Nedostatek jídla

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od MartinSk »

Ale hlavně je to zásobování potravinami dost zranitelné. Stačí, aby se něco málo zadrhlo. Podívejte se, jaké mají ty různé obchody skladové plochy - občas stojí i palety v uličkách. Lehce mně napadá optat se po požární bezpečnosti a nezatarasených únikových cestách v takovém objektu... Ale jako kluk pamatuji - město cca 20 tisíc obyvatel. Největší samoška ve městě - cca půl na půl skladovací plochy a prodejna. Přijela Avie s moukou, pak se zeleninou, pak další. Tři nakládací rampy. Postaveno cca 1970.
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od devlop »

d-s píše: 31.03.2022 21:28
devlop píše: 31.03.2022 21:22 ze zemí, které nejsou v souznění se zdejší politickou náladou
Nam vadi ze okupuju a nicia iny stat.
a chápeš že ta okupace a ničení ineho statu je jen vrchol ledovce celé té akce?
Butch
Příspěvky: 771
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Butch »

Zaprvé bavíme se tu o jídle, plyn je věc jiná, ale chápu, že vše jsou spojené nádoby.
Ne že bych toužil po tom hladovět, ale prostě když jdeš v současné době do obchodu, tak je trochu úlet, že si můžeš vybrat z cca 15 druhů v podstatě stejných másel, asi tak 80 druhů jogurtů a v březnu koupit čerstvé jahody ;) Moji rodičové byli ta generace, která měla maso dvakrát týdně v mládí a na banány stáli ve frontě, jasně že mi současný luxus vyhovuje víc, ale přežili to. ;)


Zadruhé, kohoutky nezavíráme my, ale Rusové. Upřímně chápu nevoli států platit plyn v rublech, když smlouvy jsou uzavřené na Eura. Pokud by takto šly měnit podmínky, to by se pak sml nemusely uzavírat vůbec.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od PeFi »

MartinSk píše: 31.03.2022 21:30 Lehce mně napadá optat se po požární bezpečnosti a nezatarasených únikových cestách v takovém objektu...
OT: U nás (v ČR) už za to padly hodně vysoké pokuty a jsou k tomu rozsudky, které jsou argumentačně velmi dobré :yes
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Quido »

@devlop: Tak já teda půjdu s barvou ven. :D Když bude nejhůř, střelím pod cenou jednu nebo dvě nemovitosti, aby bylo na banány i v zimě. ... Ne, počkat. Nejsem diletant, který si bude brát půjčku na elektroniku pro děcka k Vánocům. A co se stravy týče, děcka raději vezmu na sběr šípků a pampelišek, než na návštěvu obchodního centra a fast foodu.

Děcka jsou malá a nemají do cashflow rodiny co kecat. Hračky doma přehazujeme lopatou a prarodiče dostali zákaz další chujoviny kupovat. A když řeknu, že další kokina kupovat nebudeme, tak to platí. Snad z toho chuďátka nebudou jednou koktat a léčit si u psychologa komplexy.

Manželka je finančně gramontá a pochopí, že bez pesta a semolinových těstovin se žít dá. Také nemusím smažit na olivovém oleji, ale mohl bych kupovat ten babišův. Mohl bych dále kupovat i babišovy blafoidní shnilé rohlíky a plesnivý chleba, ale zatím dávám přednost tomu něco doma upéct, zbytek kupujeme z rakouského importu. Děckám radši koupim jednu tabulku kvalitní čokolády za 100-200 týdně, o kterou se musí podělit, než aby ob den shltli nějaký shit o stejné graméži za 30kč, kterými je tak ráda cpe babička.

OT1: Offroad jsem domů taky pořizoval s tím, že by bylo lepší si za tu cenu koupit dvě normální auta, ale na bugout z ucpaného města přes les do hor je břichoplaz na letňácích k hovnu. Chápu sice, že malej špunt by chtěl všechno, co je křiklavé a co mu chutná, ale třeba mi za 20let poděkuje. Nebo mě taky pošle k šípku, že o takovou spartánskou výchovu nestál a že to mega, co se mu naštetřilo na osamostatnění se po jeho promocích, nestojí, protože jako malý chtěl papat častěji Kindervajíčko, ananas a mořské plody. Kdo ví. :?

OT2: Nové auto za 1M+ je celkem normální celnová hladina. Ta nová auta, co stojí třetinu, sice taky mají 4 kola, motor a volant, ale je to dobrá max pro dvojci s jedním mládětem bez kočárku, která tím popojíždí po městě. Na dálnici se s tím nedá, do terénu taky ne a nic to neuveze.

Butch píše: 31.03.2022 21:11 A Tvá poznámka o potomcích, no za dva měsíce se mi narodí první dítě, ne nemám radost z toho co se děje, ne nemám radost do jakého světa se narodí, ale to jako naznačuješ že se z toho máme sesypat, nebo se jít rychle Rusům omluvit a na Strahov postavit sochu Putina - mírotvorce?
@Butch: Poslední odstavec Vašeho předchozího příspěvku to pěkně shrnul. Díky. :yes
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od mart0 »

V Evropě máme u potravin rezervy dost velké. Velká část potravin se vyhodí, protože dobře nevypadá, nebo jim zrovna skončila trvanlivost, i když se nezkazí další měsíc. Mnoho lidí je obézních. Pole jsou osázena plodinami na nesmyslné účely. Ty rezervy jsou v tom dost velké na to, aby Evropa netrpěla hladem. To už bych se více bál toho, že Afrika takové rezervy v jídle nemá a když bude mít hlad, tak nezačne pracovat, ale migrovat.

PeFi: K příměru s krokodýlem - taky se na to můžeš dívat tak, že jsme se jej nesnažili ochočit, ale chodili jsme častěji a blíž k řece a do krokodýla si občas i kopli a říkali, že můžeme přeci chodit kam chceme. Teď buď můžeme krokodýla zabít, ale přitom hrozí, že nás ošklivě kousne. Nebo mu jeho prostor u řeky nechat, k řece chodit rozumně, rozhodně do něj nekopat, ale zároveň si jej nepouštět do vesnice.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od devlop »

Quido: moc díky za jistě zcela objektivní příspěvek ve stylu "dívejte jak moc jsem nad vodou vy sockošulíni" :lol:
Věřím tomu asi tak, jako zprávám ze Seznamu.

Butch: No úlet to není, je to fakt z reality 21 století, kdy to současné technologie a možnosti dopravy dovolují ;) Ale pokud se chceme po nějakých dekádách vracet vždy dobrovlně vývojově zpět, což nechápu, tak no problemo. Jeden druh másla, jeden druhy konzervy s fazolemi, jeden druh chlastu, jó to už tady bylo, ale byly toho plné regály že Quido? To byly časy...
Screenshot_304.jpg
EDIT: mimochodem, vidím jistou koleraci mezi Quidem a Allstratem jen já, nebo už jsem paranoidní?
Naposledy upravil(a) devlop dne 31.03.2022 22:05, celkem upraveno 1 x.
d-s
Příspěvky: 810
Registrován: 18.10.2015 22:40

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od d-s »

My sa vratit nechceme.
Len mame na vyber iba
(a) nechat Rusa aby robil co chce a casom prisiel aj k nam, aby sme kym pride mali na novy iphone kazdy rok
(b) snazit sa zastavit Rusa v rozlete aby casom neprisiel aj k nam, s tym ze to bude mat svoju cenu

Nasa velka chyba je ze kvoli nasej hluposti nemame na vyber aj (c): poslat do ... Green Deal a spustu inych hluposti a zvysovat nasu energeticku sebestacnost, nie to ze si nevyberame (a).
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od PeFi »

develop: Hezká fotka, plné regály. Já v půlce 80 let v Moskvě viděl kam to umí dotáhnout rusové - prázdné regály. V Moskvě. Jinde to bylo ještě horší. A to je to "bohatství", které se spolu s oligarchy šíří z Ruska a východu obecně.
Lepší je teď si odpustit Lambrusco a Ementál z Lídlu (to jsem si vzal z lednice na pomoc při souboji s formulářem DPFO), než o dvacet let pozdeji vyhrabávat touto dobou na zahradě "kořínky pampelišek".
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Maximus »

Predstava, že progres konzumu pujde stale dopredu, je iluze. Cim drive se zamyslime nad skutečně udrzitelnym rozvojem, ktery dle meho nespociva v kvantite věci jako je 74 druhu jogurtu na regale supermarketu, ale v samotné kvalitě běžně dostupneho jidla, vyrobku, ale především samotneho lidskeho zivota, tim pro vsechny lepe.

Potencial lidstva je obrovsky - jak vznest se ke hvezdam, tak premenit naši planetu v zamorenou radioaktivní pustinu s vrcholovym predstavitelem živočišné rise v podobě švaba.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Rudolf Steiner »

Ad PeFi Já byl též v Sojuzu v 80. letech. Např. tranzistorák na solár jsem od té doby v obchodě neviděl.
Obchody v té době na tom nebyly o nic hůře než u nás. Navíc skoro všude na ulicích automaty na sodovku
„Ceterum autem censeo Unionem Europaicam esse delendam.“
Impfung macht frei!
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od PeFi »

Já si z ruska dovezl elektronický budík a pár dalších nesmyslů, ale pokud jsi tam opravdu byl, tak ty prázdné a poloprázdné regály s potravinami, a neuvěřitelný zápach v masně, kde neměli maso, akorát nevymytou špínu, jsi přehlédnout nemohl. Mimochodem, většina těch elektronických budíků, které jsem tam nakoupil jako dárky, přestala do roka fungovat.
Automaty na sodovky a kvas byly super, akorát na ty komunitní sklenice na kvas si člověk musel zvyknout :-)

A ve druhé polovině 80 let to se zásobováním prý bylo ještě horší - já tam byl v cca r. 1984.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Rudolf Steiner »

Byl jsem tam v r. 1987. Nevím, ale myslím, že tam za mě byly nějaké kelímky. V masně jsem tedy nebyl, to přiznávám. Koupil jsem si tam, kromě nějakých drobností hodinky a ty stále běží. Jen jsem je musel dát v průběhu let několikrát vyčistit.
Abych nebyl úplně mimo: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... .seznam.cz
„Ceterum autem censeo Unionem Europaicam esse delendam.“
Impfung macht frei!
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Quido »

devlop píše: 31.03.2022 21:33
d-s píše: 31.03.2022 21:28
devlop píše: 31.03.2022 21:22 ze zemí, které nejsou v souznění se zdejší politickou náladou
Nam vadi ze okupuju a nicia iny stat.
a chápeš že ta okupace a ničení ineho statu je jen vrchol ledovce celé té akce?
Ok, budiž. Ale co s tím?

Jak zde už padlo, máme i my padnout před Putinem na kolena?

Samozřejmě, že děti budou rády více čokolády a větší výběr jogurtů, ale optikou něco za něco: Raději budu mít menší rozmanitost toho, co na talíři, než být vazalem ruských vrtochů. Pokud na tuto hru přistoupíme, tak potom teprve začne ta pravá bída.

Nevím o tom, že by mimo pár 'západních' měst v rusku tamní obyvatele trpěli přemírou volby u spotřebitelských rozhodnutí. :D (A to je to, čeho se chceme, mmj., také vyvarovat. Nebo snad ne?)
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od xgordon »

Ohladom solidarity krajin medzi sebou pri nedostatku. Nerobim si iluzie. Problem so solidaritou bude (a uz aj je) aj regionaly v ramci jednej krajiny. Vidim to uz napriklad teraz pri distribucii muky.

Stav polohrubej muky vo velkosklade:

V utorok 29.03:
image_2022-04-01_105122.png
image_2022-04-01_105122.png (6.38 KiB) Zobrazeno 2956 x
V stredu 30.03:
image_2022-04-01_105133.png
image_2022-04-01_105133.png (4.47 KiB) Zobrazeno 2956 x
Vo stvrtok 31.03
image_2022-04-01_105143.png
image_2022-04-01_105143.png (6.43 KiB) Zobrazeno 2956 x
Zavery:
- v utorok mal prist novy zavoz do Kosice, ale nedosiel
- v stredu mal prist novy zavoz do Ziliny, ale nedosiel
- stvrtok dosiel zavoz len do Bratislavy, ostatne pobocky po Slovensku boli posunute na iny termin
- vidim to na lobby z hlavneho mesta, pretoze velkosklad v Nitre je pre vyrobcu logisticky blizsie nez do Bratislavy
image_2022-04-01_105507.png
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Radek07 »

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... .seznam.cz

A to žijeme ještě v relativně bohatém období. Dokáži si představit zástupy nasraných hladových lidí a ti s IQ lehce na na bodem mrazu budou nejšťavnatější.
Radeq
Příspěvky: 428
Registrován: 08.04.2020 16:08
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Radeq »

Tady je jedno z vysvětlení - stačí tak od sedmé minuty: https://plus.rozhlas.cz/vladimir-putin- ... ch-8715343
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od guntroll »

Zajimalo by mne jak je system pripraven na pripadne "flash mobs" ktere by rabovaly obchodaky. Kdyby se zdrazovani malinko vymklo... Myslim ze "socialne slabi" by uz nejakou tu particku dohromady dali. A pochybuju o tom ze obchodni domy a PCR budou mit kapacitu tomu zabranit, obvzlast kdyz se to bude dit opakovane a na vice mistech.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od xgordon »

Myslim, ze nijak. A dopadlo by to ako minuly rok(?) v JAR. Ku konzerve tuniaka si este pojdu zobrat nejaku tu plazmu a adidasy k tomu.

Pozeral som vcera na velkosklad a olej sa mina velmi rychlo, uz aj ten ma obmedzeny pocet kusov na nakup na osobu. Ako sledujem zavozy a posuvanie terminov + info co mam od ludi z logistiky, zacinam mat pocit, ze je tu realny problem na strane vyrobcov. A tvrdenie, ze sa trh coskoro nasyti a vsetko sa vrati do normalnu je len tradicne tvrdenie, aby sa nerozputala hromadna panika.

Nemozu predsa povedat verejne do telky, ze sme v :moon a o par tyzdnov/mesiacov mozno nebude co na tanier.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od mart0 »

Nějvětšími producenty slunečnice jsou Rusko a Ukrajina, takže tyto zdroje oleje budou alespoň částečně chybět.
Odpovědět