ako som už písal, sám som už covid prekonal a takisto ako som už písal, ak by sa dalo tak radšej volím sa znova nakaziť a dva týždne zostať v izolácii ako sa dať očkovať (ak to pritiahnem za vlasy, ak by sa dalo vybrať, dať sa zaočkovať tou novou RNA vakcínou proti covidu alebo si dať pichnúť priamo vírus covidu-najúčinnejšie očkovanie vôbec, tak si vyberiem druhú možnosť).
Vladimír
Odpovědět