Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Radeq »

Ano, několik destítek km2. To je 20, 30, 50 .. v případě dostatku potravy. V naší krajině je jí dostatek?
Kde najdete třeba na tom zmiňovaném Broumovsku 30 km2 krajiny bez zástavby?
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Ulfhednar »

Radek: běžte už s tou "kulturní krajinou" do míst, kde slunce nesvítí. Používáte ten termín zcela chybně a demagogicky. Naučil jste se jedno kvaziodborné slovo, kterému máte pocit, že rozumíte a cpete ho do každého svého prispevku. Stejně tak vaše používání pojmu "příroda", je na úrovni chovance MŠ.
Kulturní krajina je dnes celý povrch planety. A kulturní krajina se tu začala rodit někdy kolem koncem neolitu a v pozdní době bronzové už tu byla. Existence vlka s pojmem kulturní krajina nijak nesouvisí.

To, jak jste mimo demonstrujete krásně i dotazem 'kolik km čtverečních potřebuje k uživení vlčí smečka" . Kdybyste přemýšlel, došlo by vám, že to souvisí s dostupností potravy, a ne s plochou. V lese, kde je enormně přemnožená zvěř (celá "kulturní krajina" ČR) mu stačí malá plocha. V místech, kde potrava není, se jeho akční rádius zvětšuje mnohonásobně. Nic, na co by nepřišlo bystřejší dítě...Mimochodem vlk nenosí GPS a neřeší, jestli je zrovna v Broumovsku. Hranice jsou mu ukradené a za noc se v pohodě přesune o 100 km dál.

Vlk do kulturní krajiny patří víc, než nevzdělaní jedinci, kteří chtějí své strachy léčit likvidaci ostatních.
Óðinn á yðr alla
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Germanik1 »

S pojmem kulturní krajina naprosto souhlasím. Jen ta moje neobsahuje vlka, medvěda, mandelinku bramborovou etc. Právo názoru každého z nás.
Udělám co musím
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od cipis »

Názor je jedna věc, nějaká ustálená definice věc druhá.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Radeq »

Naše krajina - ať je nazývána krajinou kulturní nebo přírodou - je víc zahrádka, než tajga ..
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Zapadlo »

Radeq : nebojte, přijde na Vás zlý vlk a budete mít po zahrádce.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Ulfhednar »

Radeq - pořád mimo. Kulturní krajina = příroda. Divočina, zcela nedotčená divočina (na naší planetě není) také = příroda. Fakt si nejprve udělejte jasno v základních pojmech a pak se teprve povyšujte nad Boha nebo přírodu, abyste odsuzoval nějaké druhy k vyhlazení.
Óðinn á yðr alla
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Radeq »

Ale já nikoho k ničemu neodsuzuji. Ani vlka. Vlk nebyl vyhuben a nikdo ho nehubí. Byl jen vytlačen z části krajiny, kterou Vy nazýváte přírodou a já "zahrádkou". Já támhle tu chaloupku tak nějak za přírodu nepovažuji. Ani zahrádku s kurníkem (kur je druh nepůvodní, z jihovýchodní Asie zavlečený) a zajčárnou (plnou nepřírodních králiků). Ani to bramborové políčko za ní (brambory jsou z Ameriky zavlečené). Ani ten kousek lesa se smrčky v zákrytu nejsou tak úplně příroda. Asi by se tu nelíbilo šavlozubému tygru a asi se v ní moc nelíbí ani vlkům. Ale opakuji - já proti nim nic nemám (vyrostl jsem víceméně na Sibiři ;) ). A byl bych moc rád, kdyby se vlci orientovali na přemnoženou spárkatou a pomohli ji redukovat. Jenom tomu vůbec nevěřím ..
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Ulfhednar »

Radeq-ono to je tak nějak jedno, jestli označujete kruh za čtverec. Koho to zajímá? Podstatné je, že příroda je i to, co vy za přírodu nepovažujete, přírodě je to jedno a bude to pořád příroda, i když vy tu už dávno nebudete. Příroda je v lidské mluvě označení pro nějaký definovány systém. Co si pod tim představujete vy, je irelevantní a pro kohokoliv, kromě vás, zcela nezajímavé. Je to stejné jako tvrdit, že Vy označujete Slunce jako Měsíc a je to vaše právo. Ano, je to vaše právo, ale pak je komunikace s Vámi zbytečná.
Vlk u nás v době honů na čarodějnice, pouštění krve a pogromu na Židy byl vyhuben. A kdyby všude žili lidé jako vy, byl by vyhuben všude.
Óðinn á yðr alla
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Zapadlo »

RYS.jpg
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Radeq »

Ulfhednar - ovšem je otázkou, zda má někdo právo tvrdit, že vesnice je příroda a chovat na ní své vlky.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Ulfhednar »

Ehm, on někdo chová vlky volně na vsi?

Právo tvrdit, že vesnice je příroda je stejné, jako právo tvrdit, že kruh nemá čtyři úhly. Fakt si počtěte o pojmech a pak si hrajte na chytrého.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Rafael »

Nějak se to vlčí téma rozrostlo....
A různé pohledy na to můžou být.

Lesník, sadař, zahrádkař, školkář, pěstitel keřů apod. bude mít na ty vlky úplně jiný názor než chovatel ovcí, koz apod.

A úplně jiný, možná podobný, než ochránci spárkaté srnčí zvěře.

V mém smyslu, čím méně srnčího a jeleního "dobytka" tím méně škod na rostlinných a stromkových výsadbách.

A v tom bych viděl, z mého pohledu, že by je vlci snad zredukovali na nějak únosnou mez, naučili je ostražitosti a tak.
*
Po dlouholetých zkušenostech na zahradě, v sadu, v polích, poblíž lesa jsem zjistil, že ten srnčí dobytek to nedělá z hladu.

To ani náhodou. Mají plné krmelce a furt se stahují dolu do vesnice.
Srnci si tak jen "hrají", drbou si parůžky a zlikvidují vše co se jim do těch parůžků vleze.
Až mi to většinou kdysi většinou přišlo jako, že si ze mně dělají zlomyslnou srandu. Podobně jako jejích ochránci.
A rajony mají celkem velké a nějaké ohrady, el.. ohradníky je nezastaví.
Vlastní zkušenost.
Ty mrchy to bez problému přeskočí a budou se tam drbat těma parůžkama a likvidovat nové výsadby.
A není to vůbec o jejich hladu. Ty bestie to většinou, možná srnky ano něco okoušou, ale srnci jen odřou kůru.
*
Nejen v sadech, ale i v lesních výsadbách dělají neskutečné škody, které by ti vlci mohli trochu eliminovat.
*
Teda kdyby nešli cestou nejmenšího odporu, nenapadli bezbranné ovce, ale raději žrali a chytali ty srnce.
*
Ale je to vše o úhlech pohledů, každý to vidí jinak..., a tak..
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Martysedlak »

To Rafael, na jaře to lýčí strašně svědí, někde si ty parůžky vytlouct musí a k tomu je potřeba tenký ohebný kmínek nejlépe nějaký pěkný voňavý třeba angrešt, jabloň....

Tím že je jich moc tak hledají kde se dá. Prostě starý silný srnec si brání své drbátka v lese tak mladý klidně vleže do té zahrady. To svědění je asi fakt velké, mnohdy strávení plachost, a dělají neskutečné akrobatické výkony.

U nás obec vysadila aleje, remízky cca 500 stromů, dali tam j n takové ty plastové ochrany za tři roky mají 90- 99% ztrátu. Kdyby to měli myslivci zaplatit tak je po spolku. Teď se habdrkuji kdo za to může obec že to měla chráněné, myslivci, že málo. Ale niko nenapadlo udělat brigádu a udelat to pořádně. Teď se všude válejí kusy plastů jak to ti srnci sundali. Každý stromek je třeba oplotit 2x kůly a lesnické pletivo.

Každý pokus o přirozenou obnovu, vysadbu = plot min dva metry a min 2x měsíčně kontrola oprava děr, vystříhání ještě živých, nebo již mrtvých zamotaných kusů, vyhnání toho co je zalezlé v oplocence a hodně kořalky na zapití žalu nad tou spouští. A samozřejmě nátěry, repelenty...

V tom by nám ten vlk mohl pomoc, ale blbečci si našli jednodušší způsob a to ovčí samoobsluhu.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od vrb »

Srnci to tak dělají instinktivně. Říká se tomu vytloukání. Nemůžou za to a nejde je to odnaučit. Je jedno kolik srncu tam bude. Když je zredukujeme tak ti zbývající budou mit mnohem víc práce s tim ale zničené to bude přibližně stejně. Jednak se drbou, když je ta hlava svrbi od toho jak se jim olupuje kůže z nových parůžků každý rok. Zároveň si tím značí teritorium že už tam srnec bydlí a ať mu tam další neleze.
Nic zlomyslneho v tom není. Jen nedokážou rozlišit náhodné divoce rostoucí plevelné křoviny od pracně a draze vysazených stromků. Taky jsem to řešil v sadu. Musíš dát kolem každého stromku kruh pletiva cca 1 m v průměru, 1,5 - 2 m vysoký a zakotvit klackem do země. Do toho se nedá skočit jako přes rovny plot. Ideálně pak označit něčím bílým aby se do toho nezamotali divočáci až tudy v noci poběží. Nebo tam ráno nebude ani pletivo ani stromek. Jinak to nikam nepovede a můžeš sázet furt dokola.

Ad přikrmování v zimě v krmelci. Ukousni terminál 3 roky starého smrčku a zvaž ho. Jaký početní ekvivalent zničených stromků je pytel obilí a balík sena měsíčně. Prikrmuje se jednak aby zvěř netrpěla hladem a pak taky proto, aby nevypasli totálně dohola ty zbytky co zemědělci neoraji.

Vlci nemají důvod honit kdesi srnce, když se vedle pasou ovce a telata.
My tady, a to jsme rozpadlici, si taky chodíme kupovat maso do obchodu.
Místo toho abychom si složitě udělali myslivecké zkoušky, zbrojni průkaz, vyřízení nákupu zbraně, lovecký listek, adeptskou lhůtu, členství ve spolku, povinnou péči o zvěř, povolenku k lovu a pak teprve ulovili srnce nebo divočáka, následuje vyvržení, stažení, a rozdělení se členy spolku a pak mi něco teprve zůstane. Efektivita je řádově nižší.
V momentě kdy supermarket obsadí warlord a jen za přiblížení bude hrozit přestřelka, těžké zranění nebo smrt, tak se ten lov začne i vyplácet. Stejný pocit by měli mit vlci když jdou na ovce.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od PeFi »

Jen na okraj: Ptal jsem se v místním mysliveckém sdružené a o nové členy opravdu, ale opravdu ani trochu nestojí. Akorát by mě, kdybych hezky poprosil, u nich nechali udělat povinné brigády ... A to mám za to, že jsem se s nimi snažil udržovat dobré vztahy, místo abych jim házel klacky pod nohy, když něco náhodou potřebovali.
Předpokládám, že sdružení v místě, kde má naše rodina pár hektarů lesa, mě pošle do ... úplně stejně jako to udělali ti v místě mého "bydliště".
Když jsem si dělal ZP, tak tehdy C nešlo bez loveckého lístku ...
Dlouhodobě je vstřícnost "myslivců" vůči veřejnosti opravdu dost bídná, což se jim v dlouhodobém hledisku nejspíš dost nehezky vymstí, protože až budou potřebovat podporu veřejnosti, tak je všichni kdo jen trochu mohou, kopnou do ...
Naposledy upravil(a) PeFi dne 31.12.2020 14:08, celkem upraveno 1 x.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Radeq »

Docela by mne zajímalo, kdo ty vlky přesvědčí, aby se aspoň pokusně přestěhovali do míst s přemnoženou spárkatou ..
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od cipis »

PeFi, tak ale pak ať rodina pošle do háje je.
Jinak ten přístup k novým členům, no, tam, kde jim to začalo těžce vymírat, tak najednou to prý šlo.
Možné řešení je založit s majiteli i těch okolních lesů svoje sdružení a tam to vypovědět.

Radku, ale o tom se tu už nějakou tu stránku bavíme. Když mi na slepice doma ve dvoře začala chodit kuna, také jsem musel přijmout protiopatření. Takže úplně tím stejným způsobem, tj. chovat ovečky se bude muset tak, jak to bylo staletí normální a ne to, co se tu děje teď. Tj. je potřeba zavřít tu samoobsluhu, jak píše kolega výše.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od Radeq »

Ovšem ono zdaleka nejde jen o chov ovcí. Jde i o ty slepice a králíky. A nejen o ně. Pokud je součástí "přírody" i náves, jde i o náves.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Chov ovcí, vlci a ovčáčtí psi

Příspěvek od cipis »

No a co?
Odpovědět