Ukrajina x Russko 2022-2024

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Russáci jsou:

Svině
5
7%
Zloději a vrazi
2
3%
Obojí
60
90%
 
Celkem hlasů: 67
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od mhi »

Z meho pohledu je hlavnim duvodem valky na UA jednak to, ze Putin chce vstoupit do dejin, jeho psychika myslim funguje hlavne okolo toho jakou ma moc (musi udelat neco velkeho = idealne znovuobnovit imperialni slavu Ruska). Druha vec je, ze to je vlastne externi reseni vnitrnich problemu Ruske Federace. Ty jen tak nezmizi, i kdyby zmizel Putin a jeho narcistni motivace.

Z vyse uvedeneho jsem si pro sebe vyvodil (a nemam zadne background informace, ani znalosti z politologie/vojenstvi), ze RF by nejspis i za hranicemi "delala bordel" (raket maji dost, a da se to delat i jinak, treba ruznymi sabotazemi, apod.). Ostatne to jak NATO a ostatni mluvi o tom, ze se konflikt snadno muze prelit mimo hranice UA, je myslim dane jejich analyzou, spis nez ze by chteli strasit (to muzou daleko snaze, treba harasenim s jadernymi zbranemi).

Ze shora uvedeneho mi vyplyva to, ze RF je nutne zastavit i pred druhym odstavcem ... a kdyz neni mozne RF porazit podobne jako nemecko za 2. sv. valky, soucasne neni mozne jim tu valku udelat ekonomicky nevyhodnou (o to tu myslim nejde-jde myslim o moc nad vlastnimi lidmi, takze valcit se bude dokud budou jakekoliv zdroje), tak vidim jen to reseni je nechat vycerpat, aby nebylo jak valcit.

Pevne doufam v to, ze nekde v NATO a EU+US je takovyhle promysleny plan, a neni to jen obraz nejednotnosti a liknavosti zapadnich zemi.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

Ano, takhle jsem to myslel, a tohle by dávalo smysl.
Kecy o tom, že západu dochází munice, technika,... to je těžko uvěřitelné.
Kecy o tom, že se západ bojí eskalace konfliktu,... myslím, že z toho už západ strach nemá.
Takže pomalu rusa uvařit ve vlastní šťávě smysl dává. Ale není možné to veřejně přiznat.
Takže se dál bude západ "snažit" pomáhat tak akorát, dokud se rusák vojensky a lidsky nevyčerpá.
(Mě by se i tato strategie zamlouvala. Jen mi je líto všech, kteří tou válkou trpí, a trpět ještě budou.)
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od vrb »

Mhi: Situace je značně nepřehledná. Narozdil od Vas mam pohled spíše technický než psychologický.
Já to vnimam takto:
Postupně se obě strany vmanevrovaly do situace, ze které se velice špatně bude dostávat ven.
Historicky je to prohnile desítky let do minulosti a spravedlnost se tam hleda stejně snadno jako na Balkáně. Každý má ten svůj kus pravdy, ale dohromady to nepasuje.
Nyní Rusko vede boj na UA, ale nejde mu jen o zničení a vyčerpání samotné UA. Jde mu i o ekonomické, společenské i vojenské oslabení západu. Proto posílá v této unavujici fázi kdejaké šroty a trestance, kterých by se stejně muselo zbavovat.
USA se velice hodí když se mezi sebou masakruji UA s Rusama a Evropa ekonomicky krachuje. Tím se jim oslabuje potencialni konkurence a snadneji to tu můžou rozparcelovat a bacovat. Proto je pomoc vyvážená tak, aby konflikt hořel rovnoměrně, pokud možno co nejdéle. Proto chtěli aby Evropa poslala Leopardy 2, ale sami neposlou svoje Abramsy. Už dlouho před konfliktem USA oslabovaly systematicky UA letectvo, aby ho v případě anexe nemohlo Rusko použít dále.
Jenže Rusko je si toho vědomo. Ví, že neporazi celé NATO silou, ale zkouší ho rozložit.
Když si USA nechá zdevastovat evropské spojence, tak sice krátkodobě získá, ale zase pak zůstane samo. A na osamocene a oslabené USA už si Rusko dohromady s Čínou můžou celkem dobře dovolovat a jednat z úplně jiné pozice než teď. Sám Putin to tak prezentoval ve svých prohlášeních.
Další jeho záměr, co si myslím, že má, je prostě nechat UA bojuvky plně předvést svoji brutalitu a korupci, že už to civilizovaný svět nebude chtít nijak podporovat. Už teď můžeme v našich oficialnich zprávách nacházet první protiukrajinske články.

Ad pomoc: Evropa v současnosti není schopna materiálně zajišťovat dlouhodobý konflikt velkého rozsahu. Máme nějakou použitelnou techniku skladem. Rusové spoléhají na to, že s Čínskou výrobní kapacitou jsou schopni vydržet déle. Proto to hrají tak, abychom ztratili nervy a poslali na UA všechno co můžeme.

Sám nevím, co bude výhodnější.
Pro mě ze sobeckého jednoho pohledu bude výhodnější poslat na UA jako pomoc maximum co je jen možné. Zpomalí to Rusy možná i zastaví, boje budou probíhat na UA a prostě když ty Leopardy Rusové rozstrili za nějakou UA vesnici, tak nebudu mít vymlacena okna a zničenou střechu, než když by ten Leopard vybuchl za mým domem. Pokud to Rusove neprohraji a rozhodnou se jít pak dál, tak už tu nebude čím bojovat a tedy to tu všechno nebudou muset rozstrilet a prostě nás jen obsadí jak už kolikrát v dějinách udělal kde kdo.
Na druhou stranu, pokud dodáme UA hodně zbraní a ty zabijí hodně Rusů, tak pak Rusové budou nasrani a my se už nebudeme mit čím branit. A coby držitel ZP a prispevovatel na toto fórum budu zlikvidovan s celou rodinou, pokud se mi nepodaří někam zdrhnout.
Proto ty rozporuplné pocity. Sám fakt nevím.

Souhlasím s tím, že Putin chce před svým koncem dělat velké věci, vstoupit do dějin dořešit některé problémy Ruska a tak dále. Ale nepodcenoval bych jeho schopnosti kalkulace a manipulace.
Čína už doslova taky vypouští první balónky. To by si dříve rozhodně nedovolili.

Když zabrednu do konspiraci. Mám z jednoho nepříliš jistého, ale prozapadniho zdroje velice mlhavou informaci, že to neustále požadovani zbraní z UA už začíná být nekterym agenturam podezřelé. Jestli nedochází k nějaké skryté korupční spolupráci RFxUA.
d-s
Příspěvky: 810
Registrován: 18.10.2015 22:40

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od d-s »

Vrb, nevidel som este cloveka ktory sa chova tak porazenecky ako ty.
(Neviem ci to je naozaj tvoj nazor alebo premysleny postup proruskeho propagandistu)

> Jde mu i o ekonomické, společenské i vojenské oslabení západu.
Pred ruskou "specialnou operaciou" zapad po vojenskej stranke stagnoval (aspon co sa EU tyka).
Projekty na tazsiu techniku sa rusili (ved naco) a nahradzali sa lahkou technikou vhodnou skor na udrziavanie poriadku nez regulernu vojnu. Odkedy zacal Putin to podla teba "vojenske oslabenie zapadu" tak je zrazu zase aj tazka technika v mode a vyroba sa rozbehla na uroven aka tu nebola uz hodne dlho. EU staty sa zobudili zo svojho sna o vecnom mieri. Ked sa to podla teba "oslabovanie" skonci tak budu mnohe staty v Europe vyzbrojene ovela lepsie nez by ktokolvek este pred 2 rokmi ocakaval.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od vrb »

Nejsem poraženec ani rusotrol. Jen jsem na žádost mhi popsal svoje rozporuplné pocity toho, čeho se obávám.
Píšu pokud...
Taky doufám v to. Že se brzo domluví a přestanou vraždit.
Nebo beru v uvahu, že prostě čelne predstavitele některých mocností trefí co nevidět šlak a noví to dovedou k míru.
Nebo že UA bude další Vietnam nebo Afg. A kde to začalo to i skončí a my si budeme žít dál jako teď.

Ale to nejsou alternativy, kterých je třeba se obávat a chystat se na ně. Tyhle alternativy si budeme prostě jenom užívat.

Nevím o žádných reálných výrobach a dodávkách zbraní. Zatím jsem slyšel jen spoustu keců a viděl narychlo upgradovanou techniku, co je starší než já.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od cipis »

A to si myslíš, že se ti tím bude někdo chlubit? Chachá ...
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od mhi »

Vrbe, dekuji za odpoved. Mel bych par doplnujicich otazek, asi jako prvni jak si predstavujete vitezstvi UA ? Jak by to vypadalo, probihalo ? Prece neverite tomu, ze Putin se zahrabe jako krtek a pujde si lizat rany, to asi ne, ze ?

Dale by mne zajimalo proc si myslite, ze "USA se velice hodí když se mezi sebou masakruji UA s Rusama a Evropa ekonomicky krachuje. Tím se jim oslabuje potencialni konkurence a snadneji to tu můžou rozparcelovat a bacovat". Z ceho tohle vyvozujete?

Jakou si myslite, ze Rusove (Putin) maji motivaci a proc ?

===

Ziehan ma nove video: https://www.youtube.com/watch?v=4QRMcrvyQ_U (ne ze bych s nim souhlasil ve vsem, ale jsem jenom ten co ma do pr* diru a k ni nazor, tak to asi neni podstatne :-) ).
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od vratnikp »

vrb píše: 09.02.2023 21:27
USA se velice hodí když se mezi sebou masakruji UA s Rusama a Evropa ekonomicky krachuje. Tím se jim oslabuje potencialni konkurence
obecně tvůj postoj chápu , nicméně za sebe se nedostanu k reálným informacím, abych mohl vykrystalizovat nějaký pravděpodobně platný závěr o příčinách konfliktu, kdo přilil olej, kdo si hřeje polívčičku... takže je to vlastně ztráta času. Všechno ohledně UA jsou dohady co akorát štěpí společnost.

nicméně nesouhlasím s tvým tvrzením, že evropa je pro USA konkurence. Nejsme konkurencí pro nikoho, jsme zkostnatělá zabetonovaná ekonomika, kde k inovaci nedochází, protože změna k lepšímu nese riziko problémů a problémy jsou nežádoucí protože se můžou projevit ve variabilní složce mzdy. vše děláme tak jak před 35 lety, jen to trochu líp zabalíme a naleštíme.
v seznamu 50 největších společností za rok 2022 je jen 5 evropských a to v "inovativních" odvětvích jmenovitě:
L´oreál
Nestlé
Shell
Astra zeneca
LVMH

cca 10 je z asie
zbylých 35 je USA

v seznamu 25ti nejvíce rostoucích startupů za roky 18-22, jsou jen tři evropské, opět společnosti "zásadní" pro růst hospodářství jako onlyfans
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od donovanstangiano »

Vlevo 1. sv valka, asi zapadni fronta (1914 - 1918). Vpravo Bachmut 2023. Možná lepsi technologie, ale stejne svinstvo.

IMG-20230210-WA0000.jpg
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od vrb »

Ad Putinova motivace:
Už to tu bylo mnohokrát - má to více vrstev.
( Popisuju co si myslím, že si myslí Putin a Rusko, ne že to je můj vlastní názor, nebo že s tím souhlasím )

1 ) V současnosti má západ zatím ještě drtivou převahu silovou i ekonomickou. Často toho západ zneužíval, ( někdy i dost ohavným způsobem ) pro prosazování svých zájmů. Hlavně ekonomických a mocenských zájmů.
Putin si myslí, že časem by došlo i na rozparcelování Ruska, v kleštích mezi západem a Čínou proto tomu chce udělat přítrž multipolarizací světa, kdy nebude jediný všemocný hegemon.
2) Rusko potřebuje prostorový buffer pro reakční čas v případě útoku. Čím rychlejší střely, tím více prostoru. Bělorusko spadá do jejich sféry vlivu. UA se cukala směrem na západ, tak se ji snaží přimět silou dostat do své sféry vlivu. Nebo když to nepůjde, tak natolik zničit a rozvrátit, aby se z toho stalo území nikoho na desítky let. Další posouvání do Ruské sféry vlivu už bude úkol pro příští generaci. Pokud by UA stihla vstoupit do EWU a NATO, tak by byla mnohem vyšší pravděpodobnost WW3 se vším všudy. Západ už by se nestáhnul jako SSSR z Kuby za karibské krize.
3) Přeci jenom tam zřejmě probíhala genocida ruského obyvatelstva od pohrobků UPA. ( Alej Andělů, Oděsa, ) Ne že by někomu šlo o ty lidi, ale je to pro Putina dobrá záminka a PR. ( ztrát přes 10 000 lidí )

USA motivace:
USA si zvykly po konci studené války být světovým hegemonem. To je super postavení. Dolar byl donedávna jedinou uznávanou mezinárodní měnou, všechno se přepočítávalo na Dolar.
Sadám chtěl účtovat ropu mimo dolary. Jak dopadl a celá jeho země. Následovalo arabské jaro a pády relativně stabilních postkoloniálních režimů.
Už vznik EU a Eura postavení Dolaru ohrožuje. Rusko a jeho satelity byly pro USA nepřítelem celé 20. století.
Jejich těsnější propojení by bylo značnou protiváhou USA ekonomice.
Vzpomeňme si jak USA řádili jako pominutí, když se měl spustit NS2. Dodneška se nevyšetřilo kdo to vlastně odpálil. To je více než podezřelé.
USA se dostává mezi dvě fronty - Čína a Rusko. Tak se snaží zabavit alespoň to Rusko.

UA už tak jako tak prohrálo tím, jakou cenu do teď zaplatilo.
" Vítězství " By mohlo nejjednodušeji proběhnout tak, že se prostě Rusové stáhnou jako USA z AFG a nic dalšího k tomu neřeknou. Ale to si nemyslím, že je teď pravděpodobné. Putin to musí být schopen prodat jako splnění plánu, nebo dojde k vnitřnímu rozvratu Ruska.
I když - UA má několik tisíc Javelinů a NLAW a RPG nepočítaně. Těch 1800 tanků a 4000 OT+BVP mají kapacitu zdolat jen pomocí MANPADS a dronů. Záleží na hloubce obrany. Co potom Rusko - sám nevím.

Na druhou stranu na UA dochází k zásadní selekci, kdy schopní a proaktivní dostávají ty nejnáročnější úkoly a dříve či později je to stojí život. Hodně jich je už po smrti. Vyšší šanci na přežití mají neschopní zbabělci, co se dovedou nejlépe zašívat.
Rusko zpravidla na dobytých územích provádí nějakou genocidu schopnější části populace, co by mohla klást odpor. ( Bolševické čistky, Holodomor, Katyň, socializace venkova v ČSSR, Maďarsko 50. léta. ) Samozřejmě je to prezentováno vždy pod nějakým dobrým záměrem.
Myslím si, že smyslem toho zmatku, co jsme viděli v uplynulém roce bylo obrousit ostrý hrot UA obrany pomocí trestanců, vyřazené techniky a odvedenců okrajových republik.

Další, dost nepravděpodobná možnost je, že Ukrajina provede " Prozření " Že západ je dost nepodporoval, zrazoval a štval je proti sobě na smrt a můžou se stát spojencem Ruska.

BTW, Putin už si z nás otevřeně nějaký čas dělá srandu:
https://www.lidovky.cz/nazory/rusko-val ... nazory_pev
Musím se vrátit k nepříliš významné události z posledních dnů minulého roku. Ruský prezident Putin nechal vyrobit devět prstenů a při summitu je rozdal svým spojencům – nejvyšším představitelům zemí Společenství nezávislých států a jeden si nechal. Vyvolalo to u nás doma salvy smíchu: on snad nečetl Pána prstenů a neví, co to znamená!
Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/petruska- ... nazory_rkj
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od vratnikp »

chápu, dává to smysl, problém je neskutečně složitý, to co říkáš, je logicky asi nejblíž obecnému očekávání toho proč...
ale co když vše, co ty vydáváš za příčiny, jsou jen důsledky něčeho v pozadí, třeba tak přízemního jako skutečnosti, že světová rezervní měna má inflaci už nějaký ten pátek těsně pod 10%?

za sebe jsem se přestal snažit dostat k jádru pudla, protože na to prostě nemám pevné vstupy, jen logické předpoklady a proměnných je zkrátka moc.

já třeba do února nevěřil, že tam putin vlítne, protože to prostě nedávalo smysl. Čína na UA vlastní hodně zemědělský půdy, věřil sem, že Putina klepnou přes prsty... Místo toho z toho těží díky přístupu k levnejm ruskejm energiím...

Moc stran (a to jen těch co jsou vidět) z konfliktu těží, netroufam si vyvozovat závěry a hledat tu úplně prvotní příčinu.

Jako ty NS2 trubky. Jsem zvědav, co bude ohledně Herschovo odhalení. Položí li si člověk otázku Cui bono, jsou USA na špici žebříčku. Na druhou stranu je to tak okatý, že to mohla být ruská FF akce. Cojávím to mohli být i evropští zelení, ti z toho vytřískaly pěkný urychlení green dealu.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od mhi »

Mate nekdo nejake blizsi info k NS2? Prijde mi pozoruhodne, ze je ted ticho ... pritom lide z oboru po eplozich psali, ze to bude po prvotnim ohledani celkem jasne. A ja jsem teda ani nenasel jestli to byla exploze zevnitr trubky, nebo zvenku, jaka trhavina, atd.

Vrb: uz Vam asi rozumim (a nesouhlasim :), ale to se asi nedivite). Kazdopadne moc dekuji za dalsi objasneni Vaseho postoje. Jeste by mne zajimalo proc si myslite, ze RF-CN budou spolupracovat, na nejake hlubsi urovni nez "ted se nam to zrovna vyplati". Osobne si myslim, ze RF vidi CN jako velkou hrozbu, staci se zeptat Ruskych muzicku z vychodu jak se tvari na mrkajici sikma ocka z kocarku Rusek.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od vrb »

MHI:
Ano, RF-CN budou spolupracovat jen když se jim to bude hodit. Jinak si taky můžou jít po krku.
V současnosti se jim to hodí ekonomicky a proti USA.
To je celkem pochopitelné. Když Ruska si může vybrat mezi prochlastaným zdegenerovaným mužikem nebo workoholickým Číňanem, co se postará. Tak to je jasné.
Největší hrozbou pro Rusko je nyní podle mě jejich demografická katasrofa, které teď čelí. Asimilace Číňanů by jim mohla paradoxně pomoci. Navíc dle aktuálních statistik konfliktu je teď volných cca 250 000 mladých slovanských vdov. Čína má deficit žen cca 100x vyšší.

Můžete prosím popsat Vaše vnímání tohoto konfliktu, abych měl dojmy z jiné strany?

Vratnikp:
Taky se o to zajímám jen když se něco děje. Je to únavné.
Teď už k tomu není moc co dodat. Uvidíme výsledky po střetu.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od mhi »

Nevim jestli nekoho dalsiho muj nepodlozeny nazor zajima, pokusim se byt strucny (po napsani: moc se mi to nepovedlo). Snazim se na to nahlizet spis z pohledu motivace lidi/skupin lidi/narodu, proc to delaji. Celkem blizky memu pohledu je Romancov (viz napr. mnohokrat Youtube), ten na to jde z hlediska politickeho, takze si to musim prekladat do "sveho modelu".

- konflikt je primarne resenim VNITRNICH problemu RF (zde je problemem uz jen odklon UA smerem na zapad, protoze jim to destabilizuje mocenske prostredi)

- domnely "konec" konfliktu nevidim, tedy ne jinak nez nejakym rozpadem ci vycerpanim RF; ekonomicky je neni mozne vycerpat, z RF se muze stat dalsi KLDR a muzou bojovat po dalsi generaci.

- Rusa bych prirovnal k malemu decku, ktere dela bordel na hristi, tvori jen "aliance proti nekomu" a malokdo si s nim chce hrat

- Hlavni rozdil mezi US (&zapadem) a RF vidim v tom, ze my se snazime nejak kooperatovat, aby to bylo win-win. Rusove tohle podle mne ve sve mentalite vubec nemaji, ti maji scenar win-lose (resp. ted spis lose-lose). Tim nepopiram mocenske snahy US (EU je marginalni hrac rekl bych), ale projevuji se jinak - spis v ekonomicke rovine. Otazku kterou si kladu je, jestli to je spatne, protoze ten druhy ma na vyber, jestli se chce ucastnit nebo ne. Taky se to da popsat tak, ze treba RF nema schopnost obstat v takovem svete (nema co nabidnout krome "benzinky sveta"), tak pouzivaji "svoje metody".

- Nemyslim si, ze by RF hrozilo nejake prime nebezpeci ve forme napadeni ze strany zapadu. Oni to tak asi vnimaji a vnimat muzou, ale spis pujde o jakousi projekci jejich vlastniho mysleni (kdybychom my byli NATO, tak zeme okolo sebe zabereme).


PS: Pokud jde o veci jako Alej andelu ... neslysel jsem o ni, tak jsem se dovzdelal. Musim rict, ze to byla ztrata casu. Ne ze bych nelitoval obeti (a ne genocidy!), ale toho ze jsem Vam skocil na lep. Proc se mi tohle deje vlastne uz skoro pokazde, kdyz ctu nejaky rusofilni argument ?
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od donovanstangiano »

V knize Tima Marshalla V zajetí geografie je uveden strucny a jednoduchy důvod. Zapadni hranice Ruska nema žádné přirozené bariéry (rozumnej pohori). Rusko tedy musí vytvorit naraznikove pásmo z rezimu, který bude Moskve poslusny, nebo rozsirit vlastni uzemi.

Je to dlouhodobý plan vlastní vsem mocnostem a autor to psal ještě před invazí. Bohuzel, po ní to dava ještě větší smysl.

Přečtení doporučuji.
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od mhi »

Ano, to naraznikove pasmo je casty argument. I Ziehan ho v tom poslednim videu mel. Tenhle argument mi vrta hlavou.

1) Je to v dnesni dobe za soucasne technicke situace opravdu ucelna vec? Kdyz si predstavim, ze NATO by zautocilo na RF, opravdu ma takove naraznikove pasmo smysl? Nebo by to nejake stihacky (rakety, etc.) ryche preletely, udelaly svoji praci nekde ve vnitrozemi, a zase byly zpet?

2) Casto se to spojuje s "potrebuje", "musi (ale uz ne "chce"), ale je opravdu pro "mocnost" nejaka takova vec narokova?

3) Ze zplundruju sousedni stat abych ziskal naraznikove pasmo - nebylo by lepsi je mit za pratele (=kooperace), aby treba pro tu zemi bylo vyhodne branit sebe sama a tim i mne? Nestalo se vlastne presne tohle na UA ?

Mne to prijde, ze cely ten koncept s clankem 4+5 sevant. smlouvy (ve vztahu k RF) je uz dost out of date.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

Já si pořád myslím, že hlavní důvody byly dva.
1) rusko vydělává na ropě a plynu. Jelikož se Ukrajina "překlápěla" k západu, a na východě Ukrajiny jsou velká ložiska plynu, která by začala těžit, znamenalo by to pro rusy silnou konkurenci. Naopak v případě ovládnutí Ukrajiny by rusák zabil dvě mouchy jednou ranou. Konkurence by zmizela, a rus by měl další plyn, další penízky, a další závislost Evropy na plynu. Získání dalšího území, se 40.milióny proruských občanů je pak příjemný bonus.
2) putin by rád obnovil v co největší míře SSSR.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od vratnikp »

Pro rusky predvalecny export byly dulezite ropne produkty, ktere delaly, jestli si dobre pamatuju 70%? Plyn do evropy byl nejakych smesnych 15%. Takze ua loziska plynu nehraji zasadni roli.

Nicmene ohledne plynu si mohl snadno spocitat, ze jeho nejvetsi paka na evropu mu pomalu koncila. Hlavy pomazane bruselske se netajily harmonogramem uhlikove neutralni spolecnosti, kde rusky plyn hral roli nutneho mensiho zla, nez tu vybudujeme klimaneutralni raj...
Zkratka mu mohlo dojit, ze jeho paky na eu jsou s kazdym dalsim mesicem kratsi a kratsi
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
drigon
VIP
Příspěvky: 2965
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od drigon »

Plyn může časem sehrát jinou roli, než mu přiřazujeme. Používá se nejen na vytápění a výrobu elektřiny, ale také na výrobu hnojiv. Ta jsou v současném zemědělství velmi důležitá, protože je nutné udržovat rovnováhu mezi živinami z půdy odebranými a do půdy dodanými. Dnes jsou umělá hnojiva důležitá z toho důvodu, protože je nedostatek hnojiv "biologických". To jest hnoje &spol, protože máme proti minulosti málo dobytka. A "zelení úderníci" propagují a protlačují další snižování stavů dobytka v Evropě. Tudíž bude ještě méně hnoje. A pokud se nebudou z plynu vyrábět hnojiva (nebo budou drahá) bude půda špatně hnojená. Časem se živiny z půdy spotřebují, půda se "vymrská" a stane se neplodnou. Výsledkem bude hlad.
Co se týče Ukrajiny, byla až do SVO producentem obilí na vývoz. Hlavně do Afriky. Pokud vypukne v Africe hlad, kam se ti lidé asi vydají a jak to dopadne, když budeme mít "vymrskání" půdu a hlad i my?

Některé následky a příčiny se ukáží hned, nebo za krátkou dobu. Jiné až po letech. Ale to už může být na nàpravu pozdě. Nehledě na to, že tou dobou nemusí být prvotní příčina zřejmou.
RF, CN, USA mají času dost (mají své zdroje,). Ale máme ho i my?

Edit: doplnění souvislosti.
Koukej tak, aby jsi viděl.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od honzasl »

Snižování stavu hovězího dobytka těžko povede k hladu. Chov dobytka je sám o sobě náročný na hnojiva, protože pro ten dobytek potřebuju vyrobit krmivo a na jeho pěstování potřebuju spoustu umělých hnojiv. Takže efekt je nulový.
Otázka je, čím nahradit hovězí ve výživě a jestli vůbec ho něčím nahrazovat, když Evropa je stejně celá obézní. A obézní je i proto, že se žere hodně cukru, který je taky potřeba vypěstovat.

Míň hamburgrů s kolou (daň z cukru) prospěje lidem, ekonomice i půdě a krajině. :)
Odpovědět