Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Martysedlak »

1) chovatelé ovcí nebyli na příchod vlka připraveni
2) vlci se na ovce naučili - začali je preferovat
3) myslivci nemají rádi žádného svého konkurenta, myšlenka že dojde k redukci přemnožené spárkaté je pro ně těžká noční můra.
Závěr:
Dnešní vlci nejspíš odejdou do věčných lovišť vlivem nelegálního odlovu
Snad se dnešní chovatelé poučí a začnou dělat opatření.
Pořízení psa nic neřeší těch psů je potřeba několik a plus to že se každý večer ovce zavřou. Určitě vám mnoho generací hospodařící sedlákům něco říká pojem košár.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Rafael »

Snad nebude vadit když trochu odbočím od vlků.

Mé Historické okénko:
(Nechtěl bych to už nikdy znovu zažít).
Medvěda a ani vlky jsem na návštěvě nikdy neměl. Stačili úplně srnci a jeleni).

Včelaři kterým napadl a roztřískal medvěd včelín budou to zvíře hodně nenávidět.
Chápu je, podobně jako majitelé zadávených ovcí.
*
Já mám, měl jsem, podobnou "úchylku".
Absolutně jsem nesnášel na Samotě u Lesa v Polích SRNCE.

Ty bestie svými parůžkami zlikvidovali vše co bylo v jejích dosahu.
Ne z hladu a nutnosti obživy, jen si "drbali" ty růžky.
A že jsem tehdy těch mladých výsadeb měl hodně a ty škody u mě způsobovaly neskutečnou zuřivost hraničí se až s nepříčetnosti
(Stromečky byly přivázané u kůlech a v pletivech, ale u rybízů apod. to tak nešlo).

Neskutečné škody, nervy a zbytečné práce mě to stálo.
Poslední pokus o ochranu byl tento:

El. VN ohradník, půl zahrady zadrátované do výšky cca 1,5m nepomohlo.
Ty mrchy to bez větších problémů přeskočily. Nevidět to, tak nevěřím....
*
Mít v té výsadbově době psa, asi bych ho nepustil dovnitř, ale nechal ho furt venku by to nešlo...
Jenže v té době jsem bydlel na dvou místech.....
*
A celkem mě pobavilo, postrašilo, jak jsem tak z dálky v hospodě zaslechl:
"Co to tam je na té ....... samotě za magora.
Všechno zadrátoval a všude má výstrážné cedule upozorňující před životu nebezpečným vysokým napětím.
*
(Byl to bastl, na sobě jsem neměl odvahu to vyzkoušet, protože ho házelo 2-3cm jiskry a muselo to být automaticky vypnutelné deštěm nebo větší vzdušnou vlhkosti aby to někdy nejiskřilo a "nesvítilo" jak Las Vegas.)
*

"Sousedé", známi, kteří mají poblíž nějaké lesní pozemky taky nemůžou tomu "zlomyslnému dobytku" přijít na jméno a nelegálně je hubí, střílejí, jak jen to jde.
Leze už jim to i do zahrad...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Zapadlo »

stavy srnčího jsou celorepublikově díky příkrmování na šestinásobku přirozeného množství.
to vede k vysokým počtům střetů s vozidly (musí víc přetahovat přes cesty)
a k nadměrným škodám na stromcích v lese.
S černou zvěří je to podobné.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Ulfhednar »

Axiom, ale ta krajina se mění od neolitu. A radikálně se změnila právě v tom závěru doby bronzové. Prostě nevidím důvod vybít zvíře, které je tu "odjakživa", je součástí naší kultury, možná něčeho hlubokého v nás, jen kvůli zavlečeným středomořským ovcím. Resp. jenom kvůli neschopnosti některých českých chovatelů se o své ovce postarat.

Tam, kde nebyl přerušen chov ovcí, s vlky vycházejí. Žijí tam vlci i ovce. Obojího více, než u nás.
Po revoluci se stalo módou chovat ovce, protože dotace, ale není know-how a spousta lidí nestojí o tu práci s nimi. Prostě mají ovce někde na pastvě, nejsou tam, ale požadují pro ně bezpečnost.

Znovu-nejsem proti regulaci počtu vlků, likvidaci "vadných" jedinců... Ale tvrzení, že vlk do kulturní krajiny nepatří je strašné arogantní a sebestředné a nepravdivé. Skoro celý svět je kulturní krajina.

A ano, krajina se mění, jak píšete a vlk se do ní vrací. Protože do ni patří. Kdyby do ní nepatřil, nevydržel by tu a nevrátil se.
Ovce, které sem člověk přitáhl od Arabů a Turků sem podle vás přírodně patří a vlk, který tu byl před nimi a teď se sám, nikým nezavlečený, vrátil, tu nemá místo? Nehrál bych si na Boha, abych říkal, které zvíře smí v krajině žít a které ne.
Je to jak s Evropskou komisí. Zavlečení plaváčci tu mají být nadřazení původním obyvatelům. Možná jednou dopadneme, jako ti vlci.
Naposledy upravil(a) Ulfhednar dne 22.12.2020 22:10, celkem upraveno 1 x.
Óðinn á yðr alla
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Martysedlak »

Rafael: jo ty svině teda srnci mě serou taky strašně zažíváme to co popisuješ.
Naposled zničili angrešt cca tři metry pod oknem ložnice. El. Ohradník, pachový, různé třpitky, plašiče, několikrát pokuta za volně pobíhajícího psa v honitbě, nějaká jsem mu nemohl vysvětlit, že má přerušit pronásledování u plotu, a ne přeskočit a stíhat dále.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Rafael »

Lidovky na Psovi opisují od nás? :D
".....Stále dokola se nevědomá veřejnost masíruje informacemi o finanční podpoře preventivních
opatření před útoky velkých šelem z Operačního programu Životní prostředí až do výše 100 %
nákladů. Ale praxe je úplně jiná. Administrace je neúměrně složitá a odrazuje většinu
chovatelů. „ Někteří chovatelé své ovce vlkům kvůli slabému zabezpečení vysloveně nabízejí, “
konstatuje Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na stránkách
navratvlku.cz . Přitom v tom samém článku píše, že roste i počet žádostí o podporu na
zabezpečení stád.
Pro představu, jak pracuje AOPK a poradci pro zabezpečení před útoky vlků z Hnutí Duha:
Doposud bylo schváleno 30 žádostí za 16,7 mil. Kč ( viz )
V České republice je ke konci listopadu 2020 zaevidováno 83 893(5) hospodářství chovatelů
domácích zvířat. Z toho je asi 10 000 chovatelů ovcí a koz. Ostatní jsou ve velké většině
chovatelé skotu a koní, kteří čelí také útokům vlků. 30 schválených dotací je výsměch. To není
vina chovatelů, ale špatný přístup státu..."

Spolek za ochranu pastevectví
Tomáš Havrlant
https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekono ... nomika_wag

P.S. V článku je i několik odkazů na jiné zdroje.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Martysedlak »

Něco o chovu a výcviku pasteveckých psů:
https://www.selmy.cz/publikace/odborne- ... vci-a-koz/
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Martysedlak »

Další čtení o vlcich a psech. Je to přímo od státu agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Dávám to tu hlavě kvůli metodice ochrany stád. Příručky ke stažení.
https://www.navratvlku.cz/ke-stazeni/
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Radeq »

Pohlédneme-li na mapu Broumovského výběžku (nejlépe Broumov a okolí), vidíme jeden ze zdrojů nevyhnutelných problémů. Klasickou českou zástavbu - u potoka silnice a kolem silnice vesnice za vesnicí. Kontinuální zástavba od obzoru k obzoru. A chovatelé vlčků jim asi těžko vysvětlí, že se mají vyskytovat pouze v takzvané přírodě a zástavbu obíhat (bez mapy a kilometry daleko).
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Zapadlo »

Radeq - proč pořád lžeš o tom, že vlky někdo chová?
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Radeq »

Tak co to s nimi dělá?
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 261
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od sroub »

Radeq píše: 24.12.2020 8:03 Tak co to s nimi dělá?

Nechává je běhat volně po lesích, tak jako to dělají broumovští dotační ovčáci, s Menčíkem v čele
Non multi, sed multa
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Rafael »

Martysedlak díky za ty odkazy. Početl jsem si a poučil se.
Jen mám problém s jejích autory. Lépe napsáno s tím od jakých spolků ta díla pochází.
*
V jednom materálu třeba popírají sami sebe.
Velká podpora pasteveckých psů a na druhé straně varování před jejich případným napadáním nějakých camralů, turistů, cykloturistů, motorkářů, čtyřkolkářů apod.
Ve smyslu, že ti psi mají, musí, být zavření v ohradách spolu s těmi ovci a aby se nemohli dostat ven.

A pokud se ten pes dostane ven z té ohrady, a někoho, třeba nějakého camrala napadne nebo jen trochu zažene, prožene, tak bude mít velký problém ten ovčák.
Zvlášť v dnešní mediální hysterii a veřejnému odporu vůči psům, tak o toho psíka, psy může i přijít.
*
*
Jen má taková teoretická úvaha to je.
Nějaký názor na šíření vlků, za kterým bych si stál si udělat neumím.
Nevím.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Martysedlak »

Jo souhlas, ale dal jsem to tu jelikož mi to přišlo, že spousta informací tam by se mohlo hodit. :yes
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od vrb »

Jsem myslivec a malohospodar, mam i sad a kus lesa. Píšu z telefonu tak se omlouvám za diakritiku.

Pěstování stromů a malých záhonů bez oplocení nemůže fungovat. Zvěř v dnešní krajině nema uz kam jit a tak zije jak se da. Nekonečný zorany lán což je prakticky poušť navazuje na silnice kde neustale hrozi střet s autem, obcas do toho les s vysazenými stromky. Prakticky jakoukoliv aktivitou někomu způsobí škodu.
Ovocné stromky po výsadbě staci omotat kminek tim bilym plastovým chráničem proti zajicum a jine drobné a kolem dat ještě kruh pletiva cca 1-2 m v průměru proti srnčím a prasatum. Jediné zničené stromky u mě maji na svědomí hryzci a to přes kořeny. Sad mezi lesem a polem cca 600m od vsi.
Zkoušel jsem na volno řepu a tuříny. Cca po 2 týdnech kdy vyrazila nať byla značně spasena srnčím a když na podzim zorali pole kolem tak srnci vykusovalo i hlizy ze země. Na příští rok jsem koupil sloupky a pletivo.

Dnešní zemědělství je nastaveno na minimální náklady a ochranu a tomu odpovidaji i směšně nizke ceny potravin. Jakákoliv zvěř to prodražuje. Jo taky vím že ceny drží dole hlavně dotace.
Kolik by musel stát ovčí sýr když bude u stáda na každých 100 ks vycvičený ovčácký pes a nad tim vším pastýř v nepřetržitém 3 směnném provozu, se zbrojakem a brokovnicí. V dnešním světě to odpovídá spíše bankovnímu transferu desítek milionů než představě pastevectví.

Ohledne vlku. Krajina a společnost už je úplně jiná než když se tu vlci dříve běžně vyskytovali. Dnes má všechno sveho majitele, který za svuj majetek odpovídá. Lidi zcela odvykli volné přírodě. Vůbec není v tomto případě zavedena odpovědnost za opravdu vážnou nehodu. Když někomu uteče pes a nekomu ublíží je dohledan majitel a povolan k odpovědnosti. Kdo bude stat před soudem az někoho nějaký ten vlk zabije? Aktivista nějakého eko spolku? Nebo místně příslušný úředník životního prostředí? Nebo řekneme rodičům Karkulky prostě smůla...?
Každý si musí sám přebrat jestli je ochoten žít s tím jestli ta ochrana vlka za to stojí. Co když zrovna on bude ten první nešťastný. Ja jsem vyrůstal v prostředí kdy jít v noci po venku nebylo nijak nebezpečné. Nevim jestli je dobré to výrazně měnit. Srnec - budiž, tak ten stromek zasadím znovu, mel jsem to oplotit. Prasata - no jakž takž, radši se nepřibližovat, taky máme celoroční téměř neomezený lov, tak mají z lidí absolutní hrůzu.
Ale velká šelma bez možnosti regulace - to tu ještě nebylo. Uvidime za kolik generací a s trochou psí krve vlk zjistí že už se nemusí člověka bát a pak i že člověk je snadná kořist.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Zapadlo »

Nepokládám za férové na jedné straně plakat myslivce nad škodami způsobenými srnčím a černou zvěří, když máme právě díky jejich přikrmování myslivci stavy těchto zvířat na několikanásobku stavů přirozených. To jsou krokodýlí slzy. Se srnčím se v zimním období po setmění běžně potkávám přímo mezi domy našeho městečka. Ohledně rizik malých dětí napadených vlky : nelze to vyloučit, stejně jako nelze vyloučit zranění či smrt dítěte nezajištěnou, legálně drženou zbraní. Zakážeme zbraně ? Ještě mnoho let budou u nás v čechách převládat úmrtí a zohyzdění dětí přímo ve městech od legálně chovaných psů. Zakážeme psy ? Vlk není démon zabiják, uvázaný cizí pes u supermarketu je větší a mnohem častější riziko.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Radeq »

Myslíte si, že máme nějakého odborníka, který předpoví chování vlčí smečky v naší kulturní krajině? A vezme za to odpovědnost? Naši herpetologové také vyprávějí bajky o chování zmije obecné. Já jsem s nimi zažil věci úplně opačné.
Já nemám nic ani proti zmijím ani proti vlkům. Ale je mi jasné, že jiní mohou mít oprávněně jiný názor. A vím, že piňosové se lidí na názory neptají. Oni mají pravdu zjevenou, jako svatá Gréta.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Maximus »

Vlkům velmi uškodila pohádka O Červené Karkulce a různé pseudoakční historické filmy, kde smečka litých vlků útočí na bezbranné nevolníky. Realita je jiná - tady ty naše nepočetné vlčí smečky, což je pro skupinky skládající se z několika kusů dosti silný výraz, nepředstavují pro lidi nějaké bezpečnostní riziko, které by stálo za řeč.

Hlavním generátorem nenávisti proti návratu několika jedinců vlka na naše území jsou především chovatelé ovcí, kteří si zvykli na low-cost chov ovcí bez nákladů na jejich ochranu, která je jinde běžná.

Nicméně nejsem a priori proti lovu "drzých" jedinců vlků, kteří se odváží lovit v blízkosti lidských obydlí a projevují ztrátu ostražitosti. Ti jsou potenciálně největším zdrojem problémů.

Potenciálně pro člověka nebezpečné šelmy nesmí ztratit přirozený strach z člověka a proto jejich odstřel by měl být legální v několika omezených případech (soustavné napadání stáda chráněného člověkem nebo pasteveckými psy, jedinci potulující se v blízkosti lidských obydlí i samotných lidí, kteří o sobě dávají zřetelně vědět).

Z Ruska mám takovou zkušenost, že medvědi žijící v osídlenějších oblastech mají panický strach z lidí na rozdíl od těch z divočiny, protože tam každý "drzý" medvěd dostane zákonitě hrubé broky do kožichu. V Rumunsku je to podobné - medvědi z NP představují nebezpečí pro turisty i místní (zejména ti turisté jdou někdy tomu hodně naproti - zažil jsem mladou polskou turistku, jak si fotila z blízka malé medvídě na Fagaraši a rozplývala se radostí :head ), protože ztratili postupně strach z lidí. Třeba v Banátu medvědí populace není problém (nebo v dobách, kdy jsem tam znal hajné), tam také takový medvěd automaticky dostane "výchovu" SG broky.

Je to o hledání rovnováhy v přírodě, která se nám dochovala - pár plachých vlků, kteří primárně budou likvidovat přemnoženou spárkatou zvěř, opravdu není problém. Stejně tak je potřeba přísně kontrolovaný odstřel problematických jedinců, aby se podařilo vyselektovat pouze jedince, kteří mají přirozený strach z lidí. Že jejich přítomnost postihne low-cost chovatele ovcí je smutné, ale každý byznys má svá omezení a rizika.

Podobně je to s vydrami a bobry - jsou veřejné toky a chráněná území, kde prostě patří a pak jsou soukromé rybníky, kde škody mohou jít do statisíců a třeba takovou vydru jinak moc než odchytem a lovem eliminovat nelze.

Byl bych ale nerad, aby to dopadlo jako s rysy na Šumavě, kdy "pytláci v zeleném" zdecimují veškerý přirozený přírůstek populace a tato krásná a pro člověka absolutně neškodná kočkovitá šelma má problém se vůbec udržet, natož se rozšiřovat někam dál. Pro mě jsou tito "lovci" velikou ostudou soudobé české myslivosti.

Když bude s nějakým zvířetem skutečně problém a jeho populace přesáhne únosnou mez, tak se stanoví doba lovu a problém se zejména u šelem v naší krajině velmi rychle vyřeší.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Zapadlo »

Picture 28.png
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od vrb »

Maximus : To je asi nejrozumnější kompromis. Vlka ano, ale v rozumné míře a v lokalitách kde se to snese. Lov částečně zachovat u problémových jedinců, aby zůstala přirozená plachost.

Přemnožení spárkaté - kde pořád berete informace že je přemnožená? To že není úplně vyhubená ještě neznamená ze je přemnožená. Srnčího je v ČR cca 300 000ks. To je 30 lidí na jednu srnku. Fakt se vám to zdá moc? Jen prostě nemá kde být tak je vidět kolem silnic a tak.
Je dost divočáků a maji značnou schopnost se množit. Lovit se můžou celoročně jen jsou velice chytří a přizpůsobiví. Nevím jestli budou vlci mit zajem o takto tuhou kořist. Spíš moc ne podle jiných států.

Drobná zvěř až na pár výjimečných o lokalit neexistuje díky hysterické ochraně dravcu.
Odpovědět