Koronavirus - Látky, které mohou ovnivnit test

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Koronavirus - Látky, které mohou ovnivnit test

Příspěvek od JIP »

Jsem daleko od toho, abych šířil nesmysly, ale chci vědět, jestli je reálné, aby výsledek některých testů oběma směry mohla ovlivnit nějaká látka.
Příklad bude člověk bez příznaků, ale 4 dny po intenzivním rizikovém kontaktu kloktá slaný roztok a používá nosní sprej se solí. Může takto užívaná sůl něco ovlivnit? :?:

Co ostatní spreje a přípravky jako třeba JOX? Když se bezprostředně nebo 30min před testem vyčistí místo stěru, tak by prostou logikou test neměl co poznat i když už to jedinec má i jinde v těle. Může to tak být?

Nevím na jakém principu vlastně funguje takový AG test, ale různé nedůvěryhodné zdroje tvrdí, že i nějaké mléko, některé tropické ovoce a některé maso může naopak vykázat test 🦠 pozitivní:

https://zpravy.dt24.cz/zahranicni/krabi ... z-lekarny/

Neznáte někoho kdo by tohle osobně zkoušel a potvrdil nebo vyvrátil? :tmi

Tyto informace se nikde v důvěryhodných zdrojích nevyskytují a já chci vědět jako to je. 🙏🏼
Biochemist
Příspěvky: 91
Registrován: 02.01.2015 9:15

Re: Koronavirus - Látky, které mohou ovnivnit test

Příspěvek od Biochemist »

Můj příbuzný byl když kašlal v domově důchodců testován antigenním testem postupně 5x, pokaždé negativně. Pozitivní byl až na PCR testu, když ho přijímali do nemocnice s oboustranným zápalem plic. Zemřel do týdne. Samozřejmě jeden případ neznehodnocuje ty testy komplet, ale pokud se u člověka s takhle velkým rizikem infekce rozhodujete, tak bych byl opatrný. Jak moc může sprej ovlivnit nevím, spíš ne, protože tak hluboko si pravděpodobně nedostříkneš, ale netuším, jestli to někdo někdy zkoušel sledovat.
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Koronavirus - Látky, které mohou ovnivnit test

Příspěvek od JIP »

Nejprve mi dovol vyjádřit upřímnou soustrast ke ztrátě v rodině.

Ale díky za bleskurychlou odpověď!
Takže kdyby se tam dostříklo, tak to i ta sůl ovlivní? Předpokládám, že je trochu virucidní i mimo přímý “dostřel”.

Asi není vůle to zkoušet a šířit, protože by si spousta lidí chtěla výsledky upravovat, což nechceme hlavně v době kdy moc velká nabídka testů není.

Možnost podpory a nejsou zakázky? Šup do placené izolace.
“Neodkladná”cesta? Šup negativní test.

I když u nás se bezpříznakoví testují ještě PCR, tak to, jestli má člověk příznaky se zjišťuje hlavně otázkou před testem a když člověk řekne, že jo, tak se bere výsledek AG testu.

Zajímá mě to z pohledu člověka, který chce reálně vědět, jestli to má nebo ne.
Z principu předběžné opatrnosti je tedy asi lepší jít na test na lačno a k pití jen čistou vodu.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Koronavirus - Látky, které mohou ovnivnit test

Příspěvek od xgordon »

Na SK statnom korona webe pisu k testom toto:
Pred vyšetrením na COVID-19 (výter z hrdla a nosa) je potrebné dodržať tieto zásady:

Príďte nalačno a bez predchádzajúceho použitia kloktadiel, zubnej pasty alebo iných dezinfekcií.
Pred výterom nefajčite.
Pred výterom si úplne vyprázdnite nos a vykašlite sa.
V prípade smädu je povolené pitie nechladenej čistej vody. Na odberové miesto je potrebné prísť osobným vozidlom. Test na COVID-19 a následná karanténa je povinná pre všetkých pasažierov vo vozidle.

Co viem, tak to nikto nikde neriesi (na ziadnom odbernom mieste), toboz uz ludia nie. Aj preto si myslim, ze chybovost a inteval spolahlivosti testov je tymto do znacnej mierny zmeneny.


https://korona.gov.sk/poziadat-o-vysetr ... -covid-19/
Biochemist
Příspěvky: 91
Registrován: 02.01.2015 9:15

Re: Koronavirus - Látky, které mohou ovnivnit test

Příspěvek od Biochemist »

Děkuji. To co jíš a piješ test (obvzl. při odběru ze sliznice) neovlivní. Spíš jde o to, že nějakým oplachem těsně před testem smyješ z povrchu virové částice a v kombinaci s ne ideálně provedeným odběrem se dostaneš pod detekční mez testu. To že by si měl v nose tolik nějaké látky, která ovlivňuje stanovení, že by měla dostatečnou koncentraci po přenesení štětičkou a naředění vzorkovým pufrem podle mne není reálné.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Koronavirus - Látky, které mohou ovnivnit test

Příspěvek od proforma »

JIP píše: 04.02.2021 11:44 Z principu předběžné opatrnosti je tedy asi lepší jít na test na lačno a k pití jen čistou vodu.
Instrukce pred testem: 2 hodiny pred nim nejist, nepit, nekourit a necistit si zuby. Takze neco to asi ovlivnovat muze a toho neco asi bude dost, ale co a jak, netusim.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Koronavirus - Látky, které mohou ovnivnit test

Příspěvek od Jason »

Nam se stalo v praci par pripadu ze pokud nekdo mel teste pred testem neco silne mentolovyho (ag test vyter z krku) tak test neslo vyhotnotit. Neukazalo to faleste pozitivni nebo negativni ale proste "invalid" a slo se znova. Chodime na testy kazdej den tak je jasny ze ruzne kolegove zkouseli ruzne "rady" z netu a nikdy ten test neovlivnily (mame jeste kazdej druhej den PCR pro jistotu).
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Indy
Příspěvky: 191
Registrován: 01.09.2017 21:50

Re: Koronavirus - Látky, které mohou ovnivnit test

Příspěvek od Indy »

Principialne- vyter optimalne po ranu , na lacno, kdyz je na sliznichich nashromazdeno hodne virove naloze. Jest presnejsi nez vyte rpres pusu je vyter pres nos (poradne do hloubky).
Kysele veci, jako cola, muzou test znehodnotit a ukazat falesne pozitivni:
https://www.youtube.com/watch?v=CKPlKwKpkcA
Odpovědět