Metro 2033

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Metro 2033

Příspěvek od rudde »

Recenze na Neviditelné psu:

http://jdem.cz/k3ut3

(Nějak se do toho nemůžu začíst. Po takových peckách jako je Luciferovo kladivo nebo Malevil je to poněkud "dětské" :)
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Metro 2033

Příspěvek od MRAK »

Mě se to líbilo.
Je to typická ruská literatura .... a vzhledem k tomu, že jsem na ruské sci-fi vyrůstal, tak to pro mě bylo dost osvěžující.

Klasická PA kulisa, zajímavý námět a podle mě čtivý děj.
Typická ruská rozšafnost a stoicizmus na jedné straně, touha po sebeobětování za "Vlast" na straně druhé a mezi tím "příběh obyčejného člověka" 8-) ... Neustálé čtenářovo nutkání (a vlastně i potřeba) kontroly jednotlivých stanic na plánku metra.

Zajímavý nápad například bártrového obchodu - jak jsem psal jinde - jako platidlo náboje do "kalacha"

Jak říkám - ruská klasika se všemi klady i zápory.
;)
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Metro 2033

Příspěvek od JimmyJazz »

z te kniha by sla udelat perfektni MMORPG hra.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Metro 2033

Příspěvek od MRAK »

Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Metro 2033

Příspěvek od rudde »

Vyšel překlad volného pokračování románu Metro 2033
(zahlédl jsem to i v českém obchodě)

Slovenští čtenáři si mohou od úterý koupit knihu Metro 2034 od ruského spisovatele Dmitryho Glukhovskyho, v Rusku vyšla již v roce 2009. Postapokalyptické sci-fi román je volným pokračováním úspěšného románu Metro 2033 (slovenský překlad vydali v roce 2010) s paralelním příběhem a novými postavami.

Rok 2034. Svět je v troskách. Lidé se navzájem vyhubili. Ve městech zničených radioaktivním odpadem se nedá žít. Za nimi jsou však jen vyprahlé pouště a houštiny podivných změněných lesů. Nikdo netuší, jaké tvory v nich žijí. Civilizace zaniká. Kdysi dominantní lidský druh upadá do zapomnění. Od událostí uvedených v románu 2033 uběhlo necelých dvacet let. Éra lidstva se chýlí ke konci. Zůstalo jen pár desítek tisíc těch, kteří se nechtějí smířit s realitou. Bývají v moskevském metru, největším protiatomovém krytu. V posledním útočišti lidstva, kde se vše podřizuje jedinému: vůli přežít. Obyvatelé okrajové stanice Sevastopoľskaja se urputně brání proti neustávajícím útokům mutantů z povrchu. Odolávají díky podpoře centrálních stanic metra a ostříleným, na všechno odhodlaným bojovníkem. Jednoho dne se však přeruší zásobování a telefonní spojení přestane fungovat.

Dmitry Glukhovsky je spisovatel, rozhlasový a televizní moderátor, novinář a bývalý válečný korespondent v Izraeli a Abcházii. Debutoval v roce 2005 knihou Metro 2033, na jejímž základě vznikla i počítačová hra. Autora za něj v roce 2007 ocenili na evropském sci-fi setkání EuroCon. V roce 2005 vydal i knihu Sumerki (Stmívání), kterou sám označuje jako mystifikaci převlečené za thriller. Napsal i povídky noc (Noc), Raskazy o životních (Příběhy o zvířatech) a divadelní hru Infiniti Tristessa.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Metro 2033

Příspěvek od MRAK »

Mám 2034.
Momentálně čtu ....
Mno .... první díl se mi líbil víc, asi tak ....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Metro 2033

Příspěvek od Karlos »

Já první díl ani nedočetl, nějak mě to nechytlo...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Metro 2033

Příspěvek od dracekvo »

Poslouchal někdo audioknihu?
Chci něco do auta, tak mě zajímá jeslti to má cenu, nebo raději v zimě pořídit knihu.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Metro 2033

Příspěvek od the.marek »

Já jsem audioknihu heldal a nikde nenašel ke stažení... Taky přemýšlím nad klasikou, ale knih mám zásobu, chtěl jsem něco do sluchátek. kdyby si na ni někde narazil, napiš ;-)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Metro 2033

Příspěvek od dracekvo »

Našel jsem, ale strojové čtení. Všiml jsem si toho až potom co sem napsal dotaz tady.

Bude to znít zhruba tak http://www.youtube.com/watch?v=eRBH_11ndfE , tj nic pro mě :(
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Metro 2033

Příspěvek od herman »

Co mne tam štve, je ten anglický přepis autorova jména. Nevím, proč se Дми́tрий Глухо́вский přepisuje z ruštiny jako Dmitry Glukhovsky a ne normálně Dmitrij Gluchovskij. Ale to je dnes obecný nešvar.
Ale jinak, knihy jsou čtivé, i když první díl mne chytil víc.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Metro 2033

Příspěvek od the.marek »

Herman: To je asi to poslední co mě na té knižce štve teda... :roll: :mrgreen:

Za mě nejlepší kniha s touto tématikou a jedna z mých nejoblíbenějších vůbec. Velice čtivá, záležitost, ani chvíli se člověk při jejím čtení nenutí. Navíc velice kvalitní a propracovaný námět.

Absolutně ji vystihuje tato fráze:
„Představ si, že celé metro je něco jako lidský organismus.
Komplexní organismus sestávající ze čtyřiceti tisíc buněk
,který si žije svým vlastním životem."

EDIT:
K druhému dílu jsem se zatím nedostal, ale asi co nevidět dostanu, úplně jsem se na něho začal těšit, kdy jsem si vzpomněl na ten první :mrgreen:. Doufám, že bude alespoň stejně tak dobrý.
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Metro 2033

Příspěvek od the.marek »

Četl už někdo nové Metro 2035?
2034 mě dost zklamalo, nudné, neslané, nemastné a co jsem četl o 2035, tak je to víceméně "politický" román, snažící se vyvolat v rusích kontroverze, který odbočuje od předchozích dílů, mutanti zmizeli apod.
Měl již někdo tu čest?

Marek.
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Metro 2033

Příspěvek od Joe Azbest »

Právě dočítám, první polovina slabší, ale pak se děj pořádně rozjede. Pokud jste přečetli předchozí dva díly, tak tento rozhodně nevynechejte. Jsem v poslední kapitole a všechno se postupně vyjasňuje a vysvětluje.
Malá perlička na závěr. Autor byl v Praze na veletrhu Svět knihy a u jeho stánku byla bezkonkurenčně nejdelší fronta. Bylo sranda pozrovat intelektuálně zaměřené čtenáře, jak se tam ženou a zjišťují, kdo že to tam je a potom to zklamání, když zjistili že to je PA scifi :lol:
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Metro 2033

Příspěvek od herman »

Spíše věřím, že v případné situaci jakou popisuje autor, bude pravděpodobnější válka mezi lidmi na bázi politických rozdílů, než válka mezi lidmi a mutanty. Prostě předchozí dva díly beru jen jako předehru k tomuto třetímu.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
__sXe__
Příspěvky: 57
Registrován: 01.08.2016 11:15
Pohlaví: muž

Re: Metro 2033

Příspěvek od __sXe__ »

Metro 2033 je podľa mňa najlepšia kniha z trojice Metro. Človek sa zoznámi s rôznymi frakciami, prechádza rôznymi časťami tunela, spozná mnoho ľudí, pritom každý jeden je iný. Až na pár stránok, ktoré pojednávali náboženský fanatizmus ma táto kniha ohúrila asi najviac.

Metro 2034 taktiež výborná kniha, avšak s iným, drsnejším hrdinom ako bol Artyom. Taktiež tu spoznáva nové časti tunela, príbeh je o niečo pokojnejší ako prvá kniha, ale v ničom ma nesklamala.

Metro 2035 je najnovší počin od Dmitriho, avšak táto kniha je podľa mňa priemerná, slabšia ako prvé 2 knihy. Autor príliš veľa polemizuje, filozofuje nad rôznymi možnými i nemožnými vecami. Ak by sme z knihy odstránili všetky strany filozofovania, ostal by nám samotný príbeh na 50-60 strán. V pôvodných knihách bolo trochu toho "záhadna, mystiky" ako aj rôzne množstvo netvorov avšak v tomto diely sú jedinými netvorami, teda zvieratkami- krotké hejno psov a jedna sliepka. Proste tento príbeh už nie je o prežití pred ožiarenými bytosťami z vonku, ale o prežití a pochopení systému v metre, sprisahaniu a podobne.

Čiže ak niekto čítal len Metro 2035 , odporúčam mu prečítať si pôvodné 2 knižôčky, ktoré sú oveľa lepšie.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Metro 2033

Příspěvek od Quido »

Velký souhlas __sXe__ ,

Na jedničce se mi líbilo to neznámo, pak už mě moc nebavilo Atomovo 'usazení se'.

Na druhou stranu se mi hodně líbilo polemizování a filozofování. Sice jsem konec trojky trochu očekával, ale zase se mi podařilo díky tomu vrátit nohama na zem (pod zem :lol: )

Jinými slovy, bez spoileru, souhlas s uživatelem herman.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Metro 2033

Příspěvek od Joe Azbest »

Jenom taková zajímavost z Ruska.
V Rusku nahánějí autora sci-fi trilogie Metro Gluchovského. Asi urazil armádu
Ruské úřady vyhlásily pátrání po spisovateli Dmitriji Gluchovském, známém i v Česku a na Slovensku. Důvod neupřesnily, ale podle médií jde nejspíše o diskreditaci ruské armády, tedy o kritiku války Ruska proti Ukrajině, která začala 24. února. Za „lživé zprávy“ o ruské armádě nově v Rusku hrozí až 15 let vězení.
https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... u-40399364
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Metro 2033

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak z knihy Metro 2033 je v Rusku opět bestseller
Už je to více než půl roku, co ruské ministerstvo vnitra zařadilo na seznam hledaných osob populárního spisovatele Dmitrije Gluchovského. Protože se postavil proti válce na Ukrajině, musel odjet do zahraničí. Zatímco doma má obstavený majetek, v ruských knihkupectvích znovu raketově stouply prodeje jeho knih líčících život v moskevském metru po apokalypse.
https://magazin.aktualne.cz/kultura/lit ... 47ab5f122/
Odpovědět