Cesta - Cormac McCarthy

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Cesta - Cormac McCarthy

Příspěvek od Karlos »

Nevychází mnoho románů, kdy čtenář nabude pocitu, že čte něco naprosto zásadního o své existenci. O existenci člověka, lidstva, civilizace, planety Země. Román nejuznávanějšího současného amerického spisovatele Cormaca McCarthyho Cesta, který získal v loňském roce Pulitzerovu cenu, je právě tohoto druhu. Jak malicherné se zdají být vedle tohoto prostého a čistého „zálesáckého" příběhu o přežití v časech post-apokalypsy jinak také dobré romány jiných autorů o manželských nevěrách, komplikovaných sexuálních orientacích, rodinných válkách a honbě za postavením. Většina McCarthyho knih má existenciální a společenský přesah a zároveň je dobrodružnou literaturou pro muže v duchu krvavých rodokapsů. Celá jeho tvorba jako by se stylizovala do hrůzně věcné a poetické výpovědi temného vizionáře v téměř starozákonním duchu. „Bůh není a my jsme jeho proroci," říká jedna postava v Cestě.

Je to ďábelský, anebo hluboce lidský nápad napsat jakousi science fiction o světě několik let po globální katastrofě blíže neurčeného druhu, kdy na zplundrované a nehostinné zemi už nemá co růst a umírají na ní poslední zbytky zbědovaných lidí? Přes Ameriku, po silnicích, putuje nezapomenutelná dvojice otec a syn směrem k moři, aniž existuje důvod k nějaké budoucnosti. Aniž existuje jakýkoli důvod k jejich cestě. Nemají vlastně pořádně kam dojít. Román není doslova o ničem jiném než o holé naději zůstat naživu do příštího dne – nepromoknout a nezmrznout, sehnat jídlo, vyhnout se vrahům, přespat v bezpečném úkrytu -, pokračovat v životě, který by nikdo v dnešní době životem ani nenazval, jít dál. Je to jakási fiktivní šachová partie, rozehraná Bůh ví kým s člověkem, který je schopen toho nejhoršího i toho nejlepšího.

http://www.legie.info/kniha/9483-cormac-mccarthy-cesta
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Cesta - Cormac McCarthy

Příspěvek od Karlos »

Na knihu se teprve chystam, film jsem již viděl a jako otce mě docela zasahl - takový zvlaštní nepříjemný pocit. A to je kniha údajně daleko povedenější než film...
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Cesta - Cormac McCarthy

Příspěvek od Pepe »

Já zase nejprve četl knihu.. popílek... a teď mám rozkoukanej film. Popílek... je to docela depresivní... popílek :D
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Cesta - Cormac McCarthy

Příspěvek od Venet »

No pravdu povediac, knihu som precital ked uz teda ziskal tu pulitzerovu cenu, ale pripada mi to ako ked Obama ziskal nobelovu cenu za mier. Proste media...
Mne osobne tam dost vadili niektore pasaze... teda dost pasazi, kde boli popisane fakt bludy (co sa tyka takehotoho prezitia) Ten chlap skor nez napisal tu knihu, mohol ist pozret aspon na nejake fora co riesia kolaps. (jedine ze by to pisal ako T. Pratchett (fantasy literatura- Cyklus Uzasna Zeměplocha) kde Mrakoplas bez toho aby sa o to zasluzil, bez akychkolvek znalosti, vzdy nejako prezil....)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Cesta - Cormac McCarthy

Příspěvek od Karlos »

Už jsem přečetl i knihu ale musím říci že mě teda více "zasáhl" film než kniha...
lasthangman
Příspěvky: 4
Registrován: 16.12.2014 20:17

Re: Cesta - Cormac McCarthy

Příspěvek od lasthangman »

zde je audiokniha :

NE. NE. NE! Fab
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Cesta - Cormac McCarthy

Příspěvek od the.marek »

Jedna z nejlepších knih tohoto žánru (ještě s Metrem a Malevilem).

Prostě nemá chybu, byť její surovost občas zaráží, ale na co mazat čtenářům med kolem huby.

Za mě povinná četba každého rozpadlíka ;)
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
__sXe__
Příspěvky: 57
Registrován: 01.08.2016 11:15
Pohlaví: muž

Re: Cesta - Cormac McCarthy

Příspěvek od __sXe__ »

Dnes ma chytila tak trochu taká nostalgická nálada - slniečko svieti a ja počúvam piesne z The walking dead (ktorý som zase začal pozerať) a uvedomil som si, že Cesta od McCarthyho - bola v podstate mojou úplne prvou knihou ktorú som prečítal. Čítať som začal bohužiaľ až v druhom ročníku na VŠ ( cca 7 rokov dozadu ) a práve to bolo obdobie kedy ma zachvátila vlna zvedavosti ohľadom post-apokalyptickej doby - drží ma dodnes. A keďže som v tej dobe videl v TV film Cesta, mojou prvou voľbou v knihách bola práve táto kniha.
Tá vôňa knihy ktorú som z nej cítil pri každom otvorení. Tá atmosféra - ktorú snáď ani nedokážem popísať a ktorú som už nikdy pri čítaní kníh nezažil - bola v tejto knihe úchvatná. Keď si to tak človek vezme tak ten príbeh nie je extra prepletený či prepracovaný. Proste sa snažia prežiť. Ale tá atmosféra, ten strach o to jediné, čo hl. postave ostalo - to som ešte nezažil. Aj po necelých 7 rokoch si dokážem predstaviť prostredie, postavy a dej - ktoré som si pri čítaní tejto knihy predstavoval (a nie, vôbec tá predstava nie je podobná filmu).

Pre mňa je veľmi málo kníh, pri ktorých som zažil také úžasné "dobrodružstvo" ako pri knihe Cesta.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Cesta - Cormac McCarthy

Příspěvek od PaF »

Mne takhle kdysi v postpubertě oslovil Malevil od R. Merle. Ale byla to moje asi 5000. kniha ;)
Čti dál, jsou mnohem silnější knihy, nejen v oblasti postapo.

btw Ten film podle Cesty se mi zdál hodně podařený.
L.C.
Příspěvky: 351
Registrován: 26.06.2018 8:51

Re: Cesta - Cormac McCarthy

Příspěvek od L.C. »

Já čtu skoro všechno. Skoro bych řekl, že neexistuje žánr, ke kterému jsem alespoň nepřičuchnul, ale přiznám se, že do Malevila jsem se zkrátka nedokázal začíst. Musím mu dát ještě někdy šanci. Zde zmíněná Cesta se mi líbila opravdu hodně. Film jsem neměl odvahu zkouknout, i když tam hraje Viggo Mortensen, kterého mám rád.
ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Cesta - Cormac McCarthy

Příspěvek od MarS »

Vltava to teď má aktuálně v programu. Příjemný poslech při deštivým sobotním odpoledni, člověk si hned uvědomí, jak dobře se má.

https://vltava.rozhlas.cz/cormac-mccart ... #player=on
__sXe__
Příspěvky: 57
Registrován: 01.08.2016 11:15
Pohlaví: muž

Re: Cesta - Cormac McCarthy

Příspěvek od __sXe__ »

Včera zomrel tento skvelý spisovateľ :( česť jeho pamiatke.
Odpovědět