Hugh Howey - Silo

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
__sXe__
Příspěvky: 57
Registrován: 01.08.2016 11:15
Pohlaví: muž

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od __sXe__ »

Už pred pár rokmi som prečítal Silo a aj napriek tomu, že by som ho hodnotil ako priemer, vôbec som nemal chuť sa pustiť do pokračovania s názvom Turnus. Nakoniec som to však dal a pridám sem aj moje "hodnoteníčko".

Od knihy som toho očakával veľa, nakoľko sa jedná o svetový bestseller. No až také super to teda pre mňa nebolo.
Prvá tretina knihy (prvá časť) ktorá nám predstavila samotný koncept síl – prečo sa silo postavilo, kto bol za to zodpovedný a čo viedlo k samotnému životu v Silách – ma bavila asi najviac z celej knihy. Postava Donalda v tejto časti mi vyhovovala a aj napriek tomu, že to nebolo post-apokalyptické, ma práve táto časť z celej knihy ohúrila najviac.
Ďalšie dve časti knihy už bolo situované do samotného sila, resp. do viacerých síl, kde sme mali možnosť čítať a teda aj sledovať životy pre nás známych, či neznámych postáv z predchádzajúcej knihy. Táto kniha sa zaraďuje ako post-apokalyptická a miestami to tak aj vypadá, ale skôr ako nejaký ten post-apokalyptický príbeh je v nej opisovaný skôr ten sociálny – niečo ako v metro 2035, v ktorom sa už vlastne to nebezpečenstvo z príšer a povrchu pominulo ale rodilo sa to nové – v samotnom ľudskom vnútri.
Kniha bola pre mňa moc obšírna. Veľa strán bolo nezáživných a autor dokázal opisovať úplne banality na niekoľkých stranách a práve kvôli tejto veci som knihu niekedy čítal z nechuťou. Niektoré časti však vo mne vyvolávali nostalgiu na tú prvú knihu či doslova emočnú vzburu (keď zomrela postava, ktorá si ma za pár strán dokázala veľmi získať).
Samotář
Příspěvky: 343
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od Samotář »

Na Apple TV začali vysílat seriál Silo
https://www.csfd.cz/film/1324435-silo/prehled/
natočený podle knihy.

Neviděl jsem, ale říkali, že je to dobré.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Hugh Howey - Silo

Příspěvek od Tina »

Tak seriál jsem zkoukla, je docela povedený. Už se chystá druhá řada, což je dobře, protože ta první pojala pouze půlku první knihy.
Řemeslně velmi dobře udělané, byly tam lehce vysvětlené vnitřní železné zákony (proč musí všichni chodit po schodech a nejsou tam výtahy, proč je trest smrti za to, když někdo řekne, že chce ven, atd).
Doporučuji, hlavní roli Juliette hraje Rebecca Ferguson.
Odpovědět