Ukrajina x Russko 2022-2024

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Russáci jsou:

Svině
5
8%
Zloději a vrazi
2
3%
Obojí
58
89%
 
Celkem hlasů: 65
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od donovanstangiano »

Dovolil bych si doporucit ctenemu čtenáři tento dil podcastu Vinohradská 12. Reportér CT referuje o situaci na vychodni fronte a je to teda hodne silne s hodně pesimisticke (ciz je na pomery ČT spíš div).

https://podcasts.google.com/feed/aHR0cH ... Zjg5?ep=14
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od vrb »

Špatný link - odkáže mě to obecně do podcastů. Prosím pošli odkaz přímo na daný podcast, nebo alespoň úvodní popisek ať se to dá najít.
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od donovanstangiano »

Omlouvám se, link zde:

https://podcasts.google.com/feed/aHR0cH ... Q1Nw?ep=14

Je to podcast Českého rozhlasu, Vinohradska 12, Nazev dilu: Na východní frontě peklo.
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Ibex »

zdá se, že se russký válečný stroj rozběhl - uvidíme kdy, kde a jak se zastaví (bude zastaven)
https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... .seznam.cz

predikce?
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
JIP
Příspěvky: 346
Registrován: 12.08.2012 19:38
Bydliště: Indie
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od JIP »

Poznatky českého dobrovolníka z Ukrajiny:
https://youtu.be/OVGfJyPCKQo

Co si o tom myslíte?
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od gravedigger »

Před lety pana Šafaříka nazvali Járou Cimrmanem českého střelectví............

a stále to platí :-)
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Haluziak »

A já to řeknu naplno, kdyby Šafařík zůstal šoustat Terezáka a přestali pouštět svá moudra do éteru, tak se youtube mohl zbavit dvou exotů. :lol:
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od mhi »

JIP píše: 09.02.2023 12:01 Poznatky českého dobrovolníka z Ukrajiny:
https://youtu.be/OVGfJyPCKQo

Co si o tom myslíte?
Tohle video je reupload toho predchoziho, ne?

Z celeho videa na mne jde takovy dojem "vim jak na to lip nez vsichni ostatni" ("kdyby chteli valku ukoncit, udelaji tam safari na Rusy" apod). Dale z toho citim zhrzelost, ze mu nezaplatili, neposkytli podporu, apod. Podle toho jak pan skace z tematu na tema mam pocit, ze to v hlave nema uplne srovnane.

Podle meho nazoru to video rika daleko vic o psychice autora, nez o stavu veci na UA. Na druhou stranu ale aktualne probihajici zmeny v UA (vnitro, armada) mohou byt zapricineny tim, aby zapad ziskal duveru v ucelne vynalozeni poskytnutych prostredku. Mohu se ale plest. Predpokladam, ze si nikdo rozumne uvazujici nedelal iluze o tom, ze UA je korupcne cista zeme.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Ivana »

mhi píše: 09.02.2023 14:40 Predpokladam, ze si nikdo rozumne uvazujici nedelal iluze o tom, ze UA je korupcne cista zeme.
To je ale problém všech bývalých sovětských satelitů, někde víc, někde míň. Nikdo rozumně uvažující si nedělá iluze ani o tom, že ČR je korupčně čistá země.
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

S tím souhlasím, lépe bych to asi nevyjádřil.
A jen bych k tomu dodal, že to je klasické (a tím nechci nijak urážet) JPP (jedna paní, tedy pán povídal).
Když se člověk zeptá 10. lidí na tu samou věc, každý odpoví jinak.
Jeden pohled jednoho pána co strávil 6.týdnů na omezeném úseku fronty na Ukrajině nemůže vypovídat nic o celkovém stavu UA. To je přeci jasné.
To mi připomíná ten "vtip" :

Jedou tři chlápci ve vlaku po Slovenských horách, když najednou spatří černou ovci.
Ten první povídá " Vida, už můžeme s jistotou říct, že na Slovensku jsou černé ovce".
Ten druhý povídá "Omyl, s jistotou můžeme říct, že na Slovensku je jedna černá ovce".
A třetí povídá " Kdepak, s jistotou můžeme říct jen to, že na Slovensku je jedna ovce z jedné strany černá".

Takže pokud si ten pán zhrzeně nevymýšlí, tak je to jen "jedna ovce z jedné strany černá".
To, že je na Ukrajině obrovská korupce není samozřejmě žádné tajemství.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Ivana »

Říkáš ten vtip hdně blbě a to mě silně uráží. Ten třetí říká: S jistotou můžeme říci jen to, že na Slovensku je jedna ovce, která se při zběžném pohledu z jedné strany jeví jako černá.

Původně typologický vtip o nejlepším analytickém typu.
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

Slovo vtip jsem dal do uvozovek, protože mi to vtipné ani nepřijde, a vtip to není.
Vtipné mi přijde, že tě to hluboce uráží :lol: .
Příště si tedy dám pozor, abych takovou blbostí (že si ji ani nepamatuji přesně) neurazil tvůj jemnocit ;) .
Asi jsem tím chtěl jen říct něco v tom smyslu, že kecy jednoho člověka jsou stejně uvěřitelné jako stádo černých ovcí (koz, krav,...) na Slovensku.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od cipis »

Honza je proste honza, je to treba brat s rezervou.
A kdyz teda probirame, co nas urazi nebo sere, tak ta tecka za cislovkou, ktera neni radova :⁠-⁠D
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od vrb »

Je to sice blbé, ale bohužel musím dát tomu magorovi Šafaříkovi v některých bodech za pravdu.

Po čase se ukazuje, že Rusové opravdu ostřelovali přes zimu a teď chystají velkou ofenzivu. ( 1800 tanků, 4000 OT+BVP, letadla a vrtulníky https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek ... e-techniky )

Samozřejmě, že si tam dělá reklamu na svoje kurzy a tak.

Mám takové rozporuplné pocity ohledně posílání další podpory a techniky na UA.
Na jednu stranu je to pro nás výhodnější, když se bojuje na UA a ne tady, ale na druhou stranu tím hrajeme Rusům do jejich karet, když propálíme svoji těžko obnovitelnou techniku na UA.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od cipis »

To je nesmyslna logika. Kdyz tam nic neposleme, tak se rozjedou mnohem rychleji a jen tak je neco nezastavi. Tech par tanku, co tam kazdy posle, tam udela vic prace, nez kdyz by tady mel kazdy svuj tancik a siroko daleko nic. Tam se to aspon koncentruje na mnohem mensi sirce, navic to obsluhuji lidi, co maji ted aktualne nejvic bojovych zkusenosti, nez kdokoliv tady.
Kdyz si tady budeme trenovat na ostro obranu, tak nam z tech 5 tanku nic nezbude, driv, nez by se nekdo neco naucil.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od mhi »

vrb píše: 09.02.2023 17:08 Na jednu stranu je to pro nás výhodnější, když se bojuje na UA a ne tady, ale na druhou stranu tím hrajeme Rusům do jejich karet, když propálíme svoji těžko obnovitelnou techniku na UA.
Muzete se vrbe prosim rozepsat vice, aby z toho vznikl uceleny logicky system uvah, co si myslite, ze by se potom stalo? Tohle mne fakt zajima, poznat jak uvazuje nekdo kdo ma jiny nazor nez ja.

Tedy co si myslite, ze je motivaci Rusu, proc delaji to co delaji, a kde by se treba zastavili, nebo ja nevim - chcete je tady ? Ze by jako bylo lepsi aby se otevrel rok 1997 jak chtel Putin v Mnichove 2007, nebo jsme se dokonce vratili k Postupimske konferenci, nebo jen nekam pred 1989 ? Umite do sveho "uceleneho" systemu nejak dostat projevy+pisemnosti+chovani Putina (-ovskeho Ruska), aby to cele nejak davalo smysl?

Myslite si, ze politici jsou jakousi anomalii jinak "slusneho naroda" (obecne receno, bez vztahu na RF), nebo je politicka scena obrazem toho co je z pohledu vladnuti "pod ni" ?
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

Z posíláním podpory na Ukrajinu mám taky rozporuplné pocity.
Posíláme tam (tím myslím západ a NATO) mnohem míň než by jsme měli, a i mnohem míň než si můžem dovolit.
Posíláme tam tak akorát, aby to nebylo ani na prohru, ani na výhru.
Co tou slabou podporou západ sleduje netuším.
Jediné co mě napadá, že chce rusáky skutečně vyždímat z voj. techniky a z lidských zdrojů.
Kdyby posílal méně, Ukrajina by prohrála. Kdyby poslal více, Ukrajina by vyhrála.
Nemyslím si, že pokud by Ukrajinci začali více postupovat, že by se tím válka nějak eskalovala. Nebylo by to poprvé co by se rusák stáhnul z cizího území.
Naopak si myslím, že takhle je to natolik nerozhodně, že to nevzdá ani rus, ani Ukrajinec.
A začínám mít podezření, že přesně o to západu jde.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od mhi »

Hagen píše: 09.02.2023 17:31 Jediné co mě napadá, že chce rusáky skutečně vyždímat z voj. techniky a z lidských zdrojů.
Kdyby posílal méně, Ukrajina by prohrála. Kdyby poslal více, Ukrajina by vyhrála.
Osobne si myslim, ze by za tim mohlo byt i toto, protoze jak se zda, je to pro zapadni svet jedina cesta "ke klidu". Zkuste se vzit do nejakeho generala, ktery je treba +- nejak loajalni, aby prezil (byt loajalni, prokremelsky, proputinovsky je pro nej sance jak prezit, kdyz uz z toho ted vylozene treba neprofituje). Pak se stane,ze nema ucelne koho do valky poslat - a v tom okamziku vi, ze kdyz nesplni co se od nej ceka, konci, v lepsim pripade ve funkci. Takhle nejak si predstavuju, ze by se to mohlo cele sesypat na mnoha urovnich, nejen te vojenske. Prumysl nebude schopen dodavat zbrane (protoze nebude vybaveni, nastroje), mistni politici nebudou mit motivaci nasazovat krk, atd...
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

Mě to právě přijde logické, a i chytré.
Pokud by se rusák stáhnul zpět za hranice, dělo by se co?
Útočit dál na ruském území? To samozřejmě nejde.
Čekat až se rusák trochu vzpamatuje, vylíže si rány, doplní techniku, munici, vycvičí statisíce dalších vojáků?
Mezi tím se klepat strachy, a přemýšlet kdy znova spustí nějakou speciální operaci?
Takhle je to ideální stav pro západ. Čím více techniky, munice, vojáků,... na Ukrajině ztratí, tím hůř se z toho bude vzpamatovávat, a možná už se nevzpamatuje nikdy.
Uvažuje takhle západ (USA, NATO) ?
Jinak mi ta pomalá, liknavá podpora Ukrajiny nedává smysl.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Ivana »

Hagen píše: 09.02.2023 16:30 Vtipné mi přijde, že tě to hluboce uráží :lol: .
Napsala jsem to proto, aby ses pobavil. Jsem ráda, že jsem uspěla.
Odpovědět