Už vařená žába změkla?

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1699
Registrován: 10.03.2011 7:20

Už vařená žába změkla?

Příspěvek od Josef »

Přestože se ekonomický a potažmo psychický tlak na občany neustále stupňuje, v davu (alespoň s kým mluvím) je naprostý klid. Relativně nabroušená nálada z podzimu 2011 ochladla spolu s počasím, vánocemi a možná i pohřbem Václava Havla. Do "placu" (internet, televize aj.) se dá hodit prakticky jakákoliv zpráva a všichni už zůstávají smíření s osudem. Typická ukázka je třeba zde:

1. http://www.novinky.cz/finance/255310-ne ... vokat.html
Všimněte si například, jak se stává legálním argumentem, když zjevně v rozporu s dobrými mravy "podniká" (správně čti - krade) jeden, klidně se s takovou praktikou veřejně hájí další novodobá kasta "podnikatelů" (správně čti - lapků).


2. Původní stanovisko k praktikám NTZ http://www.novinky.cz/krimi/191704-krim ... -cezu.html se najednou obrací o 180° a všechno je naprosto jinak
http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/pripad- ... ratky.html
najednou budou penízky nejen od údajných černých odběratelů, ale k tomu navíc i ty vysouzené od státu jako odškodné. Zaplatíme to všichni i když (např. po shlédnutí seriálu Expozitura) není vůbec jisté, zda to, co je nám prezentováno, je skutečně pravda nebo jen další prorůstání vlivu monoplů do justice.


3. ...domyslete si cokoliv jiného

Zdá se tedy, že "česká žába" je už dokonale uvařená, změkla, dá se porcovat a konečně ta správná "loupežnická hostina" může začít (čti - další zdražování, škrty, pokuty, exekuce, vymahači ve velkém). Nebo je to okolo vás jiné a náš region nějak zaspal dobu se probudit?
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4683
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od Karlos »

Tak ti advokati me take svou argumentaci prekvapili, to nemohou myslet vazne :roll: I kdyby tvrdili ze jejich tarif je 2000kc za hodinu a ze oni za mene delat nebudou tak by se mi to nelibilo ale mame trzni hospodarstvi a kazdy si muze rici za kolik je ochoten delat a kdyz to nikdo z nich nebude ochoten delat levneji (tzv. profesni vydirani) tak ty penize dostane... Ale ospravedlnovat to tim ze se krade jinde to uz je hnus...
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 11:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od SaraH »

U nás všude okolo taky klid. Fascinující.
Uživatelský avatar
Darth
Příspěvky: 130
Registrován: 16.12.2011 16:53
Bydliště: Sídliště

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od Darth »

Ten první článek mluví sám za sebe.Po přečtení jsem jen zíral. :shock:
Pokud někdo něco takového s klidem prohlásí,tak je to jasná ukázka toho jak to tady funguje.
Neni se čemu divit.Díky převládající cenzuře,"politické korektnosti",upevňování nedoknutelnosti a provázanosti a dalším "pomocným složkám novodobé STB" se není čemu divit.
Káždý pokus o změnu,položení nepohodlných otázek atd..,je už v zárodku potlačen jakýmikoliv prostředky.
Jako od George Orwella 1984.
Politické procesy nejsou žádnout minulostí.
Heslo dneška:"Odpor je marný,budete asimilováni!"

Tak už jen dodat:
Dobrou chuť,pokud zrovna obědváte! :head
Uživatelský avatar
marish
Moderátor
Příspěvky: 655
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od marish »

Tak mě zas smutně rozesmál výrok senátora Kubery, který mě jinak nevadí, aby mu řekli důvod pro změnu volebního systému prezidenta, že jediný o kterém ví, je, že si to přeje veřejnost... A já si vždycky myslel že to je ten základní důvod.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4683
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od Karlos »

Marish: gratuluji k vystřízlivění :mrgreen:
Jirka
Příspěvky: 77
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od Jirka »

Darth píše:Jako od George Orwella 1984.
Někdy se ve filosofických debatách uvádí, že pisatelé popisují:

Co se stane - G. Orell: 1984
Jak se to stane - A. Huxley: Odvážný nový svět

Dnes tedy už spíše "co se stalo" a "jak se to stalo".

Pokud jste ještě neshlédli pohádku "Tajemstvá staré bambitky", doporučuji ke zhlédnutí. Krásná "protestpohádka" - mezi slovy i s návodem, jak dosáhnout nápravy...

Jinak díky vám všem. Ono ty názory tady nepovzbudí ;) , ale povzbudí to, že asi nejsem ufon, když to vidím stejně. Jak k tomu ale přijít, když tolik lidí okolo žije - zdá se - na jiné planetě?
Maximus
Moderátor
Příspěvky: 4171
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od Maximus »

Asi to patří k tématu - stále je co privatizovat (rozuměj v poměrech ČR alespoň z části rozkrást) - mimo nemocnice tu máme třeba i lesy:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonom ... roku-2013/
http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesk ... skuze.html

Co si ti zloději dovolují je neuvěřitelné - ne že by hospodaření státního podniku Lesy ČR byl nějaký ideál, ale stále nám - tj. občanům ČR patří společně kus země a s ní nějaký majetek. Po privatizaci těch několika posledních věcí nám už toho kromě dluhů moc nezbyde :evil:.

Nakradené peníze je potřeba z bank převést tam, kam na ně finanční krize nemůže a nehrozí jejich znehodnocení - nákup lesů a půdy obecně je jednou z mála možností jak to provést, ale kde jinde se dají investovat ty desítky a stovky "poctivě vydělaných" miliard, než skoupit rovnou státní podnik Lesy ČR. :punch :punch :punch
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1699
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od Josef »

2 Jirka:
Tajemství staré bambitky je opravdu naprosto skvělá pohádka. Trefná a takzvaně "na plnou hu..píp..bu" nazývá věci pravými jmény. Myslím, že je i hodně poučná, zrovna pokud jde o vyústění, co se stane, když budou mocipáni ve svých praktikách pokračovat za ekonomicky snesitelnou mez. I v tamním království byli sice lidé hodně trpěliví, pracovití, mírumilovní, ale nakonec...

...prostě pro ty co ji z jéhokoliv důvodu neviděli, doporučuji shlédnout dříve, než ji zakáže cenzůra.
http://www.ulozto.cz/12228718/tajemstvi ... y-2011-avi
http://www.ulozto.cz/12219256/tajemstvi ... a-2011-avi
http://www.ulozto.cz/12015770/tajemstvi ... ssasin-avi

2 Maximus:
Zatím nám dějiny* jasně ukazují, že zcela logické pokračování situace, o které píšeš slovy, cituji "...už toho kromě dluhů moc nezbyde ", je proces (nazývaný většinou "revoluce"), kdy náhle dojde k násilnému zabavení soukromých věci zbohatlíků zchudlou majoritní většinou nazpět - neboť v danou chvíli její majitel nějakým způsobem (většinou svým neakceptovatelným chováním) pozbyl u majoritní většiny morální kredit k vlastnictví dané věci. Peníze většinou dokáže původní majitel ještě převést z "nebezpečné" oblasti ven, ale většina fyzického majetku nebo nemovitého zůstane vždy v užívání těch, kteří na daném území zůstanou. To svým způsobem urychluje šanci, že se v následném období společnost zase nějak rozumně stabilizuje. A nemyslím, že by to časem dopadlo jinak. Jinými slovy - ať si privatizuje kdo chce co chce, stejně nad tím nikdy stoprocentní kontrolu mít nemůže a jednouo to stejně přijde. (Bohužel kdekteré kopyto dokáže po dobu svého užívání některé nadčasové věci velmi "úspěšně" znehodnotit a učinit je pro další generace bezcennými.)

*) 1789 Franc., 1848 Rak-uhr., 1917 Rus., 1945 Beneš. dekr., 1989 ČR, (2012?)
(rok 1948 nezmiňuji záměrně, protože převrat se "silným bratrem" v zádech není typický příklad spontáního procesu)
Uživatelský avatar
keepyourheaddown
Příspěvky: 5
Registrován: 07.12.2011 5:42
Bydliště: 中华人民共和国

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od keepyourheaddown »

Josef píše: proces (nazývaný většinou "revoluce"), kdy náhle dojde k násilnému zabavení soukromých věci zbohatlíků zchudlou majoritní většinou nazpět - neboť v danou chvíli její majitel nějakým způsobem (většinou svým neakceptovatelným chováním) pozbyl u majoritní většiny morální kredit k vlastnictví dané věci.
Jasné - znie to spravodlivo a romanticky - tak sa revolúcia začína - snom, že dôjde k návratu ku zdravému rozumu a veci sa vrátia k pôvodnému usporiadaniu.

Avšak bolo by naivné domnievať sa, že v nasledujúcom "cykle" budú veci ináč.

S nárastom kapitálu vlastneného v spoločnosti v kombinácii s neoddeliteľným nárastom prepojenosti inštitucionálnych linkov (napríklad v podobe formálnych a neformálnych zväzkov, ktoré zabezpečujú, že spomenutý kapitál je v rukách malého počtu jedincov a ktoré zároveň zabezpečujú že ostatní z dostupného kapitálu nemôžu profitovať) zároveň klesá celková odolnosť daného systému (resilience). Inými slovami - systém sa dostane do situácie, kedy už stačí iba náhodný (za normálnych okolností bezvýznamný) impulz, ako napríklad voľba nového ministra, otvorená kritika smerom k vedeniu atď. To spôsobí revolúciu - očistu ohňom - padajú hlavy..

A čo potom? Nastáva krátke obdobie chaosu a veľmi nízkej "prepojenosti" - mocní, ktorí donedávna určovali pravidlá sú von z hry a to predstavuje príležitosť začať odznova - môžeme sa poučiť z minulých chýb, môžeme zúžitkovať vedomosti minulých generácií, ALE zároveň - ako keď v prírode po rozsiahlom požiari lesa nastane príležitosť pre exotické živočíchy vstúpiť na nové územie, v ktorom zrazu nemajú predátorov - aj v ľudskej spoločnosti dochádza k javu, kedy na nové územie vstúpia noví hráči (napríklad vstup zahraničných podnikateľov na naše územie hneď po páde komunizmu) a teda cyklus začína od začiatku - tí čo sú agresívny hneď na začiatku a využijú príležitosť čoskoro zaberú najviac kapitálu, pozemkov atď a o dekádu neskôr tu máme novú oligarchiu.

Netvrdím tu teda, že je želateľné udržať súčasný dekadentný svet s jeho súčasným usporiadaním, ale zároveň si ani nerobím ilúzie, že nový štart by nás o 20 - 30 rokov (v závislosti od katastrofy možno 100 - 200 rokov) nepriviedol tam kde sme. Ľudia operujú stále na rovnakom operačnom systéme a verím tomu, že hneď po katastrofe by sa našli noví vykorisťovatelia - túžba mať viac než tí druhí (a hlavne na úkor všetkých ostatných) je hlboko zakorenená do genetiky každého z nás.

Rozdiel by mohol byť iba v tom, aké "exotické živočíchy" by po rozpade vstúpili na územie tento krát.. Stačí sa pozrieť na svet a napadá ma hneď niekoľko "roztomilých" druhov :devil

Takže vo chvíľach kedy si v kútiku duše želám aby to tu celé buchlo, (lebo nič iné si ani nezaslúžime) si zároveň kladiem otázku - no dobre - ale kto to tu potom privedie k lepšiemu zajtrajšku? Dnešní vysokoškoláci? :chuckle, alebo mongolská horda?!
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1699
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od Josef »

Já to taky píši naprosto v obecné rovině a rozhodně bych si netroufl tvrdit, že je to vždy výhra. V něčem ano, ale spíše naopak. Je to ale prostě takový cyklus dějin, který nejspíš nezměníme. Je přece dobře známo řčení, že: "Každá revoluce žere svoje děti." O čemž by asi současní studenti (vlastně potomci studentů z 1989) mohli vypravovat. A zadruhé, ta nová příchozí vlna se vždy snaží otočit svět úplně o 180 stupňů, se vším všudy, místo toho, aby narovnala jen to co je špatné. Při tom obracení se hlavou vzhůru většinou bohužel zničí i část věcí dobrých a užitečných, které předchozí režim vybudoval a mohly ku prospěchu dále dobře sloužit.
Uživatelský avatar
MacGyver
Příspěvky: 3765
Registrován: 19.08.2011 8:42

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od MacGyver »

keepyourheaddown: Pěkně jsi to napsal a souhlasím s tebou. Problém je v tom, že lidská psychika má ráda změny. Přitom je jedno, jestli jedinec vnímá změnu pozitivně, nebo negativně. Důležité je, že změna nastala a on na ni může reagovat.

Pěkně a prakticky o těchto záležitostech píše Maximus, který těží z převážně historie a ta jak je všeobecně známo se neustále opakuje.
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 453
Registrován: 13.11.2011 11:08

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od uaz469 »

SaraH píše:U nás všude okolo taky klid. Fascinující.
8 jednoduchých pravd o roce 2012:

1. Západ je insolventní
2. Bankrot, hyperinflace, ztracené dekády
3. Intervence politiků a centrálních bank nikam nevedou
4. Vyspělé země spadnou do deprese kvůli svému ekonomickému systému
5. Horší ekonomické prostředí je živnou půdou pro nepokoje
6. Demokracie se vlivem krize mění na diktaturu
7. Kolaps následovaný restartem ekonomiky
8. Není to poprvé ani naposled
:?
http://www.investicniweb.cz/ekonomika/2 ... roce-2012/
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 7833
Registrován: 17.09.2011 20:33
Bydliště: Praha a okolí

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od Fabulous »

Mám své konzervy... 8-) :devil
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od Slick7 »

Tak už to prej máme za pět minut dvanáct.
http://www.novinky.cz/zahranicni/255872 ... vedci.html
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1699
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od Josef »

Výstižnou analýzu situace v ČR z úst Tomáše Kluse se sice snaží zblajznout cenzura (pod heslem ochrany autorských práv - viz. http://www.youtube.com/watch?v=IEGj4Y-EHuo) ale písnička "Pánu bohu do oken" naštěstí mezi lidmi stále žije a stojí za připomenutí (jeden z dnes ještě funkčních odkazů viz. http://www.youtube.com/watch?v=0p7EdPXSsVU) , neboď přeci jen o poznání chudší Severní Morava to vidí trochu jinak než bohaté Střední Čechy...
Uživatelský avatar
rudde
Moderátor
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od rudde »

Uživatelský avatar
MacGyver
Příspěvky: 3765
Registrován: 19.08.2011 8:42

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od MacGyver »

Takto podané to zní absolutně absurdně, ale když se na to podívá člověk z druhé strany, není to náhodou stočné, které se u nás platí úplně normálně?

Ten článek je absolutní výkřik bez jakékoliv souvislostí. Dozvěděli jsme se že některá města v Polsku zavádějí daň z deště a že jedním podkladem pro výpočet bude výměra vlastněných pozemků. Nemyslím si, že skutečnost bude tak bombastická jak by si autor "článku" přál. Nejbombastičtější na tom bude asi jen ten nadpis. Systém daní a poplatků Poláků analyzovat nebudu.
Uživatelský avatar
Ježura
Moderátor
Příspěvky: 1111
Registrován: 19.04.2011 21:19
Bydliště: Štatl

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od Ježura »

Řekl bych že tohle není úplně nový nápad... pokud se nemýlím tak už je to pár let kdy u nás někdo přišel s ptákovinou jako ´deštovné´ nebo ´studné´, dan z okapů.. za chvílu se většina lidí opravdu dostane do stavu jak se píše v článku.. lidi na to prostě nebudou mít.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1699
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Už vařená žába změkla?

Příspěvek od Josef »

Já také myslím, že to souvisí s "rozdvojením" kanalizace na "dešťovou" a "splaškovou", kdy ta první jde přímo do řeky, zatímco ta druhá jde přes čističku. Dříve stačilo jedno potrubí, teď potřebujeme dvě. Dvoje potrubí, dvojí projekty, dvojí práce, dvojí náklady a máme tu i umělou dvojí zaměstnanost, ale jenom jednu kapsu, která to má platit a ve které se už pomalu sám, od sebe začíná otevírat kapesní nožík... :evil:
Odpovědět