Nedostatek jídla

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Zapadlo »

Evropa zatím vyváží víc pšenice než Ukrajina a srovnatelně s Ruskem.
Evropa a Ruská federace 30 milionů tun ročně, Ukrajina 25.
Ukrajina letos moc nevyveze a výhledově se to může změnit i v neprospěch Evropy.
https://www.tydenikhrot.cz/clanek/rusko ... a-ukrajina
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Serža »

Ludo píše: 27.03.2022 12:02 Podla tohto twitter threadu ta situacia s Ukrajinou nemusi byt az tak kriticka, Jedna sa sice o 25% svetoveho exportu obilia, ale iba 0.9% celkovej svetovej produkcie.

https://twitter.com/SarahTaber_bww/stat ... 6090584065
tak to je skvělé! to si tedy určitě nenakupuj žádné zásoby, jsou to jen vyhozené peníze!
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Maximus »

Cena potravin vyskočí do zavratnych vysin a protoze mame globalni obchod, tak i cena nasich domacich komodit na domacim trhu bude kopirovat svetove ceny.
Musime se pripravit na zabery hladomoru, obcanskych nepokoju, migracnich vln nebyvalych rozměrů ze zemi Afriky, Predniho vychodu a JV Asie (to jsou ti importeri ukajinske a ruské psenice). Jejich masove přijímání ale není řešením. Jen to prelije problem zase dal a jeste ho zhorší. Efektivne fungujici spolecnost dokáže produkovat prebytky a cast z nich vyclenit na humanitarni pomoc. Ekonomicky a kulturně rozlozena spolecnost zadne přebytky nema a uz vubec ne na humanitární dodavky do "Tretiho sveta".

Jsme uz v neuprosne spirale dejinnych událostí, ktere z odstupem dekad az staleti budou nejen historiky povazovany za velice zajímavé období :devil.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Matěj »

Takový osobní postřeh. Byl jsem o víkendu v Británii (pozval mě kamarád na jednu akci). Zaujala mě tam jedna věc, prázdné regály ve velkých obchodech, kde jsme se stavili. Strávil jsem tam v předchozím zaměstnání dost času,protože moje tehdejší firma měla v UK spoustu zakázek a toto jsem tam nikdy nezažil.
Základní potraviny samozřejmě dostupné jsou ale není takový výběr, jako dřív. Před lety proběhly i u nás v médiích fotky z tamních obchodů, které byly prázdné, ale to je 2 roky a zjevně se to tam stále nevzpamatovalo.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od xgordon »

Co mi vravel znamy z UK, pracuje tam ako veduci sichty v sklade, tak od Brexitu tam maju brutalne problemy s logistikou. Nie su ludia co by to vozili. Navyse aj pracovna moralka skladnikov je vraj biedna.

Do toho sa teraz pridaju vypadky surovin a zacne sa to akumulovat.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od devlop »

A to jsme se tu smáli, jak rusácí mají prázdné regály se žrádlem, že... :chuckle

Prázdné regály v Německu. Lidé vykupují mouku, olej, těstoviny či rýži
https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... i-40391873

už tam mají příděly na max 2l oleje na osobu a vtipná událost bitky o slunečnicový olej v jednom marketu v Aspergu je taková třešnička na dortu, jak se západ kulturní a vyspělý...stačí panika a z lidí se stávaj hovada, a je jedno jestli na západě nebo východě.

V týdnu od 7. do 13. března lidé v Německu nakoupili o 170 procent více mouky než ve stejném týdnu loňského roku, vyplývá to z údajů institutu pro výzkum trhu IRI, který uveřejnil server týdeníku Focus. U rýže to bylo o 74 procent více a u oleje na vaření o 99 procent.

EDIT: nebo jde o ruskou propagandu na Novinkach? At tu nesirim nejake dezinformace, clověk už neví která je která :D
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Quido »

Rozpadlík může špekulovat, co je příčinou jevu x, ale myslím, že je důležitější:

Očekávám jev x? (např nedostatek potravin) Tak si udělám zásoby - jako rozpadlík nováček - nebo zkontroluji, jestli potřebuji pár drobností doplnit - jako rozpadlík pokročilý.

Nadsneseně totiž cokoli v řetězci kroků (namátkově, není řazeno dle jakékoli priority): nedostatek phm, extrémní cena phm, nedostatek řidičů, nedostatek vozidel, extrémní ceny potravin, lockdown, rabování, stanné právo, válka, krach banky, run na banku, obstavený účet, nízky sociální kredit, výpadek serverů, hackerský útok, vyhořelá rozvodna, emp, povodně, přídělový systém a další... = znamená, že si nemůžu jako zákazník přijít jen tak do obchodu a koupit si jedním pípnutím čipu témeř libovolný tovar, který uznám za vhodné.

Po materiální stránce je samozřejmě sakra důležité, jaké je příčina, zda je společenská, technická, právní.
Nefukční kartu nahradím hotovostí, výpadek serveru se dá spravit většinou rychleji, než rozbitá rozvodná síť po tornádu a pokud má občas nedostatečný sociální kredit, tak mu nepomůže ani svěcená voda.

Výsledek bude stejný / podobný, ale nepředpokládám, že Německo nechá svoje občany strpět to, co musí strpět a na co je normálně zvyklý občan v Rusku.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Maric »

Příčina je jasná. Davová panika. A zatím není způsobena nedostatečnou nabídkou, ale zvýšenou poptávkou. Za krátkou dobu se poptávka nasytí, a nabídka bude stejná, možná za vyšší cenu. Klasický tržní mechanismus. Až nějaký typ zboží nebude dostupný dejme tomu týden, tak začne důvod být obezřetný.
Co se týká mne, tak sleduji komodity s dlouhými dodavatelskými trasami, jako je rýže, exotické ovoce, atd. Jakmile začnou být zřetelné výpadky u tohoto, tak jsou podle mne problémy velmi blízko.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od xgordon »

Taktiez si myslim, ze je lepsie sledovat velkobchod nez maloobchod. A hlavne "interface" smerom k dodavatelom a ich dodacie doby. Maloobchod je viac nachylny na tzv. "panic buy" nez velkoobchod.

Urcite aj vo velkoobchode su problemy s dodavkami, kedze dodaciabdoba sa zvacsila z 1-2 dni na 7-9, ale to moze byt sposobene kapacitou vyroby, logistiky. Kazdopadne pocul som uz od viacerych zdrojov, ze vyrobca nedal terminy na dodavky noveho tovaru.

Cas ukaze.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Quido »

@Maric + @xgordon: Máte recht, pánové. Z plezíru vysypu milion možných příčin, zatím co mám v hlavě spotřebitelské chování ( = paniku ) tak usilovně, že tu tam jako jedinou nezmíním.

A s tím, že bude ještě více zle, až velkoobchod řekne, že zboží není a neví, kdy bude další, také bezvýhzradně souhlasím. Jenom bychom neměli podcenovat význam ovlivnitelnosti lidského rozhodování, jak známe z obchodování na burze:
Obrázek
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od vrb »

Quido: Dobré podněty, tak nějak to bude.

Co se dlouhodobých trendů v potravinách týká, z mého pohledu je zásadní sledovat jestli jede všude Haber-Boschův proces a jestli jedou dodávky složek NPK hnojiv.

Máte prosím někdo bližší přístup k těmto informacím?

Krátkodoběji pak vývoj na burze a futures kontrakty.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Jason »

S tim Nemeckem - v sobotu jsem byl nakoupit Regen a Zwiesel. Jediny co nemeli byl muj oblibenej kecup, ale ruzny jiny byly.. jinak zadny prazdny regaly
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
pepa_z_brna
Příspěvky: 339
Registrován: 01.07.2013 21:38

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od pepa_z_brna »

Rewe (v jedné díře v Hessen) už 3 týdny bez oleje, cedule, že olej a toaleťák jen v omezeném množství na osobu. V TV řešili, že i výrobci toaletního papíru předpovídají problémy s výrobou.
Butch
Příspěvky: 774
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Butch »

Domnívám se, že cca 30% potravin v supermarketu se vyhodí z důvodu expirace, slyšel jsem že to třeba z jedné pobočky Kauflandu zkusili nabídnou ZOO, ti se jim samozřejmě vysmáli se slovy, že zvířata jsou drahá a kupuje se pro ně speciální potrava.

Takže si myslím, že pokud to člověk překoná psychicky, že v regálech není enormní nadbytek jídla, ne vždy si může koupit úplně cokoliv z druhé strany světa, tak máme rezervu, malou ale je tam.

Navíc si myslím, že výpadek nějakého zboží s současné době, je dán přesně zvýšenou poptávkou a ne nedostatečnou produkcí způsobenou válkou, jelikož teď se ještě regály plní ze skladových zásob. :beer

OT:zrovna v pondělí jsem doplnil AdBlue za 25,- a vzpomněl jsem si na tu paniku co byla, ještě mam jednu nádobu ve sklepě, koupenou za 90,- :roll:
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Quido »

Jak píše Butch. Rezervy tu jsou obrovské, otázka je, co na to veřejnost. Zvykli jsme si na to, že banány či liči nejsou vzácnost. Jíst sice celou zimu jen zelí, brambory, jablka a mít maso pouze o víkendu / ob týden je sice nuda, ale dá se to přežít.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od devlop »

Tak tak svazáci, vracíme se do dob, kdy se na banány stály fronty, mandradinky jen o vánocích a v krámech si koupíš shnilej květák a kedlubnu, páč je potřeba se uskromnit, hlavně že nepodporujeme ten onen západní kapitalismus, sakra, pardon, já to asi spletl? Že na západ od nás bude vše all right, na to sere pes, musíme se uskromnit. Hlavně nemyslet a uvažovat správně politicky, proukrajinsky a protirusky.

Hoši, jde vidět, že nemáte vlastní děcka a žijete jako solitéři, jinak si tu zabedněnost nedokážu vysvětlit...
Uvědomte si, že žijeme v roce 2022, nedávno se tu řešily elektromobily v cenovkách min 1mio+ a teď tady lidi píšou, že nevadí, když si budem vařit polívku z odpadu, který nechtějí ani v ZOO, hlavně že jsme #antirus :chuckle

Mám tak trochu dojem, že někteří zdejší mají z ekonomického úpadku Evropy radost a snaží se jej co nejvíce podpořit. V jejich hlavě takový romantický návrat o století zpět, brambory, valcha, kurník, pec, kubíky dřeva. Jenže tao romantika při konfrontaci s realitou vezme brzy za své.

Každá generace usilovala o to, aby se jejich děti měly lépe, než oni. My nyní usilujeme o to, aby se naše děti měli hůře než my a to jen proto, abychom si dokázali nějakou pofidérní ekonomickou a materiální nezávislost.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od PeFi »

Kdosi slavný říkal něco o tom, že appeacement je jako krmit krokodýla a doufat, že tě nakonec nesežere. Jenomže krokodýl se slušným zacházením ochočit nedá a navíc čím dýl ho krmíš, tím většího a žravějšího máš krokodýla.

Sklonit se před Ruskem taky může znamenat, že tvojě děcka nebo vnoučata budou za Rusko válčit třeba s čínou. Appeacement není způsob jak se s Ruskem dohodnout.

Dobře už bylo, v Evropě se dobře žilo se na úkor potravinové, energetické i vojenské bezpečosti - žilo se na dluh - a teď je na čase se vrátit nohama na zem. Bohatnout budou USA a hlavně Čína.
Butch
Příspěvky: 774
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Butch »

Hele Develope, myslím že by bylo fajn se chvíli uklidnit a pak až psát, sorry, ale přidej mi tvá reakce lehce tendenční.

Rozhodně jsem nepsal, že budeme vařit polívku z odpadu, který nechtějí ani ZOO, ale že v současnosti je taková nadprodukce že se musí 30% vyhodit.

Rovněž taky nejsem bezhlavý zastánce ukrajiny, ale pomohlo by teď běhat s ruskou vlajkou a #supportrussia? Nemyslím si to, na jejich motivy můžeme mít různé názory, ale prostě jsou to rusové, kteří překročili hranici suverénního státu v tancích.

A Tvá poznámka o potomcích, no za dva měsíce se mi narodí první dítě, ne nemám radost z toho co se děje, ne nemám radost do jakého světa se narodí, ale to jako naznačuješ že se z toho máme sesypat, nebo se jít rychle Rusům omluvit a na Strahov postavit sochu Putina - mírotvorce?
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od devlop »

Butch: tak gratulace k budoucímu potomkovi :hand Já byl u porodu svých dvou dětí a vím "zač je toho loket", a to doslova (možná poznáš u porodu sám, snad ne a půjde to hladce). Ale k tématu: po nikom nechci aby chodil s tričkem #supportrussia. Jen mi přijde zbytečné v současném dosti globálním trhu zavírat kohouty přísunu energií ze zemí, které nejsou v souznění se zdejší politickou náladou, navíc, pokud to jiné státy EU dělat nehodlají a ty "zbytky" z těchto zemí nám stejně přeprodají s antirus přirážkou ;)
Nechci být asketickým mnichem jen z přesvědčení zdejší vlády.
d-s
Příspěvky: 810
Registrován: 18.10.2015 22:40

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od d-s »

devlop píše: 31.03.2022 21:22 ze zemí, které nejsou v souznění se zdejší politickou náladou
Ale nam Rusko nevadi preto ze nie je v sulade s nasou politickou naladou. To je ich vec a ich problem.
Nam vadi ze okupuju a nicia iny stat.
Chapes rozdiel?
Odpovědět