Ukrajina x Russko 2022-2024

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Russáci jsou:

Svině
5
7%
Zloději a vrazi
2
3%
Obojí
60
90%
 
Celkem hlasů: 67
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od vrabi »

Výhodou je, že ten blok neexploduje, případný zásah ho promáčkne plechem dovnitř dříve než dojde k iniciaci výbušniny ;) Takže bude fungovat jako přídavné mechanické pancéřování ...

Jinak samozřejmě ERA nejde namontovat ani na starší obrněné transportéry, vzhledem k tomu, že potřebuje pod sebou silný pancíř, někde jsem viděl fotku bloků z tanku namontovaných svépomocně na BTR, což je sebevražda :lol: To už jsou lepší ten "přídavný pancíř" z pokácených kulatin.
btr.jpg
btr1.jpg
kuny
Příspěvky: 285
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od kuny »

RF zasa posiela vojakov do Bieloruska a mne to tak pripadá, že cez zimu sa spustí ďalšia fáza vojny. Teda to čo chcela RF pôvodne pustiť na jar tohto roku. Útok na Kyjev, tentoraz je UA bez elektriny a väčšinu manšaftu poslali do protiofenzívy a myslím, že BY sa pravdepodobne zapojí tiež. Tým, že elektrinu do UA bude tlačiť EU sú Blackouty reálnejšie.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Rase »

Ahoj, hodně let jsem tady nebyl, ale dneska mě napadlo se sem na Rozpad zase kouknout. Rovnou jsem si prolistoval začátek tohoto vlákna až na 24. únor. Docela zajímavé ohlédnutí :| Děkuju za přehlednou možnost listování.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Ježura »

A věříš že teď jsem zrovna udělal přesně to samé?
Spes non confunditur - naději nelze zničit
In vino veritas...in pivo taky..
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Hohepa »

Sobotní střelba do dobrovolníků na ruském cvičišti v Bělgorodu....
Důvod konfliktu byl prý náboženský. Krátce před incidentem podplukovník Andrej Lapin řekl muslimským Tádžikům, že Alláh je zbabělec.
https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... .seznam.cz
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od dracekvo »

IQ tykve. Nasrat muslima a pak mu dát do ruky kvér ...
Hagen
Příspěvky: 1371
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

kuny píše: 16.10.2022 20:49 RF zasa posiela vojakov do Bieloruska a mne to tak pripadá, že cez zimu sa spustí ďalšia fáza vojny. Teda to čo chcela RF pôvodne pustiť na jar tohto roku. Útok na Kyjev, tentoraz je UA bez elektriny a väčšinu manšaftu poslali do protiofenzívy a myslím, že BY sa pravdepodobne zapojí tiež. Tým, že elektrinu do UA bude tlačiť EU sú Blackouty reálnejšie.
Sice nikdo z nás putinovi do hlavy nevidí, a vzhledem k tomu, že to je mizerný stratég, je možné, že se o útok na Kyjev pokusí, ale moc tomu nevěřím. Ukrajinská armáda není ani omylem většinou dislokovaná v protiofenzívě.
Tam mají odhaduji max. 20% své kapacity. Vzhledem k tomu, že poctivě rotují, není pro ně problém mít proti ruské a běloruské armádě dostatek vojáků na odražení tohoto útoku. A myslím, že tam ti vojáci i jsou (nejsou přeci blbí).
Ruské armádě už se NEPODAŘÍ PŘEVZÍT INICIATIVU, a až do svého konce bude v defenzívě.
Pokud se putin s lukašenkem rozhodnou zaútočit znovu na Kyjev, utrpí těžkou porážku, a jen to urychlí jejich konec.
Zima bude pro Ukrajinu krušná, ale pro rusy mnohem krušnější. Zima i čas hraje proti rusům.
kuny
Příspěvky: 285
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od kuny »

Tak zatiaľ majú Rusi v Bielorusku ževraj len 9 000 vojakov, čo je zatiaľ dosť málo na útok na Kyjev, otázka či sa teda zapojí aj Baťuška. Ale ešte ich to asi nesúri. Majú stále pekné počasie a v Kyjeve je stále elektrina. Koľko zostalo pri Kyjeve ukrajinských vojakov neviem, ale do protiofenzívy nasadili tých lepších, čo nemuselo byť najrozumnejšie riešenie. Tá UA pritiofenzíva je myslím už na konci, alebo veľa z toho už nebude. Pripadá mi to tak, že dokončia elektrické rozvody, mesiac počkajú a ide sa na to. S tou elektrinou majú RF fakt problémy, vypálili cca 150 rakiet a nedokázali ich vypnúť. Podľa mňa už ani rakety neposielajú, lebo ich to veľa stojí, míňajú sa im zásoby a s tými dronmi to je tiež bieda.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od dracekvo »

Už dlouho tu nebyla zpráva o postupu UA armády.
Asi se zdá, že se postup zastavil.
vrb
VIP
Příspěvky: 900
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od vrb »

Zajímalo by mě, jestli Irán si ty drony dělá sám, nebo na to kupuje západní komponenty.
Pokud to dělá z dovozových komponentů, tak je to jen nepodstatná epizoda.
Pokud je schopný to vyrobit sám, tak může nastat soutěž, jestli dříve dojdou Iránské drony nebo západní PVO střely.
Nemáte někdo link na nějakou rozborku toho dronu nebo jeho zbytků?

Z pohledu Ruska by bylo logické nyní nechat UA vypotřebovat náhradní díly, na opravu infrastruktury. Trafo VVN nevyrobíte za týden.
A cca za měsíc až dva udělat další vlnu dálkových útoků na UA energetickou infrastrukturu. Bude větší zima a méně náhradních dílů. Toho bych se na UA obával.

Útok na Kyjev se mi v současné situaci nejeví jako proveditelná věc s nadějí na úspěch.

Ale logických kroků se v tomto konfliktu moc neděje. Tak jsem zvědav.
Nechtěl bych být obyvatel UA rozmláceného paneláku bez vody a elektřiny tuto zimu.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Rase »

dracekvo píše: 18.10.2022 12:12 Už dlouho tu nebyla zpráva o postupu UA armády.
Asi se zdá, že se postup zastavil.
Pár dní zpátky bylo z ukrajinské strany ohlášené dost ostré informační embargo, tak ho očividně drží. Nezbývá než si počkat. Obecně vzato ty "aktivní výpady" trvají cca 4 dny, potom si dávají operační pauzu na zajištění pozic, doplnění výzbroje i výstroje a naplánování dalšího postupu. Navíc prioritou je spíš likvidace živé síly protivníka (při minimalizaci vlastních ztrát, než územní postup - byť ten je divácky záživnější.

Ježura: :D
Hagen
Příspěvky: 1371
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

Sice chybí informace o Ukrajinském postupu, ale nechybí informace co všechno po sobě rusové zanechávají.
Pozorný čtenář se tak dovtípí kterým směrem se hýbe fronta.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od vrabi »

vrb píše: 18.10.2022 13:08 Zajímalo by mě, jestli Irán si ty drony dělá sám, nebo na to kupuje západní komponenty.
Pokud to dělá z dovozových komponentů, tak je to jen nepodstatná epizoda.
Pokud je schopný to vyrobit sám, tak může nastat soutěž, jestli dříve dojdou Iránské drony nebo západní PVO střely.
Nemáte někdo link na nějakou rozborku toho dronu nebo jeho zbytků?

Z pohledu Ruska by bylo logické nyní nechat UA vypotřebovat náhradní díly, na opravu infrastruktury. Trafo VVN nevyrobíte za týden.
A cca za měsíc až dva udělat další vlnu dálkových útoků na UA energetickou infrastrukturu. Bude větší zima a méně náhradních dílů. Toho bych se na UA obával.

Útok na Kyjev se mi v současné situaci nejeví jako proveditelná věc s nadějí na úspěch.

Ale logických kroků se v tomto konfliktu moc neděje. Tak jsem zvědav.
Nechtěl bych být obyvatel UA rozmláceného paneláku bez vody a elektřiny tuto zimu.
Co vím , tak nic sofistikovaného "západního" tam není.

-motor je místní kopie čínské kopie ;) motoru do velkých modelů
-trup je kombinace běžného kompozitu, hliníku a dřeva
- servořízení, kamera a GPS naváděcí systém je asijská výroba pro větší modely letadel a dronů
- výbušnou nálož si vaří sami

V podstatě vše, kromě výbušniny koupíš na čínském portálu.
Smyslem je, aby velké množství co nejlevnějších dronů zahltilo PVO a aby semtam nějaký i doletěl :?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od dracekvo »

To se mi nezdá.
Pokud by to používalo GPS, tak se to snad nechá zarušit.

Očekával bych, že hlavní obranou bude právě rušení GPS, aby nebylo možné používat takovéhle levné zařízení.
Vždyť autonomní letadlo dokáže postavit každý modelář co se trošku orientuje v deskách pro řízení letadel nebo koptérách.
vrb
VIP
Příspěvky: 900
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od vrb »

Klíčová tedy je GPS navigace a serva s elektronikou. Obojí jsou položky v desítkách dolarů z Číny.
Zbytek si stluče Ivan ve stodole.

Sestřelovat tyhle věci Iron Domem je jako jít do stodoly na krysy s 308W varmint.

Nebezpečí by bylo, pokud by si Rusové v licenci těchhle věcí začali dělat desítky tisíc - kapacitu na to mají.

Jako obranu by bylo nejlepší při detekci zarušit GPS jak píšeš, nebo něco jako Phalanx s laserem a likvidovat to hromadně nad neobydlenými oblastmi po cestě k cíli.
Technika na to existuje: Lockheed Martin 300kw laser.
https://news.lockheedmartin.com/2022-09 ... of-Defense
Bohužel pro pokrytí přeletového pásma na UA by bylo potřeba těch systémů stovky a pokud by byly delší čas na místě tak by je mohl zlikvidovat Iskander nebo tak něco.

Nebo zabránit, aby Irán a Rusko mohli nakupovat z Číny elektroniku západního typu. Sami si to asi udělat nedovedou.

Dává se ještě do GPS řízení omezení rychlosti a výšky jako dříve, nebo to už Číňané z obvodů odstranili?
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Trace »

vrb píše: 19.10.2022 9:08 Dává se ještě do GPS řízení omezení rychlosti a výšky jako dříve, nebo to už Číňané z obvodů odstranili?
Ne do všech čipů se to omezení dává - např. v lokátorech meteorologických balonů (z pochopitelných důvodů) chybí.
vrabi píše: 19.10.2022 7:00 Smyslem je, aby velké množství co nejlevnějších dronů zahltilo PVO a aby semtam nějaký i doletěl :?
Přesně tak. Palestinci a Íránské proxy si na Izraeli vyzkoušeli, že libovolně vyspělou protiraketovou obranu je možné zahltit množstvím levných raket (a návnad); Tedy množství je kvalita sama o sobě. Vypustí jich tisíce najednou a pár jich vždycky proletí a úspěšně trefí cíl. Předpokládám, že laserové baterie tam nikdo nevyveze, to by rusáci ani ne tak zničili, jako spíš velmi rychle šlohli.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Samotář
Příspěvky: 350
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Samotář »

Někde jsem četl, že si Rusové do íránských dronů místo GPS montuji GLONASS.

A na Ukrajinu mají brzy v rámci pomoci NATO dorazit nějaké radiové protidronové zbraně.
Možná to budou ty rušiče satelitní navigace, jen moje úvaha.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od dracekvo »

To pokládám úplně za samozřejmé, že takové zařízení umí víc protokolů, když to umí i to moje letadlo osazené čipem z číny za pár korun.
https://www.u-blox.com/en/product/neo-m8-series
fubus
Příspěvky: 15
Registrován: 26.01.2021 12:11

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od fubus »

Problém s rušením GPS je takovej, že ty drony mají i záložní inerciální navagiaci, která rušit nejde. Sice není tak přesná, ale jako záložní na překonání zarušenýho úseku stačí.
grg
Příspěvky: 147
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od grg »

Osobne si nemyslím, že tie hromady lacných dronov budú zbraňou, ktorá by nejako významne ovplyvnila výsledok vojny - minimálne pokiaľ potrvá západná podpora Ukrajine. Aj Plastelínci síce odčerpávajú Izraelu peniaze tým nepomerom v cene medzi tupou útočnou raketkou a raketou Iron Domu, ale Izrael si to ešte stále môže dovoliť...
Odpovědět