Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Germanik1 »

Ještě mne napadlo, to neexistují nějaké průmyslově vyráběné směrové plašiče/vysílače, které by se daly využít? Kdysi, jako študáci, jsme něčím takovým podomácku udělaným, plašili psy.
Udělám co musím
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od čimango »

PeFi: Dobře, zmenšený plot koncentráku. Nicméně v prezentaci uvádějí jeho použití na ochranu malých ploch - sklady krmiv, včelíny a podobně. Plošné zajištění pastvin řeší běžné jedno až dvojpramenné ohradníky. A zejména jako ochranu proti medvědům. Účinek proti vlkům je nepoměrně horší - jak pěkně psovité šelmy skáčou a hrabou potvrdí každý, kdo řešil kotec pro většího psa.

Germanik1: lesní zákon umožňuje vstup na lesní pozemky, pokud zde není veřejný zájem na zákazu vstupu definovaný jiným zákonem (typicky některé maloplošky a národní parky), nebo vstup nezakáže státní správa v zákonem definovaných případech na žádost vlastníka. Zákon o ochraně přírody a krajiny v § 63, písm. b) umožňuje volný průchod veřejnosti cituji: "přes pozemky ve vlastnictví či nájmu státu, obce nebo jiné právnické osoby...". Čili přes pozemky ve vlastnictví fyzických osob bez jejich souhlasu opravdu ne, ale přes pozemek akciovky už ano. V § 63 písm. c) je sice řešen m.j. i zákaz vstupu na pozemky, kde probíhá pastva, ale problém jsou v tomto případě tzv. veřejně přístupné účelové komunikace (polní a lesní cesty, přístupové komunikace k nemovitostem apod.). Jejichž vymezení je velmi vágní, často po nich vedou značené cesty a cyklotrasy i přes soukromé pozemky fyzických osob a smečku pasteveckých psů by od nich odděloval pouze drát elektrický ohradník. Navíc český turista má často dojem, že může všude.

ad. plašiče: o ničem takovém jsem neslyšel - problém bude asi právě ta směrovost a neselektivnost. A také to, že zvířata si na každý způsob plašení dříve či později zvyknou - viz třeba v čase klesající účinnost pachových ohradníků a jejich neúčinnost v lidmi hojně navštěvovaných (zapachovaných) lokalitách.

Jak už jsem předesílal výše - nejsem proti vlkům v české přírodě, ale pouze se striktním plánem chovu. Ono je snadné něco nekriticky podporovat, když se mě to nijak nedotkne. Pár desítek (zatím) zabitých hospodářských zvířat je o.k., ale nevím jak by se tvářila veřejnost pokud by to zároveň znamenalo zneprostupnění krajiny, zrušení třetiny turistických tras a třeba zákaz venčení psů mimo intravilán obce (příklad).
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Cep »

Desítky ? Od roku 2016 to jsou stovky ročně - jen ovcí.
Tohle jsou data od "pro vlčích" aktivistů https://www.hnutiduha.cz/aktualne/pocet ... cr-neroste
Od chovatelů ovcí bys dostal trochu jiná.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Argonaut »

Vlk se mi jako zvíře líbí, ale v českém prostředí zkrátka nemá, až na pár lokalit, místo. Máme tu kulturní krajinu plnou lidí a vlk je vrcholový predátor, který jamile zjistí, že mu od lidí nehrozí nebezpečí, může jít po lidech... Po lesácích jako v Polsku, po babce na houbách, po dětech a jakmile se to poprvé stane, tak bude tóčo. Vlk za to nemůže, bude potřeba vyhlásit část krajiny jako lidem nepřípustnou... :)

Takže bych je lovem redukoval a nechal bych snad Šumavu, možná nějaké další hory, jednu dvě smečky...
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Radeq »

Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Germanik1 »

Osobně nemám problém se střelbou na vlka v rozsahu Krajní nouze. Ještě se tu nikdo o této variantě nezmínil.
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Germanik1 »

Screenshot_20210402_090044_com.android.chrome.jpg
Udělám co musím
axiom
Příspěvky: 67
Registrován: 21.12.2013 22:18
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od axiom »

Ani by sis nevzdechnul. Až na výjimky neútočí vlk sám, ale ve smečce. Podívej se na tohle video, abys věděl, do čeho půjdeš. Podotýkám, že to není pro slabé povahy, je to z letošního února. Vlk je nádherný tvor, ale ... no, to už jsem kdysi psal a opakovat se nechci. https://uloz.to/tamhle/lDKpUIXhPbvg
Budoucnost má jenom národ, kde muži sází stromy i když ví, že v jejich stínu nebudou sami odpočívat.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Ulfhednar »

Vzhledem k tomu, že ve vlčím regionu bydlím a v jejich lese s dětmi běžné spím pod širákem, koukám se na to trochu jinak. Beze strachu. Z toho videa mi nijak neplyne, že člověk, notabene s pistolí, "by si ani nevzdechnul".
Zatím nejblíž jsem zažil pohled přes velkou louku a jednou jsme spali na Generálu, resp. na vyhlídce nad ním, a ráno (po dešti, všude písek) stopy vlka, co chtěl jít okolo místa, kde jsme spali. Otočil to nějakých 20-30 metrů od nás. Ani v noci se mu nechtělo projít kolem nás.

Samozřejmě pokud nějaký vlk, nebo spíš "vlk" začne dělat problémy, jsem pro odstřel konkrétního kusu. Nebo kdyby se výrazně přemnožili, jak se o to snaží "takyfarmáři" svým cateringem v podobě nehlídaných a nezabezpečených stád, byl bych pro redukci. Ale na kecy, že vlk do "kulturní krajiny" nepatří jsem alergický. Kromě Antarktidy už na této planetě jiná než kulturní krajina neexistuje.
Óðinn á yðr alla
Mirino
Příspěvky: 59
Registrován: 12.10.2014 13:11
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Mirino »

Mně už se stalo, že jsem ani nevzdechnul. To když jsem v Západních Tatrách v Jalovecké dolině potkal dva vlky na osm kroků. Ten jeden se na mě ani nepodíval, ale s tím druhým jsem měl dvouvteřinový ztuhlý oční kontakt. Byly to dlouhé dvě vteřiny. Pak odskočili do potoka.
Takže přežít se to dá.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Zapadlo »

Ovce utěšuje ochranku po rvačce s vlky. Asi Pyreneje.
ovec utěšitelka.jpg
ovec utěšitelka.jpg (31.85 KiB) Zobrazeno 2483 x
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Ulfhednar »

To bude spíš Anatolák. Na Pyrenejce má krátkou srst a "utaženou" kůži. Každopádně super foto super psa :yes
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od devlop »

Co myslíte, začíná se nám tu tvořit problém nebo je to ještě v normě?
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vl ... o-40386879
v Česku je již 24 vlčích teritorií a nové přibývají

koukám, že si svaz chovatelů ovcí a koz založil tento web
https://www.vlktravunezere.cz/situace-v-cr/
jsou tam i fotky z útoků, některé dost výživné...

např. v prosinci smečka vlků zabila loveckého psa při naháňce divokých prasat
https://www.navratvlku.cz/aktuality/kom ... na-s-vlkem

"Chovatelům hospodářských zvířat stát případné škody způsobené vlkem proplácí, včetně škod na pasteveckých psech. Škodu vlkem na loveckém psu v současné době není možné ze zákona č. 115/2000 Sb. o náhradách škod vybranými zvláště chráněnými druhy uplatnit. V aktuálně připravované novele tohoto zákona AOPK ČR navrhuje, aby byly propláceny i případné škody na napadených psech pracovních plemen i psech ze zájmových chovů."
Naposledy upravil(a) devlop dne 11.02.2022 11:57, celkem upraveno 1 x.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Tazi »

Já myslím, že vlk do přírody patří. Lidem nebezpečný není, a o domácí zvířata se holt lidi musí postarat.
Na ochranu stáda bohužel jediné co skutečně zabrání vlkům v hostině je smečka pasteveckých psů.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Radeq »

Do přírody ano, do kulturní krajiny ne. Stejně jako povodně, lesní požáry, kůrovec, mor, cholera, ..
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Haluziak »

Ale patří, jde o to, že si lidi musí víc chránit své stáda. Pokud bude "lov" hospodářských zvířat namáhavější než zvířat volně žijících, tak vlk půjde po těch volně žijících. Jenže to by u každého stáda ovcí musel být bača a mít sebou pár čuvačů. A dá se tak vlk odehnat i bez toho aby bylo nutné jej usmrtit nebo zranit.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Fabulous »

Radeq píše: 11.02.2022 12:51 Do přírody ano, do kulturní krajiny ne.
Ano, svatá pravda. Vlci a medvědi už do ČR nepatří. Naši předci udělali dobře, že je vyhubili.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od devlop »

No a protože

"V aktuálně připravované novele tohoto zákona AOPK ČR navrhuje, aby byly propláceny i případné škody na napadených psech pracovních plemen i psech ze zájmových chovů"

bych řekl, že se s nějakou regulací vlků vůbec nepočítá a těch napadení bude logicky přibývat. Kompenzace škod bude tak hlavně proto, aby myslivci a chovatelé moc neřvali...No a fulltime job bači s vycvičenými psy mi tak nějak na ČR moc nesedí :)
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Ulfhednar »

Na této planetě, až na zcela nepatrné výjimky, neexistuje jiná, než kulturní krajina.
Nebuďte Karkulky. Já spím 20-30 dní v roce venku, v místech kde by člověk pro samé vlky neměl ani projít lesem, a vlk je to poslední, co jsem tam viděl a čeho bych se bál.
Óðinn á yðr alla
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Tazi »

Vlk má z člověka panický strach. Pravděpodobnost, že by člověka (obzvlášť u nás) napadl vlk (smečka) je prakticky nulová.
To už je větší šance cestou do práce najít zlatou cihlu, a cestou z práce výherní tiket. ;) .
Hospodářská zvířata, nebo psi, to už je jiná.
Ale pořídit si do výběhu 2-3 Středoasiaty (třeba Kangaly) tak se tomu stádu vyhnou vlci obloukem.
Elektrický ohradník je bohužel nezastaví.
Odpovědět