Koronavirus - vakcíny

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Jste očkovaní?

Ano
116
54%
Ne
99
46%
 
Celkem hlasů: 215
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od cipis »

Jj, tak jsem to přesně myslel.

Ale s tím závěrem nesouhlasím, protože nepřináší to, co je potřeba. Že se naočkuje plácnu 30 % lidí, tak způsobí snížení zátěže nemocnic a márnic, plácnu, o půlku (protože se budou očkovat ti rizikovější). Jenže my tu zátěž potřebujeme snížit ještě více.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ulfhednar »

mart0 & cipis: :yes

Proforma: nevím kdo je Simmar a nějaké TW nesleduji. A myslím, že u každé nemoci, kterou mělo desítky milionů lidí mohu najít případy, které se vymykají běžnému klinickému obrazu. Kdybych se měl řídit tím, co kde kdo měl atypického a umřel na to, tak si to hodím. To je jako odmítat vakcínu jen proto, že na ní jeden z x milionů umře. Na Twitteru ;)
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od proforma »

Simmar je doktor, kterej jezdi se zachrankou a pracuje na ARO a od jara pred tim svinstvem dost fundovane varuje - poznatky z praxe, ne ohnute statistiky atd. Nepochybuju, ze jako doktor dostal nejlepsi moznou peci. A presto to malem nerozdejchal.

Samozrejme, ze pro mne neni urcujici 1 konkretni pripad, ale tech lidi, co na to umrelo, uz je prece jenom dost. Ne vsichni 65+. A tech, kteri se z toho vylizali s nejakymi tezkymi nasledky, nasobne vice. To je to, proc pro sebe hodnotim nemoc jako vetsi riziko nez ockovani, uvedeny priklad Simmara je ilustrativni.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ulfhednar »

Mám také dost kamarádů lékařů, kteří v Covidu zas tak velké drama nevidí (nebavím se o starých, obézních, imunosupresivních...). Někteří si covidem už prošli. Bez problému. Záleží, co si vyberete. "Čeho se bojíš, to tě dostane..."
Óðinn á yðr alla
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od mart0 »

Cipis: Rozsah snížení zátěže záleží na tom kolik by jich skutečně bylo dobrovolně a to si moc netroufám odhadovat. Navíc pokud by šlo o tento důvod, tak by pak případná "povinnost" měla platit pouze pro rizikové skupiny, nabízí se například aplikace od určitého věku.
gabo
Příspěvky: 137
Registrován: 15.02.2015 17:24

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od gabo »

Celkom zrozumitelné info o covid vakcinách som našiel tu: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nc ... eness.html , je tam aj odpoveď na moju otázku či sa robila štúdia o prenose vírusu po vakcinácii- a teda že sa iba plánuje robiť :). Tak hádam o pár týždňov by mohli byť aspoň čiastočné výsledky.
Okrem iného sa tam píše:
Based on evidence from clinical trials, the Pfizer-BioNTech vaccine was 95% effective at preventing laboratory-confirmed COVID-19 illness in people without evidence of previous infection.
Zaujímalo by ma čo myslia pod laboratory-confirmed - či pcr test či príznaky..
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od proforma »

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/sv ... .seznam.cz

V clanku je hodne zajimavej interaktivni graf, kolik vakcin a od jakych vyrobcu objednaly nejvetsi zeme. Tj. jake vakciny se asi budou celosvetove pouzivat nejvic.

Docela mne zarazil pomerne velky podil firmy Gamaleya, jejiz nazev mi nic nerikal. Po trose googleni jsem zjistila, ze je to vyrobce Sputniku :-) Nu vot :-) Nicmene ke Sputniku jsem zjistila jeste jednu zajimavou vec: zatimco AstraZeneca a ostatni firmy, ktere maji sve vakciny zalozeny na geneticky upravenem adenoviru, pouzivaji pro obe ockovaci davky tu samou latku/nosic, Sputnik pro 1. a 2. davku pouziva 2 ruzne kmeny upravenych adenoviru, coz by pry melo jednak zvysit imunitni odpoved na virovy protein SARS-COV2, jednak snizit nezadouci ucinky po 2. davce, vyvolane reakci na "nosice" - adenovir. To neni uplne blbe :-) Jsem zvedava na protokoly o klinickych testech - jestli to chteji prodavat do sveta, budou je muset udelat poradne.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Myslím, že jsem to sem už dávala, ale nemůžu to najít tak dávám znovu. Je to denně aktualizovaný přehled všech vyvíjených koronáčových vakcín, je tam spousta užitečných informací. Nedávno přibyly i mapky, kde všude se tím očkuje (mimochodem Sputnikem očkuje i Argentina). Mimochodem se tam dá najít, že Gamaleya se podílí na dalších dvou vakcínách.

Přehled vakcín
https://www.nytimes.com/interactive/202 ... acker.html
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Našla jsem moc pěkné video o koronáči a vakcínách s českými titulky. Má ho česká AstraZeneca na stránkách. Jmenuje se to Co je Covid-19. Musíte sjet trochu dolů, přímo odkázat na video se nedá
https://www.astrazeneca.cz/#
nebo přímo na YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=X5DGZyGaG5w
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Našla jsem nějakou zprávu o vakcíně AstraZeneca, která byla schválená pro Británii. Připadá mi poměrně krátká, pokud někdo najdete něco lepšího, budu vděčná za sdílení.

https://www.gov.uk/government/publicati ... strazeneca
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Výtah z AstaZeneca:
odkaz v předchozím příspěvku (přidala bych to, ale nepustí mě to kdovíproč k editaci)

Kontraindikace kapitola 4.3
Přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1

Zvláštní upozornění a opatření pro použití kapitola 4.4
Sledovatelnost
Aby se zlepšila sledovatelnost biologických léčivých přípravků, měl by být jasně zaznamenán název a číslo šarže podávaného přípravku.

Přecitlivělost
Stejně jako u všech injekčních vakcín musí být pro případ anafylaktické reakce po podání vakcíny vždy snadno dostupné vhodné lékařské ošetření a dohled.

Souběžná nemoc
Stejně jako u jiných vakcín by mělo být podávání vakcíny COVID-19 AstraZeneca odloženo u osob trpících akutním těžkým horečnatým onemocněním. Přítomnost mírné infekce, jako je nachlazení nebo nízká horečka, by však očkování neměla oddálit.

Poruchy trombocytopenie a koagulace
Stejně jako u jiných intramuskulárních injekcí by měla být vakcína COVID-19 AstraZeneca podávána s opatrností osobám s trombocytopenií, jakoukoli poruchou srážlivosti nebo osobám podstupujícím antikoagulační terapii, protože po intramuskulárním podání může u těchto jedinců dojít ke krvácení nebo tvorbě modřin.

Imunokompromitovaní jedinci
Není známo, zda jedinci se sníženou imunitní odpovědí, včetně jedinců léčených imunosupresivy, vyvolají stejnou odpověď jako imunokompetentní jedinci na vakcinační režim.

Doba trvání a úroveň ochrany
Doba ochrany ještě nebyla stanovena. Stejně jako u jiných vakcín nemusí očkování vakcínou COVID-19 Vaccine AstraZeneca chránit všechny příjemce vakcíny.

Zaměnitelnost
Nejsou k dispozici žádné údaje o použití vakcíny COVID-19 AstraZeneca u osob, které již dříve dostaly úplnou nebo částečnou sérii vakcín s jinou vakcínou COVID-19.

Sodík
Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol sodíku (23 mg) v jedné dávce a je považován za v podstatě bez sodíku.

Plodnost, těhotenství a kojení kapitola 4.6
Těhotenství
S používáním vakcíny COVID-19 AstraZeneca u těhotných žen jsou omezené zkušenosti.
Předběžné studie na zvířatech nenaznačují přímé ani nepřímé škodlivé účinky na těhotenství, embryofetální vývoj, porod nebo postnatální vývoj; definitivní studie na zvířatech dosud nebyly dokončeny. Plný význam studií na zvířatech pro lidské riziko s vakcínami pro COVID-19 teprve bude stanoven.
Podání vakcíny COVID-19 AstraZeneca v těhotenství by mělo být zváženo, pouze pokud potenciální přínosy převažují nad možnými riziky pro matku a plod.
Kojení
Není známo, zda se vakcína COVID-19 AstraZeneca vylučuje do mateřského mléka.
Plodnost
Předběžné studie na zvířatech nenaznačují přímé ani nepřímé škodlivé účinky na plodnost.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Výtah AstraZeneca pokračování (je to dlouhé, nevejde se do jednoho příspěvku)

Nežádoucí účinky kapitola 4.8
Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky byla citlivost v místě vpichu (> 60%); bolest v místě vpichu, bolest hlavy, únava (> 50%); myalgie, malátnost (> 40%); pyrexie, zimnice (> 30%); a artralgie, nauzea (> 20%). Většina nežádoucích účinků byla mírné až středně závažné a obvykle odezněla během několika dní po očkování. Do 7. dne byla incidence subjektů s alespoň jednou lokální nebo systémovou reakcí 4%, respektive 13%. Ve srovnání s první dávkou byly nežádoucí účinky hlášené po druhé dávce mírnější a byly hlášeny méně často.
Přecitlivělost na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1

Shrnutí bezpečnostního profilu
Celková bezpečnost vakcíny COVID-19 AstraZeneca je založena na průběžné analýze souhrnných údajů ze čtyř klinických studií provedených ve Velké Británii, Brazílii a Jižní Africe. V době analýzy bylo randomizováno 23 745 účastníků ve věku ≥ 18 let, kterým byla podána vakcína COVID-19 AstraZeneca nebo kontrola. Z toho 12 021 dostalo alespoň jednu dávku vakcíny COVID-19 AstraZeneca. Medián doby sledování ve skupině s vakcínou COVID-19 AstraZeneca byl 105 dní po 1. dávce a 62 dnů po 2. dávce.

Demografické charakteristiky byly obecně podobné u účastníků, kteří dostávali vakcínu COVID-19 AstraZeneca, a u těch, kteří dostávali kontrolu. Celkově bylo mezi účastníky, kteří dostali vakcínu COVID-19 AstraZeneca, 90,3% ve věku 18 až 64 let a 9,7% ve věku 65 let nebo starších. Většina příjemců byla bílá (75,5%), 10,1% černoši a 3,5% asijští; 55,8% byly ženy a 44,2% muži.

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky byla citlivost v místě vpichu (> 60%); bolest v místě vpichu, bolest hlavy, únava (> 50%); myalgie, malátnost (> 40%); pyrexie, zimnice (> 30%); a artralgie, nauzea (> 20%). Většina nežádoucích účinků byla mírné až středně závažné a obvykle odezněla během několika dní po očkování. Do 7. dne byla incidence subjektů s alespoň jednou lokální nebo systémovou reakcí 4%, respektive 13%. Ve srovnání s první dávkou byly nežádoucí účinky hlášené po druhé dávce mírnější a byly hlášeny méně často.
Nežádoucí účinky byly obecně mírnější a byly hlášeny méně často u starších dospělých (≥ 65 let).
V případě potřeby lze použít analgetika a / nebo antipyretické léčivé přípravky (např. Přípravky obsahující paracetamol) k poskytnutí symptomatické úlevy od postvakcinačních nežádoucích účinků.

Seznam nežádoucích účinků v tabulce
Nežádoucí účinky (ADR) jsou organizovány podle třídy orgánových systémů MedDRA (SOC). V rámci každé SOC jsou upřednostňované termíny uspořádány podle klesající frekvence a poté podle klesající závažnosti. Frekvence výskytu nežádoucích účinků jsou definovány jako: velmi časté (≥ 1/10); časté (≥ 1/100 až <1/10); méně časté (≥ 1/1 000 až <1/100); vzácné (≥ 1/10 000 až <1/1 000); velmi vzácné (<1/10 000) a není známo (z dostupných údajů nelze určit).

Nežádoucí účinky
MedDRA SOC: Poruchy krve a lymfatického systému

Četnost: Méně časté
Nežádoucí účinky: Lymfadenopatie (a)
MedDRA SOC: Poruchy metabolismu a výživy

Četnost: Méně časté
Nežádoucí účinky: Snížená chuť k jídlu (a)
MedDRA SOC: Poruchy nervového systému

Frekvence: Velmi časté
Nežádoucí účinky: Bolest hlavy
MedDRA SOC: Poruchy nervového systému

Četnost: Méně časté
Nežádoucí účinky: Závratě (a)
MedDRA SOC: Gastrointestinální poruchy

Frekvence: Velmi časté
Nežádoucí účinky: Nevolnost
MedDRA SOC: Gastrointestinální poruchy

Četnost: Běžná
Nežádoucí účinky: Zvracení
MedDRA SOC: Gastrointestinální poruchy

Četnost: Méně časté
Nežádoucí účinky: Bolest břicha (a)
MedDRA SOC: Poruchy kůže a podkožní tkáně

Četnost: Méně časté
Nežádoucí účinky: Hyperhidróza (a), svědění (a), vyrážka (a)
MedDRA SOC: Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně

Frekvence: Velmi časté
Nežádoucí účinky: myalgie, artralgie
MedDRA SOC: Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Frekvence: Velmi časté
Nežádoucí účinky: Citlivost v místě vpichu, bolest v místě vpichu, teplo v místě vpichu, erytém v místě vpichu, svědění v místě vpichu, otok v místě vpichu, podlitiny v místě vpichu (b), únava, malátnost, pyrexie (c), zimnice
MedDRA SOC: Celkové poruchy a reakce v místě aplikace

Četnost: Běžná
Nežádoucí účinky: Indurace v místě vpichu, onemocnění podobné chřipce (a)
(a) Nevyžádaná nežádoucí reakce
(b) Podlitiny v místě vpichu zahrnují hematom v místě vpichu (méně časté, nevyžádané nežádoucí účinky)
(c) Pyrexie zahrnuje horečku (velmi častou) a horečku ≥ 38 ° C (častou)

Po očkování vakcínou COVID-19 AstraZeneca byly hlášeny velmi vzácné příhody neuroinflamativních poruch. Příčinná souvislost nebyla stanovena.

Seznam pomocných látek kapitola 6.1
L-histidin
Monohydrát hydrochloridu L-histidinu
Chlorid hořečnatý hexahydrát
Polysorbát 80
Ethanol
Sacharóza
Chlorid sodný
Dihydrát edetanu disodného
Voda na injekci
edetan=EDTA=kyselina ethylendiamintetraoctová
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ulfhednar »

Užitečné, díky.
Za mně osobně: až se dostane na mne, bude to otestované na milionech lidí, takže pokud o bude nutné kvůli cestování, proč ne.
Zatím řešíme rodiče, kteří půjdou před námi a manželku, která jako učitelka asi půjde brzo na řadu.
Óðinn á yðr alla
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

Není zač. Já bych to stejně dělala pro sebe a asi nejsem sama, tak to sdílím. Ocenění ale potěší. A potěší i případné doplnění toho, co jsem přehlédla.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od PeFi »

Ivana píše: 30.12.2020 18:44 MedDRA SOC: Gastrointestinální poruchy
...
Po očkování vakcínou COVID-19 AstraZeneca byly hlášeny velmi vzácné příhody neuroinflamativních poruch. Příčinná souvislost nebyla stanovena.
Příčinná souvislost zatím nebyla stanovena a nejspíš ani hned tak nebude, protože jako jeden z prvních naznačil souvislost mezi očkováním a gastrointestinálními problémy gatreoenterolog Wakefield a málokdo chce dopadnout jako on, takže se na toto téma publikuje hodně opatrně.

Souvislost nejspíš bude v tom, že drtivou část imunity má na starosti střevo a lymfatický systém. Vakcína do imunitního systému udeří "kladivem". Výsledný gastrointestinální zánět se u "slabších jedinců" přetaví v neuroimflamativní poruchu, normální jedince akorát bolí hlava - viz tzv. "gut-brain axis".
Já to dobře znám sám na sobě, pokud sním něco, co mi způsobí ve střevě zánět, tak mi naběhne jedna konkrétní uzlina na krku a nastoupí pekelná migréna, která skončí až když se zánětlivá strava dostane z těla pryč. Potlačit to dokáže pouze včas podaný protizánětlivě působící niacin v celkem slušné dávce (500 až 1500 mg/den), běžné nesteroidní protizánětlivé léky mi na to vůbec nefungují. Propojení střevo-hlava bohužel takto otestuji několikrát do roka.

Proto je vhodné pár dní před očkováním i po něm konzumovat protizánětlivou stravu, která udělá střevu dobře.
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od JIP »

Prosím o nějakou definici protizánětlivé stravy (vhodné před vakcínou). Není případně nejlepší jíst ji pořád?
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

O této teorii příliš nevím. Ale podle zdravého rozumu je opravdu nejlepší předcházet zánětům pořád.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Zapadlo »

covid.jpg
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od PeFi »

zapadlo: Říkal jsem si čím to je, že většinu z velmi častých nebo častých vedlejších účinků po očkování (jakémkoliv) jsem na sobě pozoroval, zatímco po ibalginu jsem si nikdy ničeho negativního nevšiml.

Pak mi to došlo. V tabulce se nejspíš srovnává jednorázové očkování s dlouhodobým a pravidelným užíváním ibalginu. Já ibalgin neužívám dlouhodobě a pravidelně, ale výjmečně, takže na sobě nepozoruji ani velmi časté nežádoucí účinky. Pro závisláky an ibalginu je to možná relevantní, ale mi to přijde jako manipulace.
----

JIP: Samozřejmě, že nejlepší je jíst zdravě pořád, ale kdo z nás na to má? (peníze, čas, ...).
Ač nejsem celiak, tak mému střevu vůbec nedělá dobře lepek. Já jsem byl nakonec donucen přejít na téměř dokonale bezlepkovou dietu. Žádná výhra ale nejsou ani sladkosti a slazené nápoje.

V jednoduchosti co je bez problémů: tepelně upravená zelenina (např. na másle), rozumné množství nepříliš sladkého ovoce, živočišné tuky (kvalitní máslo nebo kvalitní sádlo), tučné rybí maso (losos), olivový olej a asi i kokosový olej.
Čemu je lepší se vyhýbat nebo omezit jsou věci z mouky (těstoviny, pečivo), potraviny obsahující větší množství cukru nebo fruktózy, strava s konzervanty atd., ideální nebude ani velké množství syrové zeleniny.

S moderní stravou to není úplně jednoduché. Když jsem dělal domácí jogurty a přidal jsem do mléka smetanu ke šlehání (ve snaze napodobit americký half-and-half) a dosáhnout lepší konzistence jogurtu, tak mi to ani jednou nezjogurotvalo. Z toho jsem usoudil, že karagenan přidávaný do většiny smetan ke šlehání vraždí minimálně část zdravého mikrobiomu.

Hodně dobré by měly být např. avokádo, borůvky, brokolice, losos, olivy. Ostatně je toho na webu dost i v češtině:
https://sjidelnicek.cz/protizanetliva-dieta/

Podle mě pokud normálně se stravující člověk týden před a týden po očkování nejí lepek, tak mu střevo jen poděkuje, ale zkuste to ty dva týdny bez pečiva a těstovin vydržet :lol:. (Tmavý bezlepkový chleba z Lidlu je velmi chutný, ale trvalo mi, než jsem na to přišel.)
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Koronavirus - vakcíny

Příspěvek od Ivana »

AstraZeneca v The Lancet:

https://reader.elsevier.com/reader/sd/p ... E1528B197E

Vzhledem k nízké hladině krve v alkoholu již nemám na analýzu. Možná někdy později, děkuju za pochopení.
Odpovědět