Tomáš Dušek - Třetí vlna

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Fabulous »

Tak v tom případě je debata skutečně zbytečná.
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Seldred »

Knížku jsem sice nečetl, ale zaujala mě debata o možnosti či nemožnosti výbuchu nafty zapálení zdrojem tepla nízké intenzity. Ve vesnici odkud pochází můj tatík jeden dobrovolný hasič kradl naftu z hasičské stříkačky hadicí a jak měl ve zvyku kouknul se do nádrže posvícením zapalovačem či sirkami (zde se zdroje rozcházejí). Věřil tomu že nafta sice hoří, ale moc se jí do zapálení nechce. Toho dne se asi výparům chytnout chtělo, protože mu to vyšlehlo do obličeje a já jsem pána znal už pouze se zjizveným obličejem od popálenin. Nic dalšího neshořelo, jen to baflo zrovna když se koukal dovnitř. Událost stará asi 30 let.
Novější událost stará asi 5 let je zloděj který kradl benzín a ve 2 kanystrech to v noci táhl do svahu od aut, které vycucal. Kanystry zavřené neměl, chtěl to o 200m dál přelít do svého auta a na cestu si zapálil cigaretu. Protože to táhl potmě tak zakopl a aby nehodil držku tak jak vyrovnával udeřil dnem kanystru o zem a vystříklo mu to do obličeje na tu zapálenou cigaretu. Ležel pak s kamarádem na popáleninách v nemocnici s ohořelým obličejem, krkem a jednou rukou. Kanystry kupodivu nechytli.
Riskovat podobné věci stylem "možná to dopadne dobře" se někdy nevyplácí. Desetkrát to dopadne dobře, jednou holt ne.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Dagobert »

@Hadzitom
Nějak si nevybavuju, jak dopadlo domácí zvířectvo? Kočka se o sebe nejspíš postará a případně sežere mrtvolu svého pečovatele a i po zdivočení to asi dá sama. Ale spíš co psi? Polštářoví by asi pochcípali hlady nebo byli sežráni, ale užitečnost služebních a hlídacích plemen mně přijde jako důležitá věc i po rozpadu. A v knížce se s nima vůbec nepočítá, přitom v panelákovém rondelu, jaký popisuješ, je podle mě tak nejmíň jeden pes na každých pět partají.
Taky smečky zdivočelých psů by se asi objevily.
EDIT: A na vesnici má psa a kočku prakticky každý.
Hadzitom
Příspěvky: 11
Registrován: 25.11.2014 15:25

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Hadzitom »

Z domácího zvířectva jsem se jen okrajově zmínil o smečkách toulavých psů a koček. (myslím kapitolka o krysách)Je pravda, že se ze začátku smečky psů a koček rozmnožily, později ale byly vyhubeny hlavně kvůli jídlu, které docházelo, ne každý měl tolik zásob jako komunita v paneláku. (Karel a jeho jídlo u Vietnamců) V komunitě měli psy jako základ (Sultánka a Tyrl), později je stále množili. Možná jsem se mě o tomto tématu víc rozepsat.
Hadzitom
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Dagobert »

Jo, už to vidím, zmínka při přípravách na druhou vlnu. A jsou na více místech (když jsem si dal v textu ctrl-f), než si pamatuju z četby, tam mně nějak neutkvěli. :-) Líbí se mně, že tam máš vlčáky (plemeno československý vlčák) a ne německé ovčáky, kteří už jsou dneska dle slov mé kamarádky kynoložky přešlechtění.
Kočky smečky nedělají. Jako druží se, to zase jo, ale ne ve smečkovém stylu, spíš rodinném, kdy stará máma učí mladý lovit a pak je pošle do světa. A kocouři jsou víc samotáři. Psi mají hierarchickou smečku a organizovaně loví.
Nejsem nějaký extra zoolog, takže mě kdyžtak opravte. :-)

Moje připomínka byla spíš v tom smyslu, že všude v knize hlídají lidi sami, přičemž na hlídání hospodářství se psi využívají už desítky tisíc let a viděl bych to, že i když by lidská hlídka byla pochopitelně postavena primárně, tak pes by nejspíš byl její součástí. Přece jen psí sluch a čich jsou v noci lepší než lidské oči. A kdo někdy šel vandrem přes libovolnou vesnici, tak ví, že první a poslední, co slyší, je jak na něj štěkají psi. :-)
Hadzitom
Příspěvky: 11
Registrován: 25.11.2014 15:25

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Hadzitom »

S těmi kočkami, to je pravda ale nechtěl jsem zbytečně detailovat. Když Martin slézal do vnitrobloku a chystal se zapálit vlak, je tam myslím zmínka, že psi ho znali a neštěkali. Pravda je, že nevím jestli v komunitě o 200 lidech si psi pamatují každého, v tom mám mezery. V tomhle nejsem znalec, tak mě opravte, vycházím z intuice. Pokud budu mít v komunitě psy, budou zvyklí na množství lidí a nebudou štěkat na někoh dalšího, o to víc že komunita se rozrůstá. Proto jsem umístil psy hlavně na ochranu zahrad, kde hlídači znali jen pár lidí (p. Otáhala, jeho zaměstnance a potom pár dalších. Na většinu komunity reagovali nepřátelsky, obvzláště, pokud se i v komunitě kradlo (což si myslím bude jeden z problémů každé komunity)
hawk
Příspěvky: 48
Registrován: 19.08.2013 13:05
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od hawk »

Psi štěkají téměř na každého, ale je značný rozdíl mezi štěkáním na člověka z vesnice a na cizího. A pokud cizí člověk sáhne na plot, tak pes je v tu chvíli napružený a štěkající tak, že netrvá dlouho a páníček je venku podívat se co se děje.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1002
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Hdm »

hawk ma pravdu. Jak někdo sáhne na plot je ze štěkání "někdo jde" výstražný štěkot "opovaž se". Ono taky sahat na plot kde je pes (teď nemyslím typy 2-3kg) je naprostý nerozum. Máme psi okolo 35 kg a když je někdo u plotu okamžitě stojí opření předníma o plot a dívají se téměř vodorovně dospělému do očí.

Pokud jde o štěkání na každého, je to hodně o plemenu a povaze psa a nedá se říct co je správně.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Hohepa »

Bydlím jinde a jinak.
Tady psy, co štěkají na každého, nemají dlouhou "životnost "
...Panelák , ... Praha

P.S.: a není to mou vinou
Hadzitom
Příspěvky: 11
Registrován: 25.11.2014 15:25

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Hadzitom »

Tak asi domácí zvířata nechat a zbytečně nerozvádět.
Pes je chytré zvíře, dokáže lidi nějak odlišit, táta za mých malých let býval myslivec a vím, že myslivečtí psi na ostatní členy sdružení, ani na jejich rodinné příslušníky neštěkali ale běda, jak se objevil někdo cizí. Nevím, jak dokázali rozlišit členy smečky od jiných.
groula
Příspěvky: 19
Registrován: 26.05.2013 19:44
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od groula »

Tak sem si přečet recenze a zakoupil knihu na Alze. 8-) A doufám, že budu stejně nadšen, jako většina zde :D

Jenom by mě zajímalo, čistě ze zvědavosti, kolik na tý peněžní částce má prodejce a kolik spisovatel. Chtěl sem napsat knížku a zajímalo by mě, jestli se to vůbec vyplatí....
groula
Příspěvky: 19
Registrován: 26.05.2013 19:44
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od groula »

Dočteno, kniha je famózní.
Ať hoří nafta, nebo nehoří :-)
groula
Příspěvky: 19
Registrován: 26.05.2013 19:44
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od groula »

vyřešeno (Mrak)


nicméně když už se bavíme o naftě, tak možná málo kdo z Vás ví, že třeba taková nafta má mnohem širší mez výbušnosti než benzín. Takže ačkoli se hůř zapaluje, tak ve směsi se vzduchem je daleko nebezpečnější.
Což třeba zjistil pracovník firmy opravující nádrž v benzince Lukoil na výpadovce na Teplice....
Hadzitom
Příspěvky: 11
Registrován: 25.11.2014 15:25

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Hadzitom »

Za internetový prodej na Palmknihách dostávám zhruba 1/2 toho, co zaplatíte (ještě to musím zdanit) za loňský necelý půlrok to bylo něco přes 2000 Kč. Pozval jsem za to rodinu na večeři. Děkuji Vám. :-) (Zhruba si knihu stáhne v průměru 6 lidí měsíčně, což se přiznám, že jsem při tak vysoké ceně ani nečekal.)
Za tištěné knihy bych měl dostat přibližně 10% maloobchodní ceny. Protože ale prodávám v antikvariátu, dohodl jsem se s nakladatelem, ať dá půlku zálohy na reklamu a půlku zálohy mi dá v knihách za velkoobchodní cenu (cca. 50% maloobchodní)
Záloha na každý díl měla být 10 000, odečítá se z pozdějšího prodeje knih, to znamená že peníze z prodeje papírových knih uvidím po prodeji asi 600 kusů. :-D
Další dotazy rád odpovím, i když se tento asi netýkal toho, o čem toto forum má být.
TD
groula
Příspěvky: 19
Registrován: 26.05.2013 19:44
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od groula »

Díky sem rád že si odpověděl. Nešlo mi o nějakou závist, jenom mě zajímalo, co si řekne prodejce.
Kniha je ohromně čtivá, hlavně formou a stylem psaní. Na to jak je dlouhá sem jí přelouskal za chviličku až mě to skoro mrzelo :lol:

Těším se na další knihy.

groula
Hadzitom
Příspěvky: 11
Registrován: 25.11.2014 15:25

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Hadzitom »

Zdravím všechny, kterým se líbila Třetí Vlna.
Napsal jsem další část. Není to pokračování Třetí Vlny, je to samostatný díl probíhající paralerně s TV.
Protože má kniha jen něco málo přes sto stran, dohodli jsme se s nakladatelem, že ji necháme zdarma ke stažení (Alespoň prozatím)
Děj se odehrává v Praze, několik let po Vlně, kdy město už ovládají gangy a komunity, jen centrum drží slabá vojenská posádka.
V knize je větší množství sprostých slov (pokud to teda korektor nezměnil) Prostě si nedokážu představit, že voják který prolezl přestřelkou, bude mluvit jako Mirek Dušín. Tak všem moralistům se omlouvám.
Protože kniha je zdarma a je to vlastně příspěvek pro rozpadlíky, snad to nebude Adminovi vadit a nebude to brát jako nějakou reklamu.
Zde je odkaz na knihu:
http://www.mojeknihy.eu/produkt/mysak
Zatím se mějte.
Tomáš.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od Desouza »

Čau Tome , nešlo by to v nějakém používanějším formátu ? Rudan .
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
cyril
Příspěvky: 19
Registrován: 24.02.2014 13:34
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od cyril »

Stáhnuto. Kindle - MOBI, takže v pohodě. Díky. :hand
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od pekoz »

Docela dobrý :yes
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Tomáš Dušek - Třetí vlna

Příspěvek od zedik »

taky stáhnuto pro kindle - děkuji :yes
Odpovědět