Nedostatek jídla

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od dracekvo »

Nemyslím si, že by bylo nějaké velké rabování. Česká společnost je naštěstí slušná. V minulosti už byli nějaké problémy, příděli na lístky a tak podobně a nikdo neraboval.
Stejně tak jako když jsou protesty, tak to jsou relativně klidné věci. Žádne zapalování aut, rabování jako v okolních zemích.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od guntroll »

Ja bych takovy optimista nebyl - od posledni podobne krize (1953 - menova reforma), se struktura spolecnosti a jeji hodnoty dost zmenily. Nemluve o bezpecnostnim aparatu. Tak uvidime co se bude dit..
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Martysedlak »

Olej chybět nebude, slunečnice lze lehce nahradit řepkou. Dnešní řepkový olej, kdy došlo k vyšlechtění odrůd které již nemají v oleji kys. erukovou, jsou složením a kvalitou na tom lépe než olej slunečnicový.
V ČR je 350 000 ha řepky, z 1 ha je cca 1500 litrů oleje = 525 milionů litrů.to je cca 48 litrů na osobu.

Do nafty se již přimíchávat nebude. Tudíž veškerá produkce půjde na olej.

Otázka je za kolik bude, a než o tom, že bude chybět nějaké zboží v regálech, bude otázka finanční dostupnosti potravin.

Je pravda, že 30% vyrobených potravin se vyhazuje. K zamyšlení co se vyhazuje nejčastěji - maso, ovoce zelenina, pečivo, v podstatě to co se prodává čerstvé. Tady jsou velké rezervy.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Quido »

dracekvo píše: 05.04.2022 10:58 Nemyslím si, že by bylo nějaké velké rabování. Česká společnost je naštěstí slušná.
S tímto naprosto souhlasím. Ten bod zlomu má česká společnost má díky své kultuře o dost dál, než nesourodé společnosti na západ od nás.
Čili muselo by nastat hodně 'velký špatný', aby se začalo rabovat - zatímco jinde na západě je společnost tak polarizovaná, že pak nějaký lokální incident je tou pomyslnou kapkou pro to, aby se spustily demonstrace, do kterých následně vmísí rabující[, kterým je nějaká původní myšlenka zcela ukradená].
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Grunt »

dracekvo píše: 05.04.2022 10:58 Nemyslím si, že by bylo nějaké velké rabování. Česká společnost je naštěstí slušná.
Zde jsem za jedno s drakem. Taky si nemyslím, že se dočkáme nějakého rozsáhlejšího rabování. Na to na to nám tu chybí jeden velmi důležitý element tmavé pleti ;)
Nicméně jsem velice rád, že jste se do tohoto teoretického tématu pustili. Sledoval jsem nějaká stupidní videa na téma historických revolucí (ani to nebudu linkovat) a napadla mě jedna taková myšlenka. Jak nemáme tu tradici v rabování a plenění o to máme větší tradici v revolucích. No a v každé spontánní revoluci (tzn. nic jako nástup a odchod fašistů) samozřejmě hrála ústřední roli politika. No když je plebs nakrmený a spokojený, s obracením režimů to jde blbě. Téměř v každé revoluci jako rozbušku hrál velmi důležitou roli hlad, nedostatek a nouze. Proto si myslím, že spíš než rabování v našich končinách budeme mít možnost spatřit protesty, vyjádření nesouhlasu s režimem a možná nějaký pokus o převrat. S tím jak ceny základních potravin rostou, vkrádá se tu energetická chudoba a lidi přestávají mít kde bydlet, mi to přijde pravděpodobnější víc a víc.
Co si o tom myslíte? Já si ještě před pár měsícema nedovedl představit válku na Evropském kontinentě a stejně tak si nedovedu představit nějakou revoluci nebo změnu režimu. Ale co já můžu vědět, že?
Dodám, že poslední od té poslední potlačené už uběhl nějaký ten pátek (skoro 200 let), no o to víc mi přijde že se může historie opakovat.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od guntroll »

No s tím rabováním.... ono kdyby hypoteticky napadlo třeba Okamuru vytrollit vládu a do PS přednést návrh :

1) Sjednocení DPH na kulatých 40%
2) Snížení důchodů a platů ve veřejné správě o 50%
3) Lobbovat u ČNB ať nastaví sazbu 25%

Tak pokud by jej PS kontravytrollila - asi by se něco v zemi pohlo. Na druhou stranu by byl rozpočet v přebytku a koruna pevná !

Čert vem Lafferovu křivku ! :mrgreen:
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Argonaut »

Rabovani neni nerealne, ale muselo by nastat vice udalosti najednou. Se slusnosti to podle me nema co delat. Ve chvili, kdy se lide budou realne citit ohrozeni na zivote, nebo nepostizitelni, rabovani je tu.
Horsi je, ze stat nema zasoby potravin, max. na 2 dny, takze bez valecne ekonomiky nelze pridelovy system zavest a bylo by nutne znarodneni vsech zasob. A ani to by nemuselo stacit, protoze neprodukujeme dost potravin (samostatnost).
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od guntroll »

A teď otázka do pléna - když třeba třikrát za sebou budete svědky, jak v marketu bandy rabují a vy stojíte s plným košíkem plným inflačního zboží - pojedete opět poslušně zaplatit? 8-)
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od drigon »

To bude u spousty lidí záviset na mnoha okolnostech. Například jestli bude vůbec někdo za kasou... .
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Quido »

To je taková až filozofická otázka. Protože ve chvíli, kdy se rabuje, tak rozhodně nepolezu do obchodu a možná už ani nebudu v dosahu supermarketu ve městě, ale pěkně na dědině na chatě.

Kdybych bydlel s rodinou v paneláku 2+1, kde je težké mít zásoby pro 4 lidi a domácí zvíře na měsíc + zároveň moc nechodit ven, tak to by byla jiná. Tam bych chápal, že hlava rodiny zahodí překážející morálku a jde zkusit taky urvat nějaký ten sunar či mouku.

Určující je pro mne hustota obyvatelstva s jeho homogenitou. Extrémními protipóly mohou být nějaký amišská vesnice s vlastní produkcí (může být napadena zvenčí, ale uvnitř nikdo rabovat nebude), vs. západní megalopole (všem jsou všichni ukradení a jako bonus pro agresora je na první pohled vidět příslušnost k jiným náboženstvím, k jiným etnikům, je slyšet jiný přízvuk = takže je jednodušší 'najít ten klacek v případě, že chcete bít psa'.)
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od guntroll »

A taky myslím že u nás by byla zlomová chvíle, kdy by už nefungovala policie a panovaly čistě zákony džungle - lecjaké choutky by jistě nemálo "trigger happy" do té doby spořádaných občanů mělo, mě nevyjímaje - ale je to čistě hypotetické 8-)
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od Grunt »

guntroll píše: 20.04.2022 15:32 A teď otázka do pléna - když třeba třikrát za sebou budete svědky, jak v marketu bandy rabují a vy stojíte s plným košíkem plným inflačního zboží - pojedete opět poslušně zaplatit? 8-)
Jako co? Jako jak si odnášejí novou plazmu či adidasy? S tím bych se tahal naprosto zcela spolehlivě. Když už by se rabovaly potraviny, myslím si že by prodavačky stály u nich a rozdávaly je. Pak bych samozřejmě neváhal, protože hloupý kdo rozdává, ale ještě hloupější kdo nebere.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od xgordon »

V US mali za posledne 4 mesiace 14 incidentov v roznych tovarniach na vyrobu roznych potravin, hnojiv, potravinovych obalov. Incident = poziar, rozne uniky, ktore sposobili zastavenie vyroby ci dokonca ukoncenie vyroby. To vsetko len za posledne 4 mesiace. Vyzera to az na prilis velku nahodu. Zacina to vyzerat akoby niekto tej potravinovej krize isiel naproti.

Zacina sa riesit aj otazka solidarity jednotlivych regionov az pride na lamanie chleba. Vsetci sa zhoduju na tom, ze solidarita pojde velmi rychlo bokom.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od guntroll »

Díky že jsi to nadhodil. Od listopadu minulého roku je jich již 20+ a i u nás jsem někde zahlédl že blafl sklad jakéhosi řetězce. FBI varuje před kyberútoky na potravinářský průmysl. Zvláštní. Nebudu rozjíždět teorie o WEF a CyberPolygonu...

Každopádně sledovat a mít na paměti že jídlo nemusí být jen dražší (inflace), méně dostupné (rusko/ukrajina), ale nemusí být vůbec, pokud se těch podniků dostatek zneschopní....

https://www.youtube.com/watch?v=c-9ObqooQIE

Jo už jsem to našel, možná souvislost, možná ne - důležité jestli toho bude přibývat.

https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/poz ... zpravy_bse
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od xgordon »

Na YT som videl video od chlapika, ktory dohladaval podobne incidenty za rok 2021. V roku 2021 ich bolo 8 za cely rok. Za prve 4 mesiace 2022 ich bolo uz 14, len co sa tykalo potravinarstva. Ostatne fabriky neriesil.

Zaujimave taktiez bolo ako hovoril, ze je velmi narocne dohladat informacie o udalostiach starsich ako 2 roky. Velka cast starych clankov mizne z internetu. Takze to ukladanie lokalnych kopii, mozno nebude az taky zly napad.
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od guntroll »

No a ty roky před 21 by bylo fajn vidět. Protože mám pocit že v r.2021 to právě začalo...
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od xgordon »

Podarilo sa mi dohladat za rok 2020 nehody v chemickach.

07/2020 - US - 3x
04/2020 - US
03/2020 - US - 3x
01/2020 - US

Europa
05/2020 - Taliansko
05/2020 - Svedsko
01/2020 - Spanielsko
01/2020 - Skotsko

https://safels.com/chemical-plant-on-fire-in-2020/
guntroll
Příspěvky: 997
Registrován: 26.11.2015 5:27
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od guntroll »

Od cca třetí minuty, hezký přehled, alespoň co se US týče :

https://www.youtube.com/watch?v=sGPkT5kbj0s&t=29s
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od dr78 »

Guntroll, zajímavé video. V jádru to myslí dobře, resp. konečná doporučení jsou IMHO obecně OK, ale to že během 6 měsíců se rozpadnou dodavatelské řetězce, tak v to nevěřím. Ano mohou být problémy, asi ne takový objem, ceny vyšší, ale na apokalypsu to nevidím. Půda je přehnojená, a bez hnojení víceméně mrtvá, to souhlasím. Ale i kdyby nedoplnili hnojivo, věřím, že minimálně jednu sezónu nějaká produkce bude. Dlouhodobý výpadek hnojiv by asi byl špatný. V nejhorším se plyn nebude měnit na ohřev, ale použije se na výrobu hnojiv.
Mám pocit, že syntézu amoniaku z vodíku a dusíku vymysleli Němci. Vzdušného dusíku je neomezná zásoba, a na získání vodíku je potřeba energie. Většinou plyn nebo ropa. Po syntéze vnikne čpavek, a tím už je možné přímo hnojit. A nebo z toho už lze vyrobit kyselinu dusičnou, či jiné N deriváty. Akorát to chce hodně ropy. Nkde jsem myslím četl že snad i 1.5l ropy na výrobu 1kg hnojiva. A ve Státech mají ropy zatím dost. Neviděl bych to tak černě.
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Nedostatek jídla

Příspěvek od sigurd »

Na výrobu umelých hnojív nie je potrebná žiadna ropa ;) .
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Odpovědět