Ukrajina x Russko 2022-2024

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Russáci jsou:

Svině
5
8%
Zloději a vrazi
2
3%
Obojí
56
89%
 
Celkem hlasů: 63
mhi
Příspěvky: 448
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od mhi »

Wdog píše: 20.01.2023 9:04
mhi píše: 19.01.2023 17:52
Hagen píše: 19.01.2023 16:23 Každopádně války vyhrává ekonomika, a pokud západ neustopí, tak to rus musí prohrát.
Tohle myslim platilo pred jadernymi zbranemi.
....
Ne, toto platí stále. Válku vyhraje ten, kdo má větší zdroje a je schopen je na válku vynaložit.
No, ale na to udrzovat ten konflikt treba 10 let vyprazdnovanim svych zasob starych raket je mozne i z uzemi RF; z tohoto pohledu kdyz neni mozne nepritele uplne vypraskat aby jeho armade prestala byt existentni, tak podle meho nazoru stav 'prohraje' nemusi nikdy nastat. Srovname-li to napr. s WW2.

Jak pise nahore Hagen, nejsem si jist jestli lze srovnavat uplne Afghanistan s Ukrajinou, podle meho nazoru je cil i motivace na jine urovni, nyni mnohem dulezitejsi pro vnitrni politiku RF.

Z toho si myslim, ze technicka a ekonomicka prevaha nemusi nutne vest k 'vitezstsvi' a ukonceni boju. Ale jsem jenom laik, nemam zadne background informace.

A jak jsem tu psal o protivzdusne obrane Moskvy - mame pokracovani :) https://nitter.dark.fail/i/status/1616081111351980032
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od vrb »

Máte někdo přístup k původním článkům a pracem Valerije Gerasimova? Např: Hodnota vědy je v předvídavosti ?

Četl jsem si o tom různé výklady, ale původní texty jsem nedohledal.

Zajímalo by mě o čem to vlastně je a co tam je doopravdy napsané.
Abychom mohli rozlišit informace od dezinformací a odhadnout další kroky Ruska.

Co jsem četl, tak Gerasimov je odborník ve svém oboru. Někdo píše, že mu to fakt myslí. Ale nic konkrétního.
Obecná psychologie - má rád pořádek a přehlednost. Systematičnost. Je to možná až pedant. ( Viz rozkaz o holení - už vidím jak se muslimské jednotky zabvují svých plnovousů :-D )
Možná proto se snaží systematizovat dezinformační a válečný chaos.

Válka je záležitostí hlavně chaosu, neskutečného bordelu a neustálých improvizací.
Z tohoto důvodu mu nedávám mu moc šancí k výraznému vojenskému úspěchu na UA.

Ne geopolitické úrovni ,myslím, úspěchu dosáhnout může, ale ne tvrdě vojenským postupem.
Spíše změnou postoje UA odklonem UA od západu.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od PeFi »

Konflikt, a to platí zcela obecně, končí až když nastane jedna ze dvou podmínek:
A) útočník ztratí schopnost pokračovat v agresi
B) útočník ztratí motivaci pokračovat v agresi

Když tyto dvě možnosti rozpitváme, tak zjistímě, že to je docela blbý.

Nikdo ani nechce vojensky na Rusko zaútočit a porazit armádu na ruském území, takže varianta A hned tak nenastane.

Varianta B je v rozporu s ruskou imperiální mentalitou, která je tam desetiletí pěstována. Současné viditelné rozmisťování PVO v Moskvě je pokračováním snahy udržet a zintenzivnit v obyvatelích Moskvy pocit věnšjího ohrožení, aby i nadále obyvatelstvo podporovalo agresi na ukrajině a pohádky o tom, že Rusko čelí ohrožení a musí se bránit.

Takže docela dobře může k míru dojít, až když vnitřní probémy Ruska dosáhnout takové intenzity, že Moskva začne ztrácet kontrolu nad regiony, které živí válku tím, že ochotně dodávají kanonenfutr a obsah vojenských skladů.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od PeFi »

Jedinou věcí, která dovede Rusy k vystřízlivění a přehodnocení jejich místa na světě, je radikální vojenská porážka na Ukrajině. Myslí si to ruská socioložka Dina Čapajevová, podle které je stěžejní součástí agitace režimu prezidenta Vladimira Putina kult smrti. Pomocí něj se Kreml podle odborníků snaží obyvatele přesvědčit, že zemřít za vlast je absolutně dobré.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... ?zdroj=top

Já se obávám, že dokud Ukrajina nebude schopná reálně a věrohodně hrozit, že za každou odpálenou raketu na Ukrajinu dopadne jedna raketa na Moskvu, tak v Moskvě o míru nikdo uvažovat nebude.
Samotář
Příspěvky: 338
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Samotář »

I v jakém stavu se dá bojovat, když je vůle:

1/2 Dneska jsem viděl, jak chlapákovi z 93. Brigády přiletěla v pravé lýtko. Běžím k němu, začínám nasazovat turniket a on na mě mezitím křičí "Blajt, Blajt, stajat! V mene protez!".. Tyvole.. ok fakt měl železnou nohu. Cinklo mu to píst a frajer pokračoval v útoku.
2/2 Asi na 50m od něj stál jeho kamarád, který měl zase železnou levou ruku, přidělanou ke zbrani. No čuměl jsem jak fík. Takže teď chápu, proč UA klukům říkají "Kyborgové".. Aneb: Pokud chceš chránit svou zemi, vždy je možnost! Výmluva (vysvětlení) je jedině smrt.
Oprava! Teď jsem ho viděl zas, nemá protézu ruku, ale pouze "dlaň", resp. Od zápěstí dále. Nerad bych lhal, tak se raději opravím..

https://twitter.com/HonzaUA/status/1616908204046155779
Tento účet píše Čech, zdravotník, který jako dobrovolník slouží na ukrajinské straně snad někde u Bachmutu. Píše delší dobu a nijak zvlášť pozitivní zprávy. Asi to nebude vymyšlená propaganda.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od pepaf »

Ukrajina dostane novou munici pro HIMARS. Přesnější a s dostřelem 150 km

Poslední balíček americké pomoci pro Ukrajinu zahrnuje také novou munici pro salvové raketomety HIMARS označovanou jako GLSDB. Ta by umožnila Ukrajincům velmi přesné zásahy ve vzdálenosti až 150 kilometrů.

GLSDB je kombinací 250librové kluzákové letecké pumy s raketovým motorem používaným u jiných střel odpalovaných z raketometů HIMARS. Dostřel je tedy taky kombinací dostřelu samotné nosné rakety + doletu kluzákové bomby.

GLSDB je také přesnější než rakety M31 standardně vypalované z raketometů HIMARS. Cíl zasahují s přesností na jeden metr, zatímco u M31 je to s přesností na maximálně dva až pět metrů.
Výhodou nové munice je, že se dá odpalovat ve všech směrech a střely mohou díky své konstrukci velmi dobře manévrovat. Naráz jich může být odpáleno šest na šest různých cílů.
Výhodu je i relativně nízká cena 40 000 dolarů (necelých 880 tisíc korun).

Alternativa (doposud nedodávaná), tj. střely M39 ATACMS ráže 610 mm s dostřelem až 300 km, potřebují upravená odpalovací zařízení a jedna stojí milion dolarů.

Kompletace GLSDB není problém, skládá se ze dvou částí - kluzákové bomby GBU-39B a raketového motoru používané pro rakety M31.
GBU-39B - bomby malé ráže (SDB) začalo zavádět americké letectvo do výzbroje v devadesátých letech.
Jsou přesně naváděné pomocí GPS. Jde o klasické letecké pumy Mk. 81 vybavené naváděcím zařízením a roztažitelnými nosnými plochami, které umožňují jejich klouzavý let, a řídícími ploškami.
Kluzákové pumy mohly zasáhnout cíle vzdálené až 70 km od místa shozu, záleželo samozřejmě na výšce, ze které byly shozeny - čím byla vyšší, tím dál doletěly...

V článku včetně videí
https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... .seznam.cz
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od pepaf »

...a ještě webová stránka - v podstatě produktový list - od výrobce, společnosti SAAB

https://www.saab.com/products/ground-la ... bomb-glsdb
Samotář
Příspěvky: 338
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Samotář »

Hodně se píše o bojích okolo Bachmutu, ale z hlediska války se neděje nic významného.

Boje v okolí Bachmutu musí být příšerné a škoda každého ukrajinského vojáka. Rusové stále útočí, ale když dobyjí jednu obrannou ukrajinskou linii, zastaví se na další a opět nastanou dlouhé boje. A hlavně tam není nic důležitého, žádné zásadní zásobovací trasy nebo významné terénní překážky (přechod přes velkou řeku apod.).

Ukrajinci se stále tlačí na Svatové a Kreminu, dokázali obsadit nějaké důležité kopečky v blízkosti obou měst. V každém případě mají pod palebnou kontrolou ruské zásobovací trasy vedoucí přes Svatové a Kreminu, Rusové je nemohou používat. Rusům zbývá už pouze zásobovací trasy přes Starobilsk (dříve měli trasy přes 1) Kupjansk, 2) Svatové a 3) Starobilsk).

Podle zpráv obě strany hromadí zásoby a jednotky na budoucí velké útoky (ofenzívy).
Bohužel západní země mají zpoždění s dodávkami zbraní pro Ukrajinu.
Rusové hromadí mobilizované jednotky v oblasti mezi Kurskem a Volgogradem na velkou ofenzívu.
Nyní asi probíhá hlavní válka v boji o čas a v logistice, kdo bude dříve připravený a zaútočí jako první.
d-s
Příspěvky: 810
Registrován: 18.10.2015 22:40

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od d-s »

pepaf píše: 23.01.2023 18:39 Poslední balíček americké pomoci pro Ukrajinu zahrnuje také novou munici pro salvové raketomety HIMARS označovanou jako GLSDB.
Toto by bolo IMO super rozhodnutie zo strany USA.
Stavy zasob vraj vysoke.
130km "dopredu" a 70km "dozadu" je velmi slusny dostrel, to narobi ruskej logistike dalsie obrovske problemy. UA budu schopni zasiahnut vacsinu okupovaneho uzemia.
Existuje k tomu aj prierazna protibunkrova municia.
Neda sa ani schovat za terenne prekazky.
Plus to vie zasahovat pohyblive ciele.
Co nebolo nikdy vyskusane je ako si s tym poradi ruska protiletecka obrana, v klzavom rezime to leti pomalsie. Ale zase je to menej vidiet na radare. Uvidime.
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

Němci (snad) konečně otočili, a povolí spojencúm vývoz tanků Leopard 2, a navíc sami Němci Leopardy pošlou.
USA (snad) dodají tanky Abrams.
Tak doufám, že chápou, že včera bylo pozdě, a pospíší si.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od PeFi »

Pro Abramsy nemá v Evropě (zatím) vůbec nikdo žádné zázemí (výcvik, údržba), proto vozit sem Abramsy nemá příliš smysl. Zázemí pro Leopardy tady má kde kdo. Obrovské množství leopardů má např. Řecko ...
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od pepaf »

Polsko dodalo na Ukrajinu v roce 2022 cca 200-250 ks tanku kategorie T-72 (PT-91 Twardy), podepsali (mimo jiných) dohodu s USA o dodávce 250 tanků M1A2 Abrams v nejnovější verzi SEPv3 dodávkou od konce roku 2022 s realizací dodávek do r. 2026.
Dále dostali/a dostávají jako bonifikaci, za předchozí dodávky T72 na Ukrajinu, cca 116 ks starší modifikace tanků Abrams M1A1 - výcvik započal v Polsku v létě 2022. Jedna se/jednalo se o původně zakonzervované rezervní uložené stroje US army.
Nic se neděje jen tak samovolně. V Polsku může být aktuálně již cca 100 ks starších tanků Abrams, polští vojáci nepochybně na nich cvičí o stošest...a nepochybně, stejně jako my k ze strany SRN darovaným L2, dostali k Abramsům i výcvik, ND, vyškolení obsluh i techniků pro servis, ND, munice...A Polsko v podstatě zaplatilo pouze za uvedení zakonzervovaných strojů do provozu.
Takže kde se zaškolit, nepochybně lze minimálně v Polsku. Zkušenosti se zácvikem vojáků při přechodu na jiný stroj (při přechodu z T72) budou mít již také.
Srovnání s provozem a údržbou T72 - L2 i Abramsů budou mít již také.....A jak a co servisovat Polská armáda již bude vědět. Vše umí teď jít rychleji, než by se dalo čekat v klidné mírové době.
Nevěřím až tak úplně, že věci se v reálu ději tak, jak je oficiálně a v médiích popisováno. takhle armáda nefunguje
Nemůže být třeba těch, v USA dekonzervovaných strojů, připravováno již o "trochu" víc?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od PeFi »

Netušil jsem že Polsko už nějaké Abramsy dostalo, já myslel, že na ně teprve čekají.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Trace »

Jsem zvedavy jak dlouho bude trvat nez se na telegramech objevi videa horicich abramsu a leopardu. A jak to pak pomuze s dalsim prodejem. Teda jestli ty plechovky fakt dodaji.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od dracekvo »

Abramsy jsou už v bojích prověřené a určitě už došlo i k jejich zničení.
Já stále čekám, co předvede Armata v reálném boji.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od vrabi »

Německem slíbené Leopardy mají být ve verzi 2A6, což je předposlední modifikace tudíž relativně moderní (rok 2002) a aktuálně německem používaná.
Abrams bude M1A1 bez uranového pancíře (rok 1985). Pak bude samozřejmě dodávka Leopardů od ostatních zemí a tam předpokládám převážně verzi 2A4 (rok 1985).
Samotné tanky bez vhodné strategie a podpory toho moc neudělají, důležité bude, jak si Ukrajina osvojí taktiku a samozřejmě servis+munice.
2A6 už počítá s útokem modernějších PTŘS, 2A4 bez přídavného pancíře nebude výrazně lepší než modernizovaná T72 (jen mu nebude létat věž).
U Abramsu nevím, tato verze se tuším darovala iráčanům a ti z nich přecházejí na T-90 https://www.armadninoviny.cz/irak-meni- ... t-90s.html
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Haluziak »

Trace píše: 25.01.2023 22:39 ... videa horicich abramsu a leopardu. A jak to pak pomuze s dalsim prodejem. ...
Abramsy už stáli proti T-62 a T-72 v první válce v Iráku. Za první války v Iráku bylo zničeno 9 Abramsů - 7 přátelskou palbou a 2 úmyslně po té co byli vyřazeny/znehybněny (disabled). Zdroj: wiki

Abrams sice není žádný mladíček ale je docela prověřený. Otázka jak je na tom údržba? Neumím si představit jak se udržuje turbínový motor oproti klasickému dieselu :)
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Hagen
Příspěvky: 1307
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od Hagen »

Trace píše: 25.01.2023 22:39 Jsem zvedavy jak dlouho bude trvat nez se na telegramech objevi videa horicich abramsu a leopardu. A jak to pak pomuze s dalsim prodejem. Teda jestli ty plechovky fakt dodaji.
Chápu, že tě dodání abramsů a leopardů Ukrajině štve, (to štve každého příznivce putinovy hordy) ale pocit nadřazenosti a neporazitelnosti mají především tvoji ruští přátelé ;) .
Soudný člověk nepředpokládá že prapor těchto tanků beze ztráty kytičky požene rusáky až na Sibiř.
d-s
Příspěvky: 810
Registrován: 18.10.2015 22:40

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od d-s »

Trace píše: 25.01.2023 22:39 Jsem zvedavy jak dlouho bude trvat nez se na telegramech objevi videa horicich abramsu a leopardu. A jak to pak pomuze s dalsim prodejem. Teda jestli ty plechovky fakt dodaji.
Abramsy su vyskusane v realnych nasadeniach, tak US ako aj inych (napr. Saudi). Niekolko desiatok bolo znicenych.
Su to dobre stroje, co asi casom zistia aj tvoji ruski priatelia.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ukrajina x Russko 2022/2023

Příspěvek od vrb »

Po technické stránce jsem velice zvědav jak si Abramsy a Leopardy povedou na východní frontě.
Popravdě jsem na to byl zvědavý už dlouho, ale nikdy jsem si nemyslel, že se dožiju skutečného nasazení proti Rusku.
Jedna věc je rozsekat kozojeby se zastaralou vývozní technikou ( za pomoci zdrcující letecké převahy ) a druhá věc je fakt naostro proti tomu na co byly stavěny. A bez letecké podpory.

Můj dojem je, že čelní pancíř těchto tanků je schopen odolat většině PT zbraní Varšavské smlouvy.
Uvidíme, jestli to tandemový Kornet překoná nebo ne.

Druhá věc je jistá morální zastaralost, kdy svrchu mají opravdu křehkou skořápku a jdou zničit dělostřeleckou / minometnou palbou a nejnovějšími PT zbraněmi typu Javelin, které útočí taky shora. Další možnost jsou drony, jak si zažili už na vlastní kůži Rusové.

Hodně bude záležet na pružnosti nasazení, poskytnuté podpoře a schopnostech velení.

Být Rusama po oznámení dodání západních tanků, tak si od Ukrajinců zajistím pár desítek Javelinů na černém trhu nebo přepadem skladu.
Odpovědět