Koronavirus ve světě mimo EU

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od JIP »

Indie včera 185k nových positivních koronáčů: https://www.thehindu.com/news/national/ ... 313128.ece
To číslo samo o sobě je v poměru k počtu obyvatel celkem sranda, ale...
6A0152F2-703B-4CD5-BAB0-65086C775089.jpeg
Reprodukční číslo je pro celou Indii momentálně odhadováno na 1,5-1,6. Pro nejchudší svazový stát Bihar je to 3.
S tímto reprodukčním číslem to zřejmě bude celkem masakr až se to rozjede.
Uživatelský avatar
CZ01
Příspěvky: 142
Registrován: 19.03.2021 0:18
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od CZ01 »

Tak Indie zřejmě tolik netestuje, takže to číslo je v realitě o dost horší.
Žijeme v době, kdy se rozhoduje o osudu našeho národa. Zda nám zůstane náš demokratický stát či budeme provincie totalitní bruselské říše.
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od JIP »

Oproti rozvojové zemi ČR tam zatím stále stíhají testovat v dostatečné míře, aby měli pozitivitu pod 10%.
PCR test pro samoplátce stojí v Indii běžně v přepočtu cca CZK170,- (ano 10x méně než u nás).
Výsledek u těchto neprioritních do cca 20 hodin po odběru.
Uživatelský avatar
CZ01
Příspěvky: 142
Registrován: 19.03.2021 0:18
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od CZ01 »

Celkem mě zaujalo, kolik toho víš o Indii. Čím to je? Máš tam známé? Mohl bys zkusit zjistit, jak to je se smrtností na tu jejich novou rekombinaci? Třeba procentuálně či věkově.
Žijeme v době, kdy se rozhoduje o osudu našeho národa. Zda nám zůstane náš demokratický stát či budeme provincie totalitní bruselské říše.
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od JIP »

V Indii mám možná víc známých než v ČR.
Kde myslíš, že momentálně jsem?
Některé informace jsou nedostupné.
I to blbé aktuální reprodukční číslo se mi na netu nepodařilo najít - proto ten novinový článek.
Vláda ještě 3 týdny zpět, kdy už bylo jasné, že za novou vlnu mohou mutace, tvrdila, že to tak není.
Kolik % ze skoro dvou a půl mil. testů dávají sekvenovat není veřejná informace.
Teď už novináři vliv mutací zmiňují jako fakt, ale ofiko vyjádření jsem nezaznamenal.
Poslední počty dvojmutací byly na dvoustovkách na západě (stát MH s metropolí Bombaj). A v jednotkách kusů všude jinde.
To bylo cca měsíc zpět.
Trojmutace byla zmíněna, že existuje.
Jsou-li vůbec data, tak nejsou veřejná.

BTW: Bez necelých 700 přibylo včera v Indii 200k nových.
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od JIP »

Tak po updatu dat je to nakonec za včera 200739: https://www.business-standard.com/artic ... 106_1.html
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od JIP »

Indie: 216642 denní nárůst
Nejlepší zdroj: https://www.covid19india.org/

Jako na zavolanou na předchozí dotaz mám víc detailů co se týče mutací. Tedy té dvojmutace.
05CB1D46-0E58-4C48-A94A-37E30CF48E8E.jpeg
Dvojitá indická mutace má označení B.1.617 a prvního dubna byla v 80% sekvenovaných vzorků.
95B66033-254C-4F60-9EF5-46C1FE6497F0.jpeg
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od bacil »

Najděte tu jeskyni, ze které to vylétá a zavřete všechen její perosnál a vedení. Dr. Peková (volně). Je v tom jasně vidět, jak "udeří a zhasnou". No a jak se objeví nové...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od Kotatko »

Bacile, nikdo tady neni zvedavy na Pekove chorobne konspirace, kterymi chce odvest pozornost od sveho odborneho selhani. Jejich sirenim zvysujes semiologickou entropii a informacni sum v kanale. Ta dvojkombinace vir se jiz objevila i v GB, takze zahy bude vsude.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od proforma »

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nove ... .seznam.cz

Prehled nejdulezitejsich mutaci viru, jejich vlastnosti, rozsireni a jak na ne ucinkuji soucasne vakciny.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
CZ01
Příspěvky: 142
Registrován: 19.03.2021 0:18
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od CZ01 »

JIP píše: 15.04.2021 6:56 Tak po updatu dat je to nakonec za včera 200739: https://www.business-standard.com/artic ... 106_1.html
Četl jsem, že v Indii je E-rouška povinná. Já bych to zavedl i tady. Ale jak Indové zařídili u chudých? Přeci jen část Indů nemá na dotykový mobil a data. Módí na to udělal nějaké programy, že chudí dostali slevy na mobil?
Žijeme v době, kdy se rozhoduje o osudu našeho národa. Zda nám zůstane náš demokratický stát či budeme provincie totalitní bruselské říše.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od bacil »

Jenže to by u nás musela především FUNGOVAT! Autoři si hrají na bohy co všemu rozumí a ti co jim radí jsou idioti. No a proto jim to nefunguje.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od JIP »

Alenvždyť už tady o tom dobrou čtvrťhodinu hovoříme Mlho! 😁
Teď vážně: Už jsem to tu psal a můžu doplnit:
Vláda Aarogya Setu doporučuje. Některé firmy a hotely vyžadují vidět status u vstupu. Jen se zeleným statusem se dostaneš všude. Se žlutým na hotel ještě jo. S červeným nikam.
19C05056-A432-4649-BF38-FF1E2481C8C3.png
Na hlavní obrazovce je vidět, že to používá 17,29 Cr. (pro neznalé indických číslovek je to 10x miliónů (měně než 15% obyvatelstva)

Smartfoun s daty mají i žebráci. To bych neviděl jako problém.
Ochrana dat nikoho netrápí, takže appka chce bez ostychu jméno a další údaje a pak potvrzení indického telefonního čísla kódem.
V praxi to znamená, že běžný cizinec to legálně nemá jak to aktivovat. Číslo pro cizince je půldenní opruz na pobočce, což kor dneska nikdo dobrovolně neakceptuje, protože navíc platí jen s vízem.
Appka navíc z pochopitelný technologických důvodů vnímá rizikovost kontaktu v koloně na cestě a z logických důvodů test na COVID v nemocnici a status mění ráda i sama od sebe.
V praxi je tedy appku někdy potřeba přeinstalovat, použít jiné číslo nebo mobil.
U mě vyhrává stále vypnutá poloha a Bluetooth + jsem cizinec (jak to mám aktivovat bez čísla?) a až jako případný poslední krok zapnutí služeb pro zelený status na vstup. V záloze jsou taky zelené screenshoty.
Podle mě funkcionalita jakékoliv podobné appky je dost o ničem.
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od JIP »

Včera po největším mezidenním nárůstu blahé paměti přibylo diagnostikovaných 260813.

https://www.hindustantimes.com/india-ne ... 81846.html
Kromě lidí ve frontách u nemocnic všichni pořád ledový klid a vše šlape. Jestli se to bude furt zdvojovat každých 14 dní tak nevím nevím...
Příští týden se do Indie chystá Boris Johnson. Jsem zvědav jestli mu výlet klapne.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od proforma »

Tak to jsou na tom lip bez my. 260 tis./1 mld. obyv. = 2600/10 mil. Samozrejme zustava otazka, jak je testovano a jak jsou vedeny oficialni statistiky, ale samotna cisla jsou celkem OK. Trend asi bude horsi...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od JIP »

Trend. No právě. Google pomalu nestíhá posouvat měřítko a stotisícová první vlnka se neúprosně zmenšuje.
Vzhledem ke snaze vyhnout se během voleb lockdownu a faktu, že volby končí až za 14 dní si na ten půlmilion denně šáhnou jistě a brze. A bude veliký úspěch pokud do začne zpomalovat tak nějak samo. Já myslím, že ne a tak nějak se ten půlmilion potká se začátkem května a milionu denně dosáhnou v druhé vlně taky.
Celoindický průměr je okolo 10%, ale už přestávají stíhat výsledky do 12 a někdy dokonce do 24 hodin.
Místy se dostávají pozitivitou ke čtvrtině testů (Delhi) takže v těchto ohledech zatím na ČR nemajî.
Kumbh (posvátné koupele v Ganze) pomalu končí respektive premiér vyzval, aby byl poslední týden jen “symbolický”.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od proforma »

Tam jsou ted volby? Stejne doufam, ze budou rozumnejsi nez my a nepujdou ceskou cestou...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od JIP »

Jj. V Bengálsku a možná ještě někde. Indický volební systém jsem zatím nepochopil, ale asi je to důležité, protože se tam angažuje samotný Modí.
Na rozdíl od strategie naší ctěné vlády nemají plán lidi promořit, protože všichni ví, že takový pokus by tady byla katastrofa. Moc rádi by to dostali pod kontrolu, ale miliarda demokraticky smýšlejících lidí se ovládá hůř než ovce v Číně.

Mimochodem jsem se dočetl, že sekvenace na mutace je "pod jedno procento" (bez bližší specifikace) a je to teď jedna z priorit.

Kompenzace podnikatelům jak ji známe ze západu v Indii neexistuje.
V lockdownu při první vlně měl každý nárok na 5kg rýže nebo mouky (na osobu v domácnosti) na měsíc. Nechtějí nechat nikoho umřít hladem, ale vytvořit si nákladovou položku jako černou díru v rozpočtu ve stylu západu je cesta do pekel.
Uživatelský avatar
CZ01
Příspěvky: 142
Registrován: 19.03.2021 0:18
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od CZ01 »

A nemocnice to zatím zvládají? Školy jsou vlastně otevřené nebo ne? A jaké tam jsou ekonomické důsledky pro běžné lidi?
Žijeme v době, kdy se rozhoduje o osudu našeho národa. Zda nám zůstane náš demokratický stát či budeme provincie totalitní bruselské říše.
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus ve světě mimo EU

Příspěvek od JIP »

Školy jsou zavřené pokud vím a zkoušky se odkládají.

V Indii rodiny žijí pospolu a o děti se má v rodinách vždycky kdo postarat i když rodiče pracují (někteří otcové celkem často musí většinu roku mimo domov, protože jim firma určí pracoviště na opačné straně země.)
Rodiny jsou na sebe zvyklí a i mnohem přísnější lockdown na mnohem delší dobu zvládli díky přirozeným vztahům v rodině mnohem lépe než lidi na západě zvyklí na to, že je pro širokou populaci zcela normální mít instituce na hlídání a "výchovu".

Výhody Indů jsou kromě silných rodiných vazeb a respektu k autoritám i to, že se umí adaptovat celkem rychle a dokáží vyžít opravdu s málem. Ti co mají práci ji dělají. Protest proti proticovidovým opatřením jsem za posledních pár týdnů nezaznamenal.

Hodně Indů pracovalo před COVIDem na stavbách v Dubaji. S tím je teď konec.
Šejkové to musí nějak zvládnout i bez nich.

Nemocnice to zatím zvládají, ale běžní Indové si musí 3x počkat (na test, na výsledek, na přijetí v nemocnici). Někdo občas čeká s kyslíkovou bombou a maskou před nemocnicí v autě co jsem viděl v TV
Mám kamaráda doktora v Nashiku, kde je situace na počet obyvatel nejhorší. On dělá popisy RTG a jak asi všichni tušíte, tak teď často vidí strašně podobný obrázek.

Už jedou podle krizového scénáře z minulého roku.
Kapacity nemocnic navyšují o hotely, stadióny atd.
Zatím jsem nezaznamenal, že by dělali nemocnice z vlaků, ale to asi proto, že vlaky zatím normálně jezdí.
Mají výhodu, že si prakticky všechno dělají tady. Navyšují produkci léků. A výrobci na výzvu vlády snižují jejich cenu. U Remdesiviru snížili cenu o víc jak 60%.
Skládají a oživují několik desítek až nízkých stovek továren na kyslík po celé zemi.

Na zprávy e dobrý na zprávy: https://youtu.be/S5GbXFzCo1I
Odpovědět